Extra pomer ceny k hodnote? Gigabyte Z690 Gaming X DDR4

Ako to vyzerá v BIOSe

Máme tu test poslednej základnej dosky, ktorá je koncipovaná primárne na potreby procesorov Intel Alder Lake. Kompatibilná je však aj s Raptor Lakmi, ale hlavne máme konečne tvrdého súpera pre MSI Pro Z690-A DDR4. Táto doska medzi lacnejšími modelmi nastavila latku naozaj vysoko. Jedno eso v rukáve v segmente nízkorozpočtových možností má ale aj Gigabyte. Doska Z690 Gaming X DDR4 je naozaj trieda!

Ako to vyzerá v BIOSe

Farebná schéma UEFI nie je podľa dosiek „Aorus“, ale podľa lacnejších Ultra Durable. Na funkčnosti to však nič nemení. Hneď prvá obrazovka Easy Modu obsahuje všetky základné informácie o nainštalovanom hardvéri. Možné je na nej aktivovať pamäťový profil (XMP), mať prehľad o pripojených úložiskách, ventilátoroch či zahrievaní CPU, čipsetu alebo MOSFETov VRM.

Na podrobnejšiu detekciu komponentov musíte zájsť do pokročilého režimu (to cez kláves F2) na kartu „System info“, kde nájdete napríklad aj MAC adresu sieťového adaptéra.

   

„Tweaker“ je zase karta na podrobnejšie ladenie procesora, pamätí či VRM. V rámci testoch ponechávame takmer všetko vo východiskových nastaveniach (vrátane LLC), aby sme doskách zachovali akúsi ich „identitu“ a dostali ich do situácie, v akej budú v praxi používané v drvivej väčšine prípadov.

      

Jednu vec, týkajúcu sa napájania, ale predsa len upravujeme. A síce napájacie limity. Tie nastavujeme ručne na neobmedzené (pre všetky testy) a potom podľa odporúčaní Intelu vrátane akceptovania časového limitu Tau pre krátkodobú záťaž s 241 W pre PL2.

Súčasťou dosky je aj šifrovací bezpečnostný modul (TPM), ktorý je aktívny už v rámci predvolených nastavení.

   

Aktualizácia BIOSu prebieha tradične cez Q-Flash a podporu procesorov Intel Raptor Lake sľubuje už aktuálna verzia F8 z augusta 2022.

Rozhranie na správu ventilátorov je také, ako sme pri doskách Gigabyte zvyknutí – s mimoriadne podrobnými možnosťami prispôsobenia. Základné veci, ako je voľba regulácie podľa typu (PWM/DC) či upravenie priebehovej krivky v závislosti od teplôt, je samozrejmé. Nad rámec (čo každá doska neovláda) je výber alternatívnych teplotných snímačov, ktorými sa bude regulácia riadiť. A že ich je pomerne dosť, vrátane kritických miest v okolí slotu PCI Express ×16 (podľa tohto bodu s dá systémové chladenie dobre optimalizovať ohľadom na grafickú kartu) a procesorového VRM.

Pri tradičnom testovaní jednotlivých konektorov sme však narazili na to, že pre systémové konektory ventilátorov je nutné na ich aktivitu vynútiť vyššiu intenzitu PWM. Napríklad taký ventilátor Noctua NF-A12x25 PWM sme pod 840 ot./min (pri 31 %) nedostali, hoci dokáže štartovať od zhruba 230 ot./min. Je to pozoruhodný poznatok a problematiky regulácie PWM na konektoroch pre ventilátory sa budeme v ďalších testoch základných dosiek venovať podrobenejšie.

   

Vieme, že systémové konektory v tomto smere štandardne zaostávajú za „citlivejším“ konektorom CPU_fan, ale nejakú zvýšenú pozornosť sme tomu nevenovali. Teraz sa ale ukazuje, že minimálne niektorých doskách nemusí byť možné cez všetky konektory ventilátory dostatočne spomaliť. A špeciálne pri tých systémových, ktoré počítajú s nízkymi otáčkami, to môže byť nakoniec nepríjemné prekvapenie.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *