So základňou „pre Ryzeny“. Novinka Deepcool, chladič AK400

Deepcool AK400, chladič s netradičným kontaktom

Deepcool vydal chladič, ktorý má k čipletovým procesorom AMD bližšie než konkurenčné modely so základňami DHT. A bližšie doslova. Krajné heatpipe sú od tých uprostred oddialené. Vymerané by to mohlo byť tak, aby prechádzali nad procesorovými jadrami, teda po vonkajších krajoch čipletov. Črtá sa tu tak rýchlejší prestup tepla, čo je však iba jeden z mnohých predpokladov na špičkovú efektivitu. Deepcool AK400 však pôsobí dobre aj ako celok.

Nový chladič Deepcool AK400 je odvodený od väčšieho modelu AK620. Hlavný rozdiel je v tom, že AK400 je menší a nepozostáva z dvoch veží s nastohovanými lamelami, ale iba s jednej. A takisto je tu už „iba“ ventilátor a celková hmotnosť je menej ako polovičná (661 g). AK400 na prvý pohľad vyzerá ako odseknutá polovica (jedna veža s ventilátorom) z chladiča AK620. Okrem rovnakého krytu vrchného rebra používa aj rovnaký 120-milimetrový ventilátor a rebrá radiátora sa líšia iba tým, že nemajú zospodu výrez pre lepšiu kompatibilitu s pamäťovými modulmi. V tomto prípade to netreba, keďže chladič je dostatočne úzky na to, aby nekrížil os pamäťových slotov DIMM.

Konštrukcia radiátora strieda dva tvary hliníkových rebier. Jeden tvar má výstupky tam, kde je druhy zrezaný by vo finále zboku vznikol maticový vzor. Deepcool však neuvádza, aký má táto úprava význam a či je použitá pre zlepšenie funkčných vlastností alebo iba na efekt.

Ventilátor charakterizuje axiálny rotor s dlhými lopatkami s veľkým rozdielom v šírke medzi začiatkom (pri puzdre motorčeka) a koncom (pri rámčeku). Plocha lopatiek je každopádne veľká a pokiaľ sa tento ventilátor dostane do samotného predaja, tak ho v našich testoch určite potrápime. Zatiaľ je však dostupný exkluzívne v rámci chladičov CPU. Udávaný maximálny prietok (pri 1850 ot./min) je 113 m3/hod. a statický tlak 2,04 mm vodného stĺpca. Či sú to správne parametre ťažko odhadovať. Pri AK420 s rovnakým ventilátorom, sú totiž udávané iné, vyššie hodnoty.

Jednou z najpozoruhodnejších vecí je kontaktná plocha základne, ktorú sme spomínali už v úvode článku. AK400 má typ základne „DHT“ (teda s priamym dotykom trubíc s tepelným rozvádzačom procesora). To je po vyškrtnutí jednej chladiacej veže aj najväčší konštrukčný rozdiel oproti AK620 – tento chladič má heatpipe spájkované k medenému bloku. Jeho vynechanie je úspora výrobných nákladov (žiadne zlepšenie pre lepší kontakt bez dvoch prestupných vrstiev, ako sa to snažia predávať marketingové materiály, to sa nenechajte nachytať), ale usporiadanie trubíc je tu pozoruhodné.

Dve trubice v strede sú na seba kontaktne natlačené bez akejkoľvek medzery. Zvyšné dve, krajné, už nejaký odstup majú. Ale to evidentne pre to, aby prechádzali miestom nad jadrami procesorov AMD Ryzen. Tie sú rozhodené medzi dva čiplety. Jadrá v osi I/O čipletu sú ešte dvoma „vnútornými“ heatpipe a zvyšné (na vonkajších stranách vzhľadom na PCB) sú už pod krajnými heatpipe. Teda snáď, iné opodstatnenie v tomto rozložení heatpipe nenachádzame. Keby bola štvorica heatpipe natesno, tak ako to niektoré chladiče majú, tak by už k časti jadier procesorov Ryzen nedostali. S typickými rozstupmi medzi všetkými trubicami zase dochádza k lokálne vyššiemu zahrievaniu CPU, špeciálne v prípade procesorov Intel s centrovanými čipmi. Usporiadanie trubíc AK400 je tak pomerne univerzálne a zhoršenie teplovodivých vlastností by nemalo byť ani pre procesory Intel. Kremíkový čip generácie Alder Lake je s 11,7 mm na šírku stále užší ako dve k sebe natlačené heatpipe s priemerom 6 mm na jednu.

Udávané TDP chladiča je 220 W a okrem platformy LGA 1700 podporuje aj LGA 1200/1150/1151/1155 a AMD AM4. Deepcool AK400 je už v predaji a jeho odporúčaná cena je 35 EUR. V júni tohto roka by mal do ponuky pribudnúť aj kompletne biely (t.j. vrátane povrchu heatpipe) variant AK400.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pure Loop 2 alebo BeQuiet! obnovil najlacnejší rad AIO vodníkov

V nižšej triede kvapalinových chladičov BeQuiet! nové modely Pure loop 2 nahrádzajú staré (Pure Loop), a to až v štyroch formátoch. To znamená, že táto správa môže zaujímať tak používateľov systémov SFF ako i tých z opačného spektra, so skrinkami full tower. Kľúčovými medzigeneračnými zmenami sú inovácia pumpy (konečne s reguláciou PWM) i ventilátorov s vyšším statickým tlakom. Celý článok „Pure Loop 2 alebo BeQuiet! obnovil najlacnejší rad AIO vodníkov“ »

  •  
  •  
  •  

Valkyrie Vind SL125 – Zajímavá synergie dvou ventilátorů

Minule jsme se podívali na zoubek zajímavému all-in-one chladiči od Valkyrie a dnes na toto téma volně navážeme recenzí vzduchového chladiče Vind SL125, což je zatím jediný model vzduchového chladiče, který má společnost Valkyrie ve své nabídce. Chladič Vind SL125 kombinuje jeden hustý svazek žeber s dvojicí ventilátorů v zrcadlovém provedení. Jsem tedy zvědavý, jak si tato zajímavá kombinace povede v našich zátěžových testech. Celý článok „Valkyrie Vind SL125 – Zajímavá synergie dvou ventilátorů“ »

  •  
  •  
  •  

Noctua má podporu LGA 1851. Montáž fyzicky zostáva pri starom

Prvá generácia procesorov Intel s podporou budúcej mainstreamovej pätice LGA 1851 je ešte ďaleko, ale už sa na verejnosť predierajú prvé informácie o podpore chladičov. Objavili sa dokumenty, kde sa materiály okolo chladiča Noctua NH-U12A spájajú s touto platformou, pre ktorú je všetko pripravené. Noctua to nedementuje a zároveň vzniká predstava, ako by to asi mohlo byť s montážnymi systémami ostatných chladičov. Celý článok „Noctua má podporu LGA 1851. Montáž fyzicky zostáva pri starom“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *