Huawei má ARM CPU pro servery, které dohnalo Zen 3. IPC má lepší

Serverová verze architektury Taishan V120 je zdá se konkurenceschopná s Epycy 7003

Americké sankce na nějakou dobu odstřihly čínský koncern Huawei od nejmodernějších architektur ARM a výrobních procesů u TSMC, ale firmě se, zdá se, podařilo přežít a možná i posílit. Zatímco samotnou křemíkovou výrobu se bude nějak snažit suplovat SMIC, po stránce architektury divize HiSilicon už před zákazy vyvíjela vlastní jádra CPU a teď se s nimi dostala na překvapivě dobrou úroveň.

V databázi testu Geekbench se objevily výsledky nového ARM procesoru od Huawei – měl by být založený na architektuře označené Taishan V120 od HiSiliconu. Procesor byl testován v cloudové instanci (Huawei Cloud OpenStack Nova) a není úplně jasné, jak se vlastně sám jmenuje. Mohlo by snad jít o stejnou architekturu, kterou firma používá v telefonním čipu Kirin 9000s, jenž nedávno překvapil vlastním ARM jádrem používajícím SMT (dvěma vlákny na jedno jádro).

V nyní uniklém serverovém procesoru může být architektura odlišná, Huawei, zdá se, používá označení Taishan s různými čísly pro různé generace a typy jader asi jako AMD označení Zen. Architektura jádra je ARMv8 a identifikuje se jako „ARM implementer 72 architecture 8 variant 0 part 3330 revision 0. Frekvence CPU byla během testování podle Geekbench 2,9 GHz.

Serverový procesor s architekturou Taishan V120 od Huawei v Geekbench

Čína už je na úrovni Zenu 3

V testu Geekbench 6.2.2 (pro 64bitový ARM Linux – systém Huawei Cloud EulerOS 2.0, což je derivát Red Hatu) vyšlo docela zajímavé skóre. Jednovláknové skóre bylo 1529 bodů, což není moc ve srovnání s desktopovými procesory. Už třeba čtyři roky starý levný Ryzen 5 3600 by byl o něco rychlejší, navíc ve Windows (a s aktuálním Zenem 4 se můžete dostat přes 3000).

Serverový procesor s architekturou Taishan V120 od Huawei v Geekbench

Ovšem serverové procesory běží typicky na o dost nižších frekvencích, a když se podíváte na skóre Epyců, zdá se, že v Geekbench 6 tento procesor od Huawei je schopen doběhnout nejvýkonnější 64jádrový model generace založené na Zenu 3 (Epyc 7763 v databázi Geekbench dosahuje jednovláknového skóre cca 1550–1600 bodů při taktu cca 3,25 GHz), jádro Taishan V120 by tedy zřejmě mohlo mít i lepší IPC než Zen 3.

Pokud tedy toto skóre je reálné, mohlo by jádro Huawei být pro serverovou službu docela schopné. Servery na bázi Epycu 7003 se dál používají i prodávají, přestože už je na trhu generace 9004 založená na Zenu 4.

Pro orientaci: aktuální procesory pro servery by měly u špičkových modelů jednovláknové skóre 2000–2150 u Intelu (Xeony Platinum 8480 a 8490H generace Sapphire Rapids, takty boostu 3,5 až 3,8 GHz) či 2000–2100 u AMD (Epyc 9654 s maximálním boostem 3,7 GHz).

Nevíme, jak na tom procesor je v celkovém výkonu. V Geekbench byla bohužel otestována jen instance se dvěma vlákny, beztak ale pro CPU s více než pár jádry Geekbench 6 není vhodný, prakticky neškáluje a jeho mnohovláknová skóre jsou spíš zavádějící než užitečná k čemukoli.

Zajímavé je hlavně to, že procesor se hlásí jako jedno CPU s jedním jádrem a dvěma vlákny, což by implikovalo, že jako ona telefonní architektura toto CPU má SMT. To by zase nasvědčovalo tomu, že by i mohlo jít o stejné jádro.

Serverový procesor s architekturou Taishan V120 od Huawei v Geekbench

Nicméně mnohovláknové skóre je 2806 bodů, ukazuje tedy pomalu stoprocentní škálování, což vypadá spíše, jako by instance měla dvě jádra bez SMT a jen je to špatně detekováno. 100% škálování u SMT by ukazovalo, že výpočetní prostředky nejsou moc sdílené, respektive pokud je jádro rozděluje mezi dvě vlákna, není schopné je dynamicky přiřadit jen jednomu vláknu a zvednout u něj IPC, pokud je druhé vlákno nečinné. To by bylo v podstatě proti smyslu techniky SMT, pravděpodobně zde tedy SMT v akci nevidíme a jde o dvě jádra.

I tak by mohlo jít o jádro Taishan V120 coby zatím nejmodernější a nejvýkonnější design, který v Huawei/HiSilicon samostatně vyvinuli. Je ale možné, že v cloudových instancích je SMT vypínáno kvůli možnosti side-channel útoků nebo kvůli tomu, že chce Huawei nejprve lépe ověřit korektnost implementace SMT v méně náročných klientských aplikacích.

Zdroje: Geekbench (1, 2), Olrak29_, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

ARM jádro Blackhawk, které má dohnat Apple, trápí vysoká spotřeba

Zní to jako zákon schválnosti – jen nedávno prosákly informace, že příští jádro Cortex od ARMu nebude jen další v řadě, ale že s ním firma chce smazat, nebo aspoň plus minus dohnat náskok architektur Applu. To ale vyžaduje mimořádný skok ve výkonu a možná se to úplně nepovede. Podle drbů, které se objevily na internetu, má prý jádro s kódovým označením Blackhawk (zřejmě Cortex-X5) značné problémy se spotřebou. Celý článok „ARM jádro Blackhawk, které má dohnat Apple, trápí vysoká spotřeba“ »

  •  
  •  
  •  

ARM chystá CPU architekturu, která má porazit Apple: Blackhawk

Sotva Samsung uvedl do telefonů svůj procesor Exynos 2400, už se objevily zvěsti o jeho nástupci, Exynosu 2500, který by měl pohánět příští generaci telefonů Galaxy. Zatímco Exynos 2400 příjemně překvapil proti dost negativním očekáváním, Exynos 2500 by prý mohl být takřka pecka. Dokonce přicházejí informace, že může porazit ve výkonu krále telefonních procesorů Apple a jeho SoC A17 Pro, což je ale asi třeba brát s hodně velkou rezervou. Celý článok „ARM chystá CPU architekturu, která má porazit Apple: Blackhawk“ »

  •  
  •  
  •  

Amazon má 96jádrový ARM procesor Graviton4 a AI čip Trainium2

Minulý měsíc odhalil Microsoft první vlastní procesory vyvíjené pro potřeby svých datacenter a služby Azure. Také Amazon, který byl z těchto amerických hyperscalerů první, kdo se cestou vlastního hardwaru pustil, teď uvádí nové CPU pro své servery. A současně i vlastní akcelerátor umělé inteligence nazvaný Trainium2, jelikož jde už o druhou generaci jeho vlastního AI hardwaru. Amazon také prozradil, že už vyrobil přes dva miliony svých CPU. Celý článok „Amazon má 96jádrový ARM procesor Graviton4 a AI čip Trainium2“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. Je to odkaz na větu o pár řádek výš:

      „Mohlo by snad jít o stejnou architekturu, kterou firma používá v telefonním čipu Kirin 9000s“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *