Deepcool AK620 je nová ťažká váha medzi chladičmi CPU

AK620, lacnejší variant Assassin III?

Firma Deepcool vydala procesorový chladič, ktorý suverénne preváži aj Noctua NH-D15. Rovnako ako chladiče Assassin (tiež od Deepcoolu), je AK620 tvorená dvoma vežami, ale už nespadá pod hernú značku „Game Storm“ a tých „ale“ je tu ešte viac. V každom prípade sa jedná o slušnú porciu rebier s dvoma veľkými ventilátormi. Konštrukcia to bude vhodná aj pre vyššie triedy nenásytných procesorov Rocket Lake – TDP je stanovené až na 260 W.

Do ponuky Deepcoolu pribudol dvojvežový chladič AK620. Ten však, zdá sa, nenadväzuje na sériu chladičov Assassin, hoci sa od nich na prvý pohľad príliš neodlišuje. Výrobca sa k postaveniu AK620 na trhu nijako nevyjadril, ale špecifikácie naznačujú, že chladiaci výkon tu bude skôr nižší (než u Assassin III) a snáď by mohol byť aj lacnejšiu. AK620 Deepcool nezaradil pod „herné“ chladiče Game Storm a čo je dôležité, tak oproti Assassin III má v špecifikáciách o 20 W nižšie TDP (260 W). Z návrhu AK620 vypadla aj jedna teplovodivá trubička, namiesto (Assassin III) siedmich je ich tu „iba“ šesť.

Na celkovú hmotnosť by to však nemuselo mať vplyv, tá je uvádzaná rovnaká – trochu extrémnych 1456 gramov. Je tak možné, že AK620 chýbajúcu heatpipe kompenzuje väčšou plochou rebrovania. Treba však dodať, že Deepcool uvádza celkové hmotnosti, to znamená, že aj s ventilátormi a tie na AK620 môžu byť ťažšie (a preto je to vychádza stále na rovnakú hmotnosť).

Ventilátory sú na AK620 iné, sú stále 120 mm formátu, ale odlišujú sa tvarom rotora. Produkovaná hladina hluku by tu mala byť o 1,5 dBA pri súčasnom dosahovaní vyššieho statického tlaku o 22 % (2,19 mm H2O). Listy ventilátorov majú výrazne viac na dĺžku ako na šírku, čo je v ostatnom čase pomerne populárny tvar. Rozsah rýchlosti ventilátorov je pomerne široký 500–1850 ot./min. Ložiská sú fluidné (FDB) so životnosťou uvádzanou na 50 000 hodín.

Oproti Assassin III má AK620 pasív nižší o 8 mm, ale celková výška (160 mm spolu s ventilátormi) je nižšia iba o 5 mm. Ventilátory by totiž mali vrchné rebro pasívu o 3 mm presahovať, aby sa pod neho zmestili 47 mm vysoké pamäťové moduly. Vyššie sú vedľa AK620 kompatibilné iba v prípade, že bočný ventilátor demontujete a použije sa iba prostredný. Ale ani vtedy to nebude úplne bez obmedzení. Chladič stále zasahuje nad sloty DIMM a hoci Deepcool skrátil prvé štyri rebrá, piate už môže byť predmetom kolízie. To minimálne v prvom slote (a možno i druhom) v prípade, že pasív RAM presahuje 59 mm. Je ale pravda, že s takto vysokými pamäťami sa bežne nestretnete. Uvidíme, ako na tom budú DDR5 s potenciálom k vyššiemu zahrievaniu.

   

Chladič Deepcool AK620 podporuje všetky aktuálne pätice, ale Intel LGA 1700 zatiaľ na zozname chýba. Dá sa však predpokladať, že montážnu súprava bude doplnená až po vydaní podporovaných procesorov a základných dosiek s Intel Z690, teda po 19. novembri (a možno už po 27. alebo 28. októbri, na ktorý je naplánované oficiálne odhalenie procesorov Intel Alder Lake).

