MSI a Kingston dosáhli rekordní rychlost pamětí DDR5: 10 004 MHz

DDR5 se poprvé dostala nad 10 GHz

Zase po čase je tu zajímavá zpráva z oblasti přetaktování. Povedlo se dosáhnout hodně magickou metu ve frekvencích. Ne sice přímo ve frekvencích procesorových jader, ale v pamětech. Nová technologie DDR5 teď ukazuje potenciál, který v ní je. Loni po vydání Alder Lake nejdřív přišly rekordy, kdy paměti překonaly takty 8 GHz. Teď už ale je vývoj o hodně dál: bylo poprvé dosaženo přetaktování RAM na efektivní takt přes 10 GHz.

Tento rekord se podařil overclockerskému teamu MSI, konkrétně Kovanovi Yangovi. Při extrémním přetaktování se dostal na tzv. efektivní frekvenci 10 004 MHz. V detekčních utilitách a tabulkách HWBotu se ukazuje poloviční takt 5001,8 MHz, který si musíte vynásobit dvěma. Toto není úplně reálná frekvence, jako ji máte v procesorech nebo GPU, paměti reálně fungují na nižších taktech. Proto se hovoří o „efektivním“ taktu.

Pro tuto extrémní frekvenci či „rychlost“ DDR5-10004 byla použitá deska MSI MEG Unify-X a procesor Core i9-12900KS, tedy nová speciální edice Alder Lake. Ten byl pro dosažení maximálního taktu RAM podtaktován na násobič pouhých 4× a ještě byla vypnuta všechna jádra kromě dvou P-Core (a vypnutý HT). Při rekordu byla nastavená zvýšená BCLK 106,42 MHz a pro frekvenci DDR5 byl zvolen násobič 47×. Výsledkem byla frekvence oněch 5001,8 MHz (10 003,6 MHz efektivně) při taktu procesoru 425,7 MHz.

Partnerem zajišťujícím pro toto demo samotné rekordní paměti byl Kingston a jeho značka Fury (používaná od té doby, co svou předchozí HyperX prodal společnosti HP). Použité byly paměti Kingston Fury Beast, mělo by jít o 2×16GB kit s označením KF564C32-16, což by snad měla být verze těchto modulů s oficiálně udávanou rychlostí DDR5-6400. Tu firma zatím na svém webu nemá a teprve se možná chystají do prodeje.

Pro rekord byl osazený jen jeden modul, což je při těchto rekordech obvyklá praxe zvyšující šanci na úspěch. Kvůli dosažení co nejvyššího efektivního taktu byly také velmi rozvolněna všechna časování, ta byla nastavená na 72-126-126-126-127 (CAS-RCD-RP-RAS-RC) s Command Rate 2. Pro praktické použití byste samozřejmě takto volná časování nepoužili, ale rekordní přetaktování o praktickém výkonu není.

Rekordní přetaktování paměti Kingston Fury Beast na DDR5-10004 (Zdroj: CPU-Z Validator)

Extrémní OC dneška ukazuje možnosti DDR5 zítra

Tento přetaktovávací úspěch nám může ukazovat, kam by se výkon pamětí DDR5 mohl výhledově dostat. Výrobci pamětí momentálně mají oznámené moduly s oficiálními takty DDR5-6400 až DDR5-7200 a s dnešními čipy, deskami a procesory asi DDR5-10 000 není prakticky dosažitelná frekvence pro běžné používání.

Ovšem u budoucích procesorů za rok za dva a s novými generacemi paměťových čipů by se hranice mohly posunout a dnešní extrémní rekordy mohou předjímat, co by mohlo být u budoucích „prémiových“ modulů normálně provozovatelné v rámci profilů XMP na lepších deskách.

Adata před časem uváděla, že by se paměti DDR5 mohly dokonce dostat až někam k efektivní rychlosti DDR5-12600. Takže paměti běžící na „10 GHz“ by nemusely být úplně v nedohlednu. Tatko vysoké efektivní frekvence výrazně navýší propustnosti RAM dosažitelné na x86 procesorech v PC, což je jedna disciplín, kde dnes mohou proklamovat nadřazenost procesory Applu díky svým rychlým pamětem LPDDR5.

Zdroje: MSI, CPU-Z Validator

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách

Včera Intel vydal Core i9-14900KS, poslední a nejextrémnější CPU z rodiny čipů Raptor Lake, běžící na taktu až 6,2 GHz. Současně firma přinesla ještě jednu novinku, která se týká všech majitelů procesorů Core s odemčeným násobičem (tedy modelů K, KF a KS). Funkce APO, která má zlepšovat výkon ve hrách, ale doteď nebyla skoro nikde podporovaná, se dočká značného rozšíření a mohla by začít být užitečná. Celý článok „Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách“ »

  •  
  •  
  •  

Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace

Na CES 2024 oznámilo AMD rozšíření podpory funkce AFMF v grafických ovladačích i na integrované grafiky Ryzenů 7040 a 8000. Také Intel vedle nových procesorů pro notebooky i pro desktop přišel se softwarovou novinkou, která se týká funkce Intel Application Optimization. Ta zatím měla omezený význam, respektive aplikovatelnost, to by se ale mohlo změnit. Brzo by z ní totiž mohli profitovat majitelé mnohem širší skupiny počítačů. Celý článok „Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Intel Core Series 1 pro notebooky: 7nm ne-Ultra bratr Meteor Lake

Po novinkách Nvidie a AMD odhalil na CES 2024 svoje také Intel. Firma sice ještě před Vánoci vypustila na trh své nové čipletové 4nm procesory Core Ultra první generace „Meteor Lake“, ale na CES 2024 k nim přidává více konvenční modely založené na 7nm čipech Raptor Lake. Ty budou v noteboocích paralelně, ale na rozdíl od Meteor Lake ponesou označení jen „Core“. Už ale bez označení s písmenem „i“ a ne jako 14. generace. Celý článok „Intel Core Series 1 pro notebooky: 7nm ne-Ultra bratr Meteor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *