Next-gen Xeon má 128 jader P-Core z Meteor Lake a 500W TDP

Xeon 6 alias Granite Rapids

Sotva jsme tu měli zprávu o tom, že by Intel mohl dohnat, ne-li předehnat AMD ve výkonu integrované grafiky, objevily se informace i o chystaných procesorech Intel Xeon, podle kterých by Intel mohl srovnat nynější náskok AMD v této oblasti. Procesory „Granite Rapids“ totiž zdá se eliminují dlouholetý náskok AMD v počtu jader u procesorů Epyc a přinesou až 128 jader. Nicméně ta budou zřejmě stejná jako v nepříliš úspěšném Meteor Lake…

Intel pod tlakem AMD uveřejňuje více ze svých roadmap budoucích produktů, a tak víme, že po nynějších Xeonech Emerald Rapids s 64 jádry (oficiálně Xeon Scalable 5. generace) má vyjít nová generace označená Granite Rapids, která již bude vyráběná 3nm procesem (Intel 3).

Intel se k ní nyní trochu rozhovořil na konferenci Vision 2024, kde odhalil AI akcelerátor Gaudi 3 a socketové procesory Meteor Lake pro LGA 1851 desky, ovšem zatím jen pro sektor IoT, ne pro PC. Firma sdělila, že zjednoduší nynější komplikované značení a tato příští generace Granite Rapids se bude jmenovat „Xeon 6“.

Co ale Xeon 6 přinese? Na webu se teď objevily také uniklé údaje o těchto procesorech, podle nichž maximální počet jader bude zřejmě až 128, tedy jako u nynějších Epyců 9704 „Bergamo“ (se 128 jádry Zen 4c). Intel ovšem chystá dvě verze, první označenou Granite Rapids-SP a druhou označenou Granite Rapids-AP. Lišit se zřejmě budou počtem compute čipletů, které budou mít v pouzdru.

Granite Rapids-SP

Jednodušší verze Granite Rapids-SP používá socket LGA 4710 a referenční platformu Beechnut City. V současnosti jsou známé vzorky procesorů, které mají 32, 44 a 56 jader (a dvojnásobnými počty vláken), ale je možné, že reálně lze postavit i 64jádrovou konfiguraci, pokud se aktivují všechna jádra v čipletech.

TDP může být až 350 W a procesory obsahují až 288 MB L3 cache, ale to je asi hodnota pro 56jádrový model. Procesory pro socket LGA 4710 mají osmikanálové paměti DDR5 a až 136 linek PCI Express 5.0.

Procesor Intel Granite Rapids ukázaný Intelem. Všechny menší součástky mimo čipletů ještě nejsou osazené. Větší čiplety v centru obsahují jádra CPU, tenčí čiplety po okrajích jsou IO čiplety (Autor: Intel)

Granite Rapids-AP

Když Intel poprvé použil označení AP (Advanced Performance), šlo v slepení dvou 14nm Xeonů Cascade Lake v jednom velkém pouzdru. Také Granite Rapids-AP zdvojnásobuje počet jader, ale zřejmě to už bude provedeno jinak a nepůjde prostě o slepenec dvou Granite Rapids-SP. Protože jde o čipletové procesory, asi bude jednoduše v pouzdru více CPU čipletů. Pravděpodobně ale i s nějakým IO čipletem navíc.

Granite Rapids má také 136 linek PCI Express 5.0, ale dvanáctikanálové paměti DDR5, takže používá jiný socket LGA 7592 (číslo by mělo uvádět počet pinů/kontaktů). Jejich počet je tak vysoký i kvůli napájení, protože TDP těchto CPU může být až 500 W.

Zatím jsou známy vzorky těchto procesorů se 72, 96, 120 a 128 jádry. Tato CPU mají stále HT, takže počet vláken je dvojnásobný. Není známo, jak velké budou mít cache, kapacita L3 na jedno jádro by asi mohla být úměrná počtu jader.

Slajd k Xeonům Sierra Forest z Hot Chips 2023

Sierra Forest: E-Core v serverech

Intel bude paralelně nabízet ještě Xeony 6 založené na separátním designu Sierra Forest, který nahrazuje P-Core jádra za jádra E-Core (asi architektury Crestmont?). I zde budou existovat procesory Sierra Forest-SP zřejmě pro socket LGA 4710, která mají mí až 144 jader / vláken se 108MB L3 cache a 350W TDP.

Ale existovat bude i verze Sierra Forest-AP pro velký socket LGA 7592, která bude nabízet až dvojnásobek s 288 jádry E-Core / 288 vlákny. Ta bude mít patrně také 12kanálové paměti a TDP až 500 W. Základní desky by měly podporovat jak procesory Sierra Forest, tak Granite Rapids, takže servery si budou moci vybrat, co použít (a případně časem upgradovat / downgradovat mezi P-Core a E-Core verzemi).

Procesory Intel Xeon Sierra Forest při výrobě, 144jádrová verze

E-Core Xeon 6 vyjde první

Podle Intel by Xeoy 6 Sierra Forest s jádry E-Core měly vyjít už v tomto čtvrtletí, zatímco verze Granite Rapids s P-Core až později, někdy v druhé polovině roku 2024.

Intel dožene počet jader, ale asi zaostane v architektuře

Počty jader jsou jedna věc, ale výkon těchto jader jiná. Podle úniků totiž Sapphire Rapids má používat architekturu Redwood Cove, tedy stejné jádro jako P-Core v 4nm procesorech Meteor Lake. Ovšem asi u něj bude přidaná podpora plně 512bitových instrukcí AVX-512 a instrukce AMX.

To pomůže, ale základní jádro Redwood Cove přes zvětšenou 64KB L1 instrukční cache v benchmarcích nevykazuje lepší IPC (a má horší takty) než starší jádro Golden Cove / Raptor Cove, které už nyní mají Xeony Sapphire Rapids a Emerald Rapids.

Toto naznačuje, že Xeon 6 „Granite Rapids“ nemusí dostat žádný nárůst výkonu daný přímo architekturou jádra, pokud v něm budou architektonická zlepšení, budou se asi týkat L3 cache, propojení jader, I/O a paměťového řadiče. Je zde ale reálná možnost, že ve výsledku budou nárůsty výkonu čistě z vyšších počtů jader a případně z lepší energetické efektivity 3nm procesu.

Nicméně, AMD má letos uvést Epycy 9005 „Turin“ s jádry Zen 5 a dost možná rovnou i verzi s vyšším počtem jader Zen 5c. A od tohoto jádra se očekává vysoké zlepšení IPC neboli výkonu na 1 MHz.

Více: Může Zen 5 zvednout výkon na jádro až o 40 % proti Zenu 4?

Granite Rapids by tak mohlo skončit s výkonem na jedno jádro konkurujícím jen starší generaci Epyců s architekturou Zen 4, zatímco AMD už bude mít mnohem výkonnější Zen 5. To, že Intel srovná krok v počtu jader, tedy neznamená, že AMD nebude dál napřed v absolutním výkonu serverových procesorů.

Podle současných informací by Epycy 9005 mohly mít 96 jader Zen 5, ale verze s kompaktními jádry Zen 5c by mohly jít až na 160 jader (zda bude případně existovat teoreticky možná 192jádrová verze, teprve uvidíme). Jejich TDP má být údajně 400 W, ale je asi možné, že půjde volitelně navýšit.

Zdroje: YuuKi_AnS (1, 2, 3, 4), WCCFtech (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Trpí degradací čipů Raptor Lake i mobilní procesory Intel?

V poslední době jsme několikrát psali o problémech s nestabilitou projevující se nejčastěji padáním her, kterou jsou stižené procesory Intel Core 13. a 14. generace a která je možná spojená i s fyzickým degradováním jejich čipů. Vynořuje se k tomu hodně údajných informací, ale často není jasné, jak podložené jsou a zda opravdu souvisejí. V posledních dnech přišla zpráva, že mimo desktopových chybou trpí dokonce i procesory pro notebooky. Celý článok „Trpí degradací čipů Raptor Lake i mobilní procesory Intel?“ »

  •  
  •  
  •  

Potvrzeno: Procesory Raptor Lake degradují, Intel chystá opravu

Krátce poté, co se Intel oficiálně vyjádřil k zprávám, že vadami či nestabilitou procesorů Raptor Lake jsou postižené i procesory v noteboocích (což podle firmy není pravda), konečně přichází také s novými informacemi k hlavnímu problému. Totiž k široce hlášeným problémům procesorů Core 13. a 14. generace pro desktop, které jsou nestabilní ve hrách a co hůř, vykazují symptomy postupného selhávání (degradace). To je zřejmě skutečností. Celý článok „Potvrzeno: Procesory Raptor Lake degradují, Intel chystá opravu“ »

  •  
  •  
  •  

Únik říká, jaké frekvence dosáhnou procesory Intel Arrow Lake

Minulý týden jsme tu řešili frekvence procesorů Ryzen 9000 s jádry Zen 5. Teď se pro změnu objevila na internetu informace o tom, jaké frekvence by mohly dosáhnout procesory Arrow Lake od Intelu. To je nesmírně důležitý střípek do mozaiky, protože od Intelu už známe, jaké zhruba bude IPC jejich jader, ale frekvence byly velká neznámá. A nová širší architektura a 3nm proces TSMC místo výroby v Intelu je mohly drasticky snížit. A tím i výkon. Celý článok „Únik říká, jaké frekvence dosáhnou procesory Intel Arrow Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *