PCCooler CPS F5 R120 BK: Stredná trieda útočiaca na špičku

Ako meriame spotrebu a výkon motorčeka

Niektoré naozaj atraktívne veci sú z rôznych dôvodov často prehliadané, respektíve je im venovaná menšia pozornosť, ako by si zaslúžili. To je trochu i prípad technicky pozoruhodného ventilátora od PCCooler CPS – F5 R120. Tento 120 mm ventilátor sa svojimi vlastnosťami dostáva do spoločnosti najzvučnejších mien, hoci má aj svoje slabiny. Tie vás môžu, ale takisto nemusia zaujímať. Záleží na aplikačnom scenári.

Ako meriame spotrebu…

Riešiť spotrebu pri ventilátoroch? Ak ich máte v počítači sedem (tri na radiátore chladiča a štyri na systémové chladenie v skrinke) a k tomu sú ešte aj osvetlené, tak sa odber začína počítať už v desiatkach wattov. A to už má zmysel sa tým zaoberať.
Všetky ventilátory napájame laboratórnym zdrojom Gophert CPS-3205 II. Ten je pasívny a prakticky bezhlučný, takže nám neskresľuje merania hladín hluku. Pre ventilátory s PWM je však pripojený regulátor Noctua NA-FC1, cez ktorý sú ventilátory ovládané. Medzi zdrojom a regulátorom Noctua máme ešte bočník. Na tom odčítavame úbytok napätia, z ktorého následne počítame prúd. Napätie na zdroji je však nastavené tak, aby išlo do Noctua NA-FC1 napätie 12 V. Presných 12 V potom nastavujeme aj pre meranie maximálneho výkonu 3-pinových ventilátorov s lineárnym napájaním.

Pri týchto meraniach nás bude okrem maximálnej spotreby nás bude okrem maximálnej spotreby pri 12 V, respektíve 100 % PWM zaujímať aj spotreba aj v režimoch fixných hladín hluku. Teda pri tých nastaveniach, pri ktorých meriame aj ostatné parametre. A nakoniec v grafoch nájdete aj príkon zodpovedajúci rozbehovým a minimálnym otáčkam. Rozdiel medzi týmito dvoma nastaveniami je v tom, že na rozbehové otáčky je potrebné prekonať trecie sily na rozbeh, takže je spotreba vždy vyššia ako pri minimálnych otáčkach. Pri nich už ventilátor beží a len sa znižuje napájanie do takej úrovne, kým sa nezastaví.

Tieto údaje o rozbehovej a minimálnej spotrebe sú náhrada za informácie o štartovacom a minimálnom napätí. S tým sa pri témach ventilátor často stretávate, ale pri ventilátoroch PWM sa nemá zmysel ním zaoberať. A hoci je možné napájať PWM ventilátor aj lineárne, tak pri PWM regulácii bude dosahovať vždy lepšie výsledky – nižšie rozbehové aj minimálne otáčky. Preto by bolo nespravodlivé porovnať tieto parametre pri všetkých ventilátoroch s použitím lineárnej regulácie. Ventilátory s PWM by boli tak znevýhodnené a závery skreslené.

… a výkon motorčeka

Okrem spotreby je dôležité vnímať ešte jeden parameter, ktorý súvisí s napájaním – výkon motorčeka. Ten býva uvádzaný zozadu na štítku a často je chybne zamieňaný so spotrebou. Údaj o napätí a prúde tu však obvykle nehovorí o spotrebe, ale o tom, aký je výkon použitého motora. Ten musí byť vždy výrazne nad prevádzkovou spotrebou. Čím viac, tým dlhší je predpoklad životnosti ventilátora.

Časom a opotrebovávaním, sa totiž zvyšuje trenie ventilátora (strácaním sa, tvrdnutím maziva, jeho znečistením prachom či draním ložísk a podobne). Silnejší motorček však do istej miery zhoršujúci sa stav ventilátora prekoná, hoci už pri vyššom odbere, ale nejako si s ním poradí. Ak je ale rozdiel medzi výkonom motorčeka a prevádzkovou spotrebou nového ventilátora malý, tak pri zvýšenom trení vplyvom nepriaznivých okolností už nemusí byť schopný vyvinúť dostatočnú silu na otočenie rotora.

Detail štítku často nehovorí o spotrebe, ale o maximálnom výkone motorčeka

Pre otestovanie výkonu motorčeka nastavíme ventilátor na plný výkon (12 V/100 % PWM) a brzdným mechanizmom na strede rotora zvyšujeme mechanický odpor. To je pre motorček vyššia záťaž, s ktorou sa prirodzene zvyšuje aj odber. To ale iba do určitého momentu, dokým sa rotor nezastaví. Výkon motora v našich testoch zodpovedá najvyššej dosiahnutej spotrebe, ktorú sme pri brzdení ventilátora zaznamenali.

Na analýzu výkonu motora (ale aj bežnej prevádzkovej spotreby) používame presné multimetre Keysight U1231A s vysokou vzorkovacou frekvenciu. Jednotlivé vzorky sú navyše zaznamenávané do tabuľky, z ktorej potom do grafov vynášame maximum. Konečnú hodnotu predstavuje priemer troch meraní (troch maxím).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

PCCooler CPS DS360-BK – Nový král vodního chlazení?

Společnost PCCooler zatím působí převážně na asijském trhu, nicméně se v poslední době snaží prosadit i ve zbytku světa. Dnes tedy prověříme kapalinový AIO chladič DS360-BK, který spadá do vyšší střední třídy a jedním z jeho zajímavých prvků je například displej zobrazující aktuální teplotu procesoru. Také je vybaven velice solidními ventilátory, což vše vede k příslibu povedeného vodníka. Pojďme se tedy vrhnout na analýzu a zátěžové testy. Celý článok „PCCooler CPS DS360-BK – Nový král vodního chlazení?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (15) Pridať komentár

  1. Pár chybek v textu, kterých jsem si v lepší chvilce všiml:
    …cenovo nachádzajú, je to nadštandard na ventilátory s 9-lopatkovými rotormi nadštandard…
    …ventilátor PCCooler F5 R120 odkáša ocenenie…

    S cenou o dvě eura níže bych se možná i namáhal s hledáním prodejce. Protože zatím jsem na PCCooler nenarazil.

  2. Inak, predpokladám, že recenzia bola asi podmienka na možnosť uvoľnenia ventilátorov do súťaže a preto dostala prednosť pred „sila sa prebúdza“, či ako sa bude volať P14 trilógia :-).
    Ale nebolo by odveci, keby si stihol aj recenzie P28 a TF 12 Pro skôr ako budú nahradené (neber to pls. ako rýpanie)… to thermalTAKE môže stihnúť relatívne rýchlo 🙂
    Nieže by som nejaké ventilátory potreboval… mám asi 6 120 naviac… len ma to zaujíma 😉
    Ozaj nechce niekto zadarmo 3pin ventilátory: 2x Fractal Design Dynamic X2 GP-12 (používané) a 1x SilverStone 120 zo skrinky Sugo 14 (nepoužívaný)?

    1. „… podmienka na možnosť uvoľnenia ventilátorov do súťaže…“

      Vôbec nie. Do poslednej chvíle to vyzeralo tak, že na ten posledný odstavec (so súťažou) už nezostane energia, ale zostala. Bola to aj trochu motivácia sa tých ventilátorov zbaviť. Fakt ich tu mám dosť, tých ventilátorov. 🙂

      „sila sa prebúdza“, haha. Prednosť pred Arcticmi dostali tieto ventilátory preto, že PCCooler o tie testy naozaj stál a vznikla tam nejaká dohoda o termíne publikovania. Arctic má na saláme a v zásade (aby predal) naše testy nepotrebuje a čo nehorí mám tendenciu trochu odsúvať, no.

      TF 12 Pro tu mám, chýba čas (ale určite ich dáme skôr, ako sa prestanú predávať) a pri P28 je to na úrovni „musíme zohnať z obchodu“, pretože Lian Li „má už dosť recenzentov na vetráky“ a tým pádom je prístup k vzorkám komplikovanejší.

        1. Je možné (pravdepodobné), že len blbý kontakt. Rozhodne si na to nechcem sťažovať, ale niektoré firmy sa snažia a oslovujú nás samé od seba. Samozrejme P28 v databáze chcem, ale zase sa im doprosovať rôznymi kanálmi, keď nestíhame ani prácu na veciach, o ktorých spracovanie je záujem. To je aj prípad vecí PCCooer. Napísali nám s tým, na čom pracovali, bez PR kecov, samé technické detaily… s tým, či by bola možnosť otestovania. A to sa ťažko odmieta, keď je tam ten evidentný záujem tej či onej firmy.

          Zápôžičky z obchodu vidím ako poslednú možnosť aj z dôvodu, že nevieme dostať k technickým detailom, ktoré sa pri spracovaní testov vždy v nejakom počte nazbierajú. A pri komunikácii s ochotným výrobcom, respektíve s jeho vývojármi, všetky otázky bývajú zodpovedané. Aj teraz sme si potrebovali veľa vecí overiť (napríklad ohľadne fungovania toho regulátora), čo by sme inak mohli iba hádať, domnievať sa. Niektoré veci skrátka musia byť jednoznačné.

        1. Aby nové A14 vôbec po vydaní boli na takom umiestnení, ako všetci očakávajú… Corsair RS140 Max… zajtra k týmto ventilátorom vyjde u nás zatiaľ aspoň správa.

          1. No jo, to je splněný sen, a rovnou v imperiálních barvách. Jaká škoda, že se v Noctua nerozhodli hned pro ultimátní 30 mm design.

            1. Myslím, že pri návrhu sterroxových A14 zavážila aj vidina lepšej kompatibility a tiež fungovanie s extra rámčekmi typu NA-IS1, po ktorých by už hrúbka 30 mm ventilátora mohla byť kritická (v zmysle častých kolízií). Prekonať s 25 mm hrubým profilom 30-milimetrové efektívne navrhnuté ventilátory v prostredí na radiátoroch, kam nejako tak cielia… bude veľká výzva. Ale o to napínavejšie to finále (Noctuy) bude. Uvidíme, koho zbrane budú silnejšie. Či viac zaváži hrubá sila (napríklad toho nového Corsairu) alebo drobné detaily, ktoré nikto nehrotí tak ako hnedo-béžoví. 🙂

                    1. No bylo by hezké mít ve srovnání Arctic P14 🙂, kterých je za tu cenu hned pět 😅

                    2. Arctic P14 do porovnania čoskoro pribudne, ešte tento mesiac. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *