Deepcool AK620 je nová ťažká váha medzi chladičmi CPU

AK620, lacnejší variant Assassin III?

Firma Deepcool vydala procesorový chladič, ktorý suverénne preváži aj Noctua NH-D15. Rovnako ako chladiče Assassin (tiež od Deepcoolu), je AK620 tvorená dvoma vežami, ale už nespadá pod hernú značku „Game Storm“ a tých „ale“ je tu ešte viac. V každom prípade sa jedná o slušnú porciu rebier s dvoma veľkými ventilátormi. Konštrukcia to bude vhodná aj pre vyššie triedy nenásytných procesorov Rocket Lake – TDP je stanovené až na 260 W.

Do ponuky Deepcoolu pribudol dvojvežový chladič AK620. Ten však, zdá sa, nenadväzuje na sériu chladičov Assassin, hoci sa od nich na prvý pohľad príliš neodlišuje. Výrobca sa k postaveniu AK620 na trhu nijako nevyjadril, ale špecifikácie naznačujú, že chladiaci výkon tu bude skôr nižší (než u Assassin III) a snáď by mohol byť aj lacnejšiu. AK620 Deepcool nezaradil pod „herné“ chladiče Game Storm a čo je dôležité, tak oproti Assassin III má v špecifikáciách o 20 W nižšie TDP (260 W). Z návrhu AK620 vypadla aj jedna teplovodivá trubička, namiesto (Assassin III) siedmich je ich tu „iba“ šesť.

Na celkovú hmotnosť by to však nemuselo mať vplyv, tá je uvádzaná rovnaká – trochu extrémnych 1456 gramov. Je tak možné, že AK620 chýbajúcu heatpipe kompenzuje väčšou plochou rebrovania. Treba však dodať, že Deepcool uvádza celkové hmotnosti, to znamená, že aj s ventilátormi a tie na AK620 môžu byť ťažšie (a preto je to vychádza stále na rovnakú hmotnosť).

Ventilátory sú na AK620 iné, sú stále 140 mm formátu, ale odlišujú sa tvarom rotora. Produkovaná hladina hluku by tu mala byť o 1,5 dBA pri súčasnom dosahovaní vyššieho statického tlaku o 22 % (2,19 mm H2O). Listy ventilátorov majú výrazne viac na dĺžku ako na šírku, čo je v ostatnom čase pomerne populárny tvar. Rozsah rýchlosti ventilátorov je pomerne široký 500–1850 ot./min. Ložiská sú fluidné (FDB) so životnosťou uvádzanou na 50 000 hodín.

Oproti Assassin III má AK620 pasív nižší o 8 mm, ale celková výška (160 mm spolu s ventilátormi) je nižšia iba o 5 mm. Ventilátory by totiž mali vrchné rebro pasívu o 3 mm presahovať, aby sa pod neho zmestili 47 mm vysoké pamäťové moduly. Vyššie sú vedľa AK620 kompatibilné iba v prípade, že bočný ventilátor demontujete a použije sa iba prostredný. Ale ani vtedy to nebude úplne bez obmedzení. Chladič stále zasahuje nad sloty DIMM a hoci Deepcool skrátil prvé štyri rebrá, piate už môže byť predmetom kolízie. To minimálne v prvom slote (a možno i druhom) v prípade, že pasív RAM presahuje 59 mm. Je ale pravda, že s takto vysokými pamäťami sa bežne nestretnete. Uvidíme, ako na tom budú DDR5 s potenciálom k vyššiemu zahrievaniu.

   

Chladič Deepcool AK620 podporuje všetky aktuálne pätice, ale Intel LGA 1700 zatiaľ na zozname chýba. Dá sa však predpokladať, že montážnu súprava bude doplnená až po vydaní podporovaných procesorov a základných dosiek s Intel Z690, teda po 19. novembri (a možno už po 27. alebo 28. októbri, na ktorý je naplánované oficiálne odhalenie procesorov Intel Alder Lake).

Cenu Deepcool zatiaľ nezverejnil, ale predpokladáme, že bude nižšia ako v prípade chladiča Assassin III. Jeho cena vo väčšine našich obchodov presahuje 105 eur, čo je o trochu viac, než zaplatíte za Noctua NH-D15. Novým chladičom AK620 by sa Deepcool mohol cenovo dostať pod úroveň twin-toweru Noctuy.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Corsair: Nové procesory, nové vodníky. Radiátory do 420 mm

Procesory Intel Alder Lake už klopú na dvere, čo je výzva aj pre firmy s chladičmi. Väčšina z nich predstavila nových montážnych súprav pre „staré“ chladiče. Corsair využil príchod a požiadavky novej pätice LGA 1700 trochu inak. Vydal nové chladiče, ktoré majú natívnu podporu. Ako to bude s podporou starších chladičov Corsair je zatiaľ nejasné a väčšou témou (než LGA 1700) je pre ne možné rozšírenie o nový displej, ktorý sa bude predávať aj samostatne. Celý článok „Corsair: Nové procesory, nové vodníky. Radiátory do 420 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Máme parametre základných dosiek MSI Z690 na tento rok

MSI na Twitteri prvými foto-detailami láka na nové základné dosky s Intel Z690. Povedľa nich presiakli aj špecifikácie zrejme všetkých modelov dosiek MSI, ktoré vyjdú v štvrtom kvartáli 2021 popri procesoroch Alder Lake. To už takto spolu dáva celkom peknú predstavu o tom, čo, kedy a v akej výbave bude asi MSI ponúkať. A po novom oficiálnu podporu pätice Intel LGA 1700 získavajú oficiálne aj kvapalinové chladiče MSI. Aktualizované (13:20). Celý článok „Máme parametre základných dosiek MSI Z690 na tento rok“ »

 •  
 •  
 •  

Pätica AMD AM5 bude spätne kompatibilná s chladičmi AM4

Od vzniku značky „Ryzen“ ubehlo už päť rokov. Pri tejto slávnostnej príležitosti si za kameru k jednému stolu sadli páni z AMD a nebolo to úplne o retrospektíve. Naopak, z rozhovoru vypadlo i to, že na budúce procesory do pätice AM5 bude možné nainštalovať chladiče s podporou AM4. Nebudú k tomu pritom potrebné žiadne úpravy montážneho systému. Ten všetko potrebné obsahuje už teraz. Celý článok „Pätica AMD AM5 bude spätne kompatibilná s chladičmi AM4“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. krásny chladič, jednoduché pravidelné tvary oživuje ten šachovnicový prelis na (zadnej?) stene a hlavne žiadne blikajúce pitchoviny 🙂 6 trubiek a masa kovu, to bude radosť odvetrávať a testovať, čo Ľubo? 😛

  1. No, ja z neho otestujem tie ventilátory, snáď ich bude Deepcool predávať aj samostate. Ich rotor má podobný tvar ako Gentlee Typhoon či Noctua NF-A12x25, ale predsa len sú tie lopatky akési… iné. Ku koncom pôsobia širším dojmom a možno budú tým pádom aj operovať s väčšou plochou? Alebo sa to len zdá, pretože sú tie lopatky na začiatku príliš úzke? 🙂

   1. ten tvar lopatiek je zaujímavý, zaberajú veľkú čelnú plochu, zrejme musí byť nejaký pomer medzi plochou lopatiek a plochou „diery“ rámika, ktorý zabezpečí aby lopatky posunuli maximálny objem vzduchu pri určitých (ideálnych) otáčkach. no a ešte tu máme starý známy hluk – od ložiska, ale pri vyšších otáčkach prevažuje aerodynamický od prúdenia vzduchu okolo lopatiek a rámika. je to jednoduchý stroj, ale sakra, toto vyriešiť tak, aby bol prietok dostatočne vysoký pri nízkom hluku a použití dostupných technológií (ložisko, presnosť vstrekovania a stabilita plastov) a materiálov za dostupnú cenu, no nechcel by som…

  2. Ta šachovnice bude mít nejspíše funkční význam, sníží aerodynamický odpor. Asi nebude tak účinná jako pilový profil, ale vypadá mnohem lépe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *