Noctua NH-D12L – Svěží vítr na poli nízkých dvouvěžových chladičů

Klíčové vlastnosti

Společnost Noctua nedávno uvedla na trh vcelku kompaktní chladič Noctua NH-D12L s výškou pouhých 145 milimetrů. To jej předurčuje jako ideální chladicí řešení do menších skříní, ale také i pro servery s výškou 4U. Díky své zajímavé konstrukci a špičkovému ventilátoru by měl tento chladič nabízet velmi solidní účinnost chlazení. Tento předpoklad je ale pochopitelně třeba důkladně prověřit, což je i cílem dnešního článku.

Klíčové vlastnosti chladiče

Už na první pohled je jasné, že chladič NH-D12L je podobný běžnému návrhu dvouvěžových chladičů NH-D15/NH-D15S od Noctua. Avšak oproti těmto chladičům je NH-D12L konstruován asymetricky. Základem chladiče jsou dva svazky hliníkových žeber, které jsou propojeny pěticí měděných heatpipe. Přední svazek je však výrazně tenčí než zadní, aby nedocházelo k fyzickému konfliktu mezi chladičem a DIMM sloty pro operační paměť na deskách s paticemi Intel LGA 115x/1200/1700 nebo AMD AM4 (včetně již avizované budoucí podpory AM5).

Druhý silnější svazek žeber má zajímavý profil náběžných hran, které připomínají zuby pily. Takové provedení má obvykle za cíl zlepšovat akustiku a zároveň zvyšovat účinnost chlazení pomocí turbulentního proudění mezi žebry. Průtok vzduchu skrze pasivní část chladiče zajišťuje upravená verze ventilátoru NF-A12x25. Tato verze nese označení NF-A12x25r a má kruhový tvar rámečku podobně jako ventilátor NF-A15. Účelem této změny je především snížení celkové výšky chladiče. Takto upravený ventilátor má však atypické montážní otvory a nelze jej tedy využít v běžné stodvacetimilimetrové pozici na radiátoru a/nebo ve skříni.

Hlavní předností chladiče NH-D12L je jeho celková výška, která činí pouhých 145 milimetrů. To jej činí vhodným chladicím řešením i do kompaktnějších skříní, které často podporují chladiče do maximální výšky 150 mm. Napadá mě například moje oblíbená SFF skříň Cooler Master NR200P, kam tento chladič padne jako ulitý i pokud tuto skříň osadíte TG panelem. Případně jej lze využít jako chladič do 4U rack-mount serverových skříní.

   
   

Balení chladiče neukrývá žádné překvapení a najdete zde vše, na co jste zvyklí u ostatních chladičů Noctua. Montážní sady pro všechny současné procesorové patice vyjma TR4/sTRX4 doplňuje druhá sada spon pro uchycení dalšího ventilátoru a adaptér pro snížení maximálních otáček ventilátoru. Dále v balení najdete tubu s teplovodivou pastou NT-H1, která vám vystačí na několik aplikací a samozřejmě také podrobně zpracované návody k instalaci chladiče.

   

Léta prověřený a uživatelsky vstřícný montážní systém SecuFirm2™ je nyní nově doplněn o podporu patice LGA 1700. Stále se jedná se o jeden z nejjednodušších a nejspolehlivějších montážních systémů. Instalace chladiče je tak otázkou několika málo chvilek a neměli byste narazit na žádné obtíže.

Parametry chladiče a ventilátoru

V tabulce níže můžete snadno porovnat všechny aktuální věžové chladiče Noctua využívajících stodvacetimilimetrové ventilátory. Chladič NH-D12L se samozřejmě mírně vymyká z této skupiny svojí výškou. Trošku mě překvapil relativně nízký počet heatpipe, osobně bych zde očekával o jednu víc.



Ventilátor NF-A12x25r PWM je svými vlastnostmi totožný s běžnou verzí NF-A12x25 PWM. Liší se pouze konstrukcí rámečku, která je nyní kruhová místo obvyklé čtvercové. S tím se pojí i nestandardní rozteč montážních děr (93 x 83 mm místo obvyklých 105 x 105 mm), což jej činí nevhodným pro běžné použití. Jinak se ale stále jedná o jeden z nejlepších stodvacetimilimetrových ventilátorů na trhu, což se bohužel trochu odráží na vyšší ceně celého chladiče.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360

Aké by boli výsledky štandardných testov základných dosiek, ak by sme s nimi používali chladič MSI MAG CoreLiquid I360? Lepšie. Respektíve by bolo dosahované nižšie zahrievanie jadier CPU, ktoré by tým pádom pracovali na vyšších frekvenciách, čo prirodzene znamená aj vyšší výpočtový výkon. Nie dramaticky, ale pokiaľ máme situáciu ilustrovať miskami váh, tak je ich pozícia celkom jednoznačná. Celý článok „Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy

Pri chladiči Fortis 5 Black ARGB nestačí len konštatovať, že má oproti Fortis 5 Black osvetlený ventilátor. Tých špecifík, ktoré formujú jeho vlastnosti, je viac. Na vonkajších znakoch to ešte nevidno, pretože uvádzané parametre sú rovnaké ako u modelu bez ARGB LED, ale pri rozpitvávaní výsledkov sme už na zopár rozdielov narazili. A určite možno písať o pozoruhodných rozdieloch, nad ktorými má zmysel sa pozastaviť. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel

Chladič Fortis 5 je už okrem štandardného variantu aj v kompletne čiernom vyhotovení. Oproti nižšiemu radu (Fera 5) má potom k dobru dve heatpipe, ktoré zvyšujú chladiaci výkon tohto chladiča. V praxi však uchladí viac iba niekedy. Vtedy, keď procesor dokáže z „extra materiálov“, ktoré má chladič Fortis 5 k dispozícii, profitovať. Ako to? Všetko si rozoberieme v detailnej analýze. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Vďaka za recenziu, toto vždy poteší. 🙂
    Len jednu poznámku mám. Keď som si prečítal nadpis, bol som zvedavý aký nový kompaktný chladič bol uvedený. Viem, že časy sa menia, a že už aj 150Watt grafiky sa dnes považujú za úsporné, ale takéto hebiedko chladič by som osobne nenazval kompaktným. 😀

    1. Tiež som sa nad tým na chvíľu pozastavil. Ale hovorím si, že to bude možno tým, že testujem tie super-kompaktné chladiče ako je napríklad NH-L9i a podobne. Pavel to zrejme bral z pohľadu veľkých chladičov, ktorým sa venuje. Možno by ale i tak bolo presnejšie posledné slovo v nadpise (chladičů) nahradiť twin-towermi, teda „kompaktních twin-towerů“. Medzi nimi je NH-D12L v tejto výškovej kategórii fakt raritka. Ak nepočítame NH-D9L s výrazne nižším TDP, tak pod 150 mm je ešte Scythe Fuma, ale aj to len prvá revízia, ktorá sa už nepredáva. 🙂

  2. Vďaka za dobrý test.
    Ste prví, od ktorých čítam recenziu 🙂
    Klasická Noctua, vo vlastnostiach špička, cena prémiová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *