DisplayPort 2.1 se uplatní už brzo. První monitory za pár měsíců

Monitory s DisplayPortem 2.1 nakonec nejsou až zas tak vzdálená budoucnost

Když teď AMD odhalilo nové grafické karty (které se ale začnou prodávat až za měsíc), byla u toho jako jedna z novinek prezentována podpora obrazových výstupů DisplayPort 2.1, přichystaných už na nové generace monitorů. Nová generace grafik Nvidia dost překvapivě DP 2.0/2.1 nemá, přičemž firma to zdůvodňovala tím, že takové monitory jsou ještě velmi daleko. To ale zřejmě nebude platit, podle AMD totiž začnou vycházet už za pár měsíců.

Pokud se podíváte na oficiálně prezentovaná stanoviska obou hlavních výrobců GPU k DisplayPortu, jsou dost protichůdná. Jak jsme nedávno psali, v Q&A ke svým grafikám Nvidia nedávno psala, že „současný standard DisplayPort 1.4 již podporuje rozlišení 8K při 60 Hz. Podpora pro DisplayPort 2.0 ve spotřebitelských herních monitorech je ještě daleko v budoucnosti“.

Naopak AMD za toto Nvidii při představení Radeonů RX 7000 okatě grilovalo, když poukazovalo, že bez tohoto rozhraní nejsou GPU dobře připravená na nové, zejména 8K monitory. Tato generace grafik by již měla s upscalingovými filtry jako DLSS nebo FSR být schopná rozlišení 8K vyprodukovat při více než 60 FPS, jenže to už DisplayPort 1.4a nezvládne ani se ztrátovou kompresí DSC, která se musí používat již pro 144Hz 4K monitory.

Objektivně je asi postoj Nvidie (respektive absence podpory) spíš překvapením, protože DisplayPort 2.1/2.0 už má i Intel. A GPU Ada Lovelace budou už čtvrtou generací, která poskytuje pořád stejnou verzi DisplayPortu, protože DP 1.4a je tu už od příchodu GeForce GTX 1000 (architektury Pascal) v roce 2016. Dříve nebývalo obvyklé, aby se s podporou nové technologie takto opozdila (například HDMI 2.0 měla výrazně dříve než Radeony).

Více: Rozbor GPU architektury RDNA 3: Nová CU a Media blok, akcelerace AI, DP 2.1 pro next-gen 8K monitory

Vypadá to, že minimálně argument o tom, že monitory s rozhraním DisplayPort 2.1 nebudou ještě dlouho k dispozici, by nemusel mít úplně pravdu. Při odhalování nových grafik Radeon RX 7900 XT / 7900 XTX byla totiž sdělena informace, že první monitory využívající DisplayPort 2.1 se začnou objevovat už počínaje prvními měsíci roku 2023. Pravděpodobně by nějaké mohly být odhalené na CES 2023 začátkem ledna a pak by se postupně začínaly prodávat během následujících měsíců.

Takovéto monitory podle AMD chystají Samsung, LG, Dell (herní monitory by mohly mít značku Alienware), Asus a Acer. Mohlo by tedy jít o koordinovanější vlnu nové generace monitorů, ne jen o nějaký jednotlivý „demo“ model, po němž dlouho nic dalšího nebude. Tyto monitory budou přirozeně fungovat i na grafikách Nvidia GeForce RTX 4000, protože je zachovaná zpětná kompatibilita, ale nepůjdou provozovat na plné frekvenci, jen na nějaké nižší omezené.

První známý monitor s DP 2.1 bude extrémně široké LCD

Zatím nejsou známé konkrétní modely nebo typy, na které se můžete těšit, s výjimkou jednoho. Ten se bude jmenovat Samsung Odyssey Neo G9, respektive bude patřit do této řady (už teď Samsung takovéto monitory nabízí, ale doteď měly nižší rozlišení). Byl prezentován jako první „8K Ultrawide“ monitor. Pozor, neznamená to rozlišení 7860 × 4320, které obvykle myslíme pod označením 8K, ani 7860 × 3200 (v poměru 21:9). Označením „8K Ultrawide“ bude Samsung (nebo AMD?) zřejmě označovat monitory, které mají poměr 32:9, tedy panel, který tvoří jakoby dva klasické 16:9 monitory vedle sebe. Mělo by to tedy znamenat rozlišení 7860 × 2160 (dva 4K panely vedle sebe).

Minimálně tento model by měl být odhalený hned z kraje roku (byť dostupný bude asi později), protože specifikace a další informace k němu podle prezentace AMD budou sdělené na CES 2023, které se koná 5. 1. až 8. 1. 2023.

Nároky na výkon a na přenosovou kapacitu kabelu mezi GPU a monitorem tedy budou „jen“ dvakrát vyšší než u 4K, zatímco u kompletního 8K by byly čtyřnásobné (a proti 5K neboli 5120 × 2880 monitoru je to o 12,5 % víc pixelů). Na grafikách Nvidie nebo jiných starších GPU s DisplayPortem 1.4a by tedy asi mělo být maximální rozlišení 120 snímků za sekundu, ale s kompresí DSC (bez DSC nebo podvzorkování barev zřejmě bude maximum okolo 48–50 snímků za sekundu). S DisplayPortem 2.1 by mohlo být možné hrát s vyšší frekvencí, případně se možná obejdete bez komprese.

Zdroje: AMD, AnandTech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *