Extra pomer ceny k hodnote? Gigabyte Z690 Gaming X DDR4

Gigabyte Z690 Gaming X DDR4 v detailoch

Máme tu test poslednej základnej dosky, ktorá je koncipovaná primárne na potreby procesorov Intel Alder Lake. Kompatibilná je však aj s Raptor Lakmi, ale hlavne máme konečne tvrdého súpera pre MSI Pro Z690-A DDR4. Táto doska medzi lacnejšími modelmi nastavila latku naozaj vysoko. Jedno eso v rukáve v segmente nízkorozpočtových možností má ale aj Gigabyte. Doska Z690 Gaming X DDR4 je naozaj trieda!

Z690 Gaming X DDR4 je jedna z najpredávanejších dosiek s päticou Intel LGA 1700, ktorú má Gigabyte v ponuke. Dôvod toho tkvie predovšetkým v nižšej cene a pritom stále poriadnej výbave. A vedzte, že nejde o žiadne klišé. Táto doska rozhodne nepôsobí nízkorozpočtovým dojmom a navyše sa „nešetrí“ ani s „K“ procesormi triedy Core i9, naopak. K najvýkonnejším procesorom Z690 Gaming X DDR4 pristupuje odvážne a miestami sme sa úprimne čudovali, ako si na ne verí.


Gigabyte Z690 Gaming X DDR4 (rev. 1.1)

Jedná sa o najlacnejšiu dosku Gigabyte, ktorá má v označení „Gaming“. Pod Z690 Gaming X DDR4 sú už iba dosky „UD“ (Ultra Durable) a low-endové modely vhodné skôr pre úspornejšie procesory s TDP 65 W. Z690 Gaming X DDR4 je ale ešte poriadne robustná doska, a to z viacerých pohľadov.

Cenovo je Z690 Gaming X DDR4 v rovnakej kategórii ako MSI Pro Z690-A DDR4, ale výbavou má v mnohých smeroch bližšie k drahšej MSI MAG Z690 Tomahawk DDR4.

V prvom rade je treba poznamenať, že sa jedná o dosku formátu ATX – rozmery (305 × 244 mm) sú teda pomerne obvyklé. V cene okolo 220 eur/5420 Kč doska Z690 Gaming X DDR4 jednoznačne vyniká tým, aké má masívne chladiče VRM a SSD. Z tohto porovnania MSI Pro Z690-A DDR4 vychádza dosť chudobne a pritom to (robustné chladenie) rozhodne nie je dané slabšou napájacou kaskádou, ktorá by potrebovala intenzívnejšie chladenie. Napájacia kaskáda je tu robustná, s 19 fázami (z ktorých 16 je pre procesor). Skôr než porovnanie s Pro Z690-A sa tu znovu tlačí porovnanie s doskou Tomahawk Z690 DDR4, ktorá je v závislosti od obchodu o nejakých 50–70 eur drahšia.

   

Chladiče VRM majú spolu 397 g (123 + 274 g) a cez teplovodivé podložky sú v kontakte s napäťovými regulátormi Renesas ILS99390. Na tých má napájaciu kaskádu postavenú aj, predstavte si, 700-eurová doska Asus ROG Maximus Z690 Hero. Aj keď je pravda, že Gigabyte Z690 Gaming X DDR4 má menej fáz a celková prúdová záťaž je nižšia. Ale aj tak je to 1440 (Vcore) až 1710 A. Ovládač PWM je takisto od Renesas – RAA229130. VRM je vzhľadom na to, kde sa cenovo pohybujeme, je vysoko nadštandardné, ba až extrémne.

   

Netradičné je i rozloženie slotov M.2 na SSD. Jeden je štandardne nad prvým slotom PCI Express ×16 (toho, čo mimochodom, podporuje rýchlosti piatej generácie tohto rozhrania) a zvyšné tri sú pod ním. A je dôležité zdôrazniť, že jeden za druhým. Medzera medzi prvým a druhým slotom PCIe ×16 je 75 mm, v ktorých sú tri sloty M.2 s podporou SSD do 110 mm. Takéto usporiadanie má hneď dve výhody. Jednak to, že všetky tri SSD majú obrovský zdieľaný chladič s hmotnosťou 112 g a v prípade, že využijete iba jednu pozíciu, tak o zahrievanie SSD sa obávať naozaj nemusíte. Chladič síce nie je ktovieako členitý, ale aj napriek tomu má veľkú plochu.  A druhá výhoda takéhoto rozloženia slotov je tá, že ďalšie sloty PCI Express ×16 neodstaví ani použitie veľmi vysokej grafickej karty.

Trochu nevýhoda je v tom, že dva spodné sloty PCI ×16 sú blízko od okraja PCB, tesne nad sebou, ale to v praxi zase až tak vadiť nebude. Oba sú totiž štvorlinkové a počítajú s jednoslotovými zariadeniami, ktoré majú obvykle aj nižší výkon a tým pádom nemajú veľké nároky na chladenie (a nevadí ani ten užší kontakt s eventuálne horším prietokom vzduchu).

Menej, než by ste mohli očakávať, má doska konektorov na ventilátory a pumpy – „iba“ šesť (aj niektoré lacnejšie dosky ich mávajú až 7–8). Takže v prípade, že budete potrebovať zapojiť viac ventilátorov, bude treba na rozbočovač. Na druhej strane je k dispozícii pekne až šesť konektorov SATA na pripojenie palcových úložísk. Škoda, že do paru chýba interný konektor USB 3.1 gen. 1. Viacero skriniek má totiž na prednom paneli štyri 5-gigabitové konektory USB a s touto doskou zostane polovica nepripojených (teda pokiaľ dosku nerozšírite kartou s prídavným radičom USB).

Výbava externých konektorov je bohatá. Portov USB je až desať, z toho tri sú veľmi rýchle, dva štandardu 3.2. gen. 2 (s 10 Gb/s) a jeden (typ C) 3.2. gen. 2×2 (s teoretickou priepustnosťou 20 Gb/s). Tri sú potom 5-gigabitové (USB 3.2 gen. 1) a štyri štandardu 2.0 na pripojenie pomalších zariadení, typicky periférií (klávesnica, myš, headset, tlačiareň… akurát). Ethernetový konektor R-45 má pred sebou 2,5 Gb adaptér Realtek RTL8125B a Gigabyte s neulakomil ani na zvukovom čipe a použil solídnejší Realtek ALC1220(-VB) v okruhu s renomovanými „audio“ kondenzátormi WIMA a slúchadlovým zosilňovačom.

V nadväznosti na zvukovú výbavu je ochudobnená iba zostava jackov. Tie sú namiesto piatich iba dva (ale v konfigurácii s optickým výstupom S/PDIF, čo je neobvyklé), line out/stereo a mikrofón. To zrejme aj s ohľadom na to, že málokto si k počítačom, v akých sa táto doska vidí, pripája domáce kino so satelitmi a subwooferom vo vyhradených jackoch. A pokiaľ to takto vychádza na podobné peniaze ako s použitím lacnejšieho kodeku, tak sa to dá považovať ako praktickejšie riešenie.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *