Väčšia hrúbka, lepšie vlastnosti? Phanteks má ventilátor s 30 mm

Phanteks púta pozornosť novým ventilátorom s presahom zaužívanej hrúbky

Phanteks sčista-jasna vydal 120-milimetrový ventilátor s atypickou hrúbkou 30 mm. Vďaka takémuto profilu môžu mať rotor s rovnakým prierezom väčšiu plochu lopatiek. A keďže tie sa svojim tvarom na novom ventilátore Phanteks podobajú tým z Noctua NF-A12x25 PWM, ihneď sa začalo špekulovať o „výmene kráľov“ a podobne. Úplne také jednoznačné to ale z viacerých dôvodov byť nemusí.

Bola asi len otázka času, kedy niekto príde hrubším ventilátorom, než je štandardných 25 mm. Ono už vlastne zopár takých ventilátorov bolo alebo je – 38 mm hrubý SilverStone FHP141 sa stále predáva. Nový ventilátor Phanteks PH-F120T30 oproti nemu ale pôsobí atraktívnejšie už len pre rozšírenejší 120-milimetrový formát a hlavne pre tvar s dlhšími zakrivenými listami, o ktorých najmä vďaka Noctue panuje všeobecne dobrá mienka.

Najvýraznejší rozdiel v porovnaní s Noctua NF-A12x25 PWM je v počte lopatiek, ktorých má Phanteks o dve menej (namiesto deviatich „iba“ sedem). To však v prípade Phanteksu do nejakej miery kompenzuje väčšia šírka lopatky a celková plocha by mohla byť podobná aj pri štandardnej hrúbke 25 mm. Ventilátor Phanteksu je však o 5 mm vyšší, respektíve hrubší, takže tlačná plocha Phanteksu menšia nebude, naopak. Výrobca uvádza, že zväčšenie výšky tohto pri tomto návrhu zväčšilo celkovú plochu o 25 %.

Phanteks PH-F120T30 podobne ako Noctua NF-A12x25 PWM má na minimum (0,5 mm) zúženú medzeru medzi koncami lopatiek a rámčekom. To pre zvýšenie statického tlaku. Podľa špecifikácií by mal byť pri rovnakých (2000) otáčkach o 41 % (3,30 vs. 2,34 mm H2O) vyšší než v prípade NF-A12x25 PWM. To ale prirodzene pri vyššej hlučnosti.

Rozdiel v prietoku vzduchu je už ale zrejme menší, parametre uvádzajú 11 % v prospech Phanteksu (113,8 vs. 102,1 m³/h). To ale pri rovnakých otáčkach. Tu treba dodať, že PH-F120T30 má na motorčeku trojpolohový prepínač, ktorý v „pokročilej“ polohe dovoľuje chod dokonca až na 3000 ot./min. Tým má zodpovedať prietok vzduchu 171,6 m³/h a statický tlak až 7,11 mm H2O. Protipólom je hybridný režim, v ktorom regulácia PWM nevyženie rýchlosť nad 1200 ot./min – to je maximum. V tomto ako v jedinom režime sa ventilátor vypína, to pri intenzite PWM pod 50 %.

Konštrukcia rotora a rámčeka PH-F120T30 je vyhotovená z polymérov tekutých kryštálov spevnených sklenými vláknami. Návrh motora vznikal v spolupráci s firmou Sunon, ktorá má v tomto smere bohaté skúsenosti. Motor je 6-pólový, s trojfázovým krútiacim momentom a na roztočenie mu stačí prekonať pomerne malú silu, takže by mohol byť tento ventilátor aj energeticky efektívny. Veľmi slušné (tiché) by mali byť aj magnetické nekontaktné ložiská. Stredná doba medzi poruchami (MTBF) je uvádzaná 150 000 hodín.

Na internete sa  už objavili aj prvé testy. Nejaké prvé merania robili na Tom’s Hardwarekompletná recenzia vyšla na TechPowerUp! Ani v jednom prípade však merania neobsahujú hodnoty statického tlaku, ale prietok je meraný cez prekážku (radiátor), čo naznačuje, ktorý ventilátor toho pretlačí viac.

Škoda akurát toho zarovnania podľa rovnakých otáčok (namiesto rovnakej hlučnosti) na TPU. Každopádne pri 1000 ot./min podľa tých testov Phanteks PH-F120T30 dosahuje prietok vzduchu vyšší o 3,06 m³/h, ale zároveň je o 1,5 dBA hlučnejší než Noctua NF-A12x25 PWM. Ten rozdiel v hladine hluku je pomerne výrazný, v prietoku naopak zanedbateľný, takže je možné, že pri rovnakých decibeloch by o chlp lepšie výsledky podávala Noctua (ten prepočet s normalizáciou podľa rovnakých dBA je na TPU dosť skresľujúci). Ako to je presne sa každým dňom dozviete z našich testov, ktoré sú už naozaj na spadnutie (a oddialilo ich iba vydanie Radeonu RX 6600 XT, jeho testovaniu sa teraz venujeme).

Pri montáži do stropnej pozície väčšia hrúbka PH-F120T30 zhoršuje kompatibilitu so skrinkami. Modelov, ktoré majú dosť priestoru (a dostatočne odsadenú základnú dosku) v stropnej pozícii je pomerne málo a v tých, čo sú, to často vychádza na chlp aj s 25 mm hrubými ventilátormi. Pri vežovitých chladičoch budú zase častejšie kolízie s pamäťovým modulom v prvom slote DIMM. V pozícii systémových ventilátorov by väčšia hrúbka vadiť nemala, azda len veľmi v ojedinele, v skrinkách s atypickou konštrukciou. Rozteč montážnych dier je, zdá sa, zachovaná. Usporiadanie je do štvorca a vzdialenosti stredov budú s najväčšou pravdepodobnosťou 105 mm, teda štandardné.

Phanteks PH-F120T30 sa má začať predávať už v priebehu tohto mesiaca, teda v auguste 2021. To za odporúčanú cenu 30 eur alebo môžete na kuse ušetriť trojbalením za 85 eur.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nové ventilátory Phanteks D30: Extra hrúbka už aj v 140 mm

Nadštandardne hrubých 120 mm ventilátorov je už niekoľko, teraz ale prichádza aj na o číslo väčší formát. A ujíma sa ho znovu značka, ktorej sa 30 mm profil podarilo najviac spopularizovať – Phanteks. Najnovšie D30-140 sa vyrábajú na dva konštrukčné spôsoby. Okrem variantu regular je aj reversed s rovnakými lopatkami, ale zapracovanými do rámčeka pre opačný smer prúdenia tak, aby to hlavne „vyzeralo“. Celý článok „Nové ventilátory Phanteks D30: Extra hrúbka už aj v 140 mm“ »

  •  
  •  
  •  

Phanteks PH-F120T30: Ventilátor, ktorý posunul hranice

Poráža, neporáža jasne Noctua NF-A12x25 PWM? Phanteks T30 nemá rád druhé miesta a v drvivej väčšine prípadov sa na ne ani nedostáva, pričom pri optimálnom nastavení konkurenčné ventilátory vo svojom plošnom formáte (120 mm) predbieha o poriadny kus. To bola ale na obhájenie nadštandardnej hrúbky, s ktorou sa spája predsa len horšia kompatibilita, tak trochu i povinnosť. Celý článok „Phanteks PH-F120T30: Ventilátor, ktorý posunul hranice“ »

  •  
  •  
  •  

Viac tepla, viac chladenia. Vyšiel serverový variant Enthoo Pro 2

Phanteks sa vrátil k svojej skrinke Enthoo Pro 2 a v rámci vnútorného rozloženia v nej upravil zopár vecí, ktoré oslovia najmä serverovú klientelu. Kľúčová je podpora väčších základných dosiek s viac slotmi PCI Express, a to aj pri zachovaní rovnakého objemu skrinky. Pre predpoklad vysokej spotreby takejto zostavy sú intenzívnejšie aj možnosti chladenia a pre väčšiu spoľahlivosť je to zase možnosť inštalácie serverových zdrojov. Celý článok „Viac tepla, viac chladenia. Vyšiel serverový variant Enthoo Pro 2“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (9) Pridať komentár

  1. tak snáď ho niekedy otestuješ, ni Ľubo?
    ale som zvedavý na priame porovnanie Noctuí NF-A a BeQuiet SW3, máš ich dúfam obidva v pripravovanom teste?

    1. Jasné. Keď sa už s tým toľko prplem, tak neexistuje iná možnosť ako tá, že postupne rozoberieme všetky ventilátory. Tieto trojáčkové budú úplna samozrejmosť. 🙂

      1. že všetky 🙂 vpravo vidím reklamu na Arcticy P12 s podobnými listami za zlomok ceny, kde je háčik? životnosť? hluk asi ani nie, Arcticy boli vždy tiché…

        1. Tichý ale znamená relatívne nevýkonný, čiže slabý tlak aj prietok. Pri rovnakej hladine hluku bude väčšina ventilátorov dosahovať podľa mňa veľmi podobný prietok aj tlak. Určite budú niektoré trochu vyčnievať, či už v dobrom zmysle slova alebo zlom, ale… no, uvidíme takto o rok, keď už snáď budeme mať za sebou nameraných prvých 50 ventilátorov. 🙂

          Nerád vidím v hodnoteniach negatíva typu „hlučný ventilátor“, (ak sa dá zregulovať na nízke otačky) alebo naopak to, že je ventilátor tichý. To preto, že nemá výkon. A potom sú univerzálne ventilátory, ako je napríklad ten NF-A12x25 PWM s rozsahom 200–2000 otáčok. To je tichý alebo hlučný ventilátor? No, záleží na tom, ako si ho človek nastaví. Na hranici spodného rozsahu je fakt nepočuteľný (doslova, tie ložiská a motorček…), ale na maxime je to už celkom hukot.

  2. Tá metodika na TPU je neskutočne stupídna. V podstate tie grafy sú pre každý ventilátor jedinečné, keďže nameraný „výkonovo-akustický pomer“ je pre každý z nich počítaný pri rôznej hlučnosti (rozdielne ventilátory zarovnané na rovnaké otáčky prirodzene produkujú rozdielny hluk aj prietok). Teda grafy sú vo výsledku navzájom neporovnateľné. A už vôbec myšlienka mať ako výstup prietok voči jednotke hlučnosti je od základu najhorší možný nápad, keďže decibel je nelineárna veličina. Keď som to zbadal, doslova mi vyrazilo poistky. 😀

    Každopádne tento Phanteks je zaujímavý počin, len aby to nedopadlo ako v mnohých iných prípadoch, kde snahu o výbornú akustiku zabíjajú pazvuky už od nízkych otáčok.

    1. Áno Miňo, presne. Sám som do toho ale v článku viac rýpať nechcel (nakoniec, nie je to správa o TPU, ale o Phanteks PH-F120T30), z mojej pozície by to bolo asi aj nevhodné a možno brané ako očierňovanie „konkurencie“, neviem. Často som ale dosť znechutení tým, že pribúda viac a viac ľudí, ktorí veria tomu, že keď má niekto väčší dosah, tak má aj väčšiu pravdu, lepšie informacie, lepšie testy a blablabla.

      V poslednej dobe mi je za akýsi etalón posúvaný dlhovlasý chlapík s kudrlinkami, ktorý dáva na každý thumbnail svoju tvár, ale ja z jeho práce odverený fakt nie som. Netvrdím, že nerobí dobré a užitočné veci, ale bývajú IMHO často precenované. Tá jeho hra na efekt v superkonzumnej spoločnosti ale evidentne funguje. GN nesledujem, ale viem, že má kameru na vizuáliziaciu prúdenia vzduchu. A? Viem podľa toho, či ten vzduch prúdi dobre alebo zle (v zmysle dosahovaných výsledkov v kontexte efektivity s konkrétnym chladiacim systémom)? Ževraj aj on chystá nejakú revolučnú metodiku na ventilátory. Tak som zvedavý, ako si dá na nej záležať (a či zase bude jediná správna a najlepšia :)), ako veľmi praktická bude a hlavne, ako vážne to s ňou bude myslieť a či sa jej bude držať dlhšie ako tej nóbl metodiky na chladiče CPU. Neviem, ako to s ňou je, ale je zvláštne, že minimálne NH-P1 už testoval podľa jeho slov nezmyselne na procesore. 🙂

      1. NG nejak pozorne nesledujem, ale v rámci recenzií chladičov aspoň zarovnávajú na rovnakú hlučnosť, čiže niečo si z toho človek vie zobrať. Tiež kvitujem ich rozborky grafík a iných komponentov, človek si vie spraviť obraz či nekupuje mačku vo vreci. Určite je XY oveľa horších prípadov. Ale súhlas s tým, že youtuberi často trpia na syndróm bohov, ktorý väčšinou veľmi rýchlo vytvorí militantná časť publika. 🙂 Občas ale aj rovnako rýchlo padnú na hubu.

        Neviem či narážaš na to, že NG testovali CPU chladiče na výhrevnom telese, ak hej, tak to nebol dobrý nápad. Dnešné procesory posúvajú teplo von úplne inak než kus homogénneho kovu. Možno 15 rokov dozadu to mohlo byť relatívne porovnateľné, dnes už nehrozí.

  3. Příjde mi, že Silverstone ví lépe, kam větší tloušťku cílit a to dokonce i cenou, což je s podivem.

  4. Vysoke/tluste vetraky se delali bezne v mainfraimech v 80 letech. Bylo to z hliniku, tocilo se to pomalu ale lopatky byli velke tim ze vetrak byl vysoky prutok vzduchu bylo znat. Pozdeji byli velmi oblibene v kancelarich jako osobni vetrak, postavit na stul a ofukovat xicht majitele. Vydrzelo to vetrat desitky let, doslova. A potichu. Treba zacnou opet delat veci ktere vydrzi ? Ne, to asi ne 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *