GPU Ampere i pro levné notebooky: GeForce RTX 3050 a 3050 Ti

RTX už i v padesátkových modelech GeForce

Herní grafiky GeForce RTX 3000 s architekturou Ampere a podporou ray tracingu a DLSS se teď dostanou už i do docela dostupných notebooků. Nové základní modely GeForce RTX 3050 a GeForce RTX 3050 Ti s čipem GA107, které teď Nvidia oficiálně uvádí na trh, se budou prodávat v laptopech začínajících už od 899 € či 24 999 Kč. První takové by se měly objevit během nadcházejícího léta.

Současně s vydáním procesorů Tiger Lake-H (Core 11. generace), které přinesly novou architekturu jádra CPU a konečně také 10nm výrobní technologii na platformu 45W procesorů od Intelu, uvedla novinky pro notebooky také Nvidia. Ta již zkraje roku vydala mobilní grafiky GeForce RTX 3000 „Ampere“ ve výkonnějších segmentech – modely RTX 3060, RTX 3070 a RTX 3080. Nyní k tomu ale přidává levnější modely, díky kterým by se herní GPU aktuální generace už mohlo podívat i do poměrně dostupných konfigurací.

Těmito novinkami jsou GeForce RTX 3050 a GeForce RTX 3050 Ti. O tom, že jsou v přípravě, se šířily zprávy už delší dobu, ale až teď byly oficiálně vypuštěné na trh. Půjde dost možná o vůbec nejlevnější grafiky generace Ampere, které by se prý později měly dostat i do desktopu jako samostatné karty do slotu PCI Express. Byly by to první GeForce podporující ray tracing a DLSS v „padesátkové“ cenové skupině karet, ale zatím ještě nemáme informace o tom, kdy desktopová verze vyjde, prozatím jde na trh jen ta mobilní.

GeForce RTX 3050 Ti (notebooková)

Tyto grafiky používají 8nm čip GA107, který je nový a doteď ho Nvidia v ničem nepoužila. Model GeForce RTX 3050 Ti má zřejmě plnou verzi tohoto čipu, což znamená 2560 shaderů ve 20 blocích SM. V souladu s tím má GPU také 20 RT jader a 80 tensor jader. Paměťová sběrnice čipu je 128bitová, což znamená, že GA107 je prakticky přesná třetina mobilní GeForce RTX 3060 (ta má 30 bloků SM a 192bitovou sběrnici).

Frekvence 2560 shaderů této grafiky se v noteboocích mohou pohybovat v poměrně velkém rozsahu: Nvidia udává 1035–1695 MHz. Výrobci totiž mohou nastavit TDP (spotřebu) v rozsahu od pouhých 35 W až po 80 W, přičemž nízká spotřeba samozřejmě znamená nižší úroveň výkonu, vyšší spotřeba lepší výkon. Takty při 35 W budou bližší oněm 1035 MHz, při 80 W udávaným 1695 MHz. Toto jsou jinak frekvence boostu, ne základní, ty Nvidia neuvádí.

Nvidia Geforce RTX 3050 a GeForce RTX 3050 Ti (Zdroj: Nvidia)

Paměti bude mít tato grafika 4 GB, a to typu GDDR6. Sběrnice je jak bylo řečeno 128bitová, ale Nvidia nikde neuvádí efektivní frekvenci paměti, takže propustnost přesně neznáme. Pokud by byla frekvence 14,0 GHz, pak by karta měla k dispozici 224 GB/s, s 12,0GHz GDDR6 by to ale bylo jen 192 GB/s.

Podle Nvidie by měla GeForce RTX 3050 Ti být až o 60 % rychlejší než mobilní GeForce GTX 1650 Ti předchozí generace (Turing). Na jiných místech firma uvádí i až 2× zrychlení, což by mohlo být v případě, kdy se zároveň použije upscaling DLSS z nižšího rozlišení, což ještě GTX 1650 Ti pochopitelně neuměla. Přesný výkon ale bude záležet na TDP grafiky, jak bylo zmíněno.

GeForce RTX 3050 (notebooková)

Verze bez Ti bude levnějším provedením stejného čipu, jen s částí jednotek vypnutou, jak bývá zvykem. GA107 v ní přišlo o pětinu jednotek, má tedy jen 16 bloků SM s 2048 shadery, 16 RT jádry a 64 tensor jádry, ovšem paměťová sběrnice zůstala plná 128bitová.

Nvidia u této grafiky zachovala stejný rozsah volitelného TDP, tedy také od 35 W do 80 W. Opět se tedy výkon v konkrétních noteboocích může hodně lišit podle toho, jakou spotřebu má v něm GPU povolenou. Frekvence boostu dle toho může být od 1057 do 1740 MHz.

Herní notebook s Nvidia Geforce RTX 3050 (Zdroj: Nvidia)

Paměti má tato grafika rovněž GDDR6 v kapacitě 4 GB, na 128bitové sběrnici. Opět ale neznáme frekvenci, takže nevíme, zda bude mít tento model stejnou propustnost, nebo nižší (pokud by RTX 3050 Ti měla vyšší takt pamětí než RTX 3050).

Obě tato GPU poskytují všechny technologie generace Ampere, jejich tensor jádra jsou tedy třetí generace, RT jádra druhé generace (proti prvogeneračnímu v Turingu). Nvidia také zachovala stejné multimediální enkodéry (NVEnc v5) a dekodéry (v7), takže schopnosti ve videu budou stejné, včetně podpory přehrávání až 8K videa ve formátu AV1.

Oficiální benchmarky Geforce RTX 3050 a GeForce RTX 3050 Ti od Nvidie (Zdroj: VideoCardz)

Dostupnost v létě

Ačkoliv nyní Nvidia obě mobilní grafiky odhalila spolu s procesory Intel Tiger Lake-H, nezdá se, že by měly být v úplně první vlně přístrojů. Oznámení Nvidie totiž mluví o tom, že momentálně jsou na prodej notebooky s grafikami GeForce RTX 3060 až 3080.

Modely s GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti se ale mají podle tiskové zprávy začít prodávat později, je uvedeno „v létě“. Pokud to budeme brát dle tradičního chápání, asi by tedy mohly být k mání v červenci, srpnu, nejdříve asi na konci června.

Herní notebooky už 25 tisíc

Až ovšem přijdou na trh, mají tato GPU posunout cenovou laťku dolů, notebooky vybavené těmito grafikami (v praxi tedy asi levnější RTX 3050) se mají podle Nvidie dát koupit za ceny už od 24 999 Kč u nás. Pro eurozónu firma uvádí 899 € a pro orientaci, v globálních dolarových relacích má ona magická meta „už od“ být 799 $.

Vzhledem k postavení Nvidie v notebookových grafikách by tato GPU poté měla být v nabídce asi prakticky všech velkých i menších výrobců a měl by tedy být slušný výběr různých laptopů s nimi.

Mimochodem, celkově podle Nvidie mají být grafiky GeForce RTX 3000, ale také starší generace 2000 ve více než 140 různých modelech notebooků, což je dost velké číslo na to, jak velké množství modelů nemá vůbec přídavnou grafiku.

Zdroj: Nvidia

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Čipů Ampere není dost. Znovu se vrátí GeForce RTX 2060, ale 12GB

Z oblasti grafických karet přichází hodně divoká zpráva, zároveň také ukazující bídu, která panuje kvůli kryptoměnové bublině. Ač už brzo uplyne rok od vydání nové generace grafik, Nvidia zřejmě pořád nebude mít dost těchto čipů. Došlo to tak daleko, že vrátí do výroby starý model GeForce RTX 2060 generace Turing, aby díru na trhu pomohl zaplnit. Ale zvětší této kartě kritizovanou 6GB paměť, takže to současně bude i novinka. Celý článok „Čipů Ampere není dost. Znovu se vrátí GeForce RTX 2060, ale 12GB“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia Broadcast App 1.3 sníží dopad na výkon, lepší RTX Voice

S grafikami GeForce RTX 3000 vydala Nvidia software Broadcast App nabízející filtrování zvukového vstupu a AI video efekty pro streamování a umožňující zapojit tyto efekty do různého softwaru na streamování her, zpracování videa nebo komunikaci. Broadcast App teď dostává novou verzi 1.3, které přidává podstatná vylepšení a opravy, například i v AI algoritmu odstraňujícího šum a hluk, který dřív občas vygumoval i regulérní řeč. Celý článok „Nvidia Broadcast App 1.3 sníží dopad na výkon, lepší RTX Voice“ »

 •  
 •  
 •  

Přichází viry běžící v paměti GPU, nezjistitelné antivirem

Vypadá to, že v počítačové bezpečnosti zase přibude další věc, na níž si bude třeba dávat pozor. A sice paměť grafických karet. Antiviry a bezpečnostní nástroje běžně kontrolují operační paměť a typicky by v ní měly najít škodlivý kód, jehož signatury znají. Ale na svět teď přišel malware běžící na GPU a v jeho paměti, který je pro antiviry kvůli tomu neviditelný. A infikovat dokáže grafiky Nvidia, AMD i Intelu. Celý článok „Přichází viry běžící v paměti GPU, nezjistitelné antivirem“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *