Blížiace sa chladiče Noctua a príslušenstvo k nim
Vedľa nadchádzajúcej generácie 140 mm ventilátorov Noctua na Computexe 23 prezentovala aj dvojvežoví chladič, ktorý prekoná (a neskôr možno i v ponuke nahradí) súčasný top model NH-D15. To sú veci, ktoré sme tak nejako čakali, pretože sa objavovali na roadmapách. Väčším, neavizovaným prekvapením boli držiaky na lepší kontakt chladičov s atypickým rozložením čipov na procesoroch AMD Ryzen.
Tri chladiče Chromax. black…
Prehľad začneme od procesorových chladičov, ktorých vydanie je predbežne plánované ešte na tento rok. Niekedy v priebehu štvrtého kvartálu sa zrejme dočkáte čiernych variantov dvoch modelov s dvojvežovým pasívom, väčšieho (NH-D12L s jedným 120 mm ventilátorom NF-A12x25 PWM chromax.black) a menšieho (NH-D9L s 92 mm ventilátorom NF-A9 PWM chromax.black). Vo variante chromax.black potom Noctua pripravuje aj top-flow chladič NH-L9x65. Ten je zatiaľ (tak ako aj všetky ostatné spomínané modely) zatiaľ dostupný iba béžovo-hnedej. Chladič NH-D12L nájdete aj v našich testoch.
… a dve riešenia pre Threadripper
Širší výber chladičov Noctua sa chystá aj pre majiteľov high-endových platforiem AMD sWRX8 a TR(X)4. Výkonnejší chladič s dvoma 140 mm ventilátormi NF-A15 PWM vychádza zo staršieho modelu NH-U14S TR4-SP3, ktorý sa dodáva ale iba s jedným ventilátorom s trochu nižším TDP. Nový chladič ho bude môcť dosahovať pri nižšej rýchlosti ventilátorov, čo znamená nižšiu hlučnosť alebo pri vyššej hlučnosti (pri porovnateľných otáčkach) bude umožní o trochu vyšší chladiaci výkon.
Pozoruhodný je aj menší NH-D9 DX, ktorý je momentálne exkluzívne pre platformu Intel LGA 4677. S prerobenou základňou ho onedlho nainštalujete aj na procesory Threadripper. Na výšku má spolu s ventilátorom 134 mm, čo znamená, že je atraktívny aj pre skrinky formátu 4U, ktoré sú v serverovom prostredí bežné. V púríslušenstve oboch chladičov po novom nájdete teplovodivú pastu NT-H2 (namiesto doteraz dodávanej NT-H1) s vyššou tepelnou vodivosťou. S chladičom NH-U14S TR4-SP3 v rozsahu spotreby procesora 175–375 W je vplyv na chladiaci výkonu naprieč týmito pastami v rozdmedzí 1–2,8 °C.
Niečo, čo porazí kultovú NH-D15…
Najväčší masový úspech bude mať ale zrejme chladič, ktorý v hierarchii preskočí model NH-D15. Ten zatiaľ nesie pracovný názov NH-D15 v2 a oproti súčasnej NH-D15 má robustnejší pasív. Okrem toho, že pribudli dve heatpipe, sa o 20 % zväčšila aj plocha rebier. Aby si chladič udržal rozumnú, so skrinkami dobre kompatibilnú výšku, tak sa zmenšili rozstupy medzi rebrami (z 1,9 na 1,6 mm). Elegantnejšie než u NH-D15 je vyriešená aj kompatibilita s pamäťovými modulmi. Tá je dosiahnutá odklonením pasívu. U súčasného chladiča NH-D15 sa skracovali rebrá a ventilátor aj tak zasahuje nad sloty DIMM.
Jednou z úprav je aj tesnejšie zovretie stredného ventilátora s vežami. U pôvodného chladiča NH-D15 je väčšia medzera (až 36 mm), vďaka ktorej sa síce pohodlnejšie inštaluje ventilátor, ale zároveň sa tým znižuje prietok cez prednú veži a špeciálne pri nižších rýchlostiach ventilátora sa chladiaca efektivita prepadáva a pre „dôkazy“ nemusíte chodiť ďaleko, dobre to ilustruje porovnanie NH-D15 s NH-D15S (kde „značí“ variant chladiča iba s jedným ventilátorom). Tejto veci sme sa kedysi venovali aj na úrovni termovízie. Každopádne Noctua o tomto, povedzme, slabom mieste vie a v konštrukcie pasívu budúcej generácie sa mu vyhla. Pasív je akusticky optimalizovnaý k 140-milimetrovým LCP ventilátorom, ktoré sme rozoberali už minule.
… a držiaky na efektívnejšie chladenie
Noctua zažiarila aj montážnymi systémami NM-AMB2 (na vzácnu horizontálnu orientáciu chladiča) a NM-AMB2 (pre vertikálne uchytenie), ktoré posúvajú chladič bližšie k epicentru, kde dochádza k najintenzívnejšiemu zahrievaniu, teda k čipom CCD s jadrami CPU. Tie sú na rozdiel od procesorov Intel dve a hlavne s nižším uložením. Preto je smerom k nim základňa posunutá o 7 mm.
Konvexná plocha s vyšším prítlakom je tak v miestach s vyšším zahrievaním, čím sa prirodzene pre lepší kontakt zvyšuje rýchlosť odvodu tepla a tým sa znižujú teploty. Interné merania Noctuy uvádzajú v závislosti od použitého chladiča, procesora a jeho spotreby, pokles zahrievania o 1,3–3,1 °C. Najväčší zisk je dosahovaný prirodzene s najvýkonnejším chladičom NH-D15 v kombinácii s procesorom Ryzen 9 7950X (190 W) s najvyššou spotrebou. Naopak pomerne symbolický sú zmeny na 115-wattovom Ryzene 7 7700X s NH-L12S s číslom NSPR (Noctua’s Standardised Performance Rating) iba 88.
A potom v spolupráci s youtuberom s prezývkou der8bauer (civilným menom Roman Hartung) vznikla ešte jedna súprava (NM-DD1), ktorá umožňuje montáž chladičov na procesor s odstráneným IHS, kontakt základne je priamo s čipmi. Prezentované rozdiely (zrejme ale Romanom, nie Noctuou) pôsobia vcelku neuveriteľne. Pri 125 W Ryzen 5 7600X má byť pokles zahrievania až 17 °C, respektíve 19,3 °C (s offsetom). Tie úplne nekorešpondujú s priamym ochladzovaním 125 W procesora Core i5-7600K, kde sú bez IHS dosahované porovnateľné výsledky so situáciou s IHS a použitím tekutého kovu Thermal Grizzly Conductonaut pod ním (t.j. medzi čipom CPU a IHS) aj nad ním (medzi IHS a základňou chladiča).
Po odstránení IHS síce dôjde k rýchlejšiemu prestupu tepla v kolmej osi nad čipom CPU, ale zároveň sa dostáva menej tepla ku krajným heatpipe – na to je IHS prospešné. Podobné výsledky v chladení s IHS a bez neho sú dosahované aj na Core i5-4670K (Haswell) a ťažko sa nám hľadajú technické dôvody, prečo by to malo byť u čipletových Ryzenov 7000 zásadné iné. Špeciálne v prípade modelu, ktorý má jeden čiplet neaktívny a ten druhý je od niektorých heatpipe už naozaj poriadny kus cesty. Trochu tu „smrdí“ aj to, že je nejasné, s akým chladičom má takéto dramatické zlepšenie nastať (s najvýkonnejším, s NH-D15?). Dotaz ohľadom týchto vecí sme poslali aj Noctue, ktorá by mohla byť viac v obraze. Ak dostaneme vysvetlenie k tomu, čo prehliadame, tak znenie komentára radi upravíme.
Takto veľký rozdiel spôsobuje kombinácia nadmerne hrubého tepelného zavádzača a hlavne veľmi vysoká hustota tepelného toku. A to najmä u Ryzen 5 7600X, čo je síce úspornejší procesor v porovnaní s Ryzen 9 7950X, ale jeho záťaž je rozložená na väčšiu plochu, keďže má aktívne dva čiplety CCD namiesto jedného (R5 7600X).
Koncentrácia tepla na jednotku plochy je výrazne vyššia než u starších procesorov Intel (Haswell a Kaby Lake), pri ktorých sme bez IHS s priamym ochladzovaním čipu nenamerali výrazný rozdiel. A takisto majú tenčí tepelný rozvádzač a teda aj ten hrá v neprospech Ryzenov 7000. Dáta z grafu vyššie sú interné testy Noctuy, na ktoré bol použitý chladič Noctua NH-D15 (NSPR 183). Veľmi podobné výsledky budú dosahované ale napríklad aj s jednovežovým modelom NH-U12A s NSPR 169.