Ešte plnšia výbava. Test Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi

Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi

Nové základné dosky pre procesory Intel Raptor Lake sú v rovnakej triede zase o trochu drahšie, než bola predošlá generácia Z690, ale takisto sú lepšie vybavené. Týka sa to aj Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi, ktorá má už viac slotov M.2 než portov SATA. Elegantnejší je aj mechanizmus na vyberanie grafických kariet spod veľkých vežovitých chladičov a pretaktovanie CPU pomocou strojového učenie. Aj to je jedna z možností.

Základné dosky s čipsetmi Intel Z790 predstavujú druhú generáciu pre platformu Intel LGA 1700. Určené sú primárne pre procesory Intel Raptor Lake, ale s predošlou generáciou procesorov (Alder Lake) sú spätne kompatibilné. Rozdiel na úrovni južného mostíka čipsetu medzi doskami Z690 a Z790 je v tom, že Intel Z790 podporuje viac liniek PCI Express 4.0. Celkový počet liniek PCIe je síce rovnaký (28), ale zatiaľ čo Z690 majú PCIe 3.0 a PCIe 4.0 v pomere 16/12, tak u Z790 je to 8/20, čo umožňuje pripojenie viac rýchlejších zariadení, typicky SSD. Čipset Intel Z790 potom podporuje namiesto štyroch (Z690) až päť 20-gigabitových portov USB 3.2 gen. 2×2.


Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi

ROG Strix Z790-E Gaming WiFi nadväzuje na ROG Strix Z690-E Gaming WiFi. Odporúčaná cena sa zvýšila o 30 eur/730 Kč, pričom v obchodoch sa dá kúpiť za zhruba 550 eur/13 382 Kč, pokiaľ teda obchodník nebaží po vyšších maržiach. Najvýraznejšie medzigeneračné rozdiely sú v počte slotov a konektorov. Tradične si ale rozoberieme všetko pekne postupne.

Formát dosky je ATX (305 × 244 mm), teda ten najpopulárnejší – najpredávanejší. Tvary PCB sú štandardné (bez výrezov typickým doskám Asus Apex alebo niektorým modelom ASRock). Širšia než u konkurencie je podpora chladičov CPU. Do PCB sú totiž vyrezané aj diery na chladiče s podporou LGA 1200/115x s menšou vzájomnou roztečou. Na procesor tak nainštaluje aj chladiče bez podpory LGA 1700.

Zadná strana je bez backplate, čo je pri drahších doskách škoda (je to dobrá ochranná aj spevňujúca súčasť), ale grafici tu svoju stopu zanechali v podobe akéhosi víru s nápismi ROG Strix.

   

Osvetlenie je obsiahnuté iba v rámci krytu medzi chladičom VRM a panelom I/O. S ARGB LED to teda Asus nepreháňal. Plastový kryt s oknom cez svetlovod pôsobí ale pomerne zvláštne. Okno totiž logo ROG prekrýva iba čiastočne a jeho prekrytá plocha je tak tlmená, čo si všimnete aj v noci. Na prvý pohľad tento kryt vyzerá možno ako ochranný prvok, ktorý sa má počas inštalácie odstrániť. Tak to však nie je, s jeho demontážou sa nepočíta.

Napájacia kaskáda je 19-fázová, z čoho 18 fáz je určených na napájanie procesora. Jedna fáza má prúdovú kapacitu 90 A a použité sú napäťové regulátory Renesas ILS99390 rovnako ako na doske ROG Maximus Z690 Hero, tu sú to ale mínus dve fázy.

Od Renesasu je aj ovládač PWM – 229131. Celkovo sa dá konštatovať, že sa jedná o veľmi solídnu napájaciu kaskádu, ktorý ochladzuje mimoriadne robustný chladič. Dva pasívy spojené heatpipe a hliníkový kryt priskrutkovaný k vertikálnemu pasívu, majú spolu hmotnosť až 458 gramov. Pre zaujímavosť, to je približne hmotnosť procesorového chladiča SilentiumPC Fera 5. Celkovo však môžeme konštatovať, že napájacia kaskáda je dobre pripravená aj pre najvýkonnejšie procesory a spotrebu cez 300 W.

   

Poriadny, alebo presnejšie poriadne ťažký je aj chladič SSD prvého slotu M.2. Jeho hmotnosť je 115 g, ktorými prekonáva aj doteraz najťažší chladič v testoch z dosky Gigabyte Z690 Gaming X DDR4. Chladič Asusu je proporčne trochu iný ako cez tri sloty orientovaný chladič Gigabyte.

Tento chladič na doske Asus je orientovaný viac na šírku (podporuje aj 110 mm SSD) a na výšku, kde má nad hlavným pasívom dokonca ešte jeden, sekundárny, do ktorého je teplo odvádzané cez heatpipe. Výhradu máme k pevnosti thermalpadu, ktorý je iný ako na ostaných pasívoch (aj v rámci tejto dosky). Vzhľadom na to, ako dobre sa prilepí k povrchu SSD je prilíš krehký a trhá sa. Pri demontáži sme ho museli z SSD zoškrábávať po častiach. je ale možné, že daňou za to je pôsobivá tepelná vodivosť. Výkonnejší chladič SSD sme ešte netestovali.

Chladič prvého slotu je dobre pripravený už aj na najvýkonnejšie SSD PCI Express 5.0. U tých by sa spotreba oproti súčasným modelom dramaticky zvýšiť nemusela (a zostane pod 10 W) , nároky na chladenie vyššie byť môžu.

Pri inštalácii SSD do prvého slotu M.2 je však dobre vedieť o jednej veci. A síce, že si berie linky PCIe 5.0 z rozhrania pre grafickú kartu. Má to tú nevýhodu, že v momente, keď osadíte SSD do tohto slotu, prejdete o osem liniek GPU, ktoré pôjde iba v režime PCIe 5.0 ×8, respektíve PCIe 4.0 ×8 (pretože PCIe 5.0 ešte nepodporujú žiadne grafické karty). To isté platí aj v prípade, ak do slotu s označením M.2_1 dáte SSD používajúce PCIe 4.0 ×4. Linky určené pre GPU skonzumuje úplne rovnako. Vždy sa teda jedna o kompromis pre grafickú kartu, ktorá dosiahne maximálne na polovičnú priepustnosť.

Nejde však o žiadnu tragédiu a minimálnu u grafických kariet s podporou PCIe 4.0 je výkonnostný rozdiel (medzi PCIe 4.0 ×16 a 4.0 ×8) vždy pomerne zanedbateľný. Slotov M.2 má táto doska až päť, čo je viac než portov SATA (tie sú iba štyri). Druhý slot M.2 je takisto pripojený k procesoru, ale už vlastnými linkami. Ten takisto ako všetky ostatné podporuje je s podporou rozhrania PCIe 4.0 ×4. Tretí, štvrtý a piaty slot M.2 sú už pripojené k čipsetu a hoci podporujú plnotučné štvorlinkové rozhranie, tak je popri nich možné použiť všetky sloty SATA. Nikdy sa teda nestáva, že by obsadenie nejakého slotu znamenalo odstavenie portu SATA. Porty SATA používajú svoje linky PCIe 3.0 a sloty M.2 majú zase vyhradené linky PCIe 4.0.

A jedna dobrá správa pre majiteľov skriniek so štyrmi konektormi USB 3.2 gen. 1: ROG Strix Z790-E Gaming WiFi nemá jeden 19-pinový konektor (tak ako ROG Strix Z690-E Gaming WiFi), ale dva (na štyri porty USB).

Za zmienku stojí aj nová poistka prvého slotu PCI Express ×16. Mechanizmus Q-release už bolo aj na starších doskách, ale teraz je prvýkrát v kombinácii s posuvnou poistkou (predtým bola výklopná). Celkovo je už veľmi pohodlná aj demontáž grafickej karty spod veľkého dvojvežového chladiča.

Na paneli s externými konektormi je až dvanásť portov USB. Z toho jeden je 20-gigabitový (štandard 3.2 gen. 2×2) s podporou 30 W dobíjania, až sedem 10-gigabitových (štandard 3.2 gen. 2) a zvyšné štyri sú štandardu 3.2 gen. 1.

Z jednej strany portov USB je potom plnohodnotná zostava audio konektorov (vrátane optického výstupu S/PDIF), konektory SMA na antény WiFi a z druhej dva videovýstupy (HDMI 2.1 a DP 1.4). Aby sa to všetko pohodlne zmestilo, sú menšie (tak s polovičnou veľkosťou oproti obvyklej) aj tlačidlá Clear CMOS a BIOS flashback.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ROG Gladius III Wireless AimPoint: Rýchlejšia a ľahšia

Pôvodná myška prešla inováciou zvnútra, čo jej parametre výrazne zlepšilo. S novým optickým snímačom ROG AimPoint môžete jeho citlivosť nastaviť až na 36 000 DPI. Aj napriek tomu, že je to viac ako mal predchodca, tak sa výdrž na nabitie zdvojnásobila. A to všetko pri nižšej hmotnosti. Ako je na tom vylepšený model Gladius III Wireless obohatený o prívlastok AimPoint si ukážeme v testoch.  Celý článok „Asus ROG Gladius III Wireless AimPoint: Rýchlejšia a ľahšia“ »

 •  
 •  
 •  

První nereferenční Radeon RX 7900 XT / XTX. Dostupnost hned?

Když poprvé vycházely předchozí nové generace grafik AMD Radeon, často se přitom řešilo téma nereferenčních karet, které bývaly na prodej někdy s o dost velkou prodlevou proti dostupnosti karet v referenčním provedení. Vypadá to, že při vydání Radeonů RX 7000 (přesněji modelů RX 7900 XT a 7900 XTX) příští měsíc by to tak být nemuselo. Některé z těchto karet by prý mohly být v obchodech hned vedle těch se referenčním chlazením. Celý článok „První nereferenční Radeon RX 7900 XT / XTX. Dostupnost hned?“ »

 •  
 •  
 •  

B650(E) desky v eshopech. Už jsou i modely pod pět tisíc Kč

Minulý týden jsme konstatovali, že čerstvě odhalené desky pro procesory AMD Ryzen 7000 s čipsetem B650 / B650E jsou stále dost drahé, začínajíce někde u 6000 Kč. V tomto ohledu se situace trošku zlepší. Objevily se už modely, které cenu stahují níž. Stále ne ke 125 $, což uvádělo jako orientační „už od“ cenu AMD, ale blížíme se a je šance, že během pár dalších týdnů by toho startovní cena platformy AM5 pro méně náročné mohla dosáhnout. Celý článok „B650(E) desky v eshopech. Už jsou i modely pod pět tisíc Kč“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *