Ešte plnšia výbava. Test Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi

Záver

Nové základné dosky pre procesory Intel Raptor Lake sú v rovnakej triede zase o trochu drahšie, než bola predošlá generácia Z690, ale takisto sú lepšie vybavené. Týka sa to aj Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi, ktorá má už viac slotov M.2 než portov SATA. Elegantnejší je aj mechanizmus na vyberanie grafických kariet spod veľkých vežovitých chladičov a pretaktovanie CPU pomocou strojového učenie. Aj to je jedna z možností.

Záver

Neexistuje veľa dôvodov, za ktoré by sa ROG Strix Z790-E dala kritizovať. Niekomu môže prísť vysoká cena, ale to je všeobecná vec – všetky dosky sú drahšie, než by sme si priali. Pri pohľade zo širšej perspektívy, na všetky prvky, si aj táto doska svoju cenu za súčasných podmienok obháji. Isteže, na „Strix“ sa už dostávame pomerne vysoko. ROG Strix Z790-E má v prvom rade veľmi robustnú napájaciu kaskádu, vhodnú aj na najvýkonnejšie procesory. Skôr, než narazíte na limity chladenia VRM, budete riešiť, ako uchladiť samotný procesor. Ako efektívne je napájanie, to sa ukáže až s pribúdajúcimi testami ďalších základných dosiek.

Frekvencie all-core boostu v hrách sú pekne stabilné, na 5,5 GHz (P jadrá), respektíve 4,3 GHz (E jadrá). S nastavením „AI overclocking“ sa situácia trochu mení. Niektoré, „najvitálnejšie“ jadrá bežia na vyšších frekvenciách (6 GHz pre vyššiu záťaž je ale trochu utopia aj pri nižšej záťaži, ktorú dokážete chladiť a neobmedzujú ju ani napájacie limity), niektoré na nižších (pod 5,5 GHz) a celkovo je pri tomto spôsobe správe ešte čo ladiť. Neskôr sa možno dostaneme aj k samostatnému rozboru AI OC v porovnaní s MCE (MuliCore Enhancement) či manuálnym pretaktovaním, uvidíme.

Nastavenia BIOSu sú plusmínus také, ako ich na doskách Asusu poznáte – veľmi podrobné, teda až na jednu vec v správe ventilátorov (Q-Fan). Aj tá je detailná, s perfektným prispôsobením vývojových kriviek v širokom rozsahu intenzity PWM (ale aj DC, s lineárnym napájaním ventilátorov), je tu však jedno „ale“. A síce nie je možné, aby sa vybraný ventilátor rýchlostne prispôsoboval podľa teploty na niektorom z iných tepotných snímačov, než je ten v CPU, napríklad VRM. Tie doska má, ale Q-Fan ich už neumožňuje priradiť k priebehovej krivke pre vybrané ventilátorové konektory. Na väčšine iných dosiek to možné je a ešte donedávna by ste to nastavili aj na tých od Asusu. Pre väčšinu používateľov to je drobnosť, ale vždy sa nájde niekto, komu záleží aj na tomto type prispôsobení. Na rozdiel od dosky Gigabyte Z690 Gaming X DDR4, na ktorej je možné pri ladení ventilátorov pracovať s viacerými teplotnými snímačmi, aj systémové konektory reagujú na veľmi nízku intenzitu PWM. Samozrejmé to nebýva, niektoré dosky zaberajú až od agresívnejších hodnôt, pri ktorých sú dosahované vyššie rýchlosti ventilátorov.

Na výkonnostné anomálie sme nenarazili. „Herný výkon“ v Total War Saga: Troy je síce nižší, ale to je dané neefektívnou správou plánovača vlákien a podobný scenár to bude (minimálne pod OS Windows 10) aj pri iných doskách. Inak až na nejaké svetlé výnimky (ako je napríklad x265 benchmark HWBot) máme výkonnostné testy vyfiltrované tak, procesor fungoval optimálne, na plný výkon s ohľadom na potreby konkrétnej aplikácie. A ROG Strix Z790-E ho nijako neobmedzuje. Doska nebrzdí ani SSD, ktorých môže byť vo formáte M.2 až päť a všetky sú s plnohodnotnou, štvorlinkovou podporou. Štyri sú PCIe 4.0, jedno prvé, s mimoriadne výkonných chladičom je nadčasové, s podporou PCIe 5.0. A pritom sú stále k dispozícii štyri porty SATA III, ktoré sa s M.2 slotmi nejako nevylučujú, nemajú zdieľané linky. Aj to je výhoda lepšie vybavených dosiek s čipsetmi Z790. Majú viac liniek PCIe 4.0 (než Z690), tie sa využívajú na pripojenie slotov M.2 a na porty SATA sú vyhradené linky PCIe 3.0.

Veľmi vysoké TDP chladiča SSD sme už naznačili a len doplníme, že je, čo sa týka chladenia, priebežne na prvom mieste našich testov. Nadštandardne robustný je aj chladič procesorového VRM, ale nie pre to, že by dobiehal „slabšie“ napäťové regulátory. Tie sú masívne a aj pri 300 W bez chladiča sa hotspoty držia pod 80 °C, čo je výborný výsledok s veľkou rezervou. To napríklad do prostredia s vyššou teplotou okolia (v bežnej praxi sú to horúce letné dni) alebo do systémov s menej efektívnym systémovým chladením).

Rýchlosti rozhraní na pripojenie pevnej siete, SSD M.2 či externých portov USB sú vždy v poriadku a od priemeru sa neodkláňajú. Pri portoch USB stojí za pochvalu aj to, koľko ich je. Nielen na zadnom paneli, ale aj interne. Jednou zo zmien, ktorú oproti podobnej doske Z690 Asus urobil je, že pridal druhý 19-pin na pripojenie dvoch portov USB štandardu 3.2 gen. 1. Pri niektorých starších doskách sme mali k jeho absencii výhrady, pretože na mnohých skrinkách neumožňuje pripojenie všetkých portov USB (ale iba polovicu). ROG Strix Z790-E sa to netýka.

Bude zaujímavé sledovať, v akom svetle sa ukážu konkurenčné dosky. Asus ROG Strix Z790-E je ale skvelá a ocenenie „Approved“ je možno iba dočasné. Neskôr, pri záverečnej bilancii so zohľadňovaním vlastností viacerých dosiek, nevylučujeme možnosť jeho povýšenia.


Testovacie hry máme z Jamy levovej

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)

Z návrhu nového ventilátora TUF Gaming TR120 je evidentné, že Asus dobre diagnostikoval slabé stránky jeho predchodcu (a zo súčasného pohľadu nižšieho modelu) a zapracoval na nich s ohľadom na dosahovanie lepších výsledkov. Na tieto kľúčové zmeny sa dá aj ľahko poukázať a je pravdepodobné, že naprieč všetkými možnými scenármi pôjde aerodynamicky o jeden z najefektívnejších osvetlených ventilátorov v 120 mm formáte. Celý článok „Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)“ »

 •  
 •  
 •  

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *