Noctua NH-D12L – Svěží vítr na poli nízkých dvouvěžových chladičů

Závěr a hodnocení

Společnost Noctua nedávno uvedla na trh vcelku kompaktní chladič Noctua NH-D12L s výškou pouhých 145 milimetrů. To jej předurčuje jako ideální chladicí řešení do menších skříní, ale také i pro servery s výškou 4U. Díky své zajímavé konstrukci a špičkovému ventilátoru by měl tento chladič nabízet velmi solidní účinnost chlazení. Tento předpoklad je ale pochopitelně třeba důkladně prověřit, což je i cílem dnešního článku.

Závěr a hodnocení

Noctua NH-D12L mne celkově příjemně překvapil. Prakticky se jedná o zmenšenou variantu oblíbeného chladiče Noctua NH-D15S, aniž by redukcí jeho rozměrů nějak dramaticky utrpěla jeho účinnost. S výškou 145 mm jej lze navíc využít i v kompaktních skříních, kam se rozměrné chladiče obvykle nevejdou.

Jak to bývá u Noctua chladičů obvyklé, tak i zde je dílenské zpracování na špičkové úrovni včetně pájených heatpipe. V příslušenství nechybí nic zásadního a šestiletá záruka je již běžným standardem u chladičů Noctua.

Vyzkoušel jsem tento chladič i společně s druhým ventilátorem NF-A12x25r na přední věži. Naměřené rozdíly teplot však byly minimální oproti základní konfiguraci. Navíc nešel přidaný ventilátor usadit stejně nízko jako ten základní, protože docházelo ke konfliktu s modulem operační paměti (byť používám nízkoprofilové RAM s výškou 34 mm). Přidání druhého ventilátoru tedy popřelo hlavní přednost chladiče, což je jeho výška 145 mm.

Jediné, co by vás mohlo odradit od koupě tohoto chladiče je jeho relativně vyšší cena. A z nějakého důvodu navíc v příslušenství najdete „pouze“ starší verzi teplovodivé pasty NT-H1, ačkoliv je na trh již delší čas uvedena verze NT-H2 s vylepšenými vlastnostmi. Jedná se však jen o drobné nedostatky, které mi nijak nebrání udělit tomuto povedenému chladiči redakční ocenění Approved.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Posledné oneskorenie 140 mm LCP ventilátorov Noctua?

Táto správa nepoteší nikoho, kto si robil začiatkom roka 2024 zálusk na novú generáciu 140-mmilimetrových ventilátorov Noctua. Na tú si budete musieť počkať trochu dlhšie, hoci plánovaný posun vo vydaní je pomerne malý, s januárovým dátumom ale nepočítajte. Vyzerá to ale tak, že obdobie, v ktorom tieto ventilátory vyjdú, bude veľmi výživné. Na rovnaký štvrťrok je totiž písaný aj nástupca chladiča NH-D15. Celý článok „Posledné oneskorenie 140 mm LCP ventilátorov Noctua?“ »

 •  
 •  
 •  

Bonusové testy Scythe Fuma 3: Tretí ventilátor a rovnaká rotácia

Aký má u chladiča Scythe Fuma 3 dopad na efektivitu a akustický profil úprava konfigurácie ventilátorov? O možných zmenách referujeme v doplnkových testoch, kde je v jednom z režimov pasív rozšírený o tretí ventilátor a v druhom sme nahradili nízkoprofilový ventilátor za hrubší model, čím sme ale zároveň chladič obrali o jednu z inzerovaných výhod – protichodné otáčanie ventilátorov. Celý článok „Bonusové testy Scythe Fuma 3: Tretí ventilátor a rovnaká rotácia“ »

 •  
 •  
 •  

Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu

Dalším chladičem, na který se letos ještě stihneme podívat je Scythe Fuma 3. Tento chladič využívá několik atypických konstrukčních prvků, čímž se odlišuje od běžných dvouvěžových chladičů ve své třídě. S cenovkou jen lehce nad 50 € by navíc mohl nabídnout zajímavý poměr ceny a účinnosti. Navíc se jedná o mojí první zkušenost s chladiči od Scythe, takže jsem také patřičně zvědavý, jak si Fuma 3 povede v zátěžových testech. Celý článok „Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Vďaka za recenziu, toto vždy poteší. 🙂
  Len jednu poznámku mám. Keď som si prečítal nadpis, bol som zvedavý aký nový kompaktný chladič bol uvedený. Viem, že časy sa menia, a že už aj 150Watt grafiky sa dnes považujú za úsporné, ale takéto hebiedko chladič by som osobne nenazval kompaktným. 😀

  1. Tiež som sa nad tým na chvíľu pozastavil. Ale hovorím si, že to bude možno tým, že testujem tie super-kompaktné chladiče ako je napríklad NH-L9i a podobne. Pavel to zrejme bral z pohľadu veľkých chladičov, ktorým sa venuje. Možno by ale i tak bolo presnejšie posledné slovo v nadpise (chladičů) nahradiť twin-towermi, teda „kompaktních twin-towerů“. Medzi nimi je NH-D12L v tejto výškovej kategórii fakt raritka. Ak nepočítame NH-D9L s výrazne nižším TDP, tak pod 150 mm je ešte Scythe Fuma, ale aj to len prvá revízia, ktorá sa už nepredáva. 🙂

 2. Vďaka za dobrý test.
  Ste prví, od ktorých čítam recenziu 🙂
  Klasická Noctua, vo vlastnostiach špička, cena prémiová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *