Ešte plnšia výbava. Test Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi

Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi

Nové základné dosky pre procesory Intel Raptor Lake sú v rovnakej triede zase o trochu drahšie, než bola predošlá generácia Z690, ale takisto sú lepšie vybavené. Týka sa to aj Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi, ktorá má už viac slotov M.2 než portov SATA. Elegantnejší je aj mechanizmus na vyberanie grafických kariet spod veľkých vežovitých chladičov a pretaktovanie CPU pomocou strojového učenie. Aj to je jedna z možností.

Základné dosky s čipsetmi Intel Z790 predstavujú druhú generáciu pre platformu Intel LGA 1700. Určené sú primárne pre procesory Intel Raptor Lake, ale s predošlou generáciou procesorov (Alder Lake) sú spätne kompatibilné. Rozdiel na úrovni južného mostíka čipsetu medzi doskami Z690 a Z790 je v tom, že Intel Z790 podporuje viac liniek PCI Express 4.0. Celkový počet liniek PCIe je síce rovnaký (28), ale zatiaľ čo Z690 majú PCIe 3.0 a PCIe 4.0 v pomere 16/12, tak u Z790 je to 8/20, čo umožňuje pripojenie viac rýchlejších zariadení, typicky SSD. Čipset Intel Z790 potom podporuje namiesto štyroch (Z690) až päť 20-gigabitových portov USB 3.2 gen. 2×2.


Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi

ROG Strix Z790-E Gaming WiFi nadväzuje na ROG Strix Z690-E Gaming WiFi. Odporúčaná cena sa zvýšila o 30 eur/730 Kč, pričom v obchodoch sa dá kúpiť za zhruba 550 eur/13 382 Kč, pokiaľ teda obchodník nebaží po vyšších maržiach. Najvýraznejšie medzigeneračné rozdiely sú v počte slotov a konektorov. Tradične si ale rozoberieme všetko pekne postupne.

Formát dosky je ATX (305 × 244 mm), teda ten najpopulárnejší – najpredávanejší. Tvary PCB sú štandardné (bez výrezov typickým doskám Asus Apex alebo niektorým modelom ASRock). Širšia než u konkurencie je podpora chladičov CPU. Do PCB sú totiž vyrezané aj diery na chladiče s podporou LGA 1200/115x s menšou vzájomnou roztečou. Na procesor tak nainštaluje aj chladiče bez podpory LGA 1700.

Zadná strana je bez backplate, čo je pri drahších doskách škoda (je to dobrá ochranná aj spevňujúca súčasť), ale grafici tu svoju stopu zanechali v podobe akéhosi víru s nápismi ROG Strix.

   

Osvetlenie je obsiahnuté iba v rámci krytu medzi chladičom VRM a panelom I/O. S ARGB LED to teda Asus nepreháňal. Plastový kryt s oknom cez svetlovod pôsobí ale pomerne zvláštne. Okno totiž logo ROG prekrýva iba čiastočne a jeho prekrytá plocha je tak tlmená, čo si všimnete aj v noci. Na prvý pohľad tento kryt vyzerá možno ako ochranný prvok, ktorý sa má počas inštalácie odstrániť. Tak to však nie je, s jeho demontážou sa nepočíta.

Napájacia kaskáda je 19-fázová, z čoho 18 fáz je určených na napájanie procesora. Jedna fáza má prúdovú kapacitu 90 A a použité sú napäťové regulátory Renesas ILS99390 rovnako ako na doske ROG Maximus Z690 Hero, tu sú to ale mínus dve fázy.

Od Renesasu je aj ovládač PWM – 229131. Celkovo sa dá konštatovať, že sa jedná o veľmi solídnu napájaciu kaskádu, ktorý ochladzuje mimoriadne robustný chladič. Dva pasívy spojené heatpipe a hliníkový kryt priskrutkovaný k vertikálnemu pasívu, majú spolu hmotnosť až 458 gramov. Pre zaujímavosť, to je približne hmotnosť procesorového chladiča SilentiumPC Fera 5. Celkovo však môžeme konštatovať, že napájacia kaskáda je dobre pripravená aj pre najvýkonnejšie procesory a spotrebu cez 300 W.

   

Poriadny, alebo presnejšie poriadne ťažký je aj chladič SSD prvého slotu M.2. Jeho hmotnosť je 115 g, ktorými prekonáva aj doteraz najťažší chladič v testoch z dosky Gigabyte Z690 Gaming X DDR4. Chladič Asusu je proporčne trochu iný ako cez tri sloty orientovaný chladič Gigabyte.

Tento chladič na doske Asus je orientovaný viac na šírku (podporuje aj 110 mm SSD) a na výšku, kde má nad hlavným pasívom dokonca ešte jeden, sekundárny, do ktorého je teplo odvádzané cez heatpipe. Výhradu máme k pevnosti thermalpadu, ktorý je iný ako na ostaných pasívoch (aj v rámci tejto dosky). Vzhľadom na to, ako dobre sa prilepí k povrchu SSD je prilíš krehký a trhá sa. Pri demontáži sme ho museli z SSD zoškrábávať po častiach. je ale možné, že daňou za to je pôsobivá tepelná vodivosť. Výkonnejší chladič SSD sme ešte netestovali.

Chladič prvého slotu je dobre pripravený už aj na najvýkonnejšie SSD PCI Express 5.0. U tých by sa spotreba oproti súčasným modelom dramaticky zvýšiť nemusela (a zostane pod 10 W) , nároky na chladenie vyššie byť môžu.

Pri inštalácii SSD do prvého slotu M.2 je však dobre vedieť o jednej veci. A síce, že si berie linky PCIe 5.0 z rozhrania pre grafickú kartu. Má to tú nevýhodu, že v momente, keď osadíte SSD do tohto slotu, prejdete o osem liniek GPU, ktoré pôjde iba v režime PCIe 5.0 ×8, respektíve PCIe 4.0 ×8 (pretože PCIe 5.0 ešte nepodporujú žiadne grafické karty). To isté platí aj v prípade, ak do slotu s označením M.2_1 dáte SSD používajúce PCIe 4.0 ×4. Linky určené pre GPU skonzumuje úplne rovnako. Vždy sa teda jedna o kompromis pre grafickú kartu, ktorá dosiahne maximálne na polovičnú priepustnosť.

Nejde však o žiadnu tragédiu a minimálnu u grafických kariet s podporou PCIe 4.0 je výkonnostný rozdiel (medzi PCIe 4.0 ×16 a 4.0 ×8) vždy pomerne zanedbateľný. Slotov M.2 má táto doska až päť, čo je viac než portov SATA (tie sú iba štyri). Druhý slot M.2 je takisto pripojený k procesoru, ale už vlastnými linkami. Ten takisto ako všetky ostatné podporuje je s podporou rozhrania PCIe 4.0 ×4. Tretí, štvrtý a piaty slot M.2 sú už pripojené k čipsetu a hoci podporujú plnotučné štvorlinkové rozhranie, tak je popri nich možné použiť všetky sloty SATA. Nikdy sa teda nestáva, že by obsadenie nejakého slotu znamenalo odstavenie portu SATA. Porty SATA používajú svoje linky PCIe 3.0 a sloty M.2 majú zase vyhradené linky PCIe 4.0.

A jedna dobrá správa pre majiteľov skriniek so štyrmi konektormi USB 3.2 gen. 1: ROG Strix Z790-E Gaming WiFi nemá jeden 19-pinový konektor (tak ako ROG Strix Z690-E Gaming WiFi), ale dva (na štyri porty USB).

Za zmienku stojí aj nová poistka prvého slotu PCI Express ×16. Mechanizmus Q-release už bolo aj na starších doskách, ale teraz je prvýkrát v kombinácii s posuvnou poistkou (predtým bola výklopná). Celkovo je už veľmi pohodlná aj demontáž grafickej karty spod veľkého dvojvežového chladiča.

Na paneli s externými konektormi je až dvanásť portov USB. Z toho jeden je 20-gigabitový (štandard 3.2 gen. 2×2) s podporou 30 W dobíjania, až sedem 10-gigabitových (štandard 3.2 gen. 2) a zvyšné štyri sú štandardu 3.2 gen. 1.

Z jednej strany portov USB je potom plnohodnotná zostava audio konektorov (vrátane optického výstupu S/PDIF), konektory SMA na antény WiFi a z druhej dva videovýstupy (HDMI 2.1 a DP 1.4). Aby sa to všetko pohodlne zmestilo, sú menšie (tak s polovičnou veľkosťou oproti obvyklej) aj tlačidlá Clear CMOS a BIOS flashback.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Rozšíriteľné smerovače Asus – predstavenie a testy v praxi

Bezdrôtové siete sa stali súčasťou prakticky každej domácnosti a s rozmachom mobilných zariadení sú takpovediac nevyhnutnosťou. V závislosti od veľkosti, ale aj tvaru domácnosti, môže byť slabý signál či dokonca výpadky signálu na dennej báze, čo čo je pomerne nepríjemné. Ako však takúto situáciu riešiť? Podľa Asus sú odpoveď rozšíriteľné routre, ktoré si v tomto článku trochu rozoberieme. Celý článok „Rozšíriteľné smerovače Asus – predstavenie a testy v praxi“ »

 •  
 •  
 •  

Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?

Nereferenčné grafické karty s chladičmi Noctua už znáte z generácie Nvidia Ampere (GeForce RTX 3000), teraz je tu ale prvé vyhotovenie s GPU Ada Lovelace na RTX 4080. Hlavné vylepšenie chladiča tkvie v použití Vapor Chamber a chladiaca efektivita sa zdá byť naozaj špičková. O cievkach toho vieme už ale menej – v testoch sa pri nich nikto príliš nezaoberal, ale nejaké informácie sme získali aj z komunikácie s Noctuou. Celý článok „Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?“ »

 •  
 •  
 •  

Asus TUF Gaming TF120: Lacný, osvetlený a efektívny ventilátor

Snaženie Asusu na poli samostatných počítačových ventilátorom má vzrastajúcu tendenciu. Po premiére v podobe ROG XF120 existuje už aj o polovicu lacnejší TUF TF120, ktorý v niektorých aplikácia podáva i atraktívnejšie výsledky. A to aj v porovnaní s inými, podobnými ventilátormi s ARGB LED. Geometria TF120 je pomerne rozumná, preto vo svojej cenovej kategórii svojich konkurentov často poráža. Celý článok „Asus TUF Gaming TF120: Lacný, osvetlený a efektívny ventilátor“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *