První 128jádrový procesor x86. AMD Epyc „Bergamo“ vydán

Nativně cloudový procesor Epyc 9704 má rekordní počet jader i pěkně vysokou cenu

O víkendu jsme tu probírali architekturu malých (či možná lépe řečeno „hustých“ ve smyslu rozměrů a koncentrace) jader AMD Zen 4c. Teď reálně přichází na trh v prvních procesorech Epyc 9704 „Bergamo“ s až 128 jádry. Jsou koncipovány jako „cloudové procesory“, míněné pro poskytování virtualizovaných instancí v cloudech firem jako Amazon, Google a Microsoft. A jsou také tím, čím AMD bude čelit nástupu ARM procesorů pro servery.

Bergamo pro vás nebude žádná novinka, pokud dění sledujete dlouhodobě. Plány na „cloudový“ procesor a k tomu uzpůsobenou architekturu Zen 4c byly zveřejněny už v roce 2021 a ještě déle o nich mluvily úniky. Tyto procesory jsou blízkou sesterskou linií k už vydaným serverovým procesorům Epyc 9004 „Genoa“ založeným na jádrech Zen 4. Používají stejný základní IO čiplet, stejný socket a konektivitu a budou kompatibilní se stejnými servery, jen ve svém modulárním kompletu procesoru Epyc mají použité jiné čiplety s jinou architekturou CPU jader.

Zatímco Genoa používá až 12 kusů 5nm čipletů s osmi jádry Zen 4 (maximálně 96 jader), Bergamo je má nahrazené za čiplety s architekturou jader Zen 4c. Těch může být maximálně jen osm, ale zase jsou v každém dva CCX s osmi jádry (a 16MB L3 cache), takže výsledný procesor má až 128 jader a 256 vláken a celkem 256 MB L3 cache.

Epyc 9004 Genoa s architekturou Zen 4 a Epyc Bergamo s jádry Zen 4c (zdroj: AMD)

O těchto čipletech a tom, jaké změny AMD u Zenu 4c dělalo, aby dostalo na CPU čiplet dvojnásobek jader do téměř stejné plochy, jsme se bavili v tomto článku:

Více: Malé velké jádro Zen 4c. AMD se povedlo zmenšit Zen 4 skoro na polovinu, prý bez zhoršení IPC

AMD Epyc 9704 Bergamo: Jádro Zen 4c je výrazně menší proti Zenu 4 (zdroj: AMD)

Procesory Epyc 9704 „Bergamo“ podle AMD přinášejí nejlepší energetickou efektivitu (128 jader Zen 4c poskytují v TDP, v kterém Genoa operuje s 96 jádry Zen 4). To bude také důležité, protože v roli „nativně cloudového procesoru“ budou Epycy 9704 Bergamo namířené přímo proti serverovým ARM procesorům jako je Ampere Altra Max, respektive spíše nová generace AmpereOne. Energetická efektivita je jedním z hlavních taháků architektury ARM, podobně to bude i u konkurence, kterou chystá Intel na základě jader E-Core (Xeon Sierra Forest).

Jen tři modely mířící do top cenových pater

Rodina procesorů Bergamo je poměrně malá, zatím jsou veřejně oznámené tři modely (ačkoliv asi mohou existovat další „podpultové“ verze udělané na míru jen pro konkrétního „hyperscale“ zákazníka). Nejvýkonnější model Epyc 9754 obsahuje 128 jader (256 vláken) v osmi CPU čipletech. Základní takt je 2,25 GHz a maximální boost 3,10 GHz. Procesor má 256MB L3 cache, TDP je 360 W, dále poskytuje 128 linek PCI Express 5.0 a dvanáctikanálový řadič pro paměti DDR5-4800 s ECC. Cena je však dost vysoká – 11 900 $.

O něco levnější možností je druhý procesor Epyc 9754S, který má stejné parametry, tedy 128 jader, 360W TDP a takty 2,25–3,10 GHz. Liší se ale tím, že bude podporovat jen jednoprocesorové sestavy (1S), nikoliv dvousocketové jako zbylé modely. Výměnou za to je o něco levnější, stojí „jen“ 10 200 $.

Specifikace procesorů AMD Epyc 9704 Bergamo (zdroj: AMD)

Třetí levnější procesor Epyc 9734 je částečně ořezaný. Má v každém CCX jedno jádro vypnuté, což mu ponechává 112 jader a 224 vláken. Frekvence jsou 2,20 GHz v základu a 3,00 GHz v boostu. Tento model má TDP 320 W (ale některé dokumenty uvádějí i hodnotu 340 W, což tvrdila i neoficiální tabulka SemiAnalysis) a také 256MB L3 cache

Konektivita je stejná u všech modelů, takže i zde je dostupných 128 linek PCIe 5.0 a 12kanálové paměti DDR5-4800. Tento model stále stojí skoro deset tisíc dolarů (přesně 9600 $).

AMD Epyc 9704 Bergamo (zdroj: AMD)

Procesory Bergamo jsou tedy dost drahá záležitost, což ale vyplývá z toho, že jsou specializované na vysoký počet jader. Zdá se že pro AMD nemá smysl od nich vyrobit levnější varianty s menším počtem jader, ty už jsou pokryté Epycy 9004 Genoa a později je ještě lépe zastoupí levnější platforma „Siena“. Ve skutečnosti asi AMD bude tyto procesory největším klientům z řad oněch hyperscalerů prodávat s velkými množstevními slevami. K těm se ale nějaký drobný uživatel už nedostane.

Podle AMD je nynější odhalení rovnou „hard launch“ těchto procesorů a nyní už mají být reálně dostupné na trhu.

Zdroje: AMD, AnandTech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Threadripper Pro 7000 vyjde na podzim, AMD ukázalo benchmark

V předvečer velkých novinek od Intelu se objevila ještě jedna od AMD. Tato firma zřejmě někde za zavřenými dveřmi prezentovala novou generaci highendových či pro pracovní stanice určených procesorů Ryzen Threadripper, respektive Ryzen Threadripper Pro. Z této akce se dostaly na veřejnost jako důkaz snímky slajdů, a vypadá to tedy, že nová generace trhače vláken od AMD je skutečná. A brzo se má dostat do obchodů. Celý článok „Threadripper Pro 7000 vyjde na podzim, AMD ukázalo benchmark“ »

 •  
 •  
 •  

AMD uvádí platformu SP6: levnější Epyc pro masy s nižším TDP

Letos už AMD vydalo Epyc 9004 „Genoa“, až 96jádrovou serverovou verzi architektury Zen 4, dokonce i s HPC modely Genoa-X vybavenými 3D V-Cache. Teď se k nim přidává ještě jedna separátní rodina – procesory s kódovým označením Siena, které jsou speciálně navržené pro nižší spotřebu a nižší cenu. Mají vlastní platformu označenou SP6 se šestikanálovými paměťmi (takže i desky by měly stát méně) a TDP začínající už od 70 W. Celý článok „AMD uvádí platformu SP6: levnější Epyc pro masy s nižším TDP“ »

 •  
 •  
 •  

Potvrzeno: AMD vydá Radeon RX 7600 XT. V 8GB i 10GB verzi?

Minulý týden se teprve začaly prodávat nové Radeony RX 7700 XT a RX 7800 XT a už to vypadá, že se k nim brzo přidá další model. Prozradil ho PowerColor, opět indiskrétní partner AMD vyrábějící karty. Tentokrát ale ne přímo publikováním chystaného modelu, ale v databázi EEC. To je o něco slabší doklad, nicméně vydání Radeonu RX 7700 XT poprvé uniklé v tomto zdroji se potvrdilo. Nyní EEC ukazuje, že se chystá Radeon RX 7600 XT. Celý článok „Potvrzeno: AMD vydá Radeon RX 7600 XT. V 8GB i 10GB verzi?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *