Intel vydává Tiger Lake-H. 45W notebooková osmijádra na 10 nm

Tiger Lake s osmi jádry ve 45 W: novinky a výbava

Tiger Lake-H je v notebookovém segmentu hodně významné. Intel konečně přinesl do segmentu 45nm procesorů novou architekturu a také 10nm proces, jímž by se měla zlepšit energetická efektivita. Díky tomu budou herní a jiné výkonné notebooky s Intel Core opět technologicky na stejné úrovni se 7nm Ryzeny 5000. A konektivitou s PCIe 4.0, Thunderboltem 4 – a podle Intelu také výkonem – mají být dokonce ještě lepší.

Drby, podle kterých měl Intel vydat 10nm osmijádrové procesory Tiger Lake-H pro notebooky 11. května, se přesně vyplnily a včera opravdu přišla premiéra těchto CPU. V noteboocích znamenají pro Intel velkou vzpruhu, protože v segmentu výkonných herních modelů a pracovních stanic 14nm čipy kvůli špatné energetické efektivitě hodně zaostávaly.

Tiger Lake-H coby 11. generace Core přináší výrazně výkonnější architekturu s až o 19 % lepším výkonem na 1 MHz (tj. tzv. IPC), ale také tak potřebnou energetickou efektivitu. Jeho 10nm proces by měl být schopný konkurovat 7nm procesu Ryzenů 4000/5000. Tyto pro mobilní segment tak důležité novinky se do úspornějších mobilních CPU Intelu dostaly již v roce 2019 a 2020 s Ice Lake-U a Tiger Lake-U, ale segment výkonných 45W procesorů na ně musel čekat až doteď. O to víc je teď konečně dorazivší upgrade této řady důležitý.

Tiger Lake-H vychází ze stejné architektury jako 15–28W Tiger Lake-U vydané loni, ovšem má místo čtyř rovnou osm jader Willow Cove (tedy 16 vláken) a vyšší TDP, standardně 45 W. Nová jádra kromě vyššího IPC a tím navýšeného jednovláknového výkonu také mimochodem přinášejí do této třídy notebooků poprvé AVX-512.

Naopak ale byla zredukovaná integrovaná grafika, u Tiger Lake-U hodně silná se 768 shadery. Tiger Lake-H má stejnou architekturu Intel Xe LP, ale jen 256 shaderů (32 EU), s nimiž bude iGPU výrazně pomalejší než integrované grafiky v konkurenčních AMD Ryzenech 5000H. Nicméně bude mít zachované multimediální enkodéry a potvrzená je také akcelerace videa AV1 (jen dekódování).

Tip: Jádro Willow Cove procesorů Tiger Lake: architektura a novinky

Čip je vyrobený stejným 10nm procesem s technologií SuperFin, jako původní Tiger Lake. Měří údajně okolo 190 mm².

Snímek čipu Intel Tiger Lake-H na waferu (Zdroj: Intel)

Vedle toho také tyto procesory používají externí samostatný čipset (mobilní verze řady 500), který může přidat nějaké jednotky wattů (většinu času by jeho spotřeba měla být nízká). Čipset by měl stejně jako Z590 na desktopu být k procesoru připojený konektivitou DMI ×8, tedy s propustností odpovídající PCI Expressu 3.0 ×8 (8 GB/s obousměrně, minus režie).

Obecně se tato platforma od Tiger Lake-U výrazně liší konektivitou. Je zachovaný integrovaný Thunderbolt 4, který tedy není řešen externím řadičem. Nově tyto procesory podporují rovnou dvacet linek PCI Express 4.0, zatímco čtyřjádra Tiger Lake-U (a jejich odnož Tiger Lake-H35) jen čtyři.

Procesory Intel Tiger Lake-H: schéma platformy

To znamená, že osmijádová Tiger Lake poskytují plnohodnotné rozhraní PCI Express 4.0 ×16 pro samostatné GPU a ještě PCI Express 4.0 ×4 pro SSD. To je také připojeno přímo k procesoru. V kapacitě těchto propojení má Intel výhodu před mobilními Ryzeny, které zatím poskytují jen PCIe 3.0 ×8 pro grafiku a PCIe 3.0 ×4 pro SSD.

RAID s PCIe 4.0 SSD

Intel jinak také jako novinku uvádí, že linky PCIe 4.0 vyvedené z CPU lez použít pro NVMe RAID. Pokud se pro grafiku vyhradí jen osm linek, lze připojit tři NVMe SSD přes PCIe 4.0 ×4/×4/×4. Mimochodem, pro grafické karty je zase podporovaný PCI Express Resizable BAR.

Procesory Intel Tiger Lake-H podporují NVMe RAID na PCI Expressu 4.0

Paměti vždy jen DDR4-3200

Ještě jedna změna je u pamětí. Zdá se, že Tiger Lake-H nepodporuje (alespoň oficiálně, je možné, že neoficiálně křemík připravený je) úspornější paměti LPDDR4. Intel uvádí podporu jen pro DDR4-3200 (dva kanály/až čtyři moduly). Toto je nevýhoda pro výdrž na baterie. DDR4 má naopak výhodu, že lze tyto paměti osazovat v modulech SO-DIMM, a tedy vyměňovat a upgradovat. Ale pozor na to, výrobci dnes i tyto paměti často pájejí napevno, takže upgradovatelnost nebude zaručená a musíte si to při výběru notebooku kontrolovat (totéž platí u notebooků s procesory AMD, samozřejmě).

Wafer s čipy Intel Tiger Lake-H (Zdroj: Intel)

Vypadá to také, že DDR4-3200 bude minimálně ve výchozím nastavení používat děličku Gear 2, která o něco snižuje výkon, protože řadič pamětí poběží na poloviční frekvenci. Na Gear 1 (tedy děličku 1:1, kdy je frekvence řadiče nesnížená) má Tiger Lake-H oficiálně podporovat DDR4-2933. Tato nastavení jsou pravděpodobně zvolená kvůli spotřebě.

Článek pokračuje na další straně přehledem modelů, problematikou spotřeby a slajdy s výkonnostními sliby Intelu.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní

Čipová krize měla různé oběti, ale jednou byly i úsporné procesory Celeron a Pentium z „atomové“ linie malých jader. Intel už před rokem a půl uvedl na trh jejich 10nm generaci Jasper Lake s architekturou Tremont. Jenže čipů Jasper Lake asi nebylo dost. Prakticky vůbec nejsou k mání desktopové desky pro úsporné sestavy. Po dlouhé době se to snad lepší, teď konečně přicházejí Mini-ITX desky s Jasper Lake, dokonce i pasivně chlazené. Celý článok „Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní“ »

  •  
  •  
  •  

Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H

Po vydání 10nm procesorů Tiger Lake-H a pořád 14nm Rocket Lake pro desktop, které trpěly už poměrně špatnou energetickou efektivitou, leckoho mrzelo, že 10nm čipy nemohly přijít i do desktopu. Intel vydal BGA verze, které používaly například jeho NUCy, ale nebyly k mání samostatné desky. Teď se zpožděním takový hardware vychází: čínský výrobce Maxsun teď má mATX desku s osmijádrovým Tiger Lake Core i7-11800H. Celý článok „Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H“ »

  •  
  •  
  •  

Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)

Mnohokrát asi bylo litováno, že se Intel nevydal na platformě LGA 1200 10nm procesory. Jako Core 11. generace pro desktop vyšlo 14nm Rocket Lake, paradoxně až v momentě, kdy se Intelu podařilo 10nm proces opravit a 10nm čipy by konečně měly dost výkonu. Vypadá to ale, že pokud jste 10nm procesor v desktopu chtěli vidět, určitou možnost budete mít – Intel totiž teď překvapivě vydal opravdové modely procesorů Tiger Lake pro desktop. Celý článok „Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *