Intel vydává Tiger Lake-H. 45W notebooková osmijádra na 10 nm

Tiger Lake s osmi jádry ve 45 W: novinky a výbava

Tiger Lake-H je v notebookovém segmentu hodně významné. Intel konečně přinesl do segmentu 45nm procesorů novou architekturu a také 10nm proces, jímž by se měla zlepšit energetická efektivita. Díky tomu budou herní a jiné výkonné notebooky s Intel Core opět technologicky na stejné úrovni se 7nm Ryzeny 5000. A konektivitou s PCIe 4.0, Thunderboltem 4 – a podle Intelu také výkonem – mají být dokonce ještě lepší.

Drby, podle kterých měl Intel vydat 10nm osmijádrové procesory Tiger Lake-H pro notebooky 11. května, se přesně vyplnily a včera opravdu přišla premiéra těchto CPU. V noteboocích znamenají pro Intel velkou vzpruhu, protože v segmentu výkonných herních modelů a pracovních stanic 14nm čipy kvůli špatné energetické efektivitě hodně zaostávaly.

Tiger Lake-H coby 11. generace Core přináší výrazně výkonnější architekturu s až o 19 % lepším výkonem na 1 MHz (tj. tzv. IPC), ale také tak potřebnou energetickou efektivitu. Jeho 10nm proces by měl být schopný konkurovat 7nm procesu Ryzenů 4000/5000. Tyto pro mobilní segment tak důležité novinky se do úspornějších mobilních CPU Intelu dostaly již v roce 2019 a 2020 s Ice Lake-U a Tiger Lake-U, ale segment výkonných 45W procesorů na ně musel čekat až doteď. O to víc je teď konečně dorazivší upgrade této řady důležitý.

Tiger Lake-H vychází ze stejné architektury jako 15–28W Tiger Lake-U vydané loni, ovšem má místo čtyř rovnou osm jader Willow Cove (tedy 16 vláken) a vyšší TDP, standardně 45 W. Nová jádra kromě vyššího IPC a tím navýšeného jednovláknového výkonu také mimochodem přinášejí do této třídy notebooků poprvé AVX-512.

Naopak ale byla zredukovaná integrovaná grafika, u Tiger Lake-U hodně silná se 768 shadery. Tiger Lake-H má stejnou architekturu Intel Xe LP, ale jen 256 shaderů (32 EU), s nimiž bude iGPU výrazně pomalejší než integrované grafiky v konkurenčních AMD Ryzenech 5000H. Nicméně bude mít zachované multimediální enkodéry a potvrzená je také akcelerace videa AV1 (jen dekódování).

Tip: Jádro Willow Cove procesorů Tiger Lake: architektura a novinky

Čip je vyrobený stejným 10nm procesem s technologií SuperFin, jako původní Tiger Lake. Měří údajně okolo 190 mm².

Snímek čipu Intel Tiger Lake-H na waferu (Zdroj: Intel)

Vedle toho také tyto procesory používají externí samostatný čipset (mobilní verze řady 500), který může přidat nějaké jednotky wattů (většinu času by jeho spotřeba měla být nízká). Čipset by měl stejně jako Z590 na desktopu být k procesoru připojený konektivitou DMI ×8, tedy s propustností odpovídající PCI Expressu 3.0 ×8 (8 GB/s obousměrně, minus režie).

Obecně se tato platforma od Tiger Lake-U výrazně liší konektivitou. Je zachovaný integrovaný Thunderbolt 4, který tedy není řešen externím řadičem. Nově tyto procesory podporují rovnou dvacet linek PCI Express 4.0, zatímco čtyřjádra Tiger Lake-U (a jejich odnož Tiger Lake-H35) jen čtyři.

Procesory Intel Tiger Lake-H: schéma platformy

To znamená, že osmijádová Tiger Lake poskytují plnohodnotné rozhraní PCI Express 4.0 ×16 pro samostatné GPU a ještě PCI Express 4.0 ×4 pro SSD. To je také připojeno přímo k procesoru. V kapacitě těchto propojení má Intel výhodu před mobilními Ryzeny, které zatím poskytují jen PCIe 3.0 ×8 pro grafiku a PCIe 3.0 ×4 pro SSD.

RAID s PCIe 4.0 SSD

Intel jinak také jako novinku uvádí, že linky PCIe 4.0 vyvedené z CPU lez použít pro NVMe RAID. Pokud se pro grafiku vyhradí jen osm linek, lze připojit tři NVMe SSD přes PCIe 4.0 ×4/×4/×4. Mimochodem, pro grafické karty je zase podporovaný PCI Express Resizable BAR.

Procesory Intel Tiger Lake-H podporují NVMe RAID na PCI Expressu 4.0

Paměti vždy jen DDR4-3200

Ještě jedna změna je u pamětí. Zdá se, že Tiger Lake-H nepodporuje (alespoň oficiálně, je možné, že neoficiálně křemík připravený je) úspornější paměti LPDDR4. Intel uvádí podporu jen pro DDR4-3200 (dva kanály/až čtyři moduly). Toto je nevýhoda pro výdrž na baterie. DDR4 má naopak výhodu, že lze tyto paměti osazovat v modulech SO-DIMM, a tedy vyměňovat a upgradovat. Ale pozor na to, výrobci dnes i tyto paměti často pájejí napevno, takže upgradovatelnost nebude zaručená a musíte si to při výběru notebooku kontrolovat (totéž platí u notebooků s procesory AMD, samozřejmě).

Wafer s čipy Intel Tiger Lake-H (Zdroj: Intel)

Vypadá to také, že DDR4-3200 bude minimálně ve výchozím nastavení používat děličku Gear 2, která o něco snižuje výkon, protože řadič pamětí poběží na poloviční frekvenci. Na Gear 1 (tedy děličku 1:1, kdy je frekvence řadiče nesnížená) má Tiger Lake-H oficiálně podporovat DDR4-2933. Tato nastavení jsou pravděpodobně zvolená kvůli spotřebě.

Článek pokračuje na další straně přehledem modelů, problematikou spotřeby a slajdy s výkonnostními sliby Intelu.

 

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Unikly detaily procesorů Intel Raptor Lake. 24 jader v LGA 1700

Poslední dny byly naše hardwarové zprávy samé AMD – firma toho hodně odhalila na Computexu a k tomu se objevovalo hodně úniků. Naštěstí teď máme i něco výživného z modrého soudku, objevily se totiž nové informace k připravovaným procesorům Intel Alder Lake pro platformu LGA 1700, ale zejména k jejich následníkovi Raptor Lake, o kterém toho dosud bylo známo minimum a toto je asi první větší projasnění ohledně jeho podoby. Celý článok „Unikly detaily procesorů Intel Raptor Lake. 24 jader v LGA 1700“ »

 •  
 •  
 •  

Snímek čipletu z procesoru Intel Sapphire Rapids: má 60 jader

Před nedávnem leaker s přezdívkou Yuuki_AnS ukázal, jak vypadá vzorek serverového Intelu Xeonu Sapphire Rapids s čiplety propojenými technologií Foveros. Byl dokonce ukázán i sejmutý křemík CPU čipletu. Teď už ale máme ze stejného zdroje i o hodně čistější „die shot“, který přináší zdá se finální poznání o tom, kolik budou tyto procesory vlastně mít jader (a potažmo, jak moc se má AMD bát). Je jich totiž víc, než dosavadní informace říkaly. Celý článok „Snímek čipletu z procesoru Intel Sapphire Rapids: má 60 jader“ »

 •  
 •  
 •  

Intel na Computexu 2021: 5GHz refresh Tiger Lake-U, 5G modem…

Keynote Intelu na veletrhu Computex 2021 přinesla odhalení refreshe procesorů Tiger Lake, který zvyšuje výkon grafiky a jednojádrový boost na 5,0 GHz, poprvé v této kategorii i s TBM 3.0. A také prvního 5G modemu pro PC, který jako partner vyvinul MediaTek. Intel také ukázal NUC s 10nm procesory podporující desktopové samostatné grafiky plné délky a první demo procesorů Alder Lake pro notebooky, jejichž vzorky už se začaly dodávat. Celý článok „Intel na Computexu 2021: 5GHz refresh Tiger Lake-U, 5G modem…“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *