SilentiumPC Fera 5 – Král je mrtev, ať žije král

Klíčové vlastnosti

Fera 3 od SilentiumPC patří jistě mezi velmi oblíbené chladiče. Nedávno však byla uvedena na trh nová verze s označením Fera 5, která přináší řadu novinek. Návrh chladiče byl od základu přepracován včetně ventilátoru a montážní systém také doznal velkých změn. Celé to navíc završuje šestiletá záruka. Jsem tedy zvědavý, jak si chladič Fera 5 povede v testech a zda se jedná o důstojného nástupce předchozí verze.

Klíčové vlastnosti chladiče

Rozdíly mezi předchozí a současnou verzí jsou patrné již na první pohled. Celý návrh chladiče včetně ventilátoru byl přepracován v rámci spolupráce se Synergy Cooling. Základ chladiče tak nyní tvoří hustý svazek padesáti šesti hliníkových žeber, která mají podél dlouhých hran profil připomínající list pily. Takto zubatý okraj zlepšuje akustický profil chladiče a také umožňuje efektivnější proudění vzduchu.

Celý svazek žeber pak protíná čtveřice heatpipes, jejichž konfigurace je také pozměněná. Nyní jsou všechny čtyři trubice koncentrované na středu základny chladiče bez mezer mezi nimi. Mělo by tak docházet k efektivnějšímu přenosu tepla z tepelného rozvaděče procesoru na chladič samotný. Tvar chladiče sice může působit na první pohled symetricky, avšak zdání klame. Pro optimální účinnost je tak třeba dodržet orientaci chladiče dle nenápadných značek  po stranách horního krytu.

   
   

Velkých změn došel i ventilátor, který byl také vyvinut ve spolupráci se Synergy Cooling. Nese označení Fluctus a slibuje příjemnější akustický profil oproti původnímu ventilátoru Sigma Pro. Vzhledem k ploše a tvaru jeho devíti lopatek by měl poskytovat velmi solidní statický tlak, jeho aktuální hodnotu však SilentiumPC zatím tají, než bude ukončeno patentové řízení. Výrobce vkládá v tyto nové ventilátory velkou důvěru, neboť hodnota MTBF (střední doba mezi poruchami) je oproti ventilátoru Sigma Pro dvojnásobná a záruční doba dokonce trojnásobná. Kabel pro zapojení ventilátoru do základní desky nabízí možnost sériového zapojení dalšího ventilátoru, což ušetří případné starosti s rozdvojkami. Vylepšeny byly také spony pro uchycení ventilátoru. Nyní se s nimi daleko lépe pracuje, jejich uchycení je pevnější a v neposlední řadě působí úhledněji.

Příslušenství, které naleznete v balení chladiče neskrývá žádné překvapení. Montážní systém byl však proti předchozí generaci kompletně přepracován a instalace chladiče je tak nyní snadnější proti předchozí verzi. Jsem rád, že jsme se konečně dočkali i šroubků s pružinami. V balení dále naleznete teplovodivou pastu Pactum PT-3, což je mírná evoluce předchozí varianty PT-2. Nová verze pasty by měla nabídnout nízkou viskozitu pro jednodušší aplikaci při  zachování vysoké tepelné vodivosti. Přibalená tuba vám vystačí přibližně na tři aplikace. V balení samozřejmě nechybí ani přehledná uživatelská příručka s návodem k montáži a čtveřice kovových spon pro uchycení ventilátorů. Fera 5 je navíc také k dispozici ve variantě Dual Fan, rozdíl je však pouze v přítomnosti druhého ventilátoru Fluctus v balení.

   

Parametry chladiče a ventilátoru

Chladič SilentiumPC Fera 5 se rozměrově příliš neliší od předchozí verze. Jedná se o velmi kompaktní chladič a nehrozí žádný konflikt s moduly operační paměti. Cena nového modelu je stejná jako u původní verze, u varianty Dual Fan si musíte pochopitelně připlatit za druhý ventilátor v balení.

K novému Fluctus ventilátoru bohužel SilentiumPC zatím neposkytuje příliš mnoho informací. Jedná se o standardní 120 mm s PWM regulací otáček. Oproti ventilátoru Sigma Pro je Fluctus vybaven kvalitnějším ložiskem s dvojnásobnou životností a nabízí širší rozsah otáček.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gelid chladičom BlackFrore obohacuje low-endový segment

Malých a naozaj lacných chladičov na procesory je máličko. Nízka cena znamená aj nízke marže, čo výrobcom príliš nevonia. Teda, ako ktorým… Nedostatok tohto typu chladičov teraz ale čiastočne kompenzuje Gelid. BlackFrore je konštrukčne podobný kus hardvéru ako Spartan 4 SilentiumPC. Chladič Gelidu môže byť potenciálne ešte lacnejší a pritom má navyše špeciálnu povrchovú úpravu rebier. Celý článok „Gelid chladičom BlackFrore obohacuje low-endový segment“ »

 •  
 •  
 •  

Deepcool AK620 je nová ťažká váha medzi chladičmi CPU

Firma Deepcool vydala procesorový chladič, ktorý suverénne preváži aj Noctua NH-D15. Rovnako ako chladiče Assassin (tiež od Deepcoolu), je AK620 tvorená dvoma vežami, ale už nespadá pod hernú značku „Game Storm“ a tých „ale“ je tu ešte viac. V každom prípade sa jedná o slušnú porciu rebier s dvoma veľkými ventilátormi. Konštrukcia to bude vhodná aj pre vyššie triedy nenásytných procesorov Rocket Lake – TDP je stanovené až na 260 W. Celý článok „Deepcool AK620 je nová ťažká váha medzi chladičmi CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700

S príchodom procesorov Alder Lake sa mení pätica a LGA 1700 tentokrát z pohľadu montáže výrazne mení situáciu. Na to aktuálne reaguje Arctic s oznamom pre súčasných aj budúcich majiteľov chladičov tejto firmy. Sú tu dve dobré správy. Prvá a hlavná je, že na nové procesory Intel nainštalujete aj staršie chladiče Arctic (a nemusí vás to ani nič stáť) a druhá správa odkazuje na pripravovaný chladič, ktorý bude mať natívnu podporu. Celý článok „Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (8) Pridať komentár

  1. Ja na tom byl stejne a stale tomu uplne neverim. Proto jsem to vse trikrat kontroloval a premeroval. A mimo jine v Hardwareluxx jim to vyslo velmi podobne – Fera 5 srovnala krok se starsi Noctua D14.

    1. Ono je to pro mě paradoxně i trochu nepříjemné, protože mi po několika kontrolních měřeních jednoduše vyšly výsledky, co nedávají na první pohled smysl (malý jednověžový chladič se čtyřmi heatpipes). Jenže to sedí i se zahraničními testy, které se mi podařilo dohledat (Fera 5 dopadla velmi podobně jako NH-D14 nebo Grandis 3) a i s prohlášením SilentiumPC, že nová Fera skutečně dovede hravě konkurovat například Noctua U12S. Opravdu jsem opakovaně kontroloval vše, co jsem zkontrolovat mohl a ta čísla prostě sedí. Nedávno jsem koneckonců dělal sanity check a přetestoval jsem většinu chladičů akusticky a shodou okolností třeba NH-D15 nebo NH-U12A i teplotně. Na první sérii testů jsem taky nevěřícně zíral.

 1. Vyzerá fakt neuveriteľne dobre, konečne chladič pri ktorom mi nebude ľúto prípadne aj vymeniť NH-D14 kvôli kompatibilite so skrinkou. Teším sa na test samostatných ventilátorov keď ich začnú predávať, žeby zosadili Arctic P12/14 z trónu cena/výkon?
  Vzhľadom k popularite svetielok by to ešte chcelo aRGB verziu s podobným výkonom, to by bol bestseller.

  1. Fluctus určite otestujeme aj ako čisto ventilátor. Aj keby sa samostatne nikdy nepredával. 🙂

 2. S Ferou 3 jsem měl jen ty nejlepší zkušenosti (viz mé komenty k její recenzi), ale díky ti „Khalai – Ověřený GEEK – level 3“ za recenzi, už se z tama veze 🙂

 3. Tak jsem si myslel, že budu pokračovat ve chválení, ale nemohu. Vrchní část – tedy větrák a pasiv udělali dobře. Tu spodní v honbě za nízkou cenou zkazili. Skutečně ten tenoučký kousíček plastu, kterému se snad ani nedá říct backplate je zcela o ničem. Dokonce jsem byl „tak šikovný“, že se mi ho podařilo „křupnout“, což je sice můj problém, který mě ale vedl k technické inovaci – použil jsem backplate z Fery 3. To je při té bídě přece jen slušný kousek plastu (a to si vzpomínám, že už kdysi se mluvilo o tom, že by se k Feře 3 hodil masivnější a kvalitnější), ovšem neporovnatelný s tou bídou, kterou nám SPC prodává teď!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *