Adata uvádí nejrychlejší externí SSD pro USB4 a NVMe karty SD

Adata SE920: nejrychlejší externí SSD?

V pátek jsme informovali o plánech firmy Adata s pamětmi DDR5, které chce údajně dostat až na rychlosti DDR5-12600, byť nevíme kdy a za jakou cenu (tyto takty možná budou věcí extrémního OC). Firma vedle toho odhalila také různé další komponenty, periférie a novinky. A mezi nimi také novinky v úložištích: extrémně rychlé paměťové karty SD Express a také zřejmě nejrychlejší externí SSD, které jako první používá nové rozhraní USB4.

Adata SE920 je externí SSD, které je mezi externími disky podle výrobce dokonce úplně nejrychlejší (ale je možné, že při tom porovnávání bylo něco pominuto). Je to díky využití rozhraní USB4 s propustností 40,0 Gb/s a zřejmě interního SSD s řadičem na rozhraní PCIe 4.0 ×4.

Disk Adata SE920 díky tomu má dosahovat rychlost až 4000 MB/s, což by měla být hodnota pro sekvenční čtení. Pro sekvenční zápis výkon uveden není. Měl by ale překonávat jak nejvýkonnější externí disky s rozhraními USB 3.2 Gen 2 (SuperSpeed USB 10 Gb/s) a Gen 2×2 (SuperSpeed USB 20 Gb/s), tak zřejmě i disky používající Thunderbolt 3.

Adata SE920: externí SSD pro USB4

Disk má mít speciální pouzdro odvádějící zevnitř teplo. Bohužel není řečeno, jaký je použitý řadič a NAND, ale doufáme, že by to měla být TLC, když už jde o výkonný produkt. Zařízení bude dostupné asi ve vícero kapacitách, ale také nebyly upřesněny, takže přesně nevíme. Nejmenší asi budou 500 GB nebo 1 TB a největší 2 TB nebo 4 TB, ale to jenom hádáme.

Adata SE920: externí SSD pro USB4

Víc toho asi výrobce prozradí, až když se disk SE920 začne prodávat. To má ovšem nastat až za několik měsíců, do prodeje se má Adata SE920 dostat v prvním čtvrtletí roku 2022.

SD Express karty s rychlostí 700–800 MB/s

Adata také oznámila paměťovou kartu Premier Extreme, která běží na standardu SDXC 7.0, neboli SDXC Express. Ten používá rozhraní PCI Express 3.0 ×1. Sice jen na jedné lince, ale dovoluje to rychlost až 800 MB/s při čtení. Karta běží s protokolem NVMe, takže je to vlastně takové zmenšené výkonné SSD ve formátu paměťové karty, měla by mít také výkon na úrovni externích SSD.

SD Express karta Adata Premier Extreme

Ani zápis nemá být špatný, až 700 MB/s. Karta bude dostupná v kapacitě až 512 GB. Toto nicméně není úplně převratné, protože specifikace SD Express už má novou verzi (SD 8.0, která dovoluje konektivitu až PCI Express 4.0 ×2, s níž budou paměťové karty moci být ještě rychlejší.

SD Express karta Adata Premier Extreme

PCI Express 4.0 SSD Legend 880 a 840

Po těchto externích (či výměnných) úložištích pak ještě Adata oznámila také nové interní SSD pro výkonná PC. Má jít o novou řadu NVMe modulů pro (mimo jiné) kreativní využití, která se bude jmenovat Legend. Budou to vysoce výkonná SSD pro rozhraní PCI Express 4.0 ×4. Výkon má být až dvojnásobný proti nejlepším PCIe 3.0 SSD, rychlost sekvenčního čtení dosáhne 7400 MB/s.

SSD Adata Legend 880 a Legend 840

To jsou minimálně pro čtení rekordní hodnoty, momentálně možná nejvýkonnější Seagate Firecuda 530 slibuje 7300 MB/s, ale výkon zápisu bude zase na oplátku nižší než u konkurentů. Sekvenční zápis má totiž být maximálně 5000 MB/s, byť je to pořád celkem hodně. Pravděpodobně je tedy použitý jiný řadič než Phison E18, mohlo by asi jít o čip Innogrit Rainier IG5236 – pak by SSD řady Legend měla stejný základ jako již uvedené moduly XPG Gammix S70. Ovšem ta mají uváděn rychlejší zápis až 6400 MB/s, takže teprv uvidíme.

SSD Adata Legend 880 a Legend 840

Tato SSD mají existovat minimálně dvě, podle prezentace by vyšší model měl být označený Legend 880 a levnější Legend 840. Ten bude zřejmě mít pomalejší parametry než předchozí uváděná čísla (která nejspíš patřila k Legend 880).

U těchto SSD zatím informaci o tom, kdy přijdou do obchodů, nemáme.

Zdroj: ComputerBase, Adata

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Paměti DDR5 od Adata XPG mají dosáhnout takt až 12 600 MHz

Firma Adata pořádala včera akci „Xtreme Innovation“, kde poodhalovala různé nové produkty nebo plány v PC hardwaru. Vedle nových SSD, ale už i sluchátek, zdrojů a také herních notebooků firma oznámila už i paměti DDR5 pro procesory Intel Alder Lake. Ty by měly na začátku přijít s hodně slušnými frekvencemi, ale firma teď uvedla ještě vyšší plány. Eventuálně podle ní budou dostupné i moduly na efektivním taktu přes 12 GHz. Celý článok „Paměti DDR5 od Adata XPG mají dosáhnout takt až 12 600 MHz“ »

 •  
 •  
 •  

Adata XPG Battlecruiser: Drahšia vždy neznamená lepšia

V aktuálnej situácii sa gaming teší väčšej obľube než kedykoľvek predtým. K nemu bezpochyby patria aj hráčske periférie a vyšperkovaný hardvér. Preto som si pre vás prichystal recenziu skrinky Battlecruiser od Adata z hernej divízie XPG. Už na pohľad je jasné, že o priestor a RGB núdza nebude. Otázne je, ako si táto skrinka poradí s chladením vedľa silnej konkurencie. Celý článok „Adata XPG Battlecruiser: Drahšia vždy neznamená lepšia“ »

 •  
 •  
 •  

Dve novinky Adata: extra rýchle a úsporné SSD PCIe 4.0

Adata sa blysla uvedením unikátnych SSD, ktoré sa vyznačujú jedinečnými vlastnosťami. Jedno výkonom naráža na hranice priepustnosti štyroch liniek zbernice PCI Express 4.0 a pri druhom sa už konečne kladie dôraz i na nízku spotrebu a vysokú efektivitu. Zatiaľ sa tieto SSD nepredávajú, ale dlho na seba nenechajú čakať. Na produktových stránkach sú už dostupné parametre a laťku nastavujú pomerne vysoko. Celý článok „Dve novinky Adata: extra rýchle a úsporné SSD PCIe 4.0“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *