Je tu Thunderbolt 5. Umí PCIe 4.0, DP 2.1 a rychlost až 120 Gb/s

Nová verze univerzálního rozhraní pro monitory, periférie i napájení notebooků, postavená na USB4 2.0

Rozhraní Thunderbolt, které vyvinul Intel původně s Applem, ale používá se i v běžných PC, teď dostane novou verzi. Zatímco čtvrtá generace Thunderbolt 4 toho zas tak moc nového nepřinesla, teď oznámený Thunderbolt 5 naopak vypadá na značný pokrok, který o hodně zlepší možnost tohoto rozhraní pro připojení monitorů s vysokým rozlišením, ale také třeba externích GPU, což by mohlo být zajímavé třeba pro teď populární herní handheldy.

Intel nyní oficiálně oznámil řadiče, které budou Thunderbolt 5 zprostředkovávat a samotnou technologii. Specifikace rozšiřuje vlastnosti definované pro Thunderbolt 4, všechny jeho schopnosti by tedy měly být také součástí Thunderboltu 5. Jako fyzický port se nadále bude používat USB-C, takže bude zachovaná kompatibilita a také by zřejmě tento standard měl být schopen s USB spolupracovat. Je totiž založený na USB4 2.0 (či asi lépe řečeno USB 80 Gpbs).

Hlavní novinkou je zvýšená propustnost čili v podstatě rychlost rozhraní. Tak jako USB4 2.0 podporuje rychlost 80 Gb/s (10 GB/s), bude současně na tuto úroveň zrychlen také Thunderbolt 5. Na fyzické vrstvě to bude umožněno použitím kódování PAM 3 (které mají používat také například paměti GDDR7 pro grafiky).

120Gb/s Bandwidth Boost

Zatímco základní rychlost je 80 Gb/s, toto bude platit jen při plně duplexním (obousměrném) provozu, kdy tedy příchozí odchozí data mají pro sebe kapacitu 80 Gb/s. Ovšem Thunderbolt 5 bude mít jako novinku asymetrický režim Bandwidth Boost, kdy řadič sebere polovinu rozhraní pro příchozí data a použije je také pro odchozí data.

To znamená, že z řadiče (počítače) do připojeného zařízení budou data moci proudit až rychlostí 120 Gb/s (15 GB/s), která se tudíž uvádí jako maximální propustnost Thunderboltu 5. Opačným směrem ale pak ze zařízení do počítače bude možné používat jen 40 Gb/s.

Prezentace technologie Thunderbolt 5

Až dva 8K monitory

Toto je mířeno hlavně na použití s monitory. Výstup na monitor ve vysokém rozlišení totiž potřebuje obrovskou propustnost, ale jde o jednosměrný provoz. Pomocí tohoto triku Thunderbolt 5 bude podporovat výrazně vyšší rozlišení a snímkové frekvence. Bude možné připojit jedním kabelem (přes nějaký rozbočovač nebo řetězení) až tři 4K monitory s frekvencí 144 Hz, nebo dva 8K monitory na nižší frekvenci (patrně 60 Hz).

Hráčské monitory s nižším rozlišením by zřejmě měly mít umožněnou obnovovací frekvenci až 540 Hz. Aale v jejich případě se nejspíš bude dál preferovat připojení přímo přes DisplayPort 1.4 nebo 2.1. Je možné, že muxování přes řadič Thunderboltu bude o něco zvyšovat latenci.

Toto jsou asi maxima, která rozhraní zvládne, nicméně záviset to bude také na GPU, z kterého bude do řadiče TB5 signál krmen. Intel ale ve specifikaci má, že řadič a PC, v kterém je osazený, musí zvládat alespoň připojení dvojice 6K monitorů současně. Pro přenos obrazu z počítače do připojeného monitoru používá Thunderbolt 5 interně signál DisplayPort 2.1, muxovaný do komunikace TB 5.

Upgrade na PCIe 4.0

Pro připojení jiných zařízení, než jsou monitory, bude Thunderbolt 5 používat nově PCI Express 4.0, což je upgrade proti PCIe 3.0 v generacích Thunderbolt 3 a 4. Pro PCI Express zařízení by nadále ale měly být dostupné jen čtyři linky, což dává obousměrných 64 Gb/s (8 GB/s). Bude to tedy dvojnásobná rychlost, která bude stačit na připojení většiny SSD, ale ne těch nejrychlejších založených dnes už na rozhraní PCIe 5.0×4.

PCIe 4.0 ×4 místo PCIe 3.0 ×4 bude ale zejména výrazný upgrade pro externí grafické karty. Sice stále budou hodně limitované, ale toto by je prozatím mělo dostat z nejhoršího (PCIe 4.0 ×4 je jako PCIe 3.0 ×8).

Prezentace technologie Thunderbolt 5

Pořád bez povinné podpory USB 3.2 Gen 2×2 zařízení

Naopak ale stále zůstává poměrně slabá podpora vyšších rychlostí USB. Thunderbolt 5 sice běží přes USB-C a umí rychlost až 80–120 GB/s, ale pokud se k řadiči Thunderboltu připojí USB zařízení, vyžaduje specifikace od řadiče jen podporu USB 10Gbps (USB 3.2 Gen 2), nic víc.

Intel tím možná i dost omezuje rozšíření rychlejších verzí USB, protože například USB 20Gbps (USB 3.2 Gen 2×2) je jen volitelné a například jeho řadiče Tunderboltu 4 a USB4 tento standard nepodporují (a nikde na to není moc upozorněno, takže člověk na to často přijde až poté, co si kartu nebo desku pořídí). Toto se bohužel s Thunderboltem 5 nemění, podpora USB 20Gbps je nadále nepovinná a lze čekat, že ji řadiče od Intelu opět mohou ignorovat.

Napájení počítače (respektive notebooku, neboť tato funkce se používá pro dokování laptopů) přes Thunderbolt 5 bude podporovat přívod až 240 W pro potřeby hostitele – v tomto případě je řeč o napájení počítače ze zařízení, nikoliv obráceně. Podle Intelu musí notebooky s Thunderboltem 5 umožňovat nabíjení příkonem alespoň 140 W povinně – minimálně na jednom z portů, které mají (toto asi nebude požadováno u desktopových desek).

Srovnání Thunderboltu 5 a Thunderboltu 4

Řadič Barlow Ridge

Thunderbolt 5 bude jako první implementován řadičem s kódovým označením Barlow Ridge, což tedy přesněji bude rodina řadičů. Intel bude nabízet čip obsluhující Thunderbolt 5 v koncovém připojovaném zařízení a samozřejmě také hostitelský řadič pro osazení v počítačích a noteboocích. Tento řadič bude do systému připojený přes rozhraní PCI Express 4.0 ×4 a pro obrazový výstup se do něj bude zapojovat rozhraní DisplayPort 2.1 přicházející z integrovaného GPU (nebo i ze samostatného, kdy to ale začne být složitější).

Intel zatím nesdělil, jaké budou mít tyto řadiče TDP (spotřeby). Vydání těchto čipů, respektive dostupnost počítačů s nimi, má nastat až v roce 2024. Zatím nebyla oznámena integrovaná řešení s Thunderboltem 5 přímo v nějakých procesorech.

Thunderbolt 5 zůstane asi technologií implementovanou jen Intelem. Ostatní alternativní výrobci místo toho budou používat už zmíněné USB4 2.0, jehož schopnosti by asi měly ale být dost podobné, jelikož Thunderbolt 5 je zřejmě opět postavený na jehozákladu, podobně jako USB 4 je do značené míry Thunderbolt 3 a dost se kryje i s Thunderboltem 4. Otázka samozřejmě je, jak moc bude tato otevřená varianta Intelem podporována a zda opět nedojde k tomu, že implementátoři budou mít neúplné či nejasné specifikace, kvůli kterým jejich implementace USB4 2.0 budou proti Thunderboltu 5 od Intelu opožděné.

Více: Přídavné řadiče USB4 od ASMedia konečně přicházejí, zdržení je asi trochu vina Intelu

Pasivní kabely by měly fungovat i s novou verzí

Podle Intelu má Thunderbolt 5 fungovat s existujícími pasivními kabely do délky jednoho metru. Na delší vzdálenosti už patrně budou třeba aktivní kabely, přičemž v jejich případě je dost možné, že existující kabely s novou verzí pracovat nebudou. Opakovače v kabelu nejspíš budou muset být pro Thunderbolt 5 nové.

Zdroje: Intel, AnandTech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Konečně levnější 8K monitory? Viewsonic má 31,5″ profi model

Podle vyhledávače cen je u na trhu zatím jen jeden počítačový monitor s rozlišením 8K, neboli 7680 × 4320 bodů (Dell UltraSharp UP3218K, uvedený dokonce už v roce 2017). Na konci srpna ale firma ViewSonic představila vlastní 8K model, takže se na trhu objeví další – doufejme i u nás a za nějakou nižší cenu. Podle prvních zpráv by mohla být dokonce skoro poloviční, což v tomto případě může být rozdíl několik desítek tisíc. Celý článok „Konečně levnější 8K monitory? Viewsonic má 31,5″ profi model“ »

  •  
  •  
  •  

Vyšly AMD Radeony Pro W7800 a W7900 s architekturou RDNA 3

Od vydání Radeonu RX 7900 XT a RX 7900 XTX v prosinci ještě nevyšly žádné další desktopové grafiky s architekturou RDNA 3 a pořád čekáme na levnější modely. Teď AMD toto mlčení přerušilo dvojicí modelů, které ale nejsou určené pro herní počítače, ale pro profesionální segment. Jeden z modelů ale má zatím nepoužitou konfiguraci, takže by mohl věštit i nějaký budoucí herní model, možná Radeon RX 7900. Celý článok „Vyšly AMD Radeony Pro W7800 a W7900 s architekturou RDNA 3“ »

  •  
  •  
  •  

DisplayPort 2.1 se uplatní už brzo. První monitory za pár měsíců

Když teď AMD odhalilo nové grafické karty (které se ale začnou prodávat až za měsíc), byla u toho jako jedna z novinek prezentována podpora obrazových výstupů DisplayPort 2.1, přichystaných už na nové generace monitorů. Nová generace grafik Nvidia dost překvapivě DP 2.0/2.1 nemá, přičemž firma to zdůvodňovala tím, že takové monitory jsou ještě velmi daleko. To ale zřejmě nebude platit, podle AMD totiž začnou vycházet už za pár měsíců. Celý článok „DisplayPort 2.1 se uplatní už brzo. První monitory za pár měsíců“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *