DeepCool AK620 Digital
DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital).
Chladič DeepCool AK620 poznáte z testov, teda… jeho „základný“ model. Okrem neho má však DeepCool v ponuke aj rôzne iné varianty, ktoré vynikajú niečím špeciálnym. Pri AK620 Zero Dark Zoria to bola grafická úprava s hernými motívmi (Zoria: Age of Shattering), teraz je to displej. Ten sa dá považovať za prvok pre širšie publikum. Pre také, ktoré chce mať pohľadom na chladič kontrolou aktuálny stav svojho procesora. A to či už ide o jeho zahrievanie alebo mieru zaťaženia. To z jednoduchého segmentového displeja, ktorý je súčasťou striešky chladiča AK620 Digital.
Realizácia displeja je poňatá s ohľadom na to, aby výrazne nezvyšoval výrobné náklady. Ale zároveň tak, aby funkčne zobrazoval údaje, o ktoré sa používatelia pri prevádzke procesora najviac zaujímajú – informácie o teplotách (CPU package) a o aktuálne využitie. Nič viac tento displej nezobrazí. Pokiaľ vás zaujíma iba jeden z ukazovateľov, v ovládačoch si môžete zaškrtnúť iba jeho zobrazovanie sa. Alebo potom prepínač nastaviť na „Automatic“, ktorý ktorom bude po 7 sekundách dochádzať k striedaniu medzi teplotou a využitím CPU.
Rovnako ako displej sú jednoduché aj jeho ovládače a nastavení je v nich iba zopár. Stupne Celzia môžete nahradiť stupňami Fahrenheita alebo zapnúť výstrahu pri nadmerne vysokých teplotách.
Nad číselnými hodnotami je potom aj desať štvorčekov, ktoré sa rozsvecujú podľa toho, ako vysoké alebo nízke zahrievanie (či využitie) procesora je. Tie sú tyrkysové, v dobrom kontraste s bielymi číslovkami. Kontrast je umocnený aj použitím lesklého povrchu krytu displeja a čiernym tienením.
Údaje o procesore chladič, respektíve jeho monitorovací panel získava cez rozhranie USB 2.0. Aj na súčasných základných doskách preň bývajú vyvedené dva 9-pinové konektory, ktoré sa však často nepoužívajú. Minimálne jeden zostáva voľný aj pri lacnejších skrinkách s konektormi USB 2.0.
Svetlo je dobre rozptýlené, bez rušenia, pri ktorom sú typicky vidieť jednotlivé LED. Tu sa pozeráte iba na ich mäkký odraz. Osvetlenie je k základnej doske pripojené štandardných 3-pinovým konektorom ARGB (5 V), takže je možné jeho ovládanie cez aplikácie RGB od výrobcov základných dosiek. Vďaka tomu je možná aj synchronizácia s ostatnými perifériami (A)RGB, ktoré máte.
Strieška s ARGB LED a segmentovým displejom drží s pasívom magneticky. Použité sú štyri silné magnety, ktoré len tak nepustia ani pri eventuálne agresívnejšej manipulácii s počítačom.
Pripomeňme si, že DeepCool AK620 Digital je chladič CPU s nadpriemerným chladiacim výkonom. Teplo z procesora do dvoch veží s hliníkovými rebrami je odvádzané šiestimi heatpipe s priemerom 6 mm. Plášť radiátora je pre čo najpôsobivejší vzhľad potiahnutý čiernym povlakom. Aj v tomto sa AK620 Digital od základného variantu odlišuje, no napriek tomu by snáď chladiaci výkon mohol byť porovnateľný. Ten sa môže však odvíjať aj od mnohých iných detailov, ktoré si na prvý pohľad ani nemusíme všimnúť. Na overenie toho, či dochádza u AK620 Digital k škálovaniu chladiaceho výkonu s pôvodným chladičom, sa bude neskôr zaoberať kolega Pavel. Pokiaľ by sme dospeli k tomu, že je niečo „inak“, tak vám o tom dáme vedieť.
Mimochodom, na ochladzovanie pasívu sú použité znovu ventilátory FK120, ktoré takisto nájdete v našich testoch.
Chladič DeepCool AK620 Digital sa predáva za približne 70 eur/cca 1800 Kč.
- Contents
- DeepCool AK620 Digital
ovládač na chladič, to tu ešte nebolo! ako to sníma teplotu? predpokladám, že displej je prepojený s MB a berie teplotu z interného snímača…
aha, teraz som si na fotkách všimol interný USB konektor…
Áno, jedná sa o údaje, ktoré monitoruje základná doska a chladič sa k nim dostáva cez rozhranie USB 2.0.
tak potom je aj tak pohodlnejšie sledovať údaje na monitore, ako pomrkávať do skrine položenej bohviekde…
Môže byť, ale asi to bude individuálne a niekto to môže vyhodnotiť aj opačne. Pokiaľ ho v zornom poli na pracovnej ploche rušia nejaké „extra“ elementy a radšej na ne sem-tam mrkne do skrinky, na chladič.
Príplatok za ten displej je každopádne minimálny a pritom DeepCool stále dáva možnosť voľby základného variantu AK620 (Zero Dark) bez tejto pridanej hodnoty.
ovladac na chladic je tu uz davno, ze ty si nemal vodnika NZXT? A ked uz sme pri tej NZXT, tak je ovladac aj na zdroj a potom ti vo windowse ukazuje spotrebu…
uhádol si, nemal… s tým zdrojom to dáva celkom zmysel, monitorovať teplotu, výkon na vetvách, prúdy záťaže a pod. sa zíde občas!