AMD prý chystá další silnější RDNA 3 GPU, s 16 384 shadery

Navi 31 by prý nemuselo být nejvýkonnější GPU architektury RDNA 3

Okolo vydání nové generace grafických karet od Nvidie a AMD letos opravdu není ticho. Už poměrně dávno se objevily domnělé specifikace 5nm GPU, chystaných AMD. Původně se uvádělo, že by nejvýkonnější model mohl mít až 15 630 shaderů, to ale později bylo zrevidováno a nyní se má za to, že by nejvýkonnější GPU Navi 31 mělo mít 12 288 shaderů. Možná ale bude další zvrat – AMD by prý mohlo vyrobit ještě větší a výkonnější čip.

Informace o specifikacích GPU s novou architekturou RDNA 3 pocházejí od leakera vystupujícího na Twitteru pod přezdívkou Greymon55. Ten minulý týden uvedl, že AMD možná má v přípravě další GPU s architekturou RDNA 3 k zatím známým Navi 31, 32 a 33 (z nichž Navi 31 je ten největší). Toto GPU by prý mělo místo 6 shader enginů obsahovat rovnou 8. A mělo by prý mít 16 384 shaderů (zřejmě 8 workgroup processorů / 16 CU v každém SE, celkem tedy 128 CU po 128 shaderech).

Toto GPU by podle Greymona55 nemělo vyjít letos spolu s prvními grafikami Radeon RX 7000, údajně půjde až o věc roku 2023. Udávaných 16 384 shaderů v osmi shader enginech je mimochodem údajně maximální podporovaná velikost GPU pro architekturu RDNA 3.

Je to zatím vůbec první zmínka o tom, že by nakonec mohlo existovat ještě jedno výkonnější „Navi 3x“ (že by Navi 30?), a zatím to je asi třeba brát se značnou rezervou. Těžko říct, jestli se nakonec neukáže, že šlo o nějaký omyl. I pokud by toto výkonnější Navi 3x existovalo, není zaručené, že se opravdu dostane na trh v herních grafikách Radeon.

Mezi reakcemi na tuto zprávu se objevilo, že by možná mohlo jít o GPU čistě pro karty do pracovních stanic. Nabízí se totiž vysvětlení, zda „GPU“ s 16 384 shadery třeba ve skutečnosti nejsou prostě dvě GPU na jedné kartě. Menší Navi 32 má totiž mít 8192 shaderů a použitím dvojice těchto GPU bychom se dostali na potřebných 16 384 shaderů. Podobné dvojčipové karty vyrábí AMD pro Apple.

PCB grafiky Radeon Pro W6800X Duo (zdroj: Apple)

Ve výpočetním použití se dvě GPU stále dají uplatnit, problém ale je, že dnešní hry už často nepodporují SLI/CrossFire a hraní s více grafickými kartami prakticky zmizelo. Není náhoda, že dvojčipové herní grafiky už řadu let nevznikají a jak AMD, tak Nvidia ustoupily i od podpory hraní se dvěma GPU. Z toho asi vyplývá, že pokud toto velké „Navi 3x“ bude vytvořené kombinací dvou čipů Navi 32, pravděpodobně se neobjeví v herních kartách, a do soupeření s grafikami GeForce RTX 4000 tedy nezasáhne. Ledaže by AMD vyvinulo nějaký způsob, jak obě GPU propojit tak, aby se pro herní engine tvářily jako jediná grafika. Takovou technologii zatím ani jeden z výrobců GPU nedemonstroval.

Fanouškové AMD by se tedy na případný Radeon generace RX 7000 s touto konfigurací (128 CU) neměli spoléhat. Uvidíme nicméně, jak se situace bude vyvíjet. Třeba další informace tomuto drbu přidají větší váhu.

Zdroje: Greymon55 (1, 2), Kepler

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070

Máme tu další kolo úniků informací o chystaných nových grafikách Nvidie s architekturou Lovelace, které by měly přijít na trh během poslední třetiny letošního roku. To, že se informace pořád mění, sice nebudí moc důvěru, ale pocházejí od leakera, který byl co do plánů Nvidie v minulosti nejspolehlivější. Je tedy možné, že Nvidia samotná ještě neuzavřela specifikace, se kterými GeForce RTX 4000 přijdou na podzim na trh. Celý článok „Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070“ »

 •  
 •  
 •  

Zen 4 a AM5 desky prý vyjdou už v půlce září, první čtyři modely

Když AMD v květnu poodhalilo Zen 4 a nové procesory Ryzen 7000 pro desktop, bylo řečeno, že vyjdou na podzim. A tak jsme z toho tenkrát dedukovali, že to znamená nejdřív říjen, protože pokud by vydání bylo v několika zářijových dnech patřících do podzimu, řekla by firma raději „třetí kvartál“. Ale vypadá to, že za tím možná byla jen opatrnost a nakonec by nové procesory mohly být v obchodech dřív, dokonce ještě v létě. Celý článok „Zen 4 a AM5 desky prý vyjdou už v půlce září, první čtyři modely“ »

 •  
 •  
 •  

První benchmarky Apple M2: výkon pomocí vyšších taktů, ne IPC

Minulý týden Apple odhalil druhou generaci svého procesoru pro počítače Mac, Apple Silicon M2. V porovnání s tím, jaké vlny budil předchůdce M1, ale teď byl slibovaný nárůst výkonu poměrně malý. Vypadá to, že ač mají jádra Avalanche nové jméno, zřejmě architektura nemá vyšší IPC než předchozí jádro Firestorm v M1. Unikly totiž první testy výkonu M2 a všechno zlepšení je patrně jen díky frekvenci, která šla nahoru skoro o 10 %. Celý článok „První benchmarky Apple M2: výkon pomocí vyšších taktů, ne IPC“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *