Pozrite sa na prvé detaily Radeonu RX 6600 XT Sapphire Pulse

Krátky pohľad Sapphire RX 6600 XT Pulse

Nejasajte, vlastné výsledky meraní Radeon RX 6600 XT zatiaľ nemáme. Hoci najprv všetko nasvedčovalo tomu, že ich stihneme v prvej vlne tak ako ostaní. Ale nevadí, keď už nič iné, tak sme nafotili aspoň zopár fotografií grafiky Sapphire Pulse. Toto vyhotovenie sa v minulosti vždy tešilo veľkej zákazníckej popularite a inak tomu nemusí byť ani teraz, aj keď je vidieť, že Sapphire na konštrikcii šetril viac než naposledy.

Grafickú kartu Sapphire RX 6600 XT Pulse máme v testlabe od minule stredy a nebyť zbytočných komplikácií, tak určite aspoň polovicu testov (so zapnutým ResizableBAR) na dnes stihneme. A to i napriek tomu, že náročný rozvrh máme do praknutia nabitý procesormi. Ako je ale možné, že za týždeň nemáme jediný test RX 6600 XT?

O túto príhodu by som sa s vami veľmi rád podelil do najväčších podrobností, ale nemuselo by to mať pozitívny dopad na zápožičky ďalších vzoriek. Ale snáď sa nebude nikto hnevať, keď napíšem, že sme sa nedostali k ovládačom. Je to síce zvláštne, mať hardvér (kartu) a nemať softvér (ovládače), ale toto je ten dôvod. Jedno pozitívom to ale možno predsa len má. Ktovie, ako sa neverejné ovládače pre recenzentov odlišujú od tých verejných (Adrenalin 21.8.1), ktoré AMD včera vydalo. My budeme testovať už samozrejme s tými.

Presný dátum, kedy vydáme kompletné testy RX 6600 XT vám teraz nesľúbime, ale určite to bude ešte tento mesiac. Zatiaľ tu máme komentár k nejakým veciam, ktoré by vás mohli zaujímať. Sú to detaily lacnejšej karty Sapphire – Pulse. Séria týchto grafických kariet je pre svoju nižšiu cenu a zároveň solídne vyhotovenie jedna z najpredávanejších a možno i najpredávanejšia, pokiaľ by sa vyfiltrovali iba predaje používateľom, ktorí zaobstarávajú grafiku do domáceho alebo pracovného počítača.

Štatistiky v obchodoch (napríklad v nemeckom mindfactory.de) sú z pochopiteľných dôvodov stále výrazne skreslené ťažiarmi, ale na tom zase až tak nezáleží. Jedna z troch najpredávanejších kariet to určite bude a preto sme pomerne radi, že na nás „vyšla“ práve táto grafika Sapphire. Zabalená vám príde v pomerne malej škatuľke a na lepšiu predstavu jej rozmerov je na fotke v porovnaní so štvrťlitrovou plechovkou.

Sympaticky malá je i samotná grafická karta. Na dĺžku má 240 mm a na výšku 44 mm, s ktorými druhý slot presahuje iba o 2,5 mm. S hmotnosťou 620 gramov je karta Sapphire Pulse so 620 i pomerne ľahká. Ako sa menší pasív popasuje so spotrebou okolo 160 W (to je hodnota TBP referenčnej karty), sa ukáže až v testoch. Je však určite dobré, že Sapphire otvoril zadnú časť backplate.

Backplate je poriadny, z hliníku. Je však trochu škoda, že čelná maska karty (alebo chladiča) je celá z plastu. Toto je jeden zo znakov, ktorým sa v minulej generácii odlišovalo odľahčené vyhotovenie BE (Budget Edition?) RX 5600 XT od robustnejších bez BE v označení. Dôležitejšie ale je, že RX 6600 XT Pulse chýba aj druhý BIOS, čo sa v rámci RX 5600 XT takisto týkalo iba lacnejších variantov BE.

Sapphire kartu RX 6600 XT Pulse pripravil aj o jednoduchú výmenu ventilátora v prípade jeho poruchy. Ten je síce istený skrutkou a dá sa pomerne jendoducho odstrániť, ale konektor v rámčeku už chýba. Pripojený je štandardne káblom k PCB, čo znamená, že síce vybrať a vymeniť sa dá, ale budete musieť použiť spájkovačku. A to už sa o správe a servise na používateľskej úrovni, tak, ako to bývalo, nebavíme.

O tom, že je RX 6600 XT vlastne „BE“ svedčia aj dve heatpipe chladiča namiesto troch. Zatiaľ ale prirodzene nič hodnotiť hodnotiť nemôžeme, to až potom, podľa hlučnosti a ďalších meraní, ktoré lepšie priblížia prevádzkové vlastnosti tejto karty.

   

   

   

Jedným zo zlepšení môže byť orámovanie rotora pre efektívnejšie prúdenie vzduchu rebrovaním pasívu, čo je trend súčasnej doby. Zatiaľ ale radšej neobjednávajte a počkajte si na naše testy plné podrobných meraní. Verme, že to bude znovu výhodná karta, ale tie rôzne úpory oproti predošlým generáciám z rovnakého radu vzbudzujú trochu pochybnosti.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *