MTT S70: Čínský výrobce GPU vydal grafickou kartu se 7GB pamětí

Z hodně netypické grafiky z Číny vznikl ještě netypičtější ořezaný model

Vedle Intelu a jeho nových Arců Pro A60 je tu nová grafika i od ještě mnohem většího grafického outsidera. Čínská firma Moore Threads Technology dál pokračuje se svým pokusem o herní GPU založené na architektuře licencované od Imagination Technologies (byť tento původ není moc přiznán) a vydává novou kartu MTT S70. Kuriózní je neobvyklou pamětí, ale dají se čekat stejné problémy s ovladači a kompatibilitou s hrami jako předtím.

Karta MTT S70 je nižší model, než grafika MTT S80, kterou firma uvedla loni. Patrně jde o použití čipů s částečně deaktivovanými jednotkami, což umožňuje uplatnit i křemík, který neprošel kvůli defektům kontrolou. Vadné části se totiž deaktivují. Zatímco MTT S80 se chlubí 4096 shadery na taktu 1,8 GHz, karta MTT S70 má jen 3584 jader. Je to tedy taková Vega 56 k modelu Vega 64 nebo Arc A750 k Arcu A770 (výkon a použitelnost ponecháme stranou).

Současně je také snížená frekvence 1,6 GHz, takže bude možné využít jak čipy s defektem, tak takové, které mají problémy s dosažením vyšších frekvencí. Výsledek je, že teoretický FP32 výkon je jen 11,2 proti 14,4 TFLOPS u plnotučné verze. GPU má tedy asi 77,8 % výpočetního výkonu modelu S80.

Paměti typu GDDR6 budou také o něco pomalejší, ale ne kvůli frekvenci (ta zůstává na 14,0 GHz efektivně). Firma totiž místo osmi čipů použije jen sedm, čímž vznikne konfigurace s 224bitovou sběrnicí a neobvyklou lichou kapacitou 7 GB. Toto je nejspíš i vůbec jediná grafická karta v historii, která má takovouto specifikaci. Propustnost pamětí je 392 GB/s (87,5 % vyššího modelu).

Parametry grafiky Moore Threads MTT S70 (zdroj: Moore Threads)

Karta pak má ještě jeden „ořez“ či omezení. Zatímco MTT S80 je první grafická karta vůbec, která má rozhraní PCI Express 5.0 ×16 (i když praktický význam to u ní asi nemá), toto u levnějšího modelu nebude. Výrobce už u ní uvádí jen PCI Express 4.0 ×16. Je možné, že i schopnost PHY pracovat s rychlostmi PCIe 5.0 není něco, co automaticky zvládnou všechny vyrobené křemíky a tak použití PCIe 4.0 možná opět uschopnilo některé exempláře, které by jinak musely jít do koše.

Grafická karta Moore Threads MTT S80 (zdroj: Moore Threads)

Ale podle obrázků je zřejmě stále použit stejné PCB i chlazení s třemi ventilátory, jaké má vyšší model na fotografii výše. Jsou tak zachované i čtyři obrazové výstupy – HDMI 2.1 a tři DisplayPorty 1.4a. Maximální rozlišení je 7680 × 4320 bodů, ale jen při „cinematických“ 30 Hz.

Pro herní účely tato grafika bude spoléhat na stejné ovladače jako Moore Threads MTT S80, což je také ten hlavní problém. Nemají moc dobrou podporu DirectX 11 (problém je například teselace) a podpora DirectX 12, Vulkanu a OpenGL snad pořád chybí úplně. Toto se postupně může lepšit, ale kompatibilita asi nikdy nebude skvělá a zlepšování může trvat hodně dlouho (pokud na softwarovém ekosystému tak dlouho Moore Threads spolu s Imagination Technologies vůbec vydrží pracovat).

Asi není moc pravděpodobné, že by se grafiky MTT S70 objevily na prodej mimo Čínu. Pokud byste tedy tuto kuriozitu chtěli pro pokusné nebo hlavně asi sběratelské účely, budete si ji muset opatřit šedým dovozem či přes čínské eshopové platformy.

Zdroje: VideoCardz, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

[Update] Zákaz exportu GPU do Číny: GeForce RTX 4090D zůstává

USA loni začaly uplatňovat embargo na vývoz výkonných GPU do Číny, což má chránit jejich strategickou bezpečnost tím, že ztíží Číně vývoj pokročilých AI například pro vojenské účely. Na podzim zákaz nastavil limity výkonu tak, že nedovolily vývoz GeForce RTX 4090, na což ale Nvidia zareagovala modelem GeForce RTX 4090D, který má ořezané výpočetní jednotky a výkon tak, aby se do stanovených limitů přesně vešel. Nyní však byl zakázaný také. Celý článok „[Update] Zákaz exportu GPU do Číny: GeForce RTX 4090D zůstává“ »

  •  
  •  
  •  

Čínské SMIC chystá 3nm výrobní proces. Bez EUV bude mít problém

Loni se objevily informace o čínském 5nm výrobním procesu od společnosti SMIC (byť možná bude mít blíž k vylepšené generaci 7nm technologie, kterou mělo SMIC dříve plánovanou). Tyto snahy o čínskou soběstačnost ve špičkových výrobních procesech budou pokračovat. SMIC nyní plánuje dokonce i 3nm výrobní proces. Západní sankce ale mají vliv – pokud se firmě podaří takovou technologii vyvinout, výroba dost možná bude ekonomicky nevýhodná. Celý článok „Čínské SMIC chystá 3nm výrobní proces. Bez EUV bude mít problém“ »

  •  
  •  
  •  

Huawei má ARM CPU pro servery, které dohnalo Zen 3. IPC má lepší

Americké sankce na nějakou dobu odstřihly čínský koncern Huawei od nejmodernějších architektur ARM a výrobních procesů u TSMC, ale firmě se, zdá se, podařilo přežít a možná i posílit. Zatímco samotnou křemíkovou výrobu se bude nějak snažit suplovat SMIC, po stránce architektury divize HiSilicon už před zákazy vyvíjela vlastní jádra CPU a teď se s nimi dostala na překvapivě dobrou úroveň. Celý článok „Huawei má ARM CPU pro servery, které dohnalo Zen 3. IPC má lepší“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *