Modely grafik Intel Arc pro desktop: vyjde sedm nebo osm karet

Nabídka grafik Arc bude hned v první generace Alchemist košatá

Na konci března vydal Intel své první grafické karty Arc, první z linie herních GPU, kterými chce prorazit na trh ovládaný značkou Nvidia GeForce a v menší míře AMD Radeon. Toto vydání (nakonec do značné míry virtuální) se ovšem týkalo modelů pro notebooky, zatímco většinu hráčů zajímají desktopové grafické karty. Máme tu teď informace o tom, jaké modely Intel pro stolní PC chystá. Mělo by jich být docela hodně, snad až osm.

Připravovaná GPU Arc první generace (označené Alchemist, což vyjadřuje A na začátku modelových označením) už se porůznu objevují v databázích a dalších zdrojích. Nyní z nich na Twitteru vystupující leaker Komachi Ensaka dal dohromady seznam. Podle toho momentálně víme o osmi různých kartách Arc pro desktop, které by mohly vyjít v následujících měsících, přičemž sedm z nich je údajně potvrzených a jedna je méně jistá.

Jak už víme z mobilních verzí, Intel má dva čipy Alchemist (oba 6nm, detaily viz zde). GPU označené ACM-G10 s 32 bloky Xe Core (4096 shaderů) s 256bitovou paměťovou sběrnicí a menší čip ACM-G11 s jen 8 Xe Core (1024 shaderů) a 96bitovou paměťovou sběrnicí.

Výkonnější modely s prvním čipem budou minimálně čtyři, možný je ještě pátý. Mezi výkonnějšími modely „Arc 7“ jsou karty Arc A750 a Arc A770. Model Arc A770 má mít 32 Xe Core, tedy plných 4096 shaderů a plnou 256bitovo paměťovou sběrnici. Ve skutečnosti by to ale mohly vlastně být modely dva, protože Intel prý chystá jak verzi s 16GB pamětí GDDR6, tak levnější verzi s 8GB pamětí.

Dále je potvrzená také karta Arc A750, kde již čip bude ořezaný, zřejmě na 75 % svých jednotek. Bude mít tedy 3072 shaderů a stejně bude zmenšená také paměť a její propustnost – grafika dostane 12 GB paměti GDDR6 na 192bitové sběrnici. Podle čínských drbů by snad tato grafika mohla být výkonem někde kolem GeForce RTX 3060.

Intel zřejmě pořád z toho samého GPU vyrobí ještě model Arc A580, který již spadne o třídu níž (do kategorie Arc 5) a jeho výkon by snad mohl být někde pod RTX 3060, ale ještě nad Radeonem RX 6600. Toto by měla být konfigurace, kdy bude z čipu aktivní jen polovina – 2048 shaderů a 128bitová sběrnice s 8GB pamětí GDDR6. Objevily se také nějaké náznaky, že Intel dřív plánoval prostřední čip (ACM-G12?), který by měl tuto konfiguraci přímo nativně. Ale není jasné, zda se opravdu začne vyrábět.

Parametry obou GPU generace Alchemist (Zdroj: Intel)

Pod těmito kartami již bude pásmo levných grafik s čipem ACM-G11 patřící do kategorie Arc 3. Plnotučná verze se má jmenovat Arc A380 a ponese plně aktivní GPU s 1024 shadery (8 Xe Core) a zřejmě 96bitovou paměťovou sběrnicí, takže osazeno bude 6 GB paměti. Čínské drby uvádějí, že model A380 by mohl výkonem zapadnout někam mezi GeForce RTX 3050 a Radeon RX 6400.

Dále má existovat také ořezaná verze Arc A350, ta by zřejmě měla mít 768 shaderů (tedy jen 6 Xe Core) a 4GB paměť GDDR6 (na 64bitové sběrnici).

Grafické karty Intel Arc generace pro desktop podle webu VideoCardz (Zdroj: VideoCardz)

Nejnověji se objevily zprávy, že Intel chystá ještě asi úplně nejlevnější model Arc A310. Ten by měl mít stejné GPU, ale možná by mohlo být ořezáno dále – pravděpodobně na 512 shaderů (i když možná ani 768 shaderů na nižším taktu není vyloučených, uvidíme). Paměť by snad mohla pořád mít kapacitu 4 GB. Když se zprávy o tomto modelu objevily, uvádělo se, že tato grafika by mohla být konkurence pro právě vydaný AMD Radeon RX 6400, snad by tedy mohlo jít o úspornou kartu s TDP okolo 50 W.

Ještě osmý „Limited Edition“ model?

Dříve se objevily také zprávy o grafice Arc A780 v nejvýkonnějším segmentu, ale tu zatím Komachi Ensaka nepovažuje za úplně potvrzenou. Tato karta by stejně jako A770 měla plně aktivní čip s 4096 shadery a 256bitovou sběrnicí, na níž by sedělo 16 GB GDDR6. Proti modelu A770 by se asi tedy musela lišit vyššími frekvencemi a možná také vyšším TDP, má-li mít vyšší výkon.

Je možné, že tato karta Arc A780 by mohla představovat onu „Limited Edition“ grafiku, kterou Intel ukazoval po odhalení mobilních Arců.

Více: Intel ukázal první desktopovou herní grafiku: Intel Arc Limited Edition vyjde v létě

Zdroje: VideoCardz (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Grafické karty Intel Arc mají vyjít za pár týdnů, už víme ceny

Dlouho už se čeká příchod Intelu do herních grafických GPU, kde teď figurují jen Nvidia a AMD. Intel koncem března udělal první krůček s grafikami Arc, které ale zatím začaly jen jako lowendové mobilní modely. Vypadá to ale, že už zhruba za měsíc by se mohla trojstranná konkurence opravdu rozjet s příchodem regulérních grafických karet Arc do stolních PC. Podle webu WCCFtech vyjdou nejdřív mainstreamové modely a už je i nástřel cen. Celý článok „Grafické karty Intel Arc mají vyjít za pár týdnů, už víme ceny“ »

 •  
 •  
 •  

Radeony RX 7000 mají míň jednotek CU, AMD zmenšilo Navi 31 a 32

O víkendu vyšly zprávy o tom, že by se AMD mohlo u příští generace grafik Radeon RX 7000 dostat na teoretický výkon až 90 TFLOPS. Jenže vzápětí je tu zásadní obrat. Vypadá to, že počty výpočetních jednotek, které se v únicích objevily už dost dávno, se změnily. AMD se patrně před dokončením čipu rozhodlo vyrobit ho ve výrazně „užší formě“, takže bude mít asi jen 80 % shaderů a hrubý matematický výkon ALU o dost nižší. Celý článok „Radeony RX 7000 mají míň jednotek CU, AMD zmenšilo Navi 31 a 32“ »

 •  
 •  
 •  

Vychází Radeon RX 6400: 53W verze Navi 24 je i jako low profile

AMD za tři týdny vydá refresh grafik s architekturou RDNA 2 – Radeon RX 6650 XT, RX 6750 XT a RX 6950 XT. Kromě nich ale ještě vyjde jedna karta. Na začátku roku AMD vypustilo Radeon RX 6500 XT s čipem Navi 24. Na stejném už 6nm čipu je založená také levnější a úspornější karta Radeon RX 6400, která byla včera vypuštěna do obchodů. Jde o nejúspornější kartu této generace s jen 53W TDP, a také zatím vůbec nejlevnější. Celý článok „Vychází Radeon RX 6400: 53W verze Navi 24 je i jako low profile“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *