PCCooler CPS DS360-BK – Nový král vodního chlazení?

Klíčové vlastnosti

Společnost PCCooler zatím působí převážně na asijském trhu, nicméně se v poslední době snaží prosadit i ve zbytku světa. Dnes tedy prověříme kapalinový AIO chladič DS360-BK, který spadá do vyšší střední třídy a jedním z jeho zajímavých prvků je například displej zobrazující aktuální teplotu procesoru. Také je vybaven velice solidními ventilátory, což vše vede k příslibu povedeného vodníka. Pojďme se tedy vrhnout na analýzu a zátěžové testy.

Konstrukce, design a klíčové vlastnosti

PCCooler DS360-BK je postaven na klasické konstrukci kapalinových vodních chladičů, kdy najdete v chladicím bloku integrovanou pumpu, pomocí které cirkuluje chladicí kapalina skrze dvojici hadic do radiátoru a zde je následně ochlazována proudem vzduchu z ventilátorů. Pumpa v bloku sice není vybavena PWM regulací, ale během testování jsem ověřil, že její otáčky lze velmi jednoduše regulovat pomocí UEFI nebo ještě pohodlněji pomocí šikovné aplikace FanControl, bez které si upřímně už nedovedu představit žádné PC.

Na fotografiích níže si můžete povšimnout chytře řešených kabelů od ventilátoru, které lze jednoduše propojit do jedné série, což logicky výrazně zjednodušuje vedení kabelů v sestavě. Osobně toto řešení považuji v dnešní době za jakýsi standard, který by měl dodržovat každý výrobce kapalinových chladičů. Není totiž větší otrava při stavbě PC sestavy než komplikovaně vyvazovat chaotickou změť kabelů od vícero ventilátorů, nejlépe ještě navíc společně s kabely pro RGB podsvícení. Někteří výrobci tento problém řeší proprietárním konektorem, který dovede sloučit jak PWM, tak ARGB signály, ale to zase následně vyžaduje buď nějakou formu ovladače nebo alespoň redukci pro propojení ventilátorů se základní deskou.

   

PCCooler zde naštěstí sází na osvědčený standardní konektor pro napájení a PWM regulaci otáček ventilátorů. Absence proprietárního konektoru však bohužel nutně vede k tomu, že z chladicího bloku pumpy vede hned trojice různých kabelů. Potřebujete totiž nějak napájet pumpu, zajistit datový tok k displeji na horní ploše chladicího bloku a také nějak vyřešit jeho ARGB podsvícení.

Kontaktní plocha základny chladiče je vyrobena z mědi a její plocha hravě pokryje jakýkoliv tepelný rozvaděč procesoru, na který lze tento vodník nainstalovat. A jak bývá dobrým zvykem u většiny vodních chladičů na trhu, tak jsou hadice do chladicího bloku uchyceny pomocí dvojice 90° otočných fitinek, které mají příjemně tuhý chod a nedochází tak k příliš snadné změně jejich polohy tahem za hadice. Délka hadic je 400 mm, tedy více než dostatečná hodnota pro drtivou většinu běžných skříní na trhu, a jsou vybaveny textilním opletením pro hezčí vzhled a vyšší odolnost. Jejich součástí jsou i dvě silné plastové spony, díky kterým lze obě hadice vést paralelně pro celkově uhlazenější vzhled sestavy.

   

Horní plocha chladicího bloku je rozdělena na funkční a designovou část. V levém horním rohu najdete segmentový displej, který zobrazuje aktuální teplotu procesoru. Aby vám však tento displej správně fungoval, musíte si do PC nainstalovat jednoduchou aplikaci, kde si můžete vybrat zobrazení mezi °C nebo °F, a také zda se má aplikace spouštět společně se startem OS. Vetší polovinu krytu chladicího bloku pak tvoří panely z akrylátového plexiskla, pod kterými jsou ARGB proužky s efektem nekonečného zrcadla. Celá vrchní plocha chladicího bloku je bohužel také velmi účinným magnetem na prach nebo na otisky prstů.

Příslušenství chladiče ničím originálním nepřekvapí, ale zároveň zde nechybí nic podstatného. Montážní systém je celý z kovu s matně černou povrchovou úpravou a samotná instalace chladiče je prakticky triviální záležitostí, kterou vás provede přehledná uživatelská příručka. Přiložený prodlužovací kabel pro ventilátory jistě oceníte vzhledem k malé délce kabelů na samotných ventilátorech a tuba s teplovodivou pastou by vám měla vydržet na několik aplikací.

   

Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů

Fyzické parametry DS360-BK nijak nevybočují z toho, na co jsme u podobných chladičů zvyklí. Neměli byste tak narazit na žádný problém s kompatibilitou vaší sestavy, pokud podporuje AIO chladiče do velikosti 360 mm. Rozměry chladicího bloku s pumpou nejsou přehnaně velké navzdory přítomnosti displeje na horní ploše a cena tohoto chladiče je ještě na hranici přijatelnosti v této třídě. Asi největším problémem bude spíše velmi omezená dostupnost na evropském trhu.



K chladiči je dodávána trojice velice solidních ventilátorů F5 R120 PWM. Tyto ventilátory se v nedávných testech Ľuba Samáka předvedly ve velmi dobrém světle a při použití s radiátorem do síly 28 mm dokonce útočily na naprostou špičku ve své třídě. Jsou tak logickou volbou pro spárování s chladičem DS360-BK. Jsem také samozřejmě zvědavý na akustický profil chladiče, což se samozřejmě dozvíte v jedné z následujících kapitol.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! Dark Rock Pro 5 – Povedený nástupce legendy

Značku BeQuiet!, kterou zde asi nemusím blíže představovat, uvedla zkraje tohoto roku špičkový chladič Dark Rock Elite. Spolu s ním byl uveden také Dark Rock Pro 5, který však zůstal poněkud skrytý ve stínu svého elitního sourozence, což bych dnes rád napravil. Pevně věřím, že se i páté generaci chladiče Dark Rock Pro povede úspěšně navázat na předchozí verze, které byly vždy vyhlášené svojí nekompromisní chladicí účinností a tichým chodem. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Pro 5 – Povedený nástupce legendy“ »

  •  
  •  
  •  

PCCooler CPS RZ820: Proti elite s hmotnosťou cez 1,8 kg

Toľko prízvukovali na to, že je ich chladič optimalizovaný na procesory Intel LGA 1700, až sme to museli vyskúšať. A vzhľadom na to, že CPS RZ820 je „poriadny kus“ materiálu, tak do výberu referenčných vzoriek sa dostali také konkurenčné chladiče, ktoré sú na špičke databázy vežovitých modelov. Tie by mal PCCooler CPS RZ820 poriadne potrápiť. Súčasne by pritom tento chladič nemal byť drahší. Celý článok „PCCooler CPS RZ820: Proti elite s hmotnosťou cez 1,8 kg“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool Assassin 4S – Nenápadný krotitel vysokých teplot

Před rokem zde prošel testy povedený chladič DeepCool Assassin IV, který si nakonec odnesl naše nejvyšší ocenění. Dnes se blíže podíváme na upravenou variantu tohoto chladiče s označením Assassin 4S. Tato varianta sice přišla o zadní ventilátor, ale ten středový byl kompletně přepracován, aby tento výpadek kompenzoval. Dnešní článek si tak logicky klade za cíl zjistit, jak velký dopad na účinnost a akustiku tato zásadní změna přináší. Celý článok „DeepCool Assassin 4S – Nenápadný krotitel vysokých teplot“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Už dříve jsem narazil na to, že vodní chlazení není tiché. Každopádně mě překvapuje „volume“ jakého hukot vodníka dosahuje. Už 39 db mi přijde přes snesitelnou míru, natož něco hlučnějšího.
    Otázka laika. To tak moc hučí čerpadlo (pumpa), s tím, že se to asi může hodně přenášet na bednu, nebo spíše ventilátory ofukující mřížku radiátoru?

    1. Čerpadlo je, predpokladám, tiché. Keby nebolo, tak je na to v texte upozornené. Nie je 39 dB(A) ako 39 dB(A) – záleží na technike merania (je niečo iné hluk od jeho zdroja snímať z metra ako z 35 cm…). Pri Pavlovej je „režim 39 dBA“ zodpovedá veľmi nízkym rýchlostiam. Asi to môže byť niekde okolo 750 ot./min.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *