SilentiumPC Fera 5 – Král je mrtev, ať žije král

Závěr a hodnocení

Fera 3 od SilentiumPC patří jistě mezi velmi oblíbené chladiče. Nedávno však byla uvedena na trh nová verze s označením Fera 5, která přináší řadu novinek. Návrh chladiče byl od základu přepracován včetně ventilátoru a montážní systém také doznal velkých změn. Celé to navíc završuje šestiletá záruka. Jsem tedy zvědavý, jak si chladič Fera 5 povede v testech a zda se jedná o důstojného nástupce předchozí verze.

Závěr a hodnocení

SilentiumPC Fera 5 je jednoduše trefa do černého. Samotnému se mi zprvu nechtělo věřit, že takhle malý chladič může podávat tak dobré výsledky. Takže jsem raději zopakoval všechny zátěžové testy. A poté pro jistotu ještě jednou. Všechny kontrolní testy však dopadly s minimální odchylkou oproti původnímu měření.

Za velmi rozumnou cenu tak dostanete kompaktní chladič, který směle konkuruje daleko větším a dražším soupeřům. Akustická stránka je u Fera 5 také povedená a zejména v nízkých až středních otáčkách dovede být tento chladič velmi tichý. Přidáním druhého ventilátoru se sice lehce sníží teploty, ovšem za cenu nárůstu hlučnosti ve vyšších otáčkách. Druhý ventilátor má tedy jen malý přínos. Pokud si však pořídíte variantu Dual Fan, získáte za malý příplatek další solidní ventilátor, který můžete ve vaší sestavě využít jinde.

Prakticky všechny nedostatky, které jsem vytýkal modelu Fera 3 byly odstraněny, což se týká zejména montážního systému a spon pro uchycení ventilátoru. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak šestiletá záruka. U tohoto chladiče se tedy povedlo vtěsnat překvapivě vysokou účinnost chlazení do kompaktních rozměrů. Jsem tak nyní velmi zvědavý, co předvedou nové verze chladičů Fortis a Grandis, kterých se letos také dočkáme.

Závěrem nezbývá než konstatovat, že SilentiumPC Fera 5 jednoduše exceluje v poměru cena/výkon a jako takový si plně zaslouží ocenění „Smart Buy!“.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

    1. Ja na tom byl stejne a stale tomu uplne neverim. Proto jsem to vse trikrat kontroloval a premeroval. A mimo jine v Hardwareluxx jim to vyslo velmi podobne – Fera 5 srovnala krok se starsi Noctua D14.

        1. Ono je to pro mě paradoxně i trochu nepříjemné, protože mi po několika kontrolních měřeních jednoduše vyšly výsledky, co nedávají na první pohled smysl (malý jednověžový chladič se čtyřmi heatpipes). Jenže to sedí i se zahraničními testy, které se mi podařilo dohledat (Fera 5 dopadla velmi podobně jako NH-D14 nebo Grandis 3) a i s prohlášením SilentiumPC, že nová Fera skutečně dovede hravě konkurovat například Noctua U12S. Opravdu jsem opakovaně kontroloval vše, co jsem zkontrolovat mohl a ta čísla prostě sedí. Nedávno jsem koneckonců dělal sanity check a přetestoval jsem většinu chladičů akusticky a shodou okolností třeba NH-D15 nebo NH-U12A i teplotně. Na první sérii testů jsem taky nevěřícně zíral.

  1. Vyzerá fakt neuveriteľne dobre, konečne chladič pri ktorom mi nebude ľúto prípadne aj vymeniť NH-D14 kvôli kompatibilite so skrinkou. Teším sa na test samostatných ventilátorov keď ich začnú predávať, žeby zosadili Arctic P12/14 z trónu cena/výkon?
    Vzhľadom k popularite svetielok by to ešte chcelo aRGB verziu s podobným výkonom, to by bol bestseller.

    1. Fluctus určite otestujeme aj ako čisto ventilátor. Aj keby sa samostatne nikdy nepredával. 🙂

  2. S Ferou 3 jsem měl jen ty nejlepší zkušenosti (viz mé komenty k její recenzi), ale díky ti „Khalai – Ověřený GEEK – level 3“ za recenzi, už se z tama veze 🙂

  3. Tak jsem si myslel, že budu pokračovat ve chválení, ale nemohu. Vrchní část – tedy větrák a pasiv udělali dobře. Tu spodní v honbě za nízkou cenou zkazili. Skutečně ten tenoučký kousíček plastu, kterému se snad ani nedá říct backplate je zcela o ničem. Dokonce jsem byl „tak šikovný“, že se mi ho podařilo „křupnout“, což je sice můj problém, který mě ale vedl k technické inovaci – použil jsem backplate z Fery 3. To je při té bídě přece jen slušný kousek plastu (a to si vzpomínám, že už kdysi se mluvilo o tom, že by se k Feře 3 hodil masivnější a kvalitnější), ovšem neporovnatelný s tou bídou, kterou nám SPC prodává teď!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *