Noctua má rámčeky (NA-IS1) na potlačenie mikroturbulencií

Noctua NA-IS1 a NA-SAVG2

Jednoduché, ale rozumné. Doplnkové rámčeky Noctua NA-IS1-1x sú nadstavba na vlastné rámčeky ventilátorov, ktoré zabezpečujú väčší odstup od prekážky, tým sa zmierňujú mikroturbulencie, s čím prirodzene najmä klesá hlučnosť celého chladiaceho systému. Do akej miery, to neskôr zistíte z našich testov, teraz sa pozrite, o čo vlastne ide a ako to celé funguje.

Týmto sa Noctua znovu vyznamenala. Novými rámčekmi ukázala, že má k ladeniu aerodynamických detailov spomedzi všetkých výrobcov počítačových ventilátorov najlepší vzťah. Rámčeky NA-IS1, ktoré Noctua vydala, sú unikátne a hlavne mimoriadne užitočné príslušenstvo k ventilátorom.

Vo svojej podstate sa jedná o krátky tunel, ktorý ventilátor od prekážky odsadí o 5 mm. Inštalácia tohto tunela má zmysel iba na sacej strane, to znamená v aplikáciách, kde je prekážka pred rotorom, čo sú často rôzne mriežky, ale i filtre počítačových skriniek a niekedy aj radiátory kvapalinových chladičov. Akákoľvek reštriktívna prekážka s ostrými hranami v tesnej blízkosti pred rotorom vytvára masívne mikroturbulencie, vplyvom ktorých výrazne narastá hlučnosť.

Čím ďalej je rotor od prekážky, tým menšie tieto turbulencie sú a nižšia je tak aj hlučnosť. A presne na toto je úloha rámčekov NA-IS1, zvýšiť efektivitu chladenia. To v prvom rade znížením hlučnosti, v ktorého kontexte Noctua uvádza 2 dBA. Reč je o akomsi „priemere“. Zlepšenie jedným číslom sa tu príliš špecifikovať nedá, keďže výsledok musí reflektovať možnosti použitia na rôznych ventilátoroch pri rôznych rýchlostiach a, samozrejme, na rôznych prekážkach. Okrem zníženia hlučnosti Noctua uvádza aj nárast výkonu, prietoku ventilátora. Aby naopak nedochádzalo k výkonnostným poklesom (a na väčšej vzdialenosti sa nestrácal tlak), tak musia externé rámčeky s tými internými perfektne lícovať, čo Noctua, predpokladáme, zvládla dobre.

Z rovnakých dôvodov, ako sme uvádzali vyššie, sa znovu jedná o nejaký „priemerný“ nárast, ktorý Noctua uvádza na 4,4 m3/h. Ako je ale možné, že sa zvýši prietok aj keď sa nemení miera uzatvorenia prierezu prekážky (napríklad mriežky)? Znovu to súvisí s redukciou mikroturbulencií.

Po oddialení (o tých 5 mm) ventilátor poháňa menej turbulentný prúdnice vzduchu, takže sa rotor môže otáčať o trochu vyššiu rýchlosťou. To je dôvod, prečo je pri súčasnom znížení hlučnosti dosahovaný vyšší prietok. Jeden z mála ventilátorov, s ktorým sa má s NA-IS1 hlučnosť na šesťuhoľníkovej mriežke zvýšiť (o 1,5 dBA), je NF-A14s redux, ale zároveň v testoch Noctuy dosahuje najvyššie zvýšenie prietoku – až o 38 %. Výrazné zvýšenie prietoku s NA-IS1 má byť v tomto prostredí (na mriežke s výsekmi v tvare včelích plástov) aj u NF-P12 redux, a to aj cez radiátory kvapalinových chladičov, o viac než 11 %.

   

Interné testy Noctuy sledujú aj rozdiel v hlučnosti na rôznych frekvenciách zvuku. V pásme 500–5000 Hz, v ktorom je aerodynamický zvuk prúdenia vzduchu cez jemnejšie dierkované sito z plastu/kovu, Noctua okrem priemerného poklesu hlučnosti v spektrografe ilustruje aj to, že NA-IS1 redukuje frekvenčné špičky ventilátora NF-A12x25.

Rámčeky NA-IS1 sú dostupné v dvoch formátoch, pre 120 mm (NA-IS1-12 Sx2) a pre 140 mm (NA-IS1-14 Sx2) ventilátory. Podporované sú ventilátory Noctua, ktoré hrúbku 25 mm a zároveň v montážnych rohoch diery na antivibračné podložky NA-AVP1. Sú to takmer všetky ventilátory Noctua, ale nepatria tu staršie (ako napríklad NF-P12 a niektoré NF-P12-redux, šarže spred roku 2018 ) alebo nízkoprofilový ventilátor NF-A12x15. Z dôvodu nekompatibility montážnych otvorov rámčeky neosadíte ani na ventilátory iných výrobcov.

Súčasťou príslušenstva sú NA-IS1 je aj montážny materiál, ktorý počíta s nárastom hrúbky. Tak v skrinkách (dodávané sú dlhšie samorezky, ale aj gumené tŕne NA-AV3) ako i na radiátoroch. Pre tie sú k dispozícii dve súpravy predĺžených skrutiek so závitmi M3 aj UNC 6-32. Na výber sú dve farebné vyhotovenia NA-IS1 – tradičné hnedo-béžovomčierne (chromax.black). Odporúčaná cena bez ohľadu na formát a farebné vyhotovenie je 14,90 eur/363 Kč. Za tieto peniaze sú už rámčeky skladom napríklad na Amazone a v balení je vždy pár. To znamená, dva rámčeky a po osem kusov spojovacieho materiálu každého druhu.

Tesnenie na 140 mm ventilátory

Silikónové tesnenie poznáte už z príslušenstva ventilátora Noctua NF-A12x25. Jeho úloha je upchať medzery po stranách, ktoré trochu znižujú statický tlak (a teda prietok vzduchu cez prekážku).

Toto tesnenie sa inštaluje rovnakým spôsobom ako rohové antivibračné podložky (ktoré, mimochodom, toto tesnenie v sebe má). NA-SAVG2 (chromax.black), ako Noctua toto tesnenie označuje, je takisto okamžite dostupné za koncovú cenu 9,90 eur/241 Kč v hnedo-béžovom i čiernom variante. Jedno balenie pritom obsahuje tri kusy takýchto celoobvodových tesnení.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?

Nereferenčné grafické karty s chladičmi Noctua už znáte z generácie Nvidia Ampere (GeForce RTX 3000), teraz je tu ale prvé vyhotovenie s GPU AdaLovelace na RTX 4080. Hlavné vylepšenie chladiča tkvie v použití Vapor Chamber a chladiaca efektivita sa zdá byť naozaj špičková. O cievkach toho vieme už ale menej – v testoch sa pri nich nikto príliš nezaoberal, ale nejaké informácie sme získali aj z komunikácie s Noctuou. Celý článok „Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?“ »

 •  
 •  
 •  

NA-FG1 alebo ako Noctua zdokonalila kruhovú mriežku

Že sa to či ono už nedá zlepšiť? To sa môže zdať iba do momentu, kým niekto nepoukáže na možné rezervy. Týka sa to aj kruhovej mriežky pred ventilátory, na ktorej Noctua našla zopár slabých miest, ktoré s ich riešením (oproti tradičným kruhovým mriežkam) vedú k vyššej efektivite – pokles prietoku má byť ešte nižší pri ešte menšom náraste hlučnosti. A všetko dáva hlavu a pätu. Celý článok „NA-FG1 alebo ako Noctua zdokonalila kruhovú mriežku“ »

 •  
 •  
 •  

Nízky chladič Noctua NH-L9a(-AM5) je už aj pre Ryzeny 7000

Veľa malých chladičov určených do systémov SFF, ktoré sú kompatibilné s platformou AMD AM4, na AM5 nenainštalujete. Na tento zoznam sa dostal top-flow chladič NH-L9a(-AM4), ktorého montážny systém musela Noctua upraviť. Realizácia je vcelku šikovná, práca je už hotová a staro-nové chladiče, ktorých konštrukcia sa v základe nezmenila, idú do predaja. Máme aj informácie o tom, ktoré procesory a za akých okolností podporujú. Celý článok „Nízky chladič Noctua NH-L9a(-AM5) je už aj pre Ryzeny 7000“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (8) Pridať komentár

  1. Uvítal bych to jako součást balení ventilátoru. Ta cena mi nepřijde až tak vysoká, třeba v porovnání s některými licenčními produkty takového Nintenda je to spíše podprůměr 😀

   1. Je možné, že sa to v príslušenstve nejakého ventilátora objaví. Asi to nebude u väčšiny, ale v rámci tej pripravovanej novej generácie 140 mm ventilátorov by to asi byť mohlo (podobne, ako má NF-A12x25 v balení exkluzívne to celoobvodové tesnenie). Tá cena sa môže zdať vyššia, ale s ohľadom na to, v ako malej sérii sa to vyrába plus je tam celkom dosť toho spojovacieho materiálu. Len dva páry po 8 kusoch neštandardných skrutiek na radiátory s rôznymi závitmi… nebolo to tak dávno, čo som zvlášť kupoval dlhé skrutky na radiátory, niekde na Ebay, a za cenu „na váhu“ (tak ako veci v železiarstve) teda neboli.

    1. Beriem do úvahy malosériovú výrobu, ale aj tak je to cez čiaru. Nevidím za tým veľkú pridanú hodnotu čo sa týka vývoja, povedzme nejaké optimalizácie otvoru z hľadiska akustiky a aerodynamiky, ale keď sa pozerám na ten výsek, nič extra tam nevidím. Stačí v podstate kopírovať okrej vstupných otvorov na fane kolmou hranou. Materiál je no-brainer, nebolo čo nové vymýšľať, reklamovateľnosť a tým pádom nároky na zákaznícky servis prakticky nulové – nemá sa tam čo pokaziť. OK, je tam dosť skrutiek, ale aj tak, 8-10 € za kus by som ešte polkol, ale to je asi maximum.

     O to horšie, že by sa mi veľmi hodili do skine, lebo vstupy na podlahe som osekal na čistý otvor https://i.imgur.com/TjotmmX.jpg a pod tým mám Demciflex filtre ktoré ak nenapnem dokonale, tak majú tendenciu šúchať o stred rotora. Ale za 3 kúsky tohto dať 45 €, to už je aj na môj fanatizmus trochu veľa. 😀

       1. Haha, nevadí. Tiež som si najprv myslel, že je to cena za kus (asi v tej prezentácii Noctuy bude niečo mätúce…) To, že tam sú dva, mi dotrklo až podľa ilustranej fotografie (kde sú v páre), ktorá ma donútila poriadne sa pozrieť do materiálov k obsahu balenia. 🙂

        1. Aj som sa čudoval prečo je tam po 8 skrutiek a tých tŕňov, ale ani potom mi neťuklo. Občas si človek sedí na kábli. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *