Prekvapenie? PCCooler CPS RZ820 sa predral na úplný vrchol

RZ820 na LGA 1200

Chladič CPS RZ820 sme už dávnejšie testovali na „optimalizovanej“ platforme, ale až teraz prešiel štandardnou metodikou. A čuduj sa svete, žiadny iný vežovitý chladič v našej početnej databázy RZ820, čo sa týka chladiaceho výkonu na jednotku hlučnosti. V tomto smere je PCCooler najefektívnejší, ale treba dodať i to, že je zároveň hmotnostne najťažším testovaným chladičom.

RZ820 na LGA 1200

Krátky úvod do témy: Chladič PCCooler CPS RZ820 k nám do redakcie prichádzal s poznámkou, že bol vyladený na procesore Intel Core i9-13900K a nadštandardne efektívny by teda mal byť napríklad aj pre Intel Core i9-14900K s rovnakým základom, respektíve s rovnakými hotspotmi v rámci čipu procesora.

Pod vyladením sa tu chápe dôraz čo najlepší kontakt základne chladiča s IHS procesora. To prirodzene v miestach, kde dochádza k najväčšiemu tepelnému toku, čo je v prípade procesorov platformy LGA 1700 južná strana (s P jadrami). Rozloženie tlaku základne je možné do určitej miery vidieť aj na tomto odtlačku termopasty z Core i9-13900K. Tieto testy už ale máme za sebou. Chladič RZ820 si v nich počínal veľmi dobre, ale naozaj bezkonkurenčné výsledky sme zaznamenali až na platforme LGA 1200 s procesorom Intel Core i7-11700K.

Pavel tento chladič otestoval tradičnou metodikou, z ktorej vzišlo do vzájomného porovnania už viac ako 60 chladičov. PCCooler RZ820 pritom naprieč jednotlivými hladinami hluku často dosahuje najvyšší chladiaci výkon spomedzi všetkých vežovitých chladičov (výkonnejšie sú už iba vybrané vodníky, ale aj v ich čele býva model PCCooler – CPS DS360-BK).

V režimoch s vyšším príkonom CPU (cca 210 W) PCCooler RZ820 všetky špičkové konkurenčné vežovité chladiče (vrátane Noctua NH-D15 G2) poráža. Nie výrazne, ale do „45 dBA“ sme s chladičom RZ820 zaznamenali aspoň o trochu nižšie teploty CPU. V režime 48 dBA je to potom už s BeQuiet! Dark Rock Elite remíza.

Odtlačok termopasty z procesora Intel Core i7-11700K (platforma Intel LGA 1200)

Pri maximálnych otáčkach je už ale aj tento chladič (BeQuiet!) porazený, pokiaľ ide čisto o chladiaci výkon. Tu už treba dodať, že veľký odskok RZ820 oproti iným chladičom je hlavne na úkor podstatne vyššej hlučnosti. Pri relatívne nižších rýchlostiach a porovnateľných hladinách hluku má ale RZ820 takisto navrch, a to je to dôležité. Isteže, riešenie PCCooler má oproti iným výrazne vyššiu hmotnosť (cca 1830 g), ale tú musíte v tomto prípade prijať ako nutnú daň za špičkové vlastnosti v chladiacej efektivite.

Neprehliadnite: PCCooler CPS RZ820: Proti elite s hmotnosťou cez 1,8 kg


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool Assassin IV VC Vision – Hranatá dokonalost

Chladiče Assassin IV a Assassin 4S od společnosti DeepCool dopadly v našich recenzích nadmíru dobře. Nyní se chystá na trh další varianta tohoto chladiče s označením Assassin IV VC Vision, jenž má přepracovanou základnu na principu vapor chamber. To by mělo zajistit účinnější a rychlejší odvod tepla z procesoru. Pojďme se tedy podívat, jak si tento chladič povede v zátěžových testech a zda si vybojuje místo v elitním klubu špičkových chladičů. Celý článok „DeepCool Assassin IV VC Vision – Hranatá dokonalost“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Vodníky LQ lepšie reagujú na hotspoty procesorov

Tvrdenia o prísnejších optimalizáciách coldplate s ohľadom na čo najrýchlejší odvod tepla z procesora, sa dostávajú aj medzi kvapalinové chladiče. Tie sa majú týkať aj nových vodníkov s inovatívnou štruktúrou mikrokanálikov, vďaka ktorým by sa mohlo súčasným procesorom zase trochu pomôcť a ochladzovať ich na nižšie teploty. DeepCool na to pôjde s dvoma vodníkmi (LQ) v dvoch najrozšírenejších formátoch. Celý článok „DeepCool: Vodníky LQ lepšie reagujú na hotspoty procesorov“ »

  •  
  •  
  •  

Detaily Arctic Freezer 4U SP5: Namiesto jedného chladiča „dva“

Nový chladič Arcticu – Freezer 4U SP5 – je trochu niečím iným ako modely chladičov, ktorými sa zaoberáme bežne. Navrhnutý je totiž na high-endovú platfotmu AMD SP5, čomu zodpovedá aj jeho netradičná základňa. Na prvý pohľad to vyzerá, ako by mal chladič dve základne a vlastne je celá jeho stavba pripomína dva mainstreamové chladiče Freezer prilepené k sebe. Takáto konštrukcia ale dáva zmysel. Celý článok „Detaily Arctic Freezer 4U SP5: Namiesto jedného chladiča „dva““ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. naco je dobre testovat chladic, ktory sa nikde neda kupit?? Zadavatel reklamy by sa mal dohodnut s alzou, nech ho zaradia do predaja.. ale ked pozeram, co stoji na aliexprese (190€), tak na alze by musel byt este drahsi a aj tak si to nikto nekupi. Ked sa o D15v2 pise, ze je predrazeny, tak toto je potom este o level viac.

      1. — „Nemyslím si ale, že je o co stát, a to i za tyhle lákavé ceny.“

        Kvôli tej veľmi vysokej hmotnosti?

        1. Dokáže být tichý, ale to nevykompenzuje jeho obludnost. Roli hrají i rozměry a konstrukce středového dílu, která znesnadňuje uživatelskou úpravu (výměnu ventilátoru).

      2. akurat, ze to nenosia na Sk ani Cz. Do Uk ti to mozno donesu, ale ked si prepnes na UK stranku, tak tam ten chladic nieje. Ked to budu mat v shope s sk ico, potom sa mozeme bavit… nech nezerem, aj ceske moze byt

        1. No, nech je to tak či onak… HWCooling má ale aj web v angličtine a asi by bola škoda SK/CZ čitateľov ochudobniť o testy, keď už ich máme. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *