Nový kábel (PSU) Endorfy: Z dvoch 8-pinov jeden 16-pin

Endorfy Supremo FM5 HPWR

Endorfy síce stále nemá zdroje s podporou ATX 3.x, ale vydáva kábel, vďaka ktorému môžete na priamo (bez adaptéru) napájať výkonné grafické karty GeForce aj zo „staršieho“ zdroja ATX 2.xx. Kábel Supremo FM5 HPWR má na jednej strane 12+4-pinový, respektíve 16-pinový a na druhej strane, na strane zdroja, sa pripája cez dva osempinové konektory PCIe. Okrem vysokej prúdovej zaťažiteľnosti pri ňom Endorfy kládlo dôraz aj na pohodlnosť inštalácie.

Zdroje Endorfy Supremo FM5 Gold získavajú natívnu podporu najnovších grafických kariet GeForce RTX 4000 s konektormi 12VHPWR/12V-2×6. Teda, po dokúpení nového kábla Supremo FM5 HPWR. Aj s ním však zdroje Supremo FM5 Gold vychádzajú lacnejšie ako modely, ktoré už 16-pinový kábel PCIe v príslušenstve majú.

Supremo FM5 Gold sú vo svojej kategórii (80 Plus Gold s modulárnou kabelážou) lacnejšie aj pre to, že, samozrejme, nepodporujú napájací štandard ATX 3.x. Ten, ako viete, zdroje nezískavajú iba splnením požiadavky na napájací kábel 12VHPWR, respektíve 12V-2×6, ale sú na ne kladené aj iné požiadavky (na elektrické vlastnosti). Tak či onak to hlavné, kvôli čomu sa používatelia starším štandardom zdrojov ATX zvyknú vyhýbať, Endorfy elegantne rieši káblom Supremo FM5 HPWR. Ten má na jednej strane priamy 16-pinový konektor PCIe a na druhej strane sú dva 8-pinové konektory PCIe, ktoré sa na externé napájanie grafických kariet používajú už dlho.

Oficiálne sa jedná o „600-wattový“ kábel, čo znamená, že je dimenzovaný minimálne na 50 A. Dané to je prierezom vodičov, ktorý je pre napájaciu časť nadštandardný – 1,31 mm2 (AWG 16) a takisto