Pozrite sa na prvé detaily Radeonu RX 6600 XT Sapphire Pulse

Krátky pohľad Sapphire RX 6600 XT Pulse

Nejasajte, vlastné výsledky meraní Radeon RX 6600 XT zatiaľ nemáme. Hoci najprv všetko nasvedčovalo tomu, že ich stihneme v prvej vlne tak ako ostaní. Ale nevadí, keď už nič iné, tak sme nafotili aspoň zopár fotografií grafiky Sapphire Pulse. Toto vyhotovenie sa v minulosti vždy tešilo veľkej zákazníckej popularite a inak tomu nemusí byť ani teraz, aj keď je vidieť, že Sapphire na konštrikcii šetril viac než naposledy.

Grafickú kartu Sapphire RX 6600 XT Pulse máme v testlabe od minule stredy a nebyť zbytočných komplikácií, tak určite aspoň polovicu testov (so zapnutým ResizableBAR) na dnes stihneme. A to i napriek tomu, že náročný rozvrh máme do praknutia nabitý procesormi. Ako je ale možné, že za týždeň nemáme jediný test RX 6600 XT?

O túto príhodu by som sa s vami veľmi rád podelil do najväčších podrobností, ale nemuselo by to mať pozitívny dopad na zápožičky ďalších vzoriek. Ale snáď sa nebude nikto hnevať, keď napíšem, že sme sa nedostali k ovládačom. Je to síce zvláštne, mať hardvér (kartu) a nemať softvér (ovládače), ale toto je ten dôvod. Jedno pozitívom to ale možno predsa len má. Ktovie, ako sa neverejné ovládače pre recenzentov odlišujú od tých verejných (Adrenalin 21.8.1), ktoré AMD včera vydalo. My budeme testovať už samozrejme s tými.

Presný dátum, kedy vydáme kompletné testy RX 6600 XT vám teraz nesľúbime, ale určite to bude ešte tento mesiac. Zatiaľ tu máme komentár k nejakým veciam, ktoré by vás mohli zaujímať. Sú to detaily lacnejšej karty Sapphire – Pulse. Séria týchto grafických kariet je pre svoju nižšiu cenu a zároveň solídne vyhotovenie jedna z najpredávanejších a možno i najpredávanejšia, pokiaľ by sa vyfiltrovali iba predaje používateľom, ktorí zaobstarávajú grafiku do domáceho alebo pracovného počítača.

Štatistiky v obchodoch (napríklad v nemeckom mindfactory.de) sú z pochopiteľných dôvodov stále výrazne skreslené ťažiarmi, ale na tom zase až tak nezáleží. Jedna z troch najpredávanejších kariet to určite bude a preto sme pomerne radi, že na nás „vyšla“ práve táto grafika Sapphire. Zabalená vám príde v pomerne malej škatuľke a na lepšiu predstavu jej rozmerov je na fotke v porovnaní so štvrťlitrovou plechovkou.

Sympaticky malá je i samotná grafická karta. Na dĺžku má 240 mm a na výšku 44 mm, s ktorými druhý slot presahuje iba o 2,5 mm. S hmotnosťou 620 gramov je karta Sapphire Pulse so 620 i pomerne ľahká. Ako sa menší pasív popasuje so spotrebou okolo 160 W (to je hodnota TBP referenčnej karty), sa ukáže až v testoch. Je však určite dobré, že Sapphire otvoril zadnú časť backplate.

Backplate je poriadny, z hliníku. Je však trochu škoda, že čelná maska karty (alebo chladiča) je celá z plastu. Toto je jeden zo znakov, ktorým sa v minulej generácii odlišovalo odľahčené vyhotovenie BE (Budget Edition?) RX 5600 XT od robustnejších bez BE v označení. Dôležitejšie ale je, že RX 6600 XT Pulse chýba aj druhý BIOS, čo sa v rámci RX 5600 XT takisto týkalo iba lacnejších variantov BE.

Sapphire kartu RX 6600 XT Pulse pripravil aj o jednoduchú výmenu ventilátora v prípade jeho poruchy. Ten je síce istený skrutkou a dá sa pomerne jendoducho odstrániť, ale konektor v rámčeku už chýba. Pripojený je štandardne káblom k PCB, čo znamená, že síce vybrať a vymeniť sa dá, ale budete musieť použiť spájkovačku. A to už sa o správe a servise na používateľskej úrovni, tak, ako to bývalo, nebavíme.

O tom, že je RX 6600 XT vlastne „BE“ svedčia aj dve heatpipe chladiča namiesto troch. Zatiaľ ale prirodzene nič hodnotiť hodnotiť nemôžeme, to až potom, podľa hlučnosti a ďalších meraní, ktoré lepšie priblížia prevádzkové vlastnosti tejto karty.

   

   

   

Jedným zo zlepšení môže byť orámovanie rotora pre efektívnejšie prúdenie vzduchu rebrovaním pasívu, čo je trend súčasnej doby. Zatiaľ ale radšej neobjednávajte a počkajte si na naše testy plné podrobných meraní. Verme, že to bude znovu výhodná karta, ale tie rôzne úpory oproti predošlým generáciám z rovnakého radu vzbudzujú trochu pochybnosti.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Z testlabu HWC #3: AI aplikácie Topaz Labs už aj v testoch GPU

Firma Topaz Labs má niekoľko pôsobivých aplikácií na vylepšovanie obrazovej kvality fotografií. Poznať ich môžete aj z našich testov CPU. Akcelerácia výkonnejšou grafickou kartou je však na úplne inej výkonnostnej úrovni a preto dáva väčší zmysel na tieto úlohy využívať silu grafického jadra. Pozrite sa napríklad na to, o aký kus Radeon RX 6600 XT predbieha 16-jadrový Ryzen 9 5950X. Celý článok „Z testlabu HWC #3: AI aplikácie Topaz Labs už aj v testoch GPU“ »

 •  
 •  
 •  

Sapphire RX 6600 XT Pulse: RTX 3060 si vo Full HD neškrtá

Radeony RX 6600 XT sú najvýkonnejšie grafické karty s malým jadrom AMD Navi 23. Na Navi 22 v RX 6700 XT prirodzene nestačí, ale GeForce RTX 3060 pokorí s prehľadom. Pri tomto odvážnejšom tvrdení však treba upresniť, že ona dominancia perfektne funguje iba za určitých okolností – v nižších rozlíšeniach bez ray-tracingovej grafiky. Táto grafika skrátka stojí o hráčov vysokorýchlostných monitorov s rozlíšeniami FHD, v takomto prostredí vyniká. Celý článok „Sapphire RX 6600 XT Pulse: RTX 3060 si vo Full HD neškrtá“ »

 •  
 •  
 •  

Rekordná výška i tichosť, Noctua oficiálne o Asus RTX 3070 NE

Legitímne oznámenie grafickej karty Asus RTX 3070, na ktorej sa významnou mierou podieľala Noctua, bolo na vlásku. Svedčí o tom aj predčasný únik jej fotiek z minulého týždňa. Všetky detaily k tejto grafickej karte máme ale až teraz, po zverejnení tlačovej správy. GeForce RTX 3070 Noctua Edition sľubuje suverénne najtichší chod vo svojej výkonnostnej triede. Celý článok „Rekordná výška i tichosť, Noctua oficiálne o Asus RTX 3070 NE“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *