PCCooler CPS RZ620 – Úspěšná přihláška do první ligy

Klíčové vlastnosti

Dnešní recenze vás seznámí s chladičem CPS RZ620 od asijské společnosti PCCooler, což je první produkt této společnosti, který se chystá na evropský trh. Tento chladič spadá do třídy prémiových chladičů a měl by tak nabízet vysokou účinností chlazení. Nicméně by měl být k dispozici za relativně nízkou cenu na poměry prémiových chladičů a tím nabídnout zajímavý poměr ceny a výkonu. Jsem tedy zvědavý, jak si povede v zátěžových testech.

Klíčové vlastnosti chladiče

Co se týká konstrukce, je CPS RZ620 klasický dvouvěžový chladič symetrické konstrukce. Dva svazky hliníkových žeber jsou propojený šesti měděnými heatpipes s průměrem 6 mm, které odvádí teplo z měděné základny s poniklovanou kontaktní plochou. Pevnou součástí základny je i robustní příčka s instalačními šroubky, o jejichž správný přítlak se starají integrované pružiny. Celkově je dílenské zpracování celého chladiče na velmi vysoké úrovni a není na první pohled patrné, že by někde výrobce zbytečně šetřil.

   

Každou věž ochlazuje jeden 120mm ventilátor s rámečkem vybaveným pryžovými podložkami pro eliminaci vibrací. Ventilátory jsou k chladiči upevněny pomocí klasických kovových spon a na každém ventilátoru jsou uvedeny minimalisticky nerušivé symboly se směrem otáčení rotoru a proudění vzduchu. Pro optimalizaci proudění vzduchu a zlepšení akustiky celého chladiče jsou obě vnější plochy pasivu opatřeny zubatým profilem okraje žeber.

   

Mezi oběma věžemi je místo sotva tak akorát na ventilátor, což sice vyžaduje trochu zručnosti při instalaci ventilátoru, ale zároveň tím nedochází ke zbytečnému úbytku tlaku vzduchu za přední věží a tím k poklesu celkové účinnosti chladiče. Vrchní plochy obou věží jsou opatřeny hliníkovými kryty, pod kterými jsou ukryty konce heatpipes. Tyto kryty plní především však ozdobnou funkci se zajímavými geometrickými prvky v rozích, které kontrastují s nenápadnými logotypy výrobce.

   

Chladič RZ620 je uvnitř krabice zabalený do vcelku velkoryse řešené pěnové výplně s výřezy pro samotný pasiv a ventilátory. Prostor mezi věžemi pasivu vyplňuje kartonová krabička s nezbytným příslušenstvím, ve kterém najdete všechny potřebné součástky pro instalaci. Vzhledem ke konstrukci chladiče by zde nebyl na škodu nějaký ten šroubovák s delším dříkem, ale zase chápu, že výrobce potřeboval snížit cenu pro lepší konkurenceschopnost svého výrobku. Univerzální montážní systém pro Intel i AMD procesory doplňuje tuba s teplovodivou pastou EX90, jejíž objem vám vystačí na několik aplikací. Vše uzavírá regulátor otáček pro ventilátory, jehož funkci detailně rozebírám v následující kapitole u parametrů dodávaných ventilátorů.

   

Montáž chladiče je díky univerzálnímu systému opravdu jednoduchá. Pro Intel procesory využijete dodávaný backplate, uživatelé AMD si vystačí s tím, který je dodávaný se základní deskou. Dotahovací matice pro upevnění příček na sloupky by však mohly být rozměrnější a pokud máte jako já větší ruce, budou vám připadat titěrně a bude se vám s nimi trochu hůře manipulovat.

Parametry chladiče a ventilátoru

Svými rozměry nevybočuje RZ620 od ostatních podobných dvouvěžových chladičů s dvojicí 120mm ventilátorů. S výškou pod 160 mm se pohodlně vejde do většiny běžně používaných skříní a maximální podporovaná výška RAM na hodnotě 43 mm vám také dává určitou volnost ve výběru operační paměti, aniž byste museli posouvat přední ventilátor do vyšší pozice. S cenovkou 70 € se také nejedná o příliš drahý produkt, zejména pokud v testech ukáže solidní výsledky a nebude příliš hlučný.Použité ventilátory jsou dle specifikací jasně orientované na vyšší statický tlak, což je vzhledem k hustému svazku žeber vcelku logické. Uvidíme tedy, nakolik se také povedly akustické optimalizace jejich chodu. Přibalený ovladač má poněkud zvláštní kombinaci trojice režimů. V režimu Silent běží ventilátory na fixních 1800 ot./min, což bohužel jen těžko půjde označit jako tichý chod už jen z důvodu aerodynamického hluku. Režim Turbo pak zafixuje otáčky na hodnotě 2200 ot./min. V režimu Performance máte k dispozici běžnou regulaci pomocí PWM v rozsahu 500–2000 ot./min. Osobně bych se klonil k tomu tento ovladač vůbec nepoužívat (takto jsem i chladič testoval, s přibaleným ovladačem byly jen starosti navíc). Raději bych doporučil využít PWM regulaci přímo ze základní desky, případně si upravit křivku t/ot./min softwarově (například ve velmi povedené aplikace Fan Control).
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

 •  
 •  
 •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

 •  
 •  
 •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

    1. Tak, už! Ospravedlňujem sa za kiksy, mysel je už pri Thermaltake TF 14 Pro. Výhovorka, ale u Vás možno obstojí. 🙂

     1. Kto niečo robí …urobí aj chyby… a každý jeden sa im nevyhne… teda okrem jednej éterickej bytosti (pri monoteizme).
      Ide skôr o to, ako sa k tomu človek postaví …U vás „smekám klobouk“, sa snažíte vždy relevantnú pripomienku vyriešiť/opraviť.
      a teda ospravedlňovať sa nemusíte. …a „Výhovorka“ nie je teda nutná … ale potešila ma 😉

 1. ešte jedna poznámka ku grafom.
  Napr. tu: https://www.hwcooling.net/pccooler-cps-rz620-uspesna-prihlaska-do-prvni-ligy/4/
  pri 42dBA a 125W nie je pri „CPS RZ620 with 2× NF-A12x25 fan“ nič uvedené, čo by implikovalo, že chladič nedosiahol takú úroveň hluku alebo dostatočne nízku teplotu.
  !!Ale pri 42dBA a 210W tam táto kombinácia je …čo prvú implikáciu logicky vyvracia (tu je hluk rovnaký a záťaž vyššia)
  Predpokladám, že buď meranie na záťaži 125 W nebolo uskutočnené,… tak by bolo vhodné, aby nebolo uvedené ani v grafe….alebo je opomenutá hodnota, tak v tom prípade doplniť. 😉
  PS: ďakujem za doplnenie jednej vety v metodológii (ešte pred ňu pridať medzeru … inaq, nie som hnidopich :-))

  1. Opravené (tá medzera :)).

   — „meranie na záťaži 125 W nebolo uskutočnené“

   Áno, je to tak, ako píšete. Pavel si k tomu sadne a trochu prepracuje ten modrý box, ktorý je v závere každej kapitoly s výsledkami. Tak, aby reflektoval každú situáciu a bolo vždy všetko jasné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *