AMD bude mít alternativu k DLSS 3: FSR 3 také zdvojnásobí FPS

FSR 3 a Fluid Motion Frames

Ve čtvrtek AMD odhalilo první z nové generace grafických karet – Radeon RX 7900 XT a RX 7900 XTX. Už jsme také zvlášť probírali jejich architekturu RDNA 3, která přináší výrazně přepracované výpočetní jednotky i další součásti oproti předchozím generacím. K jedné věci se ale ještě musíme vrátit. AMD chystá také novou generaci upscalingu FSR, označenou FSR 3. Ta by zřejmě měla být alternativou k nedávno vydané novince Nvidie.
FSR 3 bylo během čtvrteční odhalovačky jen velmi letmo nakousnuté. Má jít o novou generaci upscalingu FidelityFX Super Resolution. Ten ve verzi 2.x v podstatě replikuje fungování DLSS 2.x od Nvidie (nepoužívá ale neuronovou síť). Takže asi leckoho z vás napadlo, že FSR 3 by se zase mohlo pokusit nahradit DLSS 3, nyní představené Nvidií coby exkluzivní funkce grafik GeForce RTX 4000.

To AMD zatím nepotvrdilo, ale leccos nasvědčuje, že je tento výklad správný. AMD zmínilo, že by měla být použitá jakási technologie nazvaná Fluid Motion Frames. A toto jméno by nejvíc sedělo k interpolaci mezisnímků pomocí pohybových vektorů metodou Optical Flow, tedy přesně to, co dělá DLSS 3 (a také většina televizí, které tento způsob zvyšování snímkové frekvence používají dlouhá léta).

Že FSR 3 bude funkčně analogické k DLSS 3, by mohlo naznačovat i krátké demo, které AMD ukázalo. Šlo o ukázku v Unreal Engine 5 City Sample, v níž FSR 2.x dosahuje při rozlišení 4K snímkové frekvence asi 60 FPS, ale po zapnutí testovací vývojové verze FSR 3 (které tedy podle toho musí fungovat jako nadstavba nad FSR 2.x) bylo dosaženo 112 FPS. Podle AMD má FSR 3 produkovat „až dvojnásobnou snímkovou frekvenci“. Opět to hodně smrdí tím, že půjde o vkládání uměle interpolovaného snímku mezi dva snímky ze hry.

Posledním důvodem, proč si myslíme, že může jít o stejnou technologii zvyšování snímkové frekvence, je povaha dema. Nvidia předváděla DLSS 3 na scéně z MS Flight Simulatoru, ukazující pomalý a velmi plynulý let aeroplánu proti vzdálenému, a tím pádem velmi pomalu se pohybujícímu pozadí – ideální situace pro interpolaci pohybu tak, aby se ukázalo co nejméně slabin. Demo od AMD ukazuje pomalý a plynulý zoom kamery městskou scenérií s budovami (ale už ne třeba davy lidí, kteří by se různě přeskupovali a zakrývali jeden druhého, což je pro interpolaci kámen úrazu). I zde je to tedy asi schválně vybraná scéna, kde interpolace ohromí dvojnásobnou frekvencí a plynulostí, aniž by bylo vidět, jaké má problémy v mnoha realističtějších herních situacích.

Demo AMD FSR 3 v aplikaci Unreal Engine 5 City Sample. Bez FSR 3 jen s FSR 2.x bylo dosaženo jen 60 FPS (zdroj: AMD, via: AnandTech)

Nevýhody a výhody tohoto přístupu jsme probírali v článku o DLSS 3 – na jednu stranu se tímto obejde limitace výkonem procesoru, protože s interpolovanými snímky engine hry nemá nic společného a nezatěžují ho. Nevýhody jsou vizuální artefakty, dále inherentně zvýšená latence mezi vstupem a obrazem (bez ohledu na to, co se marketing snaží sugerovat). A to, že vygenerovaný snímek je prostě odhadnutá mezifáze mezi dvěma reálnými snímky hry, ale nijak nereaguje na skutečné dění ve hře. Při soutěžním hraní vám tedy takto dosažená dvojnásobná frekvence nepomůže, naopak s DLSS 3 či FSR 3 budete mít horší a pomalejší reakce na dění.

Více: S RTX 4000 přichází Nvidia DLSS 3. Nová generace AI upscalingu generuje snímky, obchází limit CPU

Technologie FSR 3 zatím není připravená k nasazení a probíhá vývoj, podle AMD bude uvedená až někdy v roce 2023. Jedním z důvodů prý má být (podle oficiálního sdělení Franka Azora z AMD, takže může jít trošku o marketing), že na rozdíl od DLSS 3 chce AMD tuto alternativu zprovoznit nejen na nejnovějších grafikách Radeon RX 7000, ale i na nějaké širší škále GPU. Díky tomuto by FSR 3 mohlo zase být užitečné i pro uživatele konkurenčních grafik. Ale požadavek fungování na více architekturách grafik je komplikací a je těžší dosáhnout potřebného výkonu třeba i na starších GPU.

Pokud by FSR 3 bylo zase univerzální kód podporující i starší grafiky, bylo by to hodně příjemné, ale AMD to zatím nepřislíbilo, takže si ještě nedělejte naděje. Firma by tuto výhodu podle Franka Azora ráda zrealizovala, ale zatím ještě není jasné, zda se to povede. Nakonec se tedy může stát, že bude skupina použitelných GPU menší než u FSR 2.0, například jen pár novějších grafik AMD (nebo dokonce jenom nové Radeony RX 7000 díky svému vyššímu výkonu v AI operacích).

Kdy přesně bude FSR 3 představeno, není ještě kromě onoho zasazení do příštího roku bohužel také jasné. Jak FSR, tak FSR 2.0 však AMD uvádělo během jara. FSR 3 je pravděpodobně součást nějaké dlouhodobější vývojové roadmapy, takže by se dalo čekat, že by mohlo mít také naplánované uvedení na podobnou dobu zase po roce.

Zdroje: AMD, AnandTech, VideoCardz (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely

Do nabídky grafik Radeon se zařadí další model stojící mezi Radeonem RX 7800 XT a Radeonem RX 7900 XT. Do této mezery AMD loni ještě před vydáním samotného Radeonu RX 7800 XT pustilo Radeon RX 7900 GRE, který zpočátku vypadaly jako speciální model pro Čínu. Poté se ale stejně jako Ryzen 5 7500F začaly objevovat na běžném trhu. Teď to AMD celé zoficializovalo – Radeon RX 7900 GRE vychází globálně a s větším výběrem modelů. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely“ »

 •  
 •  
 •  

Zen 6 konečně přinese pokročilejší 2.5D čiplety, má RDNA 5 GPU

Zatím se objevilo jenom málo informací o tom, co přinesou procesory AMD Ryzen s architekturou Zen 6. Samotné jádro by mělo být evolucí Zenu 5, protože AMD používá cosi jako „tick-tock“ model, kdy sudé architektury jsou méně agresivní a rozvíjejí novinky uvedené v lichých. Ale vypadá to, že vše ostatní v SoC okolo jádra by naopak mohlo být docela radikální posun, který úplně změní stárnoucí koncepci „uncore“ u desktopových Ryzenů. Celý článok „Zen 6 konečně přinese pokročilejší 2.5D čiplety, má RDNA 5 GPU“ »

 •  
 •  
 •  

Microsoft zpřísnil požadavky Windows 11, už nepojedou na Core 2

Když vyšly Windows 11, měly poměrně striktní hardwarové požadavky například s povinným TPM2, což chvíli dělalo spoustě lidí vrásky. Oficiálně navíc podporují jen velmi omezený seznam nových procesorů s nejasnou hrozbou, že na starších nemusí například fungovat budoucí aktualizace. Nyní Microsoft potichu utáhl šrouby. Naštěstí ne tak, že by opravdu začal vymáhat tento seznam, ale systém přestane fungovat na řadě starších procesorů. Celý článok „Microsoft zpřísnil požadavky Windows 11, už nepojedou na Core 2“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *