Traf rozptyl vibrácií ventilátora a vyber si čokoľvek Endorfy

O čo ide a ako sa hrá

Dokážete si tipnúť, aký veľký môže byť rozdiel vo vibráciách medzi „najlepším“ a „najhorším“ kusom lacného ventilátora Endorfy Stratus 120 PWM? Tým sa budeme výhľadovo zaoberať a vašou úlohou bude odhadnúť čo najpresnejší výsledok. Za odmenu ten z vás, ktorý bude najbližšie správnemu výsledku, získa od Endorfy ľubovoľný „chladiaci“ produkt. V prípade drobnejších vecí môže byť výhra poskladaná aj z viacerých položiek.

O čo ide…

Konečne sa dostávame k tomu, čo sme chceli urobiť už dávno – otestovať intenzitu vibrácií viacerých kusov rovnakého modelu ventilátora. Na základe takýchto výsledkov je potom možné určiť, v akom rozsahu sa môžu vibrácie odlišovať kus od kusa. Prirodzene pre jeden konkrétny model ventilátora a predmetom skúmania bude teraz Endorfy Stratus 120 PWM. Ten v počte 15 kusov otestujeme v piatich rýchlostných režimoch – od maximálnych 1600 ot./min pri 11,90–12,10 V (hoci špecifikácie hovoria o 1400 ot./min) budeme postupne po 200 ot./min. uberať až k 600 ot./min.

Dôvody, prečo sme zvolili práve takéto testovacie režimy, podrobne rozoberieme neskôr v samotných testoch. Tie budú prebiehať tak ako vždy, kde na meranie vibrácií používame trojosový vibrometer na rámčeku, ktorý je v kontakte s testovaným ventilátorom. To poznáte, pre každý prípad ale pripájame odkaz s rozborom detailov celého meracieho systému.

… a ako sa hrá

Vibrácie v našich meraniach definujeme frekvenciou, ktorá je vyjadrovaná rýchlosťou v milimetroch za sekundu v každej osi, z čoho je potom počítaný 3D vektor hovoriaci o „celkových“ vibráciách. Tie nás budú zaujímať aj teraz pre potreby súťaže. Nehádate intenzitu vibrácií, ale to, o koľko percent alebo koľkonásobne bude bez ohľadu na otáčky najväčší rozdiel medzi najviac a najmenej vibrujúcou vzorkou ventilátora Endorfy Stratus 120 PWM.

Správy s tipmi posielajte na info@hwcooling.net s predmetom Vibrácie Endorfy Stratus 120 PWM do štvrtku 21. 9. 2023 (23:59). Tomu z vás, ktorý bude pravde najbližšie, dostane od Endorfy ľubovoľný produkt, ktorý má nejakým spôsobom spoločnú tému s chladením. Môže to byť teda vodník AIO, vežovitý chladič, skrinka, ventilátor alebo napríklad i teplovodivá pasta. Pri lacnejších produktoch je možný aj väčší počet kusov. Napísať si môžete napríklad o súpravu štyroch ventilátorov a k nim sa určite zmestí ešte aj väčšie balenie Pactum 4. Obsah výherného košíka ale preberieme už potom s najpresnejším účasníkom.

Logistické upozornenie: Zúčasniť sa môže každý, ale je tu podmienka doručovania na európsku adresu. Obyvatelia iných kontinentov tak musia nájsť niekoho, cez koho by sa dal balík preposlať. Za toto geografické obmedzenie sa ospravedlňujeme.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií

Rovnaký model, rôzne kusy. Rozdiely vo vibráciách môžu byť dramatické. Najmä, ak ide o lacné ventilátory s vysokými výrobnými toleranciami. Zatiaľ, čo väčšina ventilátorov Endorfy Stratus 120 PWM sa nejakými vibráciami vyznačuje, tak môžete natrafiť aj na „zlaté“ vzorky, ktoré nevibrujú vôbec. To je síce veľmi vzácna, ale existujúca situácia. Rozptyl vibrácií je oveľa väčší, než ste si mysleli. Celý článok „15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Arx 500 Air: Extra prietok pri objeme pod 50 litrov

Keď niečo „stojí za to“ a je zároveň väčšie, než by niekomu stačilo, tak spraviť menší variant je určite dobrý nápad. Niečo podobné sa udialo aj so skrinkou Arx 700 Air, z ktorej vznikla zmenšená Arx 500 Air. Tá si odniesla všetky dobré vlastnosti a aj bohatšie vybavenie pôvodnej skrinky. K tomu patrí napríklad aj päť predinštalovaných ventilátorov vo formáte 140 milimetrov. O poriadnu cirkuláciu vzduchu teda núdza nebude a otázna je už iba hlučnosť. Celý článok „Endorfy Arx 500 Air: Extra prietok pri objeme pod 50 litrov“ »

  •  
  •  
  •  

Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika

„Modifikácia“ chladiča výmenou ventilátora za relatívne efektívnejší model nemusí viesť vždy k požadovanému výsledku. Niekedy si polepšíte podstatne menej, ako by ste očakávali, inokedy môže dôjsť dokonca k zhoršeniu. To znamená, že pri rovnakej hlučnosti bude dosahovaný nižší chladiaci výkon a je úplne jedno, aký ventilátor použijete. Niekedy má skrátka hlavné slovo konštrukcia pasívu. Celý článok „Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *