PCCooler CPS RZ620 – Úspěšná přihláška do první ligy

Metodika měření

Dnešní recenze vás seznámí s chladičem CPS RZ620 od asijské společnosti PCCooler, což je první produkt této společnosti, který se chystá na evropský trh. Tento chladič spadá do třídy prémiových chladičů a měl by tak nabízet vysokou účinností chlazení. Nicméně by měl být k dispozici za relativně nízkou cenu na poměry prémiových chladičů a tím nabídnout zajímavý poměr ceny a výkonu. Jsem tedy zvědavý, jak si povede v zátěžových testech.

Metodika testování

Jako testovací procesor a generátor tepla využívám Intel Core i7-11700K v základní desce Asus TUF Gaming Z590-Plus WIFI. Teplovodivou pastu používám vždy tu, která se nachází v balení, protože i ta je součástí rovnice účinnosti daného chladiče. Každý chladič je tedy testován tak, jak jej dodal výrobce.  Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Okolo testovací sestavy je instalováno akustické stínění (akustická pěna na OSB deskách) pro eliminaci okolních ruchů. Kalibrovaný hlukoměr Voltcraft SL-100 je umístěn kolmo na chladič v pevné pozici vůči základní desce ve vzdálenosti cca 35 cm od procesorové patice.

   

Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Prime95 s trváním 30–35 minut. Chladiče jsou testovány na čtyřech normalizovaných úrovních hlučnosti (39, 42, 45 a 48 dBA) a při maximálních otáčkách. Údaje pro hladiny hluku 45 a 48 dBA jsem z počátku neměřil, byly začleněny do metodiky až později v průběhu času. Kvůli tomu jsou výsledky pro tyto hladiny hluku k dispozici jen pro některé (obvykle novější) chladiče. Testy probíhají ve dvou sadách dle tepelného výdeje procesoru.

První sada testů je s výdejem 125 W, tedy vynucený limit procesoru PL1. Druhá sada příkonu je poté cca 210 W (4500 MHz při 1.285 V). Tato úroveň však představuje velmi vysokou koncentraci tepla vzhledem k celkově malé ploše křemíku. Nelze tedy očekávat, že by všechny chladiče prošly touto sadou testů na všech úrovních hlučnosti.

Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota. Veškeré údaje ohledně teplot a tepelném výdeji procesoru jsou získávány z aplikace HWiNFO64. Naměřené hodnoty jsou poté korigovány proti teplotě v místnosti, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 75 °C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená riziko teploty procesoru nad 95–100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 75 °C, je takový test označen jako neúspěšný.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

        1. Tak, už! Ospravedlňujem sa za kiksy, mysel je už pri Thermaltake TF 14 Pro. Výhovorka, ale u Vás možno obstojí. 🙂

          1. Kto niečo robí …urobí aj chyby… a každý jeden sa im nevyhne… teda okrem jednej éterickej bytosti (pri monoteizme).
            Ide skôr o to, ako sa k tomu človek postaví …U vás „smekám klobouk“, sa snažíte vždy relevantnú pripomienku vyriešiť/opraviť.
            a teda ospravedlňovať sa nemusíte. …a „Výhovorka“ nie je teda nutná … ale potešila ma 😉

  1. ešte jedna poznámka ku grafom.
    Napr. tu: https://www.hwcooling.net/pccooler-cps-rz620-uspesna-prihlaska-do-prvni-ligy/4/
    pri 42dBA a 125W nie je pri „CPS RZ620 with 2× NF-A12x25 fan“ nič uvedené, čo by implikovalo, že chladič nedosiahol takú úroveň hluku alebo dostatočne nízku teplotu.
    !!Ale pri 42dBA a 210W tam táto kombinácia je …čo prvú implikáciu logicky vyvracia (tu je hluk rovnaký a záťaž vyššia)
    Predpokladám, že buď meranie na záťaži 125 W nebolo uskutočnené,… tak by bolo vhodné, aby nebolo uvedené ani v grafe….alebo je opomenutá hodnota, tak v tom prípade doplniť. 😉
    PS: ďakujem za doplnenie jednej vety v metodológii (ešte pred ňu pridať medzeru … inaq, nie som hnidopich :-))

    1. Opravené (tá medzera :)).

      — „meranie na záťaži 125 W nebolo uskutočnené“

      Áno, je to tak, ako píšete. Pavel si k tomu sadne a trochu prepracuje ten modrý box, ktorý je v závere každej kapitoly s výsledkami. Tak, aby reflektoval každú situáciu a bolo vždy všetko jasné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *