DeepCool AK620 – Solidní dvouvěžový chladič za dobrou cenu

Klíčové vlastnosti

Moderní procesory nabízí sice vysoký výkon, což je však neodbytně spojené s nutností vysoce účinného chlazení. Takže vždy rád uvítám na trhu chladič s příslibem vysoké účinnosti za zajímavou cenu. Jedním z nich je i AK620, který představuje špičku nabídky společnosti DeepCool. Nabízí moderní design, atraktivní cenovku a potenciál uchladit i vysoce výkonné procesory. Uvidíme tedy, jak dobře si povede v našich zátěžových testech.

Klíčové vlastnosti chladiče

Už na první pohled je patrné, že je chladič DeepCool AK620 dimenzovaný pro velký tepelný výdej. Výrobce uvádí hodnotu dokonce až 260 W. Na tak vysoký tepelný výdej se ve svých testech sice nedostanu, ale i mnou používaných 210 W už je značná zátěž, která důkladně prověří i tento chladič.

   

Konstrukce chladiče DeepCool AK620 nepředstavuje žádné překvapení a je založena na dvojici svazků hliníkových žeber. Tyto svazky jsou propojeny šesticí měděných poniklovaných heatpipes, které jsou připájeny k rozměrné měděné základně, taktéž s poniklovaným povrchem. Rovina základny je mírně konvexní, což by mělo zajistit optimální kontakt se středem tepelného rozvaděče procesoru. Vršek obou svazků kryje moderně až futuristicky vyhlížející černý perforovaný kryt s hliníkovým okrajem, který je doplněn o nenápadné logo výrobce. Dílenské zpracování chladiče hodnotím celkově velmi dobře a není zde nic, co bych mohl vytknout.

   

Jak už to u dvouvěžových chladičů bývá, najdete i zde nějaké to omezení stran kompatibility s výškou modulů operační paměti. Tento chladič podporuje moduly RAM do výšky 43 milimetrů, respektive až do výšky 59 milimetrů, pokud přední věž chladiče neosadíte ventilátorem. Toto je celkem běžný stav u většiny dvouvěžových chladičů, byť by šlo jistě najít nějakou tu výjimku.

V balení naleznete standardní příslušenství a nechybí zde nic podstatného. Naleznete zde montážní systémy pro instalaci chladiče na moderní procesorové patice včetně LGA 1700 a AM5. Procesory Threadripper bohužel podporovány nejsou, což se ale vzhledem k nutnosti specifického montážního systému nelze ani moc divit. Součástí příslušenství je dále teplovodivá pasta, rozdvojka pro ventilátory a mimo jiné i šikovný ocelový šroubovák pro usnadnění instalace. Uživatelská příručka s návodem k montáži sice fyzicky chybí, v balení chladiče ale najdete štítek s QR kódem. Ten vás zavede na webovou stránku, kde si můžete návod stáhnout nebo si jej vytisknout.

   

Instalace chladiče je jednoduchá a zvládne ji každý. Stačí upevnit odpovídající ramena dle patice pomocí kovových sloupků skrze otvory v základní desce k přibalenému backplate pro Intel patici, respektive využít nativní backplate u AMD patice. Přibalený backplate je kovový a velmi pevný, což chválím. Šroubky pro uchycení chladiče k montážnímu systému jsou vybaveny pružinami pro optimální přítlak a celkově je celá instalace chladiče otázkou několika málo okamžiků. Konstrukce chladiče je navíc symetrická, nemusíte tedy při instalaci přemýšlet nad jeho orientací.

Parametry chladiče a ventilátoru

DeepCool AK620 se svojí dvouvěžovou konstrukcí pochopitelně nemůže patřit mezi kompaktní chladiče. Ale díky tomu, že využívá 120mm ventilátory, jsou jeho rozměry přeci jen o něco menší než v případě jeho konkurentů. Celková výška 160 mm je obvykle hranicí kompatibility velké řady skříní, tento parametr bude však záviset i na pozici ventilátoru na přední věži. Pokud používáte nízké RAM moduly, nebudete mít problém. Ale u vysokých RAM modulů bude třeba posunout přední ventilátor výše, což přidá několik milimetrů k celkové výšce chladiče. Nejde o nic zásadního, jen je třeba na to myslet.



Použitý ventilátor nabízí na papíře solidní průtok vzduchu i vysoký statický tlak. Vzhledem k celkovým rozměrům pasivu jsou tyto vyšší hodnoty zcela na místě. Přijde mi trošku zvláštní geometrie jejich lopatek, ale toto jistě rozebere kolega Samák ve své vlastní recenzi ventilátorů DeepCool.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Taky díky. Zajímavá efektivita a oslovuje mě i design. Co test dnes už takřka výběhových CNPS Zalmanu?

    1. Zdravím a díky za reakce. Mám tady asi další pětici chladičů v pořádí na testy, některé už víc jak rok, takže dělat testy EOL chladičů by asi nemělo moc smysl. Možná „jednou“ až nebudu mít co testovat 🙂

    2. Minimálne na CNPS20X Pavla ukecám, ale výhľadovo to asi nebude. Je fakt, že teraz má toho viac než dosť (to dokonca vrátane Mugen 5, u ktorého je riziko, že skôr než vyjdu jeho testy bude nahradený Mugen 6 :)).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *