Micron uvádí PCIe 4.0 SSD pro OEM PC, s rychlou 176vrstovou NAND

Micron 3400 a Micon 2450: PCIe 4.0 NVMe moduly už i pro OEM sestavy a notebooky

SSD s rozhraním PCI Express 4.0 se během loňského roku rozšířila v nejvýkonnějším highendovém segmentu trhu, ale letos by zdá se mohla udělat expanzi i v levnějších a masových vodách. Vypadá to, že PCIe 4.0 teď začnou používat i SSD pro OEM trh, používané masově v hotových sestavách a noteboocích. Na Computexu 2021 ohlásil přechod na rychlejší standard Micron, jeden z hlavních výrobců NAND a také SSD.

Micron uvedl najednou dvě různé řady. Jde o „klientské“ disky, respektive NVMe moduly, tedy určené ne pro servery, ale pro klasická PC a notebooky. Přichází s nimi také nová generace 3D NAND, která by díky nižším latencím měla vylepšit výkon disků.

Micron 3400

Výkonnější modely pro náročnější použití a dražší počítače se jmenují Micron 3400 a zajímavé na nich bude, že Micron používá vlastní řadič, nikoliv tedy něco od Phisonu nebo SiliconMotion, jejichž čipy pohánějí většinu modulů a disků. Řadič používá rozhraní PCI Express 4.0 ×4 (s podporou NVMe 1.4).

Micron 3400 se bude vyrábět v kapacitách 512 GB, 1 TB a 2 TB v podobě 80mm modulu, energetická efektivita (a zejména asi spotřeba v klidu) je údajně dostatečně dobrá pro potřeby nejen desktopových PC, ale také notebooků. V těch lze PCIe 4.0 používat s procesory Intel Tiger Lake-UTiger Lake-H, takže již existuje poptávka po úsporných modulech podporujících nové rozhraní.

Micron 3400 (Zdroj: Micron, via ComputerBase)

Řadič používá mezipaměť DRAM, ale neznáme její kapacitu nebo typ. Výkon disku v sekvenčním přístupu má dosahovat rychlost čtení až 6600 MB/s a rychlost zápisu 5000 MB/s, což jsou hodnoty podobné jako u Samsung SSD 980 Pro, maximální rychlost čtení sekvenčních dat je kousek za disky s Phisonem E18. V náhodném přístupu má disk dosahovat až 720 000 IOPS při čtení a 700 000 IOPS v zápisu. Tyto výsledky platí pro 1TB a 2TB model, 512GB verze je zpomalená v sekvenčním zápisu a náhodném čtení. Parametry můžete vidět zde v tabulce.

Specifikace SSD Micron 3400 (Zdroj: Micron)

Zapisovací životnost je vcelku normální, 600 cyklů na buňku (1200 TB zápisu pro 2TB modul, 300 TB pro 512GB). Maximální spotřeba je 7,5 W při zápisu, ale jen 5,5 W při čtení. V úsporném režimu ale je příkon pod 5 mW.

SSD Micron 3400 a Micron 2450 (Zdroj: Micron, via ComputerBase)

Micron 2450

Onen masovější model se jmenuje Micron 2450 a mohl by se možná podobat modulu WD Black SN750 SE, o kterém jsme psali tento týden. Je založený na stejném řadiči Phison E19T, který používá rozhraní PCI Express 4.0 ×4 (s podporou NVMe 1.4), ale jde o řadič nepoužívající DRAM mezipaměť, jen HMB, tedy menší rozsah operační paměti RAM. Jde o čtyřkanálový řadič, vyráběný na 28nm procesu.

SSD Micron 2450 s 42mm provedením (Zdroj: Micron, via ComputerBase)

Tyto moduly se budou vyrábět v kapacitě 256 GB až 1 TB. Kromě 80mm klasického provedení bude Micron vyrábět také kratší 42mm a 30mm verze, které budou tedy použitelné v noteboocích s krátkými sloty (Micron 3400 je pouze v 80mm formě).

SSD Micron 2450 s 30mm provedením (Zdroj: Micron, via ComputerBase)

Podle Micronu má SSD dosahovat rychlosti sekvenčního zápisu až 3000 MB/s (to bude při zápisu do pseudoSLC cache) a v sekvenčním čtení až 3600 MB/s. Jsou to ovšem výsledky pro 1TB model (a víceméně také 512GB), zatímco menší kapacity jsou pomalejší (viz tabulka). V náhodném přístupu má 1TB model dosahovat až 450 000 IOPS při čtení a 500 000 IOPS v zápis.

Tyto moduly mají uváděnou spotřebu při čtení až 5,5 W (separátní hodnota pro zápis není sdělena), v úsporném režimu má být spotřeba pod 3 mW. Zapisovací garance je stejných 600 cyklů (600TB u 1TB modelu, 256GB verze má o něco lepší výdrž na buňku, je slíbeno 180 TB).

Specifikace SSD Micron 2450 (Zdroj: Micron)

Obě úložiště by měla splňovat požadavky na úspornost pro program notebooků Intel Evo (Project Athena) a podporují i Modern Standby (Connected Standby).

Micron uvádí, že oba typy modulů už jsou sériově vyráběné a firma je dodává zákazníkům (ož zde asi znamená výrobce počítačů a notebooků, ale nějaké modely s těmito SSD by se asi mohly již v těchto dnech dostat do prodeje).

Moduly pod značkou Micron najdete pravděpodobně jenom v celých noteboocích nebo PC. Firma ale také provozuje značku Crucial, pod kterou prodává SSD na koncovém trhu i samostatně. Eventuálně by tyto moduly proto mohly vyjít i pod označením Crucial a dostat se do běžné nabídky eshopů.

SSD Micron 2450(Zdroj: Micron, via ComputerBase)

176vrstvá 3D NAND zlepšuje výkon a latence

Obě řady SSD jsou založené na nové 3D NAND Micronu se 176 vrstvami, a to se záznamem TLC, čipy mají kapacitu 512 Gb. Tato paměť by mohla slušně vylepšit výkon disků. Má jednak zvýšenou maximální propustnost při komunikaci s řadičem díky rozhraní ONFi na 1600 MT/s (1600 MHz efektivně), možná ještě důležitější ale bude, že tyto čipy údajně dosahují o 35 % nižší latence zápisu a čtení, takže by se mohly význameně vylepšit IOPS a výkon ve vysoké zátěži.

176vrstvá 3D NAND Micronu slibuje zrychlení PCIe Gen4 SSD s řadičem Phison E18 (Zdroj: Micron, via ComputerBase)

Kromě SSD Micronu se tyto čipy NAND mají objevit také v SSD dalších výrobců ve spojení s výkonným řadičem Phison E18, jenž je používaný ve velké části nyní prodávané druhé generace highendových NVMe SSD s rozhraním PCIe 4.0. Použití této NAND by mohlo u návrhů s tímto řadičem ještě vylepšit výkon, takže se možná dočkáme nějakých vylepšených refreshů SSD s řadičem E18.

Zdroje: ComputerBase, AnandTech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

První PCIe 4.0 SSD od Crucialu: P5 Plus, Micron 3400 pro retail?

Jednou z dobře zavedených značek SSD je Crucial, což je dceřiný podnik výrobce pamětí Micron, takže má z toho plynoucí výhody. Crucial ale současně je dost konzervativní. Říct, že se nehrnul do technologie NVMe, by byla slabá formulace. Teď tato firma ale na jednu takovou novinku naskočila: uvádí svá první SSD s rozhraním PCI Express 4.0, takže pokud si na tohoto výrobce potrpíte, můžete se těšit na vyšší výkon. Celý článok „První PCIe 4.0 SSD od Crucialu: P5 Plus, Micron 3400 pro retail?“ »

 •  
 •  
 •  

DDR5 přichází, výrobci už mají hotové moduly. Fotky a novinky

Možná za šest, sedm měsíců by mohly vyjít první procesory a desky používající na desktopu paměti DDR5. Budou tedy potřebovat nové paměťové moduly a jejich výrobci je už mají prakticky hotové: dva výrobci teď ukazují fotky modulů, které ověřují nebo dokonce už začali vyrábět. DDR5 přináší docela velké změny: ECC, rozdělení modulu na dva podkanály, nebo napájecí kaskádu přímo na modulu, kterou můžete vidět uprostřed PCB. Celý článok „DDR5 přichází, výrobci už mají hotové moduly. Fotky a novinky“ »

 •  
 •  
 •  

GPU Ampere mají nové paměti GDDR6X na bázi PAM4, máme detaily

Nová generace grafik Nvidia GeForce je už skoro tady. Odhalení bude 1. 9., ale o víkendu jsme se o nich dozvěděli docela zásadní nové informace. Máme část parametrů pro modely RTX 3080 a RTX 3090, zejména se ale ukazuje, že GPU Ampere dostanou úplně nové paměti. Micron potvrdil, že pro Nvidii vyvinul speciální čipy GDDR6X, které zvednou frekvence a propustnost o 50 % proti GDDR6. Jak to s těmito pamětmi u Ampere bude? Celý článok „GPU Ampere mají nové paměti GDDR6X na bázi PAM4, máme detaily“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *