Noctua: Nástupca NH-D15 a chladiče na AM5 asymetricky

Blížiace sa chladiče Noctua a príslušenstvo k nim

Vedľa nadchádzajúcej generácie 140 mm ventilátorov Noctua na Computexe 23 prezentovala aj dvojvežoví chladič, ktorý prekoná (a neskôr možno i v ponuke nahradí) súčasný top model NH-D15. To sú veci, ktoré sme tak nejako čakali, pretože sa objavovali na roadmapách. Väčším, neavizovaným prekvapením boli držiaky na lepší kontakt chladičov s atypickým rozložením čipov na procesoroch AMD Ryzen.

Tri chladiče Chromax. black…

Prehľad začneme od procesorových chladičov, ktorých vydanie je predbežne plánované ešte na tento rok. Niekedy v priebehu štvrtého kvartálu sa zrejme dočkáte čiernych variantov dvoch modelov s dvojvežovým pasívom, väčšieho (NH-D12L s jedným 120 mm ventilátorom NF-A12x25 PWM chromax.black) a menšieho (NH-D9L s 92 mm ventilátorom NF-A9 PWM chromax.black). Vo variante chromax.black potom Noctua pripravuje aj top-flow chladič NH-L9x65. Ten je zatiaľ (tak ako aj všetky ostatné spomínané modely) zatiaľ dostupný iba béžovo-hnedej. Chladič NH-D12L nájdete aj v našich testoch.

… a dve riešenia pre Threadripper

Širší výber chladičov Noctua sa chystá aj pre majiteľov high-endových platforiem AMD sWRX8 a TR(X)4. Výkonnejší chladič s dvoma 140 mm ventilátormi NF-A15 PWM vychádza zo staršieho modelu NH-U14S TR4-SP3, ktorý sa dodáva ale iba s jedným ventilátorom s trochu nižším TDP. Nový chladič ho bude môcť dosahovať pri nižšej rýchlosti ventilátorov, čo znamená nižšiu hlučnosť alebo pri vyššej hlučnosti (pri porovnateľných otáčkach) bude umožní o trochu vyšší chladiaci výkon.

Pozoruhodný je aj menší NH-D9 DX, ktorý je momentálne exkluzívne pre platformu Intel LGA 4677. S prerobenou základňou ho onedlho nainštalujete aj na procesory Threadripper. Na výšku má spolu s ventilátorom 134 mm, čo znamená, že je atraktívny aj pre skrinky formátu 4U, ktoré sú v serverovom prostredí bežné. V púríslušenstve oboch chladičov po novom nájdete teplovodivú pastu NT-H2 (namiesto doteraz dodávanej NT-H1) s vyššou tepelnou vodivosťou. S chladičom NH-U14S TR4-SP3 v rozsahu spotreby procesora 175–375 W je vplyv na chladiaci výkonu naprieč týmito pastami v rozdmedzí 1–2,8 °C.

Niečo, čo porazí kultovú NH-D15…

Najväčší masový úspech bude mať ale zrejme chladič, ktorý v hierarchii preskočí model NH-D15. Ten zatiaľ nesie pracovný názov NH-D15 v2 a oproti súčasnej NH-D15 má robustnejší pasív. Okrem toho, že pribudli dve heatpipe, sa o 20 % zväčšila aj plocha rebier. Aby si chladič udržal rozumnú, so skrinkami dobre kompatibilnú výšku, tak sa zmenšili rozstupy medzi rebrami (u 1,9 na 1,6 mm). Elegantnejšie než u NH-D15 je vyriešená aj kompatibilita s pamäťovými modulmi. Tá je dosiahnutá odklonením pasívu. U súčasného chladiča NH-D15 sa skracovali rebrá a ventilátor aj tak zasahuje nad sloty DIMM.

Jednou z úprav je aj tesnejšie zovretie stredného ventilátora s vežami. U pôvodného chladiča NH-D15 je väčšia medzera (až 36 mm), vďaka ktorej sa síce pohodlnejšie inštaluje ventilátor, ale zároveň sa tým znižuje prietok cez prednú veži a špeciálne pri nižších rýchlostiach ventilátora sa chladiaca efektivita prepadáva a pre „dôkazy“ nemusíte chodiť ďaleko, dobre to ilustruje porovnanie NH-D15 s NH-D15S (kde „značí“ variant chladiča iba s jedným ventilátorom). Tejto veci sme sa kedysi venovali aj na úrovni termovízie. Každopádne Noctua o tomto, povedzme, slabom mieste vie a v konštrukcie pasívu budúcej generácie sa mu vyhla. Pasív je akusticky optimalizovnaý k 140-milimetrovým LCP ventilátorom, ktoré sme rozoberali už minule.

… a držiaky na efektívnejšie chladenie

Noctua zažiarila aj montážnymi systémami NM-AMB2 (na vzácnu horizontálnu orientáciu chladiča) a NM-AMB2 (pre vertikálne uchytenie), ktoré posúvajú chladič bližšie k epicentru, kde dochádza k najintenzívnejšiemu zahrievaniu, teda k čipom CCD s jadrami CPU. Tie sú na rozdiel od procesorov Intel dve a hlavne s nižším uložením. Preto je smerom k nim základňa posunutá o 7 mm.

Konvexná plocha s vyšším prítlakom je tak v miestach s vyšším zahrievaním, čím sa prirodzene pre lepší kontakt zvyšuje rýchlosť odvodu tepla a tým sa znižujú teploty. Interné merania Noctuy uvádzajú v závislosti od použitého chladiča, procesora a jeho spotreby, pokles zahrievania o 1,3–3,1 °C. Najväčší zisk je dosahovaný prirodzene s najvýkonnejším chladičom NH-D15 v kombinácii s procesorom Ryzen 9 7950X (190 W) s najvyššou spotrebou. Naopak pomerne symbolický sú zmeny na 115-wattovom Ryzene 7 7700X s NH-L12S s číslom NSPR (Noctua’s Standardised Performance Rating) iba 88.

A potom v spolupráci s youtuberom s prezývkou der8bauer (civilným menom Roman Hartung) vznikla ešte jedna súprava (NM-DD1), ktorá umožňuje montáž chladičov na procesor s odstráneným IHS, kontakt základne je priamo s čipmi. Prezentované rozdiely (zrejme ale Romanom, nie Noctuou) pôsobia vcelku neuveriteľne. Pri 125 W Ryzen 5 7600X má byť pokles zahrievania až 17 °C, respektíve 19,3 °C (s offsetom). Tie úplne nekorešpondujú s priamym ochladzovaním 125 W procesora Core i5-7600K, kde sú bez IHS dosahované porovnateľné výsledky so situáciou s IHS a použitím tekutého kovu Thermal Grizzly Conductonaut pod ním (t.j. medzi čipom CPU a IHS) aj nad ním (medzi IHS a základňou chladiča).

Po odstránení IHS síce dôjde k rýchlejšiemu prestupu tepla v kolmej osi nad čipom CPU, ale zároveň sa dostáva menej tepla ku krajným heatpipe – na to je IHS prospešné. Podobné výsledky v chladení s IHS a bez neho sú dosahované aj na Core i5-4670K (Haswell) a ťažko sa nám hľadajú technické dôvody, prečo by to malo byť u čipletových Ryzenov 7000 zásadné iné. Špeciálne v prípade modelu, ktorý má jeden čiplet neaktívny a ten druhý je od niektorých heatpipe už naozaj poriadny kus cesty. Trochu tu „smrdí“ aj to, že je nejasné, s akým chladičom má takéto dramatické zlepšenie nastať (s najvýkonnejším, s NH-D15?). Dotaz ohľadom týchto vecí sme poslali aj Noctue, ktorá by mohla byť viac v obraze. Ak dostaneme vysvetlenie k tomu, čo prehliadame, tak znenie komentára radi upravíme.

Takto veľký rozdiel spôsobuje kombinácia nadmerne hrubého tepelného zavádzača a hlavne veľmi vysoká hustota tepelného toku. A to najmä u Ryzen 5 7600X, čo je síce úspornejší procesor v porovnaní s Ryzen 9 7950X, ale jeho záťaž je rozložená na väčšiu plochu, keďže má aktívne dva čiplety CCD namiesto jedného (R5 7600X).

Koncentrácia tepla na jednotku plochy je výrazne vyššia než u starších procesorov Intel (Haswell a Kaby Lake), pri ktorých sme bez IHS s priamym ochladzovaním čipu nenamerali výrazný rozdiel. A takisto majú tenčí tepelný rozvádzač a teda aj ten hrá v neprospech Ryzenov 7000. Dáta z grafu vyššie sú interné testy Noctuy, na ktoré bol použitý chladič Noctua NH-D15 (NSPR 183). Veľmi podobné výsledky budú dosahované ale napríklad aj s jednovežovým modelom NH-U12A s NSPR 169.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ID-Cooling má superlacného vodníka v 360 mm formáte

Zatiaľ čo drvivá väčšina AIO vodníkov s naozaj vysokým chladiacim výkonom cenou výrazne prevyšuje najvýkonnejšie vežovité chladiče, tak ID-Cooling ide opačným smerom. Kvapalinový chladič označovaný ako FX360 Pro je lacnejší a zároveň navonok nič nenasvedčuje tomu, že by nemal mať vysoké TDP. Výrobca píše o 350 W, ktoré sú podporené veľkým radiátorom, zdá sa i výkonnou pumpou a zle nevyzerajú ani ventilátory. Celý článok „ID-Cooling má superlacného vodníka v 360 mm formáte“ »

 •  
 •  
 •  

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *