Extra pomer ceny k hodnote? Gigabyte Z690 Gaming X DDR4

Gigabyte Z690 Gaming X DDR4 v detailoch

Máme tu test poslednej základnej dosky, ktorá je koncipovaná primárne na potreby procesorov Intel Alder Lake. Kompatibilná je však aj s Raptor Lakmi, ale hlavne máme konečne tvrdého súpera pre MSI Pro Z690-A DDR4. Táto doska medzi lacnejšími modelmi nastavila latku naozaj vysoko. Jedno eso v rukáve v segmente nízkorozpočtových možností má ale aj Gigabyte. Doska Z690 Gaming X DDR4 je naozaj trieda!

Z690 Gaming X DDR4 je jedna z najpredávanejších dosiek s päticou Intel LGA 1700, ktorú má Gigabyte v ponuke. Dôvod toho tkvie predovšetkým v nižšej cene a pritom stále poriadnej výbave. A vedzte, že nejde o žiadne klišé. Táto doska rozhodne nepôsobí nízkorozpočtovým dojmom a navyše sa „nešetrí“ ani s „K“ procesormi triedy Core i9, naopak. K najvýkonnejším procesorom Z690 Gaming X DDR4 pristupuje odvážne a miestami sme sa úprimne čudovali, ako si na ne verí.


Gigabyte Z690 Gaming X DDR4 (rev. 1.1)

Jedná sa o najlacnejšiu dosku Gigabyte, ktorá má v označení „Gaming“. Pod Z690 Gaming X DDR4 sú už iba dosky „UD“ (Ultra Durable) a low-endové modely vhodné skôr pre úspornejšie procesory s TDP 65 W. Z690 Gaming X DDR4 je ale ešte poriadne robustná doska, a to z viacerých pohľadov.

Cenovo je Z690 Gaming X DDR4 v rovnakej kategórii ako MSI Pro Z690-A DDR4, ale výbavou má v mnohých smeroch bližšie k drahšej MSI MAG Z690 Tomahawk DDR4.

V prvom rade je treba poznamenať, že sa jedná o dosku formátu ATX – rozmery (305 × 244 mm) sú teda pomerne obvyklé. V cene okolo 220 eur/5420 Kč doska Z690 Gaming X DDR4 jednoznačne vyniká tým, aké má masívne chladiče VRM a SSD. Z tohto porovnania MSI Pro Z690-A DDR4 vychádza dosť chudobne a pritom to (robustné chladenie) rozhodne nie je dané slabšou napájacou kaskádou, ktorá by potrebovala intenzívnejšie chladenie. Napájacia kaskáda je tu robustná, s 19 fázami (z ktorých 16 je pre procesor). Skôr než porovnanie s Pro Z690-A sa tu znovu tlačí porovnanie s doskou Tomahawk Z690 DDR4, ktorá je v závislosti od obchodu o nejakých 50–70 eur drahšia.

   

Chladiče VRM majú spolu 397 g (123 + 274 g) a cez teplovodivé podložky sú v kontakte s napäťovými regulátormi Renesas ILS99390. Na tých má napájaciu kaskádu postavenú aj, predstavte si, 700-eurová doska Asus ROG Maximus Z690 Hero. Aj keď je pravda, že Gigabyte Z690 Gaming X DDR4 má menej fáz a celková prúdová záťaž je nižšia. Ale aj tak je to 1440 (Vcore) až 1710 A. Ovládač PWM je takisto od Renesas – RAA229130. VRM je vzhľadom na to, kde sa cenovo pohybujeme, je vysoko nadštandardné, ba až extrémne.

   

Netradičné je i rozloženie slotov M.2 na SSD. Jeden je štandardne nad prvým slotom PCI Express ×16 (toho, čo mimochodom, podporuje rýchlosti piatej generácie tohto rozhrania) a zvyšné tri sú pod ním. A je dôležité zdôrazniť, že jeden za druhým. Medzera medzi prvým a druhým slotom PCIe ×16 je 75 mm, v ktorých sú tri sloty M.2 s podporou SSD do 110 mm. Takéto usporiadanie má hneď dve výhody. Jednak to, že všetky tri SSD majú obrovský zdieľaný chladič s hmotnosťou 112 g a v prípade, že využijete iba jednu pozíciu, tak o zahrievanie SSD sa obávať naozaj nemusíte. Chladič síce nie je ktovieako členitý, ale aj napriek tomu má veľkú plochu.  A druhá výhoda takéhoto rozloženia slotov je tá, že ďalšie sloty PCI Express ×16 neodstaví ani použitie veľmi vysokej grafickej karty.

Trochu nevýhoda je v tom, že dva spodné sloty PCI ×16 sú blízko od okraja PCB, tesne nad sebou, ale to v praxi zase až tak vadiť nebude. Oba sú totiž štvorlinkové a počítajú s jednoslotovými zariadeniami, ktoré majú obvykle aj nižší výkon a tým pádom nemajú veľké nároky na chladenie (a nevadí ani ten užší kontakt s eventuálne horším prietokom vzduchu).

Menej, než by ste mohli očakávať, má doska konektorov na ventilátory a pumpy – „iba“ šesť (aj niektoré lacnejšie dosky ich mávajú až 7–8). Takže v prípade, že budete potrebovať zapojiť viac ventilátorov, bude treba na rozbočovač. Na druhej strane je k dispozícii pekne až šesť konektorov SATA na pripojenie palcových úložísk. Škoda, že do paru chýba interný konektor USB 3.1 gen. 1. Viacero skriniek má totiž na prednom paneli štyri 5-gigabitové konektory USB a s touto doskou zostane polovica nepripojených (teda pokiaľ dosku nerozšírite kartou s prídavným radičom USB).

Výbava externých konektorov je bohatá. Portov USB je až desať, z toho tri sú veľmi rýchle, dva štandardu 3.2. gen. 2 (s 10 Gb/s) a jeden (typ C) 3.2. gen. 2×2 (s teoretickou priepustnosťou 20 Gb/s). Tri sú potom 5-gigabitové (USB 3.2 gen. 1) a štyri štandardu 2.0 na pripojenie pomalších zariadení, typicky periférií (klávesnica, myš, headset, tlačiareň… akurát). Ethernetový konektor R-45 má pred sebou 2,5 Gb adaptér Realtek RTL8125B a Gigabyte s neulakomil ani na zvukovom čipe a použil solídnejší Realtek ALC1220(-VB) v okruhu s renomovanými „audio“ kondenzátormi WIMA a slúchadlovým zosilňovačom.

V nadväznosti na zvukovú výbavu je ochudobnená iba zostava jackov. Tie sú namiesto piatich iba dva (ale v konfigurácii s optickým výstupom S/PDIF, čo je neobvyklé), line out/stereo a mikrofón. To zrejme aj s ohľadom na to, že málokto si k počítačom, v akých sa táto doska vidí, pripája domáce kino so satelitmi a subwooferom vo vyhradených jackoch. A pokiaľ to takto vychádza na podobné peniaze ako s použitím lacnejšieho kodeku, tak sa to dá považovať ako praktickejšie riešenie.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Gigabyte GP-UD850GM PG5W: A ešte si to rozjasnime!

Posledný z tucta zdrojov ATX 3.0, ktorým sa budeme venovať v porovnávajúcich testoch, je Gigabyte GP-UD850GM PG5W. Ten máme k dispozícii vo „vzácnejšom“ bielom variante a pokiaľ sa ešte tieto zdroje (UD850GM) Gigabyte niečim vyznačujú, tak je to atraktívna cena. Je to jednoznačne najlacnejší zdroj, aký budeme testovať. A okrem iného má tiež fyzicky menšie rozmery s nadštandardnou kompatibilitou. Celý článok „Gigabyte GP-UD850GM PG5W: A ešte si to rozjasnime!“ »

  •  
  •  
  •  

Gigabyte RTX 4060 Windforce OC 8G: Šetrič spotreby i priestoru

V rámci dobiehania restov sa dostávame k GeForce RTX 4060. Tieto grafické karty naprieč vyhotoveniami predstavujú nielen to najúspornejšie a najefektívnejšie v rámci najnovšej generácie Nvidia Ada Lovelace, ale celkovo (tzn. aj v porovnaní s najmodernejšími Radeonmi vrátane konkurenčného modelu RX 7600). Výhoda testovaného vyhotovenia (RTX 4060) Windforce OC 8G je v menších rozmeroch a v nadštandardnej kompatibilite. Celý článok „Gigabyte RTX 4060 Windforce OC 8G: Šetrič spotreby i priestoru“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *