Z RTX 4080 12GB se stane GeForce RTX 4070 Ti, vydání až 2023

Zrušený model RTX 4080 12GB se vrací

Když Nvidia vydala novou generaci grafik s architekturou Ada Lovelace, byly to tři modely, ale pak poněkud bizarně oznámila „odvydání“ GeForce RTX 4080 12GB. Tato karta byla výrazně slabší, a dokonce i založená na úplně jiném čipu než GeForce RTX 4080 16 GB, takže opravdu nemělo smysl je obě značit jako jeden model. Neznamená to ale, že o ni přijdeme. Už máme informace o tom, v jaké náhradní podobě a kdy se začne prodávat.

Leaker Kopite7kimi, který má o plánech Nvidie z neoficiálních vynašečů informací asi nejlepší přehled, dnes přišel se zprávou, že GeForce RTX 4080 12GB byla Nvidií přejmenována a vyjde jako nový model (což bylo to správné řešení od začátku). Označení bude nově GeForce RTX 4070 Ti, takže se z karty nestane hned „obyčejný“ model RTX 4070, ke kterému ji „internety“ často přirovnávaly.

Kopite7kimi zatím výslovně nepotvrdil parametry. Není proto vyloučené, že Nvidia mezi GeForce RTX 4080 12 GB a RTX 4070 Ti provede nějaké změny v počtu jednotek, frekvencích, nebo v TDP. Může to záležet i na tom, do jaké míry už měli výrobci karty hotové v momentě, kdy se o „odvydání“ rozhodlo. Pokud by se změnil jen název karty, může ho Nvidia změnit prostě v ovladačích bez zásahu do hardwaru. Změny parametrů by vyžadovaly minimálně nahrání nových BIOSů a tedy netriviální práci navíc u již vyrobených kusů karet.

GeForce RTX 4080 16 GB vychází reálně za týden (16. 11.) a u GeForce RTX 4080 12GB se očekávalo, že by se možná mohla začít prodávat ve stejný den jako plnotučná 16GB verze (byť to myslím Nvidia nikdy nepotvrdila). Pod novým jménem GeForce RTX 4070 Ti zřejmě tato grafika přijde do obchodů později. Kopite7kimi to nejdřív nesdělil, ale podle další konverzace na Twitteru se zdá, že vydání je naplánované až na leden 2023 – karta by asi mohla být odhalena na CES 2023.

Cena zatím také není vyjasněná. Původní plán Nvidie byl účtovat za RTX 4080 12GB 899 $, ale zda to bude platit i pro její novou identitu, není jasné. Za stejné peníze (u nás teď okolo 26 200 Kč / 1080 €) má AMD prodávat Radeon RX 7900 XT. Pokud to Nvidii dostane pod tlak, mohla by přejmenování využít k tomu, aby cenu snížila. Ale to je otázka.

Zdroje: Kopite7kimi (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny

Když prosákly informace, že Nvidia začne 24. 5. prodávat GeForce RTX 4060 Ti, dalo se čekat, že samotné odhalení a oznámení této karty přijde dřív. A to dřív nastalo včera odpoledne. Nvidia odhalila finální parametry, TDP i ceny této grafiky, a to včetně její 16GB verze, která se začne prodávat až v létě (a za o dost vyšší cenu). Vedle toho ale už rovnou byla odhalená i GeForce RTX 4060, k níž se také dozvídáme všechno důležité. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny“ »

 •  
 •  
 •  

Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU

Nedávno jsme tu měli zprávu o tom, že AMD údajně bude vyrábět některé své čipy v továrnách Samsungu. Také Nvidia v předchozích generacích grafik některá (nebo u GeForce RTX 3000 všechna) GPU vyráběla u něj a nemuselo to být naposled, protože je pro ni více zdrojů výhodných. V tomto kontextu je zajímavé, že Samsung teď chystá speciální procesy určené pro vysoký výkon, které by pro PC procesory a grafiky mohly být přínosné. Celý článok „Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU“ »

 •  
 •  
 •  

První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader

Vypadá to že máme konečně nějaké informace o plánech AMD s procesory generace Ryzen 8000, které už budou založené na jádrech Zen 5. To má být zase výrazně inovované a představovat nově vyvinutou architekturu („tock“, jak se kdysi říkalo ve vývojovém modelu Intelu). AMD zřejmě věří, že Zen 5 hodně posune výkon jednoho vlákna, protože procesory založené na něm nezvýší počet jader, který zůstane stejný už čtvrtou generaci. Celý článok „První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *