PCCooler CPS F5 R120 BK: Stredná trieda útočiaca na špičku

Detaily PCCooler CPS F5 R120 BK

Niektoré naozaj atraktívne veci sú z rôznych dôvodov často prehliadané, respektíve je im venovaná menšia pozornosť, ako by si zaslúžili. To je trochu i prípad technicky pozoruhodného ventilátora od PCCooler CPS – F5 R120. Tento 120 mm ventilátor sa svojimi vlastnosťami dostáva do spoločnosti najzvučnejších mien, hoci má aj svoje slabiny. Tie vás môžu, ale takisto nemusia zaujímať. Záleží na aplikačnom scenári.

Najprv niečo v krátkosti k PCCooler. Táto značka funguje prevažne v Ázii, ale je tu snaha preraziť jeho hranice. Ako sa distribúcia mimo domáci trh podarí, to uvidíme v nasledujúcom období. Teraz nás bude ale prirodzene zaujímať, s akou ponukou prichádzajú, čo sa týka počítačových ventilátorov.

F5 R120 sú k dátumu tohto článku najnovšie ventilátory, ktoré PCCooler  má. Pozoruhodné majú byť najmä výkonnostnou charakteristikou a nadštandardne vysokou efektivitou. Tieto predpoklad podporuje i samotná konštrukcia rotora. Základom je deväť lopatiek, ktorých geometria kombinuje výraznejšie zakrivené nábežné hrany s relatívne širším prifilom na začiatku, pri rotorovom rozbočovači. Až tak, že  zhruba v polovici lopatiek sú odtokové hrany trochu hrbaté.

Evidentne je tu snaha dosahovať čo najvyšší tlak aj v miestach, kde pri axiálnych ventilátoroch prirodzene klesá – pri koreni rozbočovača. Týmto sa lopatky stávajú aj robustnejšie a vyznačujú sa menšou pružnosťou. To aj vďaka relatívne kratšej dĺžke a konštruktéri upozorňujú aj na väčšiu hrúbku. Na špičkách lopatiek je to až okolo 3 mm. S ohľadom na strednú triedu, v ktorej sa F5 R120 cenovo nachádzajú, je to na ventilátory s 9-lopatkovými rotormi nadštandard.

Upozornenie: S nylonovými prachovými filtrami, ktoré nemajú nejakým spôsobom spevnenú sieťku, sa môže tento ventilátor dostať do kolízie. Výškový rozdiel medzi rámčekom a konštrukciou rotora je príliš malý a hrozí vzájomný kontakt, v ktorého dôsledku vzniká nadmerný, mimoriadne nepríjemný hluk.

Isteže, také Arctic P12 majú ešte hrubšie lopatky, ale pri nich treba zohľadniť to, že ich lopatky sú výrazne dlhšie a tým pádom je treba viac tlačiť na materiál, aby bola pružnosť (a v dôsledku nej vibrácie) na čo najnižšej úrovni. Lopatky F5 R120 sú naozaj pevné, a to aj napriek tomu, že je na ich výrobu použitý PBT.

Jednotlivé lopatky sú pomerne blízko seba a priestor, ktorými sa hlavne vplyvom odporu prekážok stráca tlak, sú pomerne malé. O trochu väčší, než je bežné, je pritom aj sklon lopatiek. Jedna vec je, aby rotorom neunikalo viac vzduchu, než je nevyhnutné a druhá, aby ním vôbec nejaký vzduch pretekal. To je už tak trochu „alchýmia“, ktorá nás pri konštrukčných prvkoch ventilátorov tak fascinuje.

   

Vyššia pevnosť lopatiek a nižšie vibrácie na ich koncoch umožňujú aj nastavenie pomerne malej medzery medzi špičkami lopatiek a ventilátorového tunela. Tá je okolo jedného milimetra.

Rozbočovač rotora je relatívne veľký. Jeho robustnejšia konštrukcia na jednej strane môže zabezpečiť vyššiu stabilitu a dlhšiu životnosť (aj keď teda v tomto prípade je MTBF uvádzané „iba“ na 60 000 hodín, čo je skôr podpriemer…), na druhej strane ukrajuje z celkového prierezu väčšiu časť, čo je už z pohľadu dosahovaného prietoku negatívny element. Rotorový rozbočovač je však stále o približne 17 % menší ako u špičkových ventilátorov Noctua NF-A12x25 či BeQuiet! Silent Wings Pro 4. Ale zase o viac než 26 % väčší ako pri DeepCool FK120. Vzhľadom na pomerne úzky rámček PCCooler CPS F5 R120 a veľké rozpätie jeho lopatiek, je efektívna plocha tohto ventilátora na pomery 120-milimetrových modelov jedna z najväčších.

Na spestrenie vzhľadu má F5 R120 na rotorovom rozbočovači kovovú vložku s povrchovou úpravou sústredných kružníc

Súčasťou príslušenstva je i regulátor na polmetrovom kábli. Ten je užitočný už len na predĺženie z veľmi krátkych 15 cm káblika, ktorý je k ventilátoru pripojený napevno.

Samotný regulátor je pomerne netradičný. Má tri úrovne, ale nejde o schému fungovania s postupným obmedzovaním napätia. V krajnej polohe vedľa symbolu funguje síce ako spomaľovací adaptér a je dosahovaná najnižšia rýchlosť (cca 1720 ot./min), ale na zvyšných úrovniach sa už ventilátor správa inak, ako by ste možno očakávali.  Jedine stredná poloha podporuje reguláciu PWM (v rozsahu cca 515–2027 ot./min), pričom v krajnej polohe (vedľa najväčšej šípky, „OC mode“) by malo byť dosahovaných až približne 2200 ot./min. Toto však potvrdiť nemôžeme a pri zdroji napájania 12,00 V nedošlo oproti režimu „PWM“ k žiadnemu navýšeniu rýchlosti a samozrejme, by to príliš ani nedávalo zmysel, keďže 100 % PWM sa má správať rovnako ako lineárnych 12 V.

Zastúpenie výrobcu nám prezradilo, že „OC mode“ je chyba, ktorá vznikla nedopatrením a i to, že v optimálnych podmienkach ventilátor dosahuje aj vyšších rýchlostí. Optimálnymi podmienkami je tu myslená „vhodná“ teplota okolia. S narastajúcou teplotou však prirodzene stúpajú rýchlosti u všetkých ventilátorov. Tak či tak je tento kábel užitočný na to, aby ventilátor pohodlne dočiahol do akéhokoľvek konektoru na základnej doske. Krátke káble sú zase praktické pri reťazovom zapojení, pri ktorom je viacero ventilátorov v tesnej blízkosti (dlhší kábel by v takejto situácii zavadzal) a je vyložene vhodné ich medzi sebou vzájomne poprepájať (na to má každý ventilátor na kábliku aj konektor typu samička). Vstavaný regulátor je iba pridaná hodnota, ktorá sa môže hodiť vtedy, pokiaľ chcete nastaviť konštantne nižšiu alebo vyššiu rýchlosť. Alebo v strednej polohe uplatniť reguláciu PWM.

Ventilátory PCCooler CPS F5 R120 sú okrem testovaného čierneho variantu (s prívlastkom BK) dostupnej aj v bielej (s WH na konci označenia).

V rámci konštrukčných detailov je vhodná i pochvala za kvalitu dielenského vyhotovenia. Tá je v tejto cenovej kategórii (výrazne pod 20 eur) nadštandardná. Na ventilátory je použitého veľa materiálu, o čom svedčí hmotnosť až 195 gramov (všetko doteraz testované 120 mm ventilátory s porovnateľnou či nižšou cenou sú ľahšie) či zjavne vysoká presnosť vstrekolisových foriem. Nikde sme nenarazili na žiadne povrchové defekty či iné nedostatky a veľmi presne a pevne zapasované sú antivibračné podložky v rohoch ventilátora.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.

A ešte jedna vec: Na čo najpohodlnejšiu orientáciu vo výsledkových grafoch (cez tlačidlo vľavo dole) si môžete pruhy zoskupiť podľa rôznych kritérií. Podľa (ne)prítomnosti osvetlenia, hrúbky profilu, značky, ložísk, ceny či hodnoty (s možnosťou zmeny radenia na zostupné alebo vzostupné). Vo východiskových nastaveniach je prednastavené kritérium „formát“, na základe ktorého sa oddeľujú 120 mm ventilátory od 140 mm.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (15) Pridať komentár

  1. Pár chybek v textu, kterých jsem si v lepší chvilce všiml:
    …cenovo nachádzajú, je to nadštandard na ventilátory s 9-lopatkovými rotormi nadštandard…
    …ventilátor PCCooler F5 R120 odkáša ocenenie…

    S cenou o dvě eura níže bych se možná i namáhal s hledáním prodejce. Protože zatím jsem na PCCooler nenarazil.

  2. Inak, predpokladám, že recenzia bola asi podmienka na možnosť uvoľnenia ventilátorov do súťaže a preto dostala prednosť pred „sila sa prebúdza“, či ako sa bude volať P14 trilógia :-).
    Ale nebolo by odveci, keby si stihol aj recenzie P28 a TF 12 Pro skôr ako budú nahradené (neber to pls. ako rýpanie)… to thermalTAKE môže stihnúť relatívne rýchlo 🙂
    Nieže by som nejaké ventilátory potreboval… mám asi 6 120 naviac… len ma to zaujíma 😉
    Ozaj nechce niekto zadarmo 3pin ventilátory: 2x Fractal Design Dynamic X2 GP-12 (používané) a 1x SilverStone 120 zo skrinky Sugo 14 (nepoužívaný)?

    1. „… podmienka na možnosť uvoľnenia ventilátorov do súťaže…“

      Vôbec nie. Do poslednej chvíle to vyzeralo tak, že na ten posledný odstavec (so súťažou) už nezostane energia, ale zostala. Bola to aj trochu motivácia sa tých ventilátorov zbaviť. Fakt ich tu mám dosť, tých ventilátorov. 🙂

      „sila sa prebúdza“, haha. Prednosť pred Arcticmi dostali tieto ventilátory preto, že PCCooler o tie testy naozaj stál a vznikla tam nejaká dohoda o termíne publikovania. Arctic má na saláme a v zásade (aby predal) naše testy nepotrebuje a čo nehorí mám tendenciu trochu odsúvať, no.

      TF 12 Pro tu mám, chýba čas (ale určite ich dáme skôr, ako sa prestanú predávať) a pri P28 je to na úrovni „musíme zohnať z obchodu“, pretože Lian Li „má už dosť recenzentov na vetráky“ a tým pádom je prístup k vzorkám komplikovanejší.

        1. Je možné (pravdepodobné), že len blbý kontakt. Rozhodne si na to nechcem sťažovať, ale niektoré firmy sa snažia a oslovujú nás samé od seba. Samozrejme P28 v databáze chcem, ale zase sa im doprosovať rôznymi kanálmi, keď nestíhame ani prácu na veciach, o ktorých spracovanie je záujem. To je aj prípad vecí PCCooer. Napísali nám s tým, na čom pracovali, bez PR kecov, samé technické detaily… s tým, či by bola možnosť otestovania. A to sa ťažko odmieta, keď je tam ten evidentný záujem tej či onej firmy.

          Zápôžičky z obchodu vidím ako poslednú možnosť aj z dôvodu, že nevieme dostať k technickým detailom, ktoré sa pri spracovaní testov vždy v nejakom počte nazbierajú. A pri komunikácii s ochotným výrobcom, respektíve s jeho vývojármi, všetky otázky bývajú zodpovedané. Aj teraz sme si potrebovali veľa vecí overiť (napríklad ohľadne fungovania toho regulátora), čo by sme inak mohli iba hádať, domnievať sa. Niektoré veci skrátka musia byť jednoznačné.

        1. Aby nové A14 vôbec po vydaní boli na takom umiestnení, ako všetci očakávajú… Corsair RS140 Max… zajtra k týmto ventilátorom vyjde u nás zatiaľ aspoň správa.

          1. No jo, to je splněný sen, a rovnou v imperiálních barvách. Jaká škoda, že se v Noctua nerozhodli hned pro ultimátní 30 mm design.

            1. Myslím, že pri návrhu sterroxových A14 zavážila aj vidina lepšej kompatibility a tiež fungovanie s extra rámčekmi typu NA-IS1, po ktorých by už hrúbka 30 mm ventilátora mohla byť kritická (v zmysle častých kolízií). Prekonať s 25 mm hrubým profilom 30-milimetrové efektívne navrhnuté ventilátory v prostredí na radiátoroch, kam nejako tak cielia… bude veľká výzva. Ale o to napínavejšie to finále (Noctuy) bude. Uvidíme, koho zbrane budú silnejšie. Či viac zaváži hrubá sila (napríklad toho nového Corsairu) alebo drobné detaily, ktoré nikto nehrotí tak ako hnedo-béžoví. 🙂

                    1. No bylo by hezké mít ve srovnání Arctic P14 🙂, kterých je za tu cenu hned pět 😅

                    2. Arctic P14 do porovnania čoskoro pribudne, ešte tento mesiac. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *