Nvidia chce oživit SFF herní PC a malé grafiky, chystá standard

SFF Enthusiast GeForce

Grafické karty za poslední roky hodně přibraly – délky i tloušťky trhají rekordy, zatímco před deseti lety byly tříslotové karty výjimka. Z trojventilátorových chladičů se stala norma a tyto dlouhé chladiče používají i karty s nízkým TDP v podstatě kvůli vzhledu. Toto ale likviduje možnosti stavby malých herních PC v SFF skříních. Snad se ale situace zlepší, Nvidia totiž chystá iniciativu, která má pomoct malá PC zase zpopularizovat.

Že Nvidia něco podobného chystá, píše web WCCFtech, podle nějž jde o nyní připravovaný program, který bude zřejmě brzo oficiálně odhalen. Zatím není ovšem moc jasné, jakou přesně budou mít povahu – může jít o motivování výrobců karet a dalšího hardwaru, aby začali nabízet více kompaktnějších komponentů, ale současně může jít i o v podstatě marketingové snahy o prosté podpoření prodejů (na což cílí i různé značky typu Ultrabook, Intel Evo, nejnověji AI PC…).

SFF Enthusiast GeForce

Tento program se má točit kolem označení či značky „SFF Enthusiast GeForce“ (SFF znamená Small Form Factor, tedy relativně malou velikost počítače). Tu mají zřejmě dostávat grafické karty s menšími rozměry a takovým návrhem, aby se hodil do kompaktnějších skříní, například Mini-ITx modelů (dlužno říct, že Mini-ITX skříň dnes může mít větší objem než plnotučné skříně z doby před dvaceti lety, není to tedy čistě jen o formátu desky). Tuto známku asi budou moci dostat jak nově uváděné grafiky, tak již existující starší modely.

Jaká budou kritéria pro označení „SFF Enthusiast GeForce“ (až na to, že ho samozřejmě nedostanou grafiky Radeon nebo Intel Arc), ještě nevíme. Menší rozměry chladiče logicky budou snáze dosažitelné s grafikami, jako jsou GeForce RTX 4060 a RTX 4060 Ti, ale nepochybně bude snaha nabídnout i výkonnější modely.

GeForce RTX 3050 6GB od Palitu. Karta v krátkém formátu, kterému se někde říká Mini-ITX

Součástí této iniciativy mají být jakési pokyny a zásady pro stavbu SFF počítačů, které mají pomáhat, aby SFF sestavy dobře fungovaly a hardware v nich nekolidoval. Hlavně zřejmě budou stanovovat, kolik má být kolem grafické karty ve skříni volného místa, jak daleko od ní mají být jiné komponenty. Nvidia mluví o tom, že by tím měl být dán určitý standard jak pro grafické karty, tak i pro výrobce skříní, ale zřejmě i dalších komponent, zejména zdrojů. Uvidíme, zda bude Nvidia nějak řešit i problémy kolem 12/16pinových konektorů, které špatně snášejí ohýbání kabelů, což je zrovna pro SFF skříně dost problém.

Tyto směrnice by asi mohly poskytovat vodítko pro výběr komponent, kdy by snad mělo být zaručeno, že skříň a grafika spolu budou dobře fungovat. Nvidia ale, zdá se, chce onou novou známkou častovat i hotové sestavy vyráběné v SFF rozměrech.

Zatím není jasné, jak smysluplná tato značka a iniciativa bude a zda bude mít praktické přínosy mimo to, že opět vytvoří tlak na vznik i nějakých kompaktnějších a menších grafických karet. Dost možná se více dozvíme na Computexu, což by byla ideální příležitost onen nový standard pro SSF počítače představit.

Zdroj: WCCFtech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia v generaci Blackwell zase chystá grafiku Titan… pro AI?

Ač to možná zní těžko uvěřitelně, Nvidia v aktuální generaci grafik GeForce RTX 4000 vlastně nikdy neukázala plný potenciál jejich GPU. Nejvyšší herní model GeForce RTX 4090 totiž má použité GPU AD102 poměrně dost ořezané – aktivních je v něm jen 128 ze 144 jednotek. Plnou palbu měl mít model Titan, jenže Nvidia ho zrušila. Nyní ale přicházejí zprávy, že v generaci RTX 5000 by to mohlo být jinak a grafika Titan je opět připravována. Celý článok „Nvidia v generaci Blackwell zase chystá grafiku Titan… pro AI?“ »

  •  
  •  
  •  

GeForce RTX 5000 nestihnou letošní vydání, přijdou až příští rok

Před nedávnem jsme tu měli nepříjemnou zprávu pro příznivce grafik AMD, totiž že grafiky Radeon nové generace RX 8000 vyjdou až po novém roce, pravděpodobně v lednu okolo CES 2025. Tehdy jsme upozorňovali, že by tím pádem přišly na trh až po novém highendovém GPU Nvidie (přičemž samy budou pokrývat mainstream). Nicméně se zdá, že i u Nvidie se vydání nové generace grafik posouvá. Nakonec tak letos vydá novinky možná jen Intel. Celý článok „GeForce RTX 5000 nestihnou letošní vydání, přijdou až příští rok“ »

  •  
  •  
  •  

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (37) Pridať komentár

  1. SFF jsou dobre do kancelari a prumyslu. Zejmena bezvetrakove krabicky jsou paradni.
    SFF pro domaci pouziti se jmenuje herni konzola.

    Vypada to ze v nV maji marketaci dlouhou chvili, rejpou se v nose a rozesilaj poplasne maily.

  2. Nezájem.
    NVidia má udělat jedinou věc, konečně vyřešit ten zasranej konektor, aby ty grafiky konečně přestaly hořet!!!

    U mě NVidia skončila, dokud to nevyřeší a bohužel to silně vypadá, že ani blbej konektor nejsou schopni udělat pořádně, takže co od té marketingové firmy chtít.

    1. Spodní limit toho konektoru je cca 475 W, spodní limit 8-pinu je cca 140W. Nemůže být problém v tom, že na rozdíl od konkurence ty karty mají široké použití při obecných výpočtech a někdo toho extenzivně využívá?

      1. Spodní limit toho konektoru je podle nezávislých měření 300W, netřeba po NVidii papouškovat nesmysly, kterýma se teď obhajuje. Spodní limit 8 PINu je 150W dle normy, ale podle nezávislých měření to vždy dalo aspoň 190W. Všimni si toho rozdílu, starý konektor dává víc než udává standard, nový méně!!!

        1. Podľa ktorých nezávislých meraní je to tak, ako píšete, a na aké konštrukčné parametre sa to vzťahuje? Pri nereálne vysokej prúdovej záťaži blízko hranice špecifikácií (53 A) sa v našich testoch netopili ani „najhoršie“ káble. Isteže, pri neodbornej montáži už problém byť môže, podobne, ako je to pri nemedializovaných procesorových päticiach (prevažne LGA). Početná zbierka vypreparovaných pätíc nižšie…

          … je z „malého“ ostravského servisného strediska. Technik vtedy myslím spomínal, že pri tretej reklamácii dosky s poškodenou päticou pánovi už procesor nainštalovali radšej sami… a podľa toho čo sa v kontexte s touto problematikou píše, respektíve nepíše na internete, by človek povedal, že sa to vôbec nedeje. Možno preto, že sa to nedá zvaliť na hardvér, pretože je to výsledkom zjavnej nespôsobilosti používateľa?

          1. Při neodborné montáži?

            U 8 PINu – cvak a konektor byl nasazený. I při neodborné montáži nikdy nic nehořelo!!!

            Pokud je na 12/16 PIN potřeba vysoká škola NVidie, tak je asi něco špatně, nemyslíš?

            Na DIIT dával jeden diskutující 5 odkazů, kde prováděli srovnání a už na 340W se to neúměrně zahřívalo a hrozilo vzplanutí. Klidně si ty NVidia karty kupujte dál, nakonec až vám jednou začne PC hořet mi dáte za pravdu. Já toho zapotřebí nemám a s NVidií jsme skončil, dokud tam ten 12/16 PIN bude.

            1. — „… nikdy nic nehořelo!!!“

              Pokiaľ ide o 8-piny. To je ale chybný predpoklad. Jedna vec je, čo sa medializuje a druhá, čo sa deje v praxi. Všeobecne je tendencia sa zameriavať na nedostatky nových vecí. Na starých sa také senzácie urobiť nedá. A aby bolo jasno, taviace sa 16-piny nespochybňujem. Len mi teda trochu vadí, že sa v pomere s inými vecami (8-piny, používateľmi zničené pätice LGA atď.) vytvára o tom obraz, akože je to podstatne väčší problém ako čokoľvek ostatné, čo do hardvérového neba pošle neodborná montáž. Alebo nejaké nedotiahnuté prvky, ktoré presahujú pôsobnosť konektora samotného. Tu narážam napríklad na tie adaptéry CableMod. Správne urobený 16-pin s poriadnymi dutinkami a vodičmi AWG 16 je zaťažiteľnosťou úplne inde, než akýkoľvek 8-pin. Isteže, niektorí výrobcovia šetria napríklad na dutinkách (Asus, MSI a aj pri zdrojoch BeQuiet! by sa asi očakávalo niečo iné), ale PCI-SIG/Nvidia je v tom nevinne.

              Keď už chceme preháňať, tak pri všetkých veciach rovnako. „Bezchybnosť“ iných konektorov v tomto smere je ilúzia, ktorú živia po senzáciách prahnúci jútuberi, ktorí svoj dosah stavajú na plamienkoch v thumbnailoch.

              PS: Vám by nezhorel ani jeden, pretože viete, že konektory sa do seba zasúvajú priamo (a nie rôzne zošikma, keď to ľudom pri tej neodbornej montáži ide prirodzene „stuha“, keď je pri 16-pinoch podstatne viac útvarov, ktorú musia jeden do druhého zapadnúť) a na konci má zacvaknúť poistka, ktorá keď sa dostatočne neprejaví akustickou odozvou, tak hmatovou už určite áno.

              1. Nechápu, jak může někdo považovat 8-pin za obecně bezpečnější, když máme široce rozšířené prasácké pigtail 8-piny (6+2).

                1. Asi to bude tými odlišnými pohľadmi. Väčšina ľudí, čo robí prehnanú paniku (s glorifikáciou ostatných riešení) technicky nevie, prečo k tomu vysokému/rizikovému zahrievaniu dochádza. A je vcelku prirodzené, keď sa viac na verejnosť dostávajú ohorené 16-piny (než 8-piny), že to vzbudzuje isté obavy, nedôveru v toto riešenie.

                  Pri tých 6-2-pinoch sme sa tuším bavili, že je labilnejší ten 2-pin sa môže ľahšie povytiahnuť či celkom vypadnúť? To by zase nemuselo príliš vadiť, keď sú to len signálové vodiče.

                  1. No právě, že nejsou signálové. Bývá tam zobáček, ale ten není příliš spolehlivý. O kabel lze snadno zavadit (třeba jen manipulací s bočnicí) a může dojít k povysunutí toho 2-pinu. Čím více 8-pinů na grafice, tím úměrně větší riziko ztráty náležitého kontaktu při použití takto řešeného přívodu.

            2. To je moc hezké, jak jsi nám pro svá tvrzení dodal zdroje.

              Tak malá analogie s auty. Kiu si taky typicky nekoupíš, abys s ní jel cestu kolem světa. Že se někdo takový najde a ona shoří, ještě neznamená, že na základě toho nezbude než se klepat strachy a každý den cestou do práce čichat k motoru. Vhodnější je se tady podívat na notebooky. Kdy naposled jsi zkoušel dát 24/7 pohulit svému notebooku? A jak dlouho to vydržel? Už sis kvůli tomu za ty desítky let vykřičel plíce?

        2. To není pravda, nebo z kterých zdrojů jsi čerpal? Ľubo tady posledně uvedl tabulku s příklady výpočtu zatížení. PCI-SIG uvádí z důvodu nejistoty pro 8-pin 150 W maximálně (je tam odchylka), přesněji je to 144 W a 5 % odchylka dolů. 12VHPWR je HCR a unese 504 až 720 W (bez odchylek).

          Obviňuješ mě, že něco papouškuju, ale shrňme si to. Neznáme počty a zastoupení typů, sérií karet, use-case a další detaily, které by pomohly věc prozkoumat a napovědět. Statistiky neexistují, přestože ty karty nepochybně používají i poskytovatelé služeb (záhada). Nikde žádná žaloba. Máme jen zprávy přibližně dvou desítek lidí ročně na fórech, pak jednu staženou redukci. Dále Jednoho opraváře na youtube, který se neobtěžuje sbíráním dat, střílí od boku jakási hausnumera, a nezávisle na něm už nikoho podobného. A pak samozřejmě vyvřelé zástupy spravedlivě rozhořčených Mad Maxů, kteří vždy ochotně přijmou za svou jakoukoli záminku, proč kartu (Nvidie) nekoupit. ¯\_(ツ)_/¯

          1. No, hlavne máme tie termovízne testy, v ktorých sa žiadny z konektorov netopil ani pri o približne 15 A vyššej záťaži, ako je realita RTX 4090. Musíme takto niekedy potrápiť aj 8-piny. Výsledok bude možno podobný, uvidíme…

            1. Důležité podle mě je mít na paměti poměry objemů prodaných karet (byť jen velmi hrubě) a rozdíl v use-case (kde má Nvidia nesrovnatelně širší záběr v general-purpose). Už tím IMO člověk zůstane nohama na zemi a k poplachu bude spíše netečný.

            2. Za teermovizni snimky jsem rad, je tak krasne videt, ze modularni kabelaz je zlo.
              https://www.reddit.com/r/EtherMining/comments/pipp1x/ports_powering_my_3080s_both_melted_just_happy_i/#lightbox

              Tohle je vysledek tepelnych ztrat na prechodovem odporu. Proc to lidem vyrobci vnucuji, je zahada.
              Teda zahada je, ze technici kteri navrhuji spinane zdroje, si neechali vnutit od marketingoveho bambuly na vykonove kabely co nejvice spojovacich prvku.

              Nakup pak komponeenty kazdeho konektoru seeskrta na kost, pac setrit se musi. a ejhle, vsichni se divi.

              1. Tak… ale tento pánko napájal 2 rtx 3080 každú z jedného 8-pin konektora na strane PSU, pričom využil káble, ktoré majú na druhej strane 2 x 6+2 pin konektory.
                …nj, kryptomeny…a asi to bol „odborník“, čo ich ani „nepodvoltoval“.

                1. Nieže by som sa chcel zastávať alebo haniť jeden (12pin) alebo druhý (8pin) tábor…to len pre doplnenie informácie.

              2. Štosovat je těsně vedle sebe nebude nejlepší nápad. S tolika kabely považuji modulární provedení užitečné. Ale teď už bych se nebránil provedení na tvrdo, když budou pci-e přívody nahrazeny jedním kabelem, který tolik místa nezabere.

  3. nVidia sa asi bojí že im AMD vypáli rybník s chystanými výkonnými APU ktoré budú ideálne práve do SFF krabičiek, Strix Halo v najvyššej konfigurácii má mieriť výkonom na 4070M a to v rámci spotreby do 140W vrátane CPU čiže uchladiteľné v malej krabičke. Dúfajme že tam nebudú nekalé praktiky ohľadom nahlas nepovedaných ale implikovaných hrozieb ohľadom alokácie čipov ak partneri nebudú robiť to čo nVidia odporúča, precedensy z minulosti tam sú že Intel ani nVidia sa nekalých praktík nikdy neštítili…

    Na druhú stranu AMD sa vie potopiť aj samé a nepotrebuje k tomu nVidiu, predpokladám že plná konfigurácia bude zbytočne predražená, ale dúfam že AMD nespraví typický AMD krok a nastaví nereálne cenovky aj pre nižšie modely, hlavne model s jediným CPU čipletom a možno trochu orezanou GPU by mohol byť pri dobre nastavenej cene veľmi zaujímavý. Predstavme si malú krabičku s orezaným 6-core Zen5, orezanou 32CU GPU s boostom k 3GHz, 32GB RAM a 1TB SSD za nejakých 600€, Steam box ako vyšitý, to by bol predajný trhák. A to si myslím že nie je vôbec agresívna cenovka, agresívna by bola 500€.

    1. Připlatíš si dvakrát, protože to bude chtít i rychlou paměť a taky nějakou kapacitu, ať výkon netrpí stutteringem. Radši kdyby oba konkurenti pravidelně uváděli levné grafiky do 50 W.

    2. ja si malu bednu ako primarny pocitac nikdy nekupim, lebo pocitac upgradujem, nekupujem cely novy. Novy som kupil prvy co som mal v 1997, odvtedy som iba upgradoval. Preto je ziaduce mat univerzalnu ATX bednu, kde ked chces, mozes osadit miniITX dosku s ryzenG procesorom, ale ked chces, tak eATX a 35cm dlhu grafiku. Za dalsie pri dnesnych vykonoch G ryzenov lowend grafiky stratili vyznam, co si vsimla teda aj nvidia a snazi sa to riesit takto..

      1. — „… miniITX dosku s ryzenG procesorom…“

        V segmente SFF počítačov sa zdá byť veľmi pekný koncept Gigabyte Metal Gear Plus ITX (s objemom cca 3 litre). Len škoda, že sa asi nebude dodávať do Európy (a zostane iba na ázijskom trhu…).

        1. Je to malé, roztomilé, možná i sexy, ale výhodné moc ne. Kutilská duše z toho bude na rozpacích, je to Apple, není to Apple…

          1. Jasné, no. Bude tam veľa veci na mieru, aby to mohlo vychádzať do takých malých rozmerov…

            Keď tak nad tým premýšľam, tak zostava z fotografie v záhlaví tohto článku mala ešte menší objem a každý komponent sme vtedy (koniec roka 2017) zvolili tak nejako podľa vlastných preferencií a zmestilo sa tam aj 2,5″ SSD. Ale zase doska Mini-STX… aj keď Mini-ITX toho zase toľko navyše neprenáša, aj keď jasné, viac portov, podpora výkonnejších procesorov a ktovie čo ďalšie. 🙂

            1. Hlavně ten pci-e slot plné délky, kam můžu každé dva roky strčit novou lacinou grafiku, abych měl lepší podporu, více výkonu a nové výstupy 🫣

              1. Ten vnímam tak, že tak či tak jeho využiteľnosť zabije tá extra malá skrinka… ale keď nájdu sa aj také nízke modely skriniek, kde (cez riser PCIe, s horizontálnym uložením karty) užitočný bude.

          1. Hmm, ono je tá zostava Gigabyte (Metal Gear Plus ITX) tiež vlastne dosť skladačka a všehochuť… chladič Jonsbo ok, Gigabyte nízkoprofilové modely nerobí, ale potom pamäte Adata (XPG), tam už by mohli použiť svoje. Ale zase to bude asi podobné ako u vodníkov Asus, kde namiesto svojich slušných ventilátorov použijú z nejakých dôvodov Noctuu…

        2. za 900 dolarov (8700g) by som musel byt padnuty na hlavu. Taky maly pc (asrock deskmini A300+3000g) mam uz niekolko rokov, ale len preto, ze doska/zdroj/skrinka/procesor/ramka 8GB stala 240€, disk samsung 240GB som mal, ale dajme tomu 50€, takze cela sranda bola za +/- 300€.

          1. Ryzen 7 8700G je ale oproti 3000G trikrát drahší procesor. Potom sú drahšie aj väčšie a rýchlejšie SSD NVMe a pamäte DDR5. Nazbiera sa to. A aj tá základná doska (B650I Aorus Ultra) je z vyššej strednej triedy.

            1. pointa je, ze ked to ma byt drahe, ak to chcem univerzalne, rozsiritelne, opravitelne. Ked to je lacne, tak to moze byt aj bez tychto vlastnosti, vyhodim, kupim druhe.

          2. Keď chceš niečo lacné tak plne funkčné miniPC výkonnejšie než ten tvoj starý dnes zoženieš aj pod 200USD:
            https://www.amazon.com/Desktop-Computers-Station-Computer-Editing/dp/B0CSKM2WYZ/

            Za 300USD máš už niečo na čom si aj zahráš nejaké starinky či Indie vecičky:
            https://www.amazon.com/KAMRUI-Ryzen-5700U-Computer-512GB/dp/B0CKBHMFNQ/

            Ale ak sa bavíme o konkurentovi k tomu Gigabyte tak si samozrejme treba priplatiť a pripraviť 600USD, ale furt o 200-300USD lacnejšie čo mi príde zbytočný príplatok len za možnosť upgradovať CPU (RAM a SSD sa dá aj v MiniPC a dGPU nedáš ani do jedného):
            https://www.amazon.com/MINISFORUM-7840HS-Computers-HDMI2-1-Stylish/

      2. SFF veci sú IMHO také predražené že ja osobne v tom nevidím žiadny zmysel. Najmenší formát kde pre mňa má zmysel upgradovateľnosť je MicroATX, tam je asi najlepší kompromis cena/chladenie/veľkosť v skrinke typu ASUS AP201 či Jonsbo D31. Na druhú stranu je tiež pravda že trh miniPC je u nás úplná bieda, občas som kukal ako alternatívu ku skladačke keď sa dakto zamýšľal nad niečím malým a žiadny výber, a čo je sú predražené zastaralé kusy. V zahraničí sa pritom dajú kúpiť vcelku zaujímavé veci. Furt je to drahšie ako ATX/MicroATX skladačka, ale ak chceš vyskladať niečo úsporné a malé tak to už začína byť zaujímavé lebo pri ITX formáte dnes výrobcovia nevedia čo pýtať a APU do socketov sú dlhodobo generáciu pozadu za aktuálnymi notebookovými čipmi v MiniPC.

    3. Mne osobne sa páči veľkosť PCB nVidie. Vyzerá to mierne lepšie, ako moje AMD, ktoré je na šírku najväčší blok pre prúdenie vzduchu pri zabratí šírky jedného PCIe – custom vodník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *