Leto bude akčné, BeQuiet! chystá do boja Silent Wings (Pro) 4

Čo zatiaľ vieme o ventilátoroch Silent Wings 4 a Silent Wings Pro 4

Štvrtá generácia nových ventilátorov BeQuiet! Silent Wings má všetky predpoklady na to, aby dosiahla na úplný vrchol efektivity. Rotor je postavený na osvedčenom tvare dlhých, výrazne zakrivených lopatiek. Tie sú, navyše, na maximalizáciu tlaku veľmi blízko rámčeka. Po tomto parametri sa vám už asi vybavuje „sterroxový“ ventilátor Noctua, ktorý však BeQuiet! môže prekonať svojim typickým vrúbkovaním.

V najvyššom rade ventilátorov BeQuiet! pribudnú nové modely – Silent Wings 4 a Silent Wings Pro 4. Rotor vychádza z návrhu Gentle Typhoon (podobne ako napríklad aj Noctua NF-A12x25 či Phanteks T30). Jedná sa o hustý rotor s nadštandardne zahnutými lopatkami po dĺžke.

Tieto konštrukcie majú oproti iným, ktoré majú plochu podobnú rovnostrannému trojuholníku, dosahujú obvykle vyšší statický tlak. To znamená, že je úbytok prietoku menší aj pri inštalácii na prekážku, napríklad pasív procesorového chladiča. Pri ladení detailov pre maximalizáciu efektivity hrá dôležitú úlohu aj veľkosť medzery medzi lopatkami a kružnicou rámčeka. Tú BeQuiet! zmenšil z pôvodných 1,2 mm (Silent Wings 3) na 1 mm (Silent Wings 4), čo je však oproti Noctua NF-A12x25 je to stále dvakrát. Výraznejší dosah na efektivitu než to môže mať vrúbkovaná povrchová úprava lopatiek ventilátorov Silent Wings 4.

Drážky jednak na sacej strane pre potláčanie turbulencií zvyšujú dynamický tlak (a tým prietok vzruchu ventilátorom), jednak znižujú hlučnosť, respektíve zvuk v rámci spektra je vyvážený rovnomernejšie než u ventilátorov s hladkými lopatkami. O tom, že to naozaj funguje, sme sa presvedčili nedávno i v testoch ventilátora Pure Wings 2. Kanáliky na úpravu akusticko-aerodynamických vlastností má však aj ventilátor Noctua a bude záležať na tom, ktorá z konštrukcií je efektívnejšia. BeQuiet! mal však ladenie a testovanie štvorročný náskok, preto veríme, že bude mať navrch. A to nielen pri vyššej, ale i rovnakej hlučnosti.

Parametre sú zatiaľ neznáme, ale o prietok núdzu mať nebudete – Silent Wings Pro 4 dosahujú rýchlosť dokonca až 3000 ot./min. Týka sa to ale len variantov s prívlastkom „Pro“, ktoré sa od tých „obyčajných“ odlišujú trojstupňovým prepínačom na obmedzenie maximálnej rýchlosti. 3000 ot./min je to v polohe „ultra-high-speed“, na „high“ je to 2500 ot./min a „medium“ je s 1600 ot./min. To je, samozrejme, maximálna rýchlosť ktorú je možné úpravou intenzity PWM znížiť.

Výhoda prepínača má byť v jednoduchom obmedzení rýchlosti aj pre používateľov, ktorí krivky PWM neladia. Tí by mali v záťaži v najrýchlejšom rozsahu ventilátor zbytočne hlučný. O číslo väčší, 140 mm má naprieč rýchlostnými stupňami max. 2400 (UHS), 1900 ot./min (HS) a 1600 (M) ot./min. Informácie o prietoku vzduchu či hodnotách statického tlaku žiaľ k dispozícii ešte nemáme.

Rýchlostný prepínač je hlavný rozdiel medzi Silent Wings Pro 4 a Silent Wings 4. Ventilátory bez označenia „Pro“ v názve ho nemajú a chýba im napríklad aj špeciálna montáž na radiátory kvapalinových chladičov. Silent Wings 4 tak nemajú v príslušenstve tri, ale iba tradičné dve súpravy adaptérov na inštaláciu do skrinky a na pasív chladiča CPU tak ako aj staršie Silent Wings 3.

Silent Wings 4 budú dostupné v dvoch formátoch (120 a 140 mm) v troch rôznych variantoch. Dva z toho sú PWM, pomalší (do 1600 ot./min pre 120 mm model a do 1100 ot./min pre 140 mm model) a rýchlejší s prívlastkom „high-speed“ (do 2500 ot./min pre 120 mm model a do 1900 ot./min pre 140 mm model). Tretí variant je s lineárnou reguláciou (DC) a maximálne rýchlosti sú podľa vzoru pomalších modelov s PWM (t.j. 1600 a 1000 ot./min).

Všetky ventilátory BeQuiet! Silent Wings (Pro) 4 konštrukciou motora nadväzujú na Silent Wings 3 a majú až šesť statorových slotov. Taká Noctua NF-A12x25 má napríklad iba štyri. Výhoda väčšieho počtu je najme v nižšom trení, z čoho pramenia nižšie vibrácie, ale aj v nižších rozbehových otáčkach, keďže na dostanie rotora do pohybu stačí menšia sila.

Ložiská sú fluidné (FDB) a stredná doba medzi poruchami je udávaná až na 300 000 hodín. BeQuiet! sa vyjadruje aj k použitým materiálom. Kľúčové časti (lopatky, rámček a montážne rohy) sú vyrobené z polybutylentereftalátu (PBT), ktorý by mal mať podobne ako „sterrox“ Noctuy vysokú pevnosť a malú tepelnú rozťažnosť. K deformáciám za letu by nemalo dochádzať ani pri 3000 ot./min.

Odporúčané koncové ceny? Pre Silent Wings 4 23,90 eur/cca 591 Kč (všetky 120 mm modely) – 24,90 eur/cca 616 Kč (140 mm modely) a pre Silent Wings Pro 4 je to 31,90 eur/cca 789 Kč a 32,90 eur/814 Kč. O euro drahší je i tu väčší, 140-milimetrový ventilátor. Príplatok oproti SW4 mimo iné, už spomínané veci, zahŕňa aj hustejšie a celkovo precíznejšie opletenie kábla so stabilnejším pripevnením konektora, než je bežné.

Predaj ventilátorov Silent Wings 4 a Silent Wings Pro 4 začína 19. 7. 2022 a pokiaľ sa nič nepokazí, tak budeme mať pre vás v tento dátum aj testy.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

BeQuiet! Pure Wings 2 (BL039): Bez vrúbkov by to nebolo ono

Tak, a teraz sa ukáže, za čo stoja drážky na celej ploche lopatiek, ktorými sú typické ventilátory BeQuiet! Podľa geometrie sme mali najprv obavy, že by sa výsledky mohli uberať podobným smerom ako u Arctic BioniX F120. Je to ale o dosť lepšie a 120-milimetrové Pure Wings 2 pri veľmi tichom chode dokonca dosahujú špičkový pomer cena/výkon. Z otestovaných ventilátorov zatiaľ najlepší. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 2 (BL039): Bez vrúbkov by to nebolo ono“ »

 •  
 •  
 •  

Naformátovať, nalisovať. BeQuiet! ukázal výrobu chladičov CPU

Mnohí určite máte dobrú predstavu o tom, ako sa vyrábajú procesorové chladiče, ale aj tak stojí za to vidieť, ako to prebieha presne. Teda minimálne, čo sa týka chladičov BeQuiet! Táto nemecká firma zverejnila materiály o tom, ako sa vo fabrikách vznikajú ich chladiče. Respektíve ako sa plechové pláty menia na rebrá s požadovanými tvarmi a ako sa následne spájajú s heatpipe. Celý článok „Naformátovať, nalisovať. BeQuiet! ukázal výrobu chladičov CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Súprava na LGA 1700 je už pri takmer všetkých chladičoch BeQuiet!

Novú platformu Intelu (LGA 1700) podporujú chladiče BeQuiet! už dávno, ale začínalo to na báze doplnkového príslušenstva. O to ste si síce mohli požiadať bezplatne, je to starosť navyše. Tá sa už však väčšiny chladičov tejto spoločnosti netýka, pretože sa montážna súprava na Intel LGA 1700 stala štandardnou súčasťou balenia. A v baleniach podporovaných modelov, kde zatiaľ chýba, tiež čoskoro pribudne. Celý článok „Súprava na LGA 1700 je už pri takmer všetkých chladičoch BeQuiet!“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *