Roadmapa Noctuy z apríla 2024
Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením.
Aprílová roadmapa Noctuy je pomerne pozoruhodná. Oproti predošlej a pomerne nedávnej roadmape (z marca tohto roku) prakticky ku všetkým pripravovaným veciam pribudli nejaké nové skutočnosti.
Pokiaľ to zoberieme rad radom, postupne, tak môžeme začať už vydaným top-flow chladičom NH-L12Sx77 vhodným pre SFF systémy a užšie či nižšie skrinky. Tento chladič je už približne týždeň v predaji, ale je vhodné si to pripomenúť. Obzvlášť, keď sme k nemu nepísali samostatnú správu.
Ďalší v poradí je „Undisclosed project“. V tomto prípade je možné, že sa bude jednať o stolový ventilátor, ktorý Noctua prezentovala už v roku 2018, ktorý doteraz nevyšiel. To, že by to tak mohlo byť, podporuje aj nedávno zverejnená upútavka Noctuy (na sociálnej sieti X) na jeden z nadchádzajúcich produktov, ktorej detaily pomerne jasne odkazujú na konštrukčné detaily zodpovedajúce práve stolovému ventilátoru.
Tak ako to bolo aj v predošlej roadmape v druhom štvrťroku zostáva aj nástupca NH-D15, ktorý Noctua spočiatku, „pracovne“ označovala ako NH-D15 v2. Týmto chladičom to, čo sa plánovaných produktov Noctua v období do 30. júna týka, končí. To znamená, že aj ventilátory, ktoré bude chladič NH-D15 v2 používať, samostatne vyjdú až neskôr. Takto to ešte v plánoch, pokiaľ sa nemýlime rozhodené nebolo. Teda, samozrejme, aj pokiaľ boli chladič a ventilátory plánované v rovnakom štvrťroku, mohlo to znamenať skoršie vydanie chladiča (napríklad o mesiac, dva), ale až teraz je to jednoznačné. Pre odpovede, prečo to tak je, sme oslovili zastúpenie Noctua a existujú k tomu v podstate dva dôvody.
V prvom rade je teda naozaj pravda, že v momentálnych plánoch Noctua vidí skôr vydanie chladiča ako samostatných ventilátorov. Čiastočne to súvisí aj s poslednými technickými otázkami okolo rámčeka, kde za určitých okolností pri montáži na radiátoroch, dochádzalo k možným ťažkostiam vplyvom deformácie rámčeka a eventuálnej kolízii lopatiek s tunelom. Pokiaľ ide o túto vec, tak záleží na viacerých faktoroch a jedná sa o krútiaci moment skrutky v kombinácii s tlakovým zaťažením, ktoré je závislé aj od typu konkrétneho závitu. Tieto komplikácie sa však týkajú iba modelov ventilátorov A14.
Modely s kruhovým rámčekom, ktoré budú súčasťou pripravovaného dvojvežového chladiča, však s montážou na radiátory nepočítajú. Napriek tomu, že sa jedná stále o 140 mm „sterroxové“ ventilátory, tak majú menšiu rozteč dier (zodpovedajúcu 120 mm modelom) a s montážou na radiátory sa tým pádom nepočíta a neexistuje tak riziko nežiaducich deformácií za žiadnych okolností, ktoré v praxi môžu nastať. Tu má Noctua všetko pod kontrolou a skoršiemu pusteniu týchto ventilátorov v zásade nič nebráni.
Ventilátory primárne určené na pasívy chladičov sú k pasívu upevnené cez spony alebo samorezné skrutky, prípadne antivibračnými tŕnmi. To pri použitie do skriniek, načo môžu byť tieto ventilátory takisto vhodné. Vtedy, keď daná skrinka nemá montážne diery na 140 mm ventilátor (ale iba 120 mm) a zároveň v rámci priechodu držiaka skrinky nedochádza k nadmernému upchávaniu väčšieho rotora. Podľa tohto by sa mohlo zdať, že tento typ ventilátorov A14 by Noctua mohla vydať skôr než modely so štvorcovým rámčekom, ale tak sa nestane. Do hry totiž vstupuje i to, aby bolo produkčne možné nasýtiť dopyt po ventilátoroch, ktorý vznikne v súvislosti s procesorovým chladičom.
Pokiaľ by vyšli chladiče aj ventilátory súčasne, výsledkom by asi mohla byť slabšia dostupnosť jedného či druhého produktu, čomu Noctua chce prirodzene predchádzať a na samostatný predaj ventilátorov sa sústrediť až v neskoršom období.
Ventilátory sú v treťom štvrťroku a tu môžeme byť presnejší. Je nepravdepodobné, že by k ich vydaniu došlo skôr než v septembri. A samozrejme, toto je znovu len predbežný odhad a hoci veríme, že tentokrát sa už kalendár prepisovať nebude, tak sa nedá vylúčiť, že sa vydanie ventilátorov znovu neposunie. To isté platí aj pre vrcholový dvojvežový chladič CPU. Vo variante chromax.black by mala nová generácia 140 mm ventilátorov vyjsť približne v polročnom posune.
Z menších projektov koncom roka pravdepodobne vyjdú malé, 60 mm ventilátory s 15-milimetrovým profilom. Aj ich prototypy sa môžu objaviť na blížiacom sa Computexe. Po jeho skončení by mal byť ja priestor na podrobný rozbor technických vlastností, ktoré v ostatnom čase trápili aj tešili veci okolo 140-milimetrových ventilátorov, ktoré sa snáď aspoň v nejakej podobe (na chladiči) dostanú do predaja.
- Contents
- Roadmapa Noctuy z apríla 2024
toto je z google translatora, alebo co je to za divnu slovencinu?
Buďte prosím konkrétny. Nepresné či nezrozumiteľné pasáže rád upravím. Rozhodne nejde o prácu žiadneho prekladača, písal som to ako vždy od prvého po posledný znak. To samozrejme ešte neznamená, že v slohu nemôžu byť nejaké nedostatky. Tie tam určite sú. Ak môžete, poukážte prosím na tie najkritickejšie, nech ich môžem odstrániť.
komplet cele to je pisane divne, niektore veci som musel viac krat precitat.
„Tak ako naposledy v druhom kvartáli zostáva aj nástupca NH-D15, spočiatku, „pracovne“ označovaný ako NH-D15 v2. Tým to v období do konca júna končí, čo znamená i to, že ventilátory, ktoré bude tento chladič používať, samostatne vyjdú až neskôr“
mozno je strasne skoro rano, ale fakt to az tak moc nechapem. „Nastupca NH-D15, ktory mal vyjst v 2Q je pracovne oznacovany D15v2. Ventilatory, ktore bude pouzivat samostatne vydaju az v Q3“ lebo veta „Ventilátory sú v treťom kvartáli a tu môžeme byť presnejší.“ znamena ako co? alebo „V prvom rade je teda naozaj pravda, že v momentálnych plánoch Noctua vidí skôr vydanie chladiča ako samostatných ventilátorov.“ = noctua v aktualnom plane uprednostnuje vydanie D15v2 a na samotne ventilatory si budeme musiet pockat“
Vďaka. Na začiatok napíšem, že stopercentne sa dá každá veta napísať aj elegantnejšie, ale na to často chýba čas (premýšľať, ako to či ono napísať inak, lepšie).
Je pravda, že niektoré veci asi všeobecne píšem holt viac pre insiderov, obzvlášť pri ventilátoroch. A potom niektoré veci až príliš zostručním a poprehĺtam aj to, čo by sa malo v záujme čo najlepšej zrozumiteľnosti viac rozvinúť. Viem o tom. S touto výhradou som sa už stretol a snažím sa na tom pracovať tak ako aj na pokiaľ možno čo najzrozumiteľnejšej interpretácií relatívne zložitých vecí. K tomto som mal dokonca nedávno sedenie so slovenčinárkou :)).
Ale poďme postupne k vete, ktorú ste označili ako najproblémovejšiu.
„Tak ako naposledy v druhom kvartáli zostáva aj nástupca NH-D15, spočiatku, „pracovne“ označovaný ako NH-D15 v2. Tým to v období do konca júna končí, čo znamená i to, že ventilátory, ktoré bude tento chladič používať, samostatne vyjdú až neskôr“
Prvá časť vety pred čiarkou hovorí o tom, že naplánovaný kvartál pre vydanie chladiča NH-D15 sa oproti predošlej roadmape (z marca 2024) nezmenil a zostáva v stále naplánovaný na druhý kvartál roka. Za čiarkou je potom možno zbytočný doplnok o tom, že Noctua pôvodne tento chladič označoval ako NH-D15 v2. A týmto chladičom, pokiaľ ide o veci naplánované s vydaním v Q2 to konci a ďalšie produkty sú avizované až od Q3. To vrátane samostatných 140 mm ventilátorov, ktoré sa teda do predaja dostanú najprv ako súčasť nového dvojvežového chladiča. O tom sa snažila informovať posledná veta Vami citovanej pasáže.
Idem to teda v článku upraviť s ohľadom na čo najväčšiu zrozumiteľnosť, akej som momentálne schopný. 🙂
Půjde tato vrtule koupit samostatně po vypuštění nové generace D15? Nebo se bude čekat až další kvartál na klasický čtverec 140mm?
Pravdepodobne nepôjde a ako reálne skôr bude, že ventilátor s kruhovým rámčekom (NF-A14x25r) vyjde spoločne s NF-A14x25. Hlavne asi z dôvodu, že pre Noctuu bude najprv priorita nasýtiť dopyt po chladičoch, na ktoré sa počíta s veľkým množstvom ventilátorov. A zjavne nechcú riskovať, že bude buď málo chladičov alebo samostatných ventilátorov, pokiaľ by sa NF-A14x25r v rovnaký čas predávali aj mimo neho. Aspoň takto to po komunikácii s Noctua chápem.
Ostatne, variant s kruhovým chladič pre montážnu rozteč 105 × 105 mm, typickú pre 120 mm ventilátory, nebude mať príliš uplatnenie v skrinkách a ani na radiátoroch chladičov. Aj keby mal štandardnú rozteč dier, tak má ten kruhový rámček, ktorý by na radiátoroch kvapalinových chladičov pre svoju netesnosť znižoval chladiaci výkon. Bude to ventilátor hlavne na tie pasívy chladičov.
–„Ostatne, variant s kruhovým chladič pre montážnu rozteč 105 × 105 mm, typickú pre 120 mm ventilátory“
No šak práve toto… vcelku by ma zaujímalo, čo to spraví medzi vežami TR PS 120…a druhý na mojom staršom U14 ;-)…o súťaži si sa asi s Noctua kontaktmi ešte nerozprával… 😉
Súťaž sme veru ešte neriešili, ale zato sa hromadí materiál k podrobným rozborom všetkých detailov, ktoré Noctua v súvislosti s novými ventilátormi A14 riešila. Spracujeme a vydáme z toho potom, po Computexte, článok. To bude veľmi zaujímavé.
Čo sa týka vzoriek do eventuálnej súťaže, tak pokiaľ sa s Noctuou dohodneme, tak to potom urobíme tak, že si môže každý napísať o varianty (A14x25r/A14x25), aký mu dáva väčší zmysel. 🙂
Tešíme…
Inak, na dizajn tej vnútornej časti obvodovej trubice asi použili nejakú špecializovanú AI… aspoň to tak pseudonáhodne/nenáhodne vyzerá…
Jj, a bude tam aj vysvetlené prečo sú tie lopatky zasadené tak hlbšie na tom HUBe… vyzerá to tak, že vyrastajú až zo spodnej polovice…
AI, to si nemyslím. Ale se směsí úžasu a obav koukám na tu mezírku mezi lopatkami a tunelem. Montáž pomocí šroubů, které by mohly deformovat rámeček, tady bude asi vyloučena.
— „… na dizajn tej vnútornej časti obvodovej trubice asi použili nejakú špecializovanú AI… aspoň to tak pseudonáhodne/nenáhodne vyzerá…“
O ktorom prvku presne je reč? ISM? Tie Noctua používa veľmi dlho. Plošný tvar je navrhnutý s ohľadom na podnecovanie mikoturbulencií a hĺbka je rôzna v závislosti od veľkosti medzery mezdi špičkami lopatiek a tunelom rámčeka. Čím menšia je táto vzdialenosť, tým menší je aj ponor ISM, pretože majú spôsobovať menšiu mikroturbulentnú vrstvu. Ale asi narážaš na niečo iné? Každopádne opatrenie proti tej deformácii rámčeka na fotkách ventilátorov v článku ešte nevidno. Sú z minuloročného Computexu, kedy Noctua pravdepodobne o týchto komplikáciách pri určitom type montáže ventilátora ešte nevedela.
— „… bude tam aj vysvetlené prečo sú tie lopatky zasadené tak hlbšie na tom HUBe…“
Všetko bude vysvetlené. Čo sa neobjaví v prvom článku, a budú k tomu nejaké čitateĺské dotazy, dáme v rámci druhého kola.
Na vnútornej strane tej obvodovej trubice (rámu), tam kde sa HUB napája na rám je taký akokeby zub a vykrojenie zadnej strany rámu …ak dobre vidím…
Môžeš prosím „to“ miesto označiť na fotke? 🙂
tuto:
https://imgur.com/xCIvmna
inaq som dosť slepý, najprv sa mi zdalo že je ešte aj povrch nejako špeciálne upravený ale to sú tiene z viacerých zdrojov 🙁
https://imgur.com/8CdmYAI
Aha…. hmm, jasné. To neviem. Možno to slúži na spevnenie statorových lamiel ako prevencia kvôli poškodeniu pri preprave? Spomínam si na jeden ventilátor Corsair (AF120 Elite White), ktorý bol slušne rozbitý aj na týchto miestach. Každopádne vďaka za upozornenie na tieto detaily, pravý dôvod zistím a potom niekde poznamenám minimálne v rámci komentára.
Nedá sa asi vylúčiť ani to, že tie výbežky znižujú na určitých frekvenciách zvuku hlučnosť. Uvidíme… a snáď na to budeme môcť čoskoro zaostriť aj vo vyššej kvalite, minimálne na tom variante ventilátora s kruhovým rámčekom. 🙂
–„…a snáď na to budeme môcť čoskoro zaostriť aj vo vyššej kvalite…“
Mám to brať tak, že už máte info o tom, kedy Vám (asi najskôr Pavlovi) do redakcie príde nová NH-D15 😉
Nie, o tom ešte informácie nemáme. Zatiaľ nám Noctua žiadne vzorky ničoho neprisľúbila. Vychádzam ale z toho, že chladič vyjde skôr a spolu s ním aj ventilátory s kruhovým rámčekom. V prvom momente mi napadlo, že aj za takýchto okolností ten ventilátor (z chladiča) otestujeme samostatne. Ale to nepôjde, s parametrami, aké ten ventilátor má, montážny systém testovacieho tunela nepočíta.
Zádrhel je v kombinácii tej malej roztoče s veľkým rotorom. Aby nedohcázdalo ku žiadnej kolízii a mohli sme odmerať všetko správne, tak musí ísť bud o 120 mm ventilátor so 105 mm roztečou alebo o 140 mm ventilátor so 125 mm roztečou. Pre montáž NF-A14x25r by sa musel použiť menší adaptér, ktorého rám by však zasahoval do prierezu príliš veľkého rotora. Ale minimálne potom, keď budeme mať ten ventilátor k dispozícii v rámci chladiča, tak aspoň nafotíme jeho detaily, o ktorých sa potom môžem lepšie pobaviť. 🙂
Je to lépe vidět tady (moc hledání to nebylo, hele). Je tam kuželové vybrání, díky kterém se zvětší plocha a pevnost napojení paprsků statoru, přesně jak zmiňuje Ľubo. Taky si myslím, že se tím zvýší tuhost a bude to mít pozitivní vliv na potlačení vibrací.
Áno, je tam vidieť to spevnenie nožičiek statora, to majú aj staršie ventilátory, aj „kužeľové vyberanie“…asi sa to označuje „beveled edges“…
…ale ten nasledujúci zub (chýbajúceho materiálu), ktorý potom pokračujte v pôvodnej veľkosti už nevidím…ale ja mám slabší zrak…tak to môže byť aj tým…
Ten zub tam je taky vidět, u paty napojení je paprsek statoru v šířkovém rozměru zesílen.
áno ako som už písal … ten zub pri nohe statora je vidieť, a majú ho aj staré …
ale tento zub https://imgur.com/a/Tq7mEHJ (chýbajúci) už nevidím…
…
…a ešte k tej AI …tak to som myslel, že povrch je rozložený na veľa rôznych plôch, ako som už uviedol o pár komentov vyššie …ale to som len zle videl…boli to len tiene z viacerých zdrojov (osvetlenia). https://imgur.com/8CdmYAI… mea kulpa (ale ja mám znížený farbocit …takže to sa stáva)
… už to nehám tak … máte/máš pravdu …som trochu ako dieťa u nejakej vysnívanej veci hľadá zázračnosti 😛
Kdepak, Bufo. Ten světlý proužek dole způsobilo docela určitě pozadí. Žádný další zvláštní zub tam není.
–„…Žádný další zvláštní zub tam není.“
…a ja chcem ďalšiu mikro-optimalizáciu …a chcem …a chcem… a chcem 🙂 🙂 🙂 …lebo inaq si nepopravím postel 😛
Tých mikrooptimalizácií je tam dosť. Osobne ma zaujíma aj to, aký veľký vplyv na prietok môže mať tá úprava na povrchu rotorového rozbočovača – Centrifugal Turbulator. Izolovane to asi jednoduchým spôsobom nezistíme, aj keď možno po nejakom tom brúsení (s cieľom odstránenia tých smerovacích výbežkov…)… hmm.
–„Tých mikrooptimalizácií je tam dosť…“
to určite, celý rotor je výrazne zmenený …to by som nenazval mirko ale makro – optimalizácia 🙂
…a áno „Centrifugal Turbulator“ na HUBe patrí určite k mikro
…ale neviem či to môže mať až taký dopad, ktorý by bol merateľný …navyše by to musel odmerať výrobca, ktorý by porovnal nulový variant (bez tejto optimalizácie) a tento variant.
… a tak mi napadá … máš/budeš mať od Noctua nejaké (číselné) dáta aj k tejto mikro-optimalizácii?
— „… budeš mať od Noctua nejaké (číselné) dáta aj k tejto mikro-optimalizácii?“
Nesľubujem, ale pokúsime sa ich z nich vytiahnuť. Možno sa nimi v rámci proma pochvália aj sami. Tam je, samozrejme, vždy otázka, ako tomu či onomu dôverovať. „Nulový variant“ by šlo dosiahnuť precíznym vyhladením tých výstupkov, ktoré „Centrifugal Turbulator“ definujú.
–„… „Nulový variant“ by šlo dosiahnuť precíznym vyhladením tých výstupkov.“
To je pravda…ale ja by som to na svojom ventilátore nerobil … takže ak ti tie dáta nedajú alebo aj tak…Budeš to robiť? 🙂
Bez ohľadu na to, či budú alebo nebudú k tomu nejaké údaje od Noctuy, sa na to asi mrkneme. A jasné, no, tiež mi bude ľúto tie ventilátory týmto spôsobom przniť, ale dejú sa aj horšie veci. 🙂
Osobně obavy nemám, jen úžas. Tolik práce a přitom je to taková blbost, ehm, vrtule 🙂
Očekávám samá pozitiva, kromě ceny.
https://www.youtube.com/watch?v=82LZkglNiQ0
Jasné, tie budú, Noctua do ventilátora najviac poznania a najviac fyziky. Jediné čo, tak sa držia (aj v záujme čo najširšej kompatibility) tej 25 mm hrúbky, s ktorou idú niektorí iní výrobcovia na +5 mm. Takýchto ventilátorov bude určite pribúdať a pokiaľ ide iba o efektivitu, tak to už Noctua nemusí mať také jednoduché ako v čase uvedenia NF-A12x25 (tento ventilátor sa s efektívnou konkurenciou s 30 mm hrubým profilom väčšinu času, čo je na trhu, nepotýkal), viď porovnanie s Phanteks T30 pri nizkych rýchlostiach.
Na druhej strane pri NF-A14x25(r) je viacero prvkov navyše (oproti NF-A12x25), ktorými môže a bude bodovať. Či už sú to tie hrbaté lopatky tvarované s ohľadom na zvýšenie výťažnosti v blízkosti rotorového rozbočovača a zbytočný nebude ani Centrifugal Turbulator. Poradie prvý, druhý, tretí (najefektívnejší ventilátor) budú znovu určovať detaily a dramatické rozdiely neočakávam. Noctua, samozrejme, bude gloryfikovaná, ale väčší ako technický rozdiel bude rozdiel, ktorý si Noctua za tie roky vydobyla, čo sa týka vynikajúceho renomé v rámci PR. No, uvidíme, nech je výsledok čo najpriaznivejší… 🙂
Jo, i takové zdánlivě dávno vyřešené blbosti jako vrtule mohou projít radikálními změnami ustáleného vzoru. Je na nich fakt krásně vidět, jak nejistý je vývoj.
Do NF-A14x25(r) Noctua vložila historicky najviac vlastného vývoja a extra úsilia. Jasné, NF-A12x25 má oproti iným ventilátorom veľa unikátnych prvkov, vďaka ktorým sa stále drží nad konkurenciou, ale takých, ktoré boli už použité na nejakých starších ventilátorov. Základná geometria je v hrubých črtách prebratá z Gentle Typhoon. Tieto stále sľubované a odkladané NF-A14x25(r) stavajú na unikátnej geometrii s doposiaľ nevidenými prvkami, najvyšších očakávaní od seba samých atď. Ono sa to nezdá, ale zdržať tých 0,7 mm (špička lopatiek-rámček) pri takto dlhých lopatkách tak, aby nikdy nedochádzalo ku žiadnym kolíziám, je pomerne zložité.
No to mi nemusíte vysvětlovat, Ľubo. 0,7 mm je extrémní hodnota a vyžaduje úplně jinou úroveň součinnosti vývoje a výroby.
Viem, že Vy tomu rozumiete. Väčšinový pohľad na tie odklady Noctuy je, povedal by som, iný. Noctua si síce na seba tými roadmapami uplietla bič, ale na druhej strane sú tieto ventilátoroch dlhodobo najdiskutovanejším hardvérom, pri ktorom sa drží pozornosť. A to je asi dobre aj marketingovo, hoci nás to presúvanie z kvartálu na kvartál „všetkých“ trochu štve.
No, ešteže sa nedržali toho tých 0,5 mm (z NF-A12x25) a je to na 0,7 mm, čo je vzhľadom na výrazne zväčšenie lopatiek 140 mm ventilátorov (oproti 120-milimetrovým) stále veľmi malé zväčšenie. 🙂
Konkurence se neodváží pod 2 mm ani u násobně menších ventilátorů, a to většinou ještě prakticky s rovnými lopatkami. S tolerancemi museli v Noctua svést doslova mimořádně tuhý boj.
Treba se dockame toho, ze prijdou na to, delat vrtule z hlinku. Objev objevili uz v 50 letech, v dobe prvnich ssalovych pocitacu, ale to preci neznamena ze jej nemohou vyrobci objevit znovu, po osmdesati letech.
Napriklad takovy splachovaci zachod byl vynalezen nejmene trikrat. Nekecam, ani to neni vtip, skutecne historicky dolozena fakta.
Kovové ventilátory kedysi riešil Prolimatech… Nemám naštudované všetky spôsoby ich výroby, ale v porovnaní uplatnením technológie vstrekolisu sú pre sériovú produkciu drahšie snáď všetky procesy. A pritom sa v tých kovových konštrukciách ťažko hľadajú výhody, keď ide o ventilátory do počítača.
Jmeno tím pravděpodobně myslel odlitky. Cenově ale určitě nebudou vycházet lépe, přitom životnost a akustické vlastnosti s ohledem na působící síly také nebudou lepší. Nějaké mikrooptimalizace, které umožňuje plast, také určitě vezmou za své.
Pri aktualnich cenach 500-1000kc za vetrak uz je lisovani vrtuli z hliniku docela realne, i cenove.
Potize plastu, ze se krouti a roztahuje mnohem viice nez kov, pak vyzaduji vselike mikro-utvary.
Hlinikova vrtule by byla mnohem tuzsi, mensi mezera do ramecku, klidne 0,1 mm a zaroven mensi vibrace, tzn. mensi hluk.
Se zvysovanim ceny a „luxusnimi“ vrtulemi, roste sance na novy objev. Hlinikove lisovane vrtule pro 30mm siroky vetrak s masivnim tlakem co profoukne vsecko.
— „Pri aktualnich cenach 500-1000kc za vetrak uz je lisovani vrtuli z hliniku docela realne…“
Potom ešte asi záleží na tom, ako potrebuje výrobca v rámci koncovej ceny premietnuť prácu na vývoji. Pri týchto nových A14 ventilátorov Noctuy by to asi mohla byť vyššia čiastka ako v prípade Cosair RS Max (kde RS120 má veľkú geometrickú zhodu s Phanteks T30 a RS140 Max zase s BeQuiet! Silent Wings Pro 4?), ktoré sa predávajú pomerne draho?
A inak tie lopatky na nových A14 sa mi zdajú výrazne iné od ostatných 140 (s väčšinou plynulým prechodom). Nové A14 majú v strede agresívnejšie zalomenie, ale stále oblé na rozdiel od týchto, ktoré sú doslova zalomené (a majú ešte rámček naviac).
…očakávam menší rozptyl prúdu za ventilátorom a väčší statický tlak v centrálnej osi … či mám pravdu, neviem 😛
Áno, to agresívne zalomenie je hlavne z ohľadom na zvýšenie výťažnosti tej časti lopatiek, ktorá je bližšie k rotorovému rozbočovaču. Jej efektivita, respektíve rozdiel tlakov sa oproti špičkám, respektíve od druhej polovice je výrazne nižšia a toto opatrenie má tento trend trochu potlačiť. A je možné, že táto úprava trochu zvyšuje aj pevnosť lopatiek, hoci to bude vždy podružný faktor. Hlavný zámer je, aby dochádzalo k čo najrovnomernejšej výťažnosti celej plochy loaptiek. Aj keď, samozrejme, to sa dá vhodnými technikami iba potlačiť, nie eliminovať. Približujúc sa stredu rotora efektivita prierezu klesá vždy. Otázka len je, v akej miere.
Something new is coming…
https://pc.sk/novinka/noctua-dnes-spustila-svoju-novu-produktovu-radu-home
Pekná vec, aj ten deflektor… na HWC ale NV-FS2 riešiť nebudeme, keďže to je už biela technika a to tej zabŕdať nechceme. A tiež by mi chýbalo nejaké porovnanie a vôbec exaktnosť. Nemám úplne predstavu, ako by bolo vhodné objektívne testovať (a hodnotiť) stolové ventilátory. 🙂
Noctue ale pri oslovovaní nových zákazníkov držím palce. Viem si predstaviť, že zrazu sa budú o stolové ventilátory zaujímať hračičkári, ktorých tento segment predtým príliš neoslovil. „Pretože Noctua“.
–„…na HWC ale NV-FS2 riešiť nebudeme…“
Tak je to dobre, …to by som ani nechcel. Máš dôležitejšie veci na práci ako stolové ventilátory 🙂