Cenu Deepcool zatiaľ nezverejnil, ale predpokladáme, že bude nižšia ako v prípade chladiča Assassin III. Jeho cena vo väčšine našich obchodov presahuje 105 eur, čo je o trochu viac, než zaplatíte za Noctua NH-D15. Novým chladičom AK620 by sa Deepcool mohol cenovo dostať pod úroveň twin-toweru Noctuy.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Endorfy Navis F280 – Další trefa do černého mezi vodníky

Značka Silentium PC dnes prochází změnou na Endorfy a společně s touto změnou je také uváděn na trh nový kapalinový all-in-one chladič z řady Navis. Podobně jako model Navis F240, tak i dnešní novinka je vybavena vynikajícími ventilátory řady Fluctus. Endorfy Navis F280 vás navíc jistě také zaujme svojí atraktivní cenovkou těsně pod 100 € (2450 Kč). Máme zde tedy solidní potenciál k velmi atraktivnímu poměru ceny a výkonu. Celý článok „Endorfy Navis F280 – Další trefa do černého mezi vodníky“ »

 •  
 •  
 •  

Máme zoznam chladičov BeQuiet! s podporou AMD AM5

BeQuiet! vydal oficiálne stanovisko k tomu, ktoré z ich chladičov podporujú novú platformu AMD s päticou AM5/LGA 1718. Fyzicky je možné nainštalovať takmer všetky modely, ale aj tak sa uistite, či náhodou nemáte Čierneho Petra. Dobré je vedieť i to, že pre úplnú kompatibilitu nestačí iba správna rozteč dier, ale aj správny chladiaci výkon. Na najvýkonnejšie procesory Ryzen 9 BeQuiet! odporúča iba dva chladiče. Celý článok „Máme zoznam chladičov BeQuiet! s podporou AMD AM5“ »

 •  
 •  
 •  

Deepcool (AK500) ide na kilový pasív s jedným ventilátorom

Nový procesorový chladič Deepcool predstavuje jednu z najväčších možností, ktorá sa nedostáva do kolízie s pamäťovými slotmi. V porovnaní s väčšinou jednovežových chladičov je AK500 výrazne širší, ale zároveň nepresahuje pasívy s dvoma vežami s často porovnateľnou plochou rebrovania. Je pravda, že oproti nim má o ventilátor menej, ale zase taký, čo sľubuje vysoký statický tlak. Celý článok „Deepcool (AK500) ide na kilový pasív s jedným ventilátorom“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. krásny chladič, jednoduché pravidelné tvary oživuje ten šachovnicový prelis na (zadnej?) stene a hlavne žiadne blikajúce pitchoviny 🙂 6 trubiek a masa kovu, to bude radosť odvetrávať a testovať, čo Ľubo? 😛

  1. No, ja z neho otestujem tie ventilátory, snáď ich bude Deepcool predávať aj samostate. Ich rotor má podobný tvar ako Gentlee Typhoon či Noctua NF-A12x25, ale predsa len sú tie lopatky akési… iné. Ku koncom pôsobia širším dojmom a možno budú tým pádom aj operovať s väčšou plochou? Alebo sa to len zdá, pretože sú tie lopatky na začiatku príliš úzke? 🙂

   1. ten tvar lopatiek je zaujímavý, zaberajú veľkú čelnú plochu, zrejme musí byť nejaký pomer medzi plochou lopatiek a plochou „diery“ rámika, ktorý zabezpečí aby lopatky posunuli maximálny objem vzduchu pri určitých (ideálnych) otáčkach. no a ešte tu máme starý známy hluk – od ložiska, ale pri vyšších otáčkach prevažuje aerodynamický od prúdenia vzduchu okolo lopatiek a rámika. je to jednoduchý stroj, ale sakra, toto vyriešiť tak, aby bol prietok dostatočne vysoký pri nízkom hluku a použití dostupných technológií (ložisko, presnosť vstrekovania a stabilita plastov) a materiálov za dostupnú cenu, no nechcel by som…

  2. Ta šachovnice bude mít nejspíše funkční význam, sníží aerodynamický odpor. Asi nebude tak účinná jako pilový profil, ale vypadá mnohem lépe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *