Seagate uvádí nejrychlejší SSD dneška: Firecuda 530 umí až 7,3 GB/s

Seagate Firecuda 530: Phison E18 a 176vrstvá NAND Micron, nová špička ve výkonu

Vypadá to, že budou stačit dva roky od příchodu PCIe 4.0 ×4 SSD, aby NVMe moduly dosáhly k limitům propustnosti, které toto rozhraní umožňuje. PCIe 4.0 × zdvojnásobilo maximální rychlosti čtení a zápisu, dosažitelné s předchozí generací NVMe modulů s rozhraním PCIe 3.0 ×4, ale už jsou tu disky, které zase doběhly i nový limit. Firecuda 530 od Seagate nasadila novou 176vrstvou NAND a je z toho zatím vůbec nejrychlejší modul M.2 na trhu.

Seagate tento týden odhalil disk (respektive NVMe modul M.2) Firecuda 530, který se zřejmě stává momentálně nejvýkonnějším SSD současnosti – byť to neznamená, že na dlouho, dost možná se brzo objeví další podobně rychlá konkurence.

SSD Firecuda 530 nabízí kapacitu 500 GB, 1 TB, 2 TB nebo 4 TB a je založené na řadiči Phison E18, který již pohání velké množství výkonných PCIe 4.0 SSD druhé generace. Ovšem Seagate pro něj má zvlášť upravený firmware a zejména ho doplňuje výkonnější NAND. Pokud si vzpomínáte, během Computexu začátkem měsíce jsme informovali o příchodu 176vrstvé TLC 3D NAND od Micronu, který přitom avizoval, že tyto nové čipy NAND Flash by měly v SSD s řadičem Phison E18 výrazně posunout výkon. A toto se podle všeho teď potvrzuje, jelikož Seagate Firecuda 530 je právě na této NAND založeno.

Seagate Firecuda 530 (Zdroj: Seagate)

Výkon se díky tomu opravdu značně zlepšil. Seagate uvádí, že modul dosahuje rychlosti sekvenčního čtení až 7300 MB/s – pokud správně odhadujeme, kolik zhruba dělá režie rozhraní, tak toto by asi mělo být blízko maxima, nebo úplné maximum, které lze s PCIe 4.0 dosáhnout, podobně jako se z PCIe 3.0 ×4 dalo v praxi vytáhnout jen asi 3600 MB/s. Při zápisu je nejspíš toto SSD taky na hranici možného, sekvenční zápis má dosahovat rychlost až 6900 MB/s.

To je samozřejmě výsledek pro zápis do pseudoSLC cache, a také jde o údaje pro nejvyšší 2TB a 4TB kapacitu, čísla pro menší verze (1TB model je pořád velmi výkonný, 500GB verze už má výrazně snížené výkony) můžete vidět výkonnostní údaje níže v tabulce. Také výkon v náhodném přístupu má být velmi vysoký, až 1 milion IOS jak ve čtení, tak v zápisu.

Jako prakticky všechny výkonné NVMe moduly dneška má Firecuda 530 poměrně vysokou spotřebu, v zátěži 5,8 W až 8,4 W. Obvykle asi proto bude používáno v herních desktopech. Modul je volitelně opatřený hliníkovým chladičem, který není žebrovaný, ale hladký (snad s cílem, aby měl hliníkový pasiv co nejvyšší hmotnost pro akumulaci tepla, ale modul nebyl příliš vysoký). Design tohoto pasivu má na svědomí EKWB, jehož logo také nese.

Seagate Firecuda 530 s chladičem od EKWB (Zdroj: Seagate)

Chladič nicméně Seagate nabízí za příplatek (poměrně dost vysokých 50 $) a výchozí verze jsou bez chladiče – protože desky dnes obvykle mají vlastní ozdobné pasivy a chladící kryty slotů M.2.

Seagate Firecuda 530 (Zdroj: Seagate)

Modul se prodává s pětiletou zárukou (po první tři roky Seagate nabízí i služby obnovy dat). Garance zapisovací výdrže je relativně nadstandardní – ne z těch nejvyšších, ale odpovídá 1275 zapisovacím cyklům na buňku (500GB verze garantuje 640 TB, 1TB modul 1275 TB a tak dále, 4TB disk garantuje 5100 TB zápisu). Jde o nižší hodnoty než u Firecuda 520, ale lepší než průměrných 600 cyklů, které obvykle s moduly na bázi Phisona E18 dostanete.

Ceny nejsou úplně nízká, jak se ovšem u nejrychlejších NVMe SSD stává prakticky vždy. Nejlevnější 500GB verze stojí 140 $ (s DPH circa 3600 Kč/142 €), 1TB model stojí 240 $ (6200 Kč/243 €) a největší 4TB verze vás vyjde na 950 $ (24 500 Kč/963 €).

Zdroj: Seagate

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Corsair MP600 Pro XT: nový top model PCIe 4.0 SSD, nový chladič

Druhá generace SSD s rozhraním PCI Express 4.0 docela výrazně posunula výkony NVMe úložišť a využila asi většinu výkonnostního potenciálu slotu PCIe 4.0 ×4. Ne ale maximum. Začínají se objevovat SSD, která výkon posouvají o další kus dál za metu, kterou loni přinesly disky s Phisonem E18 – takové teď uvádí Corsair pod označením MP600 Pro XT. Díky rychlejším čipům NAND posouvá výkon o hodně dál za dosavadní highend MP600 Pro. Celý článok „Corsair MP600 Pro XT: nový top model PCIe 4.0 SSD, nový chladič“ »

 •  
 •  
 •  

Crucial vydal první PCIe 4.0 SSD moduly P5 Plus, už jsou v prodeji

Už jsme tu měli zprávu, podle které Crucial chystal první SSD s rozhraním PCI Express 4.0, svůj první příspěvek do elitní ligy výkonných NVMe SSD. Tyto moduly teď reálně přišly na trh. Jsou zajímavé tím, že přinášejí nejnovější NAND od Micronu (176vrstvou TLC, která vylepšuje výkon) a také i vlastní řadič, kterým se podobně jako Samsungy liší od ostatních PCIe 4.0 SSD, která prakticky vždy běží na Phisonu E18. Celý článok „Crucial vydal první PCIe 4.0 SSD moduly P5 Plus, už jsou v prodeji“ »

 •  
 •  
 •  

První PCIe 4.0 SSD od Crucialu: P5 Plus, Micron 3400 pro retail?

Jednou z dobře zavedených značek SSD je Crucial, což je dceřiný podnik výrobce pamětí Micron, takže má z toho plynoucí výhody. Crucial ale současně je dost konzervativní. Říct, že se nehrnul do technologie NVMe, by byla slabá formulace. Teď tato firma ale na jednu takovou novinku naskočila: uvádí svá první SSD s rozhraním PCI Express 4.0, takže pokud si na tohoto výrobce potrpíte, můžete se těšit na vyšší výkon. Celý článok „První PCIe 4.0 SSD od Crucialu: P5 Plus, Micron 3400 pro retail?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *