Už byl oznámen PCI Express 7.0, rychlost linky bude 16 GB/s

Sedmá generace PCI Expressu oznámena

Je to jen několik měsíců, co do počítačů přišel PCI Express 5.0 (s procesory Intel Alder Lake), a bude ještě trvat, než se reálně začne používat PCI Express 6.0. Vývoj této technologie ale letí dopředu a tento týden už byla oznámená nová verze PCI Express 7.0. Ta opět přinese skok ve výkonu ve smyslu přenosové kapacity: Proti PCIe 3.0, který byl docela dlouhou dobu standardem a mnohde se pořád drží, bude PCIe 7.0 dokonce 16× rychlejší.

PCI Express 7.0 byl včera oficiálně oznámen autory této technologie, konsorciem PCI-SIG, které stálo i za předchozími verzemi. Zatím je asi v poměrně raném stádiu, nejedná se tedy o oznámení hotové technologie, ale toho, že novou generaci PCIe 7.0 máme v budoucnu očekávat.

16 GB/s na jednu linku

Zatím proto PCI-SIG neuvádí mnoho detailů. Potvrzeno ale je, že rychlost opět naroste na dvojnásobek proti předchozí generaci, takže bude dál postupovat škálování datové propustnosti PCIe, na kterém si PCI-SIG zakládá. Dnes nejběžnější PCI Express 3.0 poskytuje rychlost 1 GB/s na jednu linku, výkonnější PCIe 4.0 dostupný od roku 2019 má rychlost linky 2 GB/s, nový PCIe 5.0 už 4 GB/s a zatím nepoužívaný standard PCIe 6.0 se dostal na 8 GB/s. Proti tomu chystaný PCI Express 7.0 má rychlost zvednout až na 16 GB/s na jednu linku. Nebo 32 GB/s, pokud se sečtou rychlosti oběma směry komunikace (v tabulkách a materiálech od PCI-SIG bývají uváděné tyto dvojnásobné hodnoty).

Přenosové rychlosti rozhraní PCI Express pro různé generace a počty linek, uvedená je duplexní propustnost sčítající oba směry komunikace (zdroj: PCI-SIG)

Toto znamená, že jedna linka (PCIe 7.0 ×1) bude poskytovat stejnou propustnost, jakou má celý slot PCIe 3.0 ×16, v kterém má pořád asi hodně počítačů nainstalovanou grafickou kartu. PCIe 7.0 ×16 bude eventuálně grafikám poskytovat 256 GB/s (což je rovno propustnosti pamětí GDDR6 na Radeonu RX 6600 XT nebo Radeonu RX 580). Při onom obousměrném počítání to pro PCIe 7.0 ×16 vychází až na 512 GB/s.

Vývoj přenosové rychlosti rozhraní PCI Express, uvedená je duplexní propustnost sčítající oba směry komunikace (zdroj: PCI-SIG)

Nejvíce užitečný asi PCI Express 7.0 ale bude opět pro NVMe SSD – se čtyřmi linkami, které obvykle poskytují sloty M.2, bude možné teoreticky dosáhnout rychlosti přenosu až 64 GB/s. Reálně budou moduly dosahovat kvůli režii o něco menší rychlosti čtení a zápisu, ale i tak je to na dnešní poměry závratná přenosová kapacita. Streamování textur z SSD přímo do GPU pomocí technologie DirectStorage by tímto mohlo dostat docela velký potenciál.

Opět zůstane zpětná kompatibilita

PCI-SIG uvádí, že opět bude použitá signalizace PAM4 (pulzně amplitudová modulace), která byla zásadní inovací PCI Expressu 6.0. To znamená, že bude muset narůst skutečný takt komunikace. Důraz při vývoji ale bude údajně kladen na to, aby technologie neměla problém fungovat na větší vzdálenosti spojení, díky zlepšení parametrů vodičů. Dosažení co nejlepší kvality signálu a dosahu má být jednou z hlavních priorit.

PCI-SIG představuje PCI Express 7.0 (zdroj: PCI-SIG)

Také je cílem zlepšit energetickou efektivitu – je tedy možné, že spotřeba na jednu linku sice naroste, ale v přepočtu na přenosovou rychlost (jež bude dvojnásobná) by mělo nastat zlepšení. Zvýšení výkonu PCIe 7.0 také nemá být na úkor latence komunikace a spolehlivosti.

Velmi významné také je, že technologie opět zachová zpětnou kompatibilitu. To znamená, že do slotů PCIe 7.0 bude možné instalovat karty nebo moduly, které byly navržené třeba i pro dvacet let starý PCIe 1.1. A opačně, nové PCIe 7.0 karty by měly fungovat ve slotech starých desek. Automaticky se použije ta rychlost, kterou pomalejší strana komunikace umí. Bez této dlouho udržované kompatibility by desktopová PC nebyla tím, co jsou dnes. Hodně užitečná je třeba u NVMe SSD. Je tedy dobře, že ani čím dál pokročilejší vysokorychlostní komunikace PCIe 6.0 a 7.0 se změněnou signalizací nevedla k přerušení kompatibility.

Dokončení v roce 2025

Jak už bylo řečeno, momentálně teprve čekáme, až začne nějaký hardware používat PCI Express 6.0, jehož finalizace a oficiální vydání přišlo letos. Dokončení PCI Expressu 7.0 je proto ještě hodně daleko. PCI-SIG usiluje o zhruba tříleté intervaly mezi novými verzemi a uvádí, že PCIe 7.0 by měl být hotový a oficiálně vydaný v roce 2025. To bude čas, kdy bude vydaná specifikace, ale samotný hardware se opět objeví až po nějaké době. Minimálně tato prodleva asi bude jeden rok, dost pravděpodobně ale spíš dva. Zařízení používající PCI Express 7.0 bychom tedy mohli vidět někdy mezi lety 2026 až 2027.

Zdroj: PCI-SIG / Business Wire

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Na GeForce RTX 2000 a GTX 1600 se dá zapnout ReBAR modem UEFI

Objevila se docela zajímavá zpráva. Pomocí modifikace se podařilo rozběhnout funkci PCI Express Resizable BAR (či ReBAR) na grafikách Nvidia generace Turing (GeForce RTX 2000 a GTX 1600), které ji normálně nepodporují. Můžete si na nich tak o něco zlepšit výkon ve hrách. Je to však docela komplikovaný hack, a ačkoliv je to technicky zajímavá věc, nelze ho úplně doporučit, pokud nejste experti, které nerozhodí „bricknutá“ deska. Celý článok „Na GeForce RTX 2000 a GTX 1600 se dá zapnout ReBAR modem UEFI“ »

  •  
  •  
  •  

Raspberry Pi 5 už je dospělý počítač. Má Cortex-A76 a NVMe SSD

Na svátek svatého Václava v České republice připadla ve světě jedna také potěšující událost: Raspberry Pi dostává novou verzi, a to po více jak čtyřech letech, které poznamenaly zmatky čipové krize a koronaviru. A podobně jako čtyřka „malinu“ hodně pozvedla, nová verze Raspberry 5 je také pro lidový jednodeskový počítač architektury ARM masivní skok a lze říct že se jím zase dostává do vyšších pater PC hardwaru. Celý článok „Raspberry Pi 5 už je dospělý počítač. Má Cortex-A76 a NVMe SSD“ »

  •  
  •  
  •  

GeForce RTX 4060 od Palitu mají fyzicky zkrácený konektor PCIe ×8

Levnější grafické karty mají poslední dobou rozhraní jen PCI Express 4.0 ×8, protože zúžení řadiče na kartě šetří místo na čipu a tato GPU širší rozhraní tolik nevyužijí. Nedávno jsme psali o prototypu karty od Asusu, který se snaží druhých osm linek zachránit pro SSD. Firma Palit přišla s jiným „řešením“ – vyrábí karty, které mají fyzicky jen kratší osmilinkový konektor. Mohly by teoreticky využít sloty, do kterých se dlouhoslotá karta nevejde. Celý článok „GeForce RTX 4060 od Palitu mají fyzicky zkrácený konektor PCIe ×8“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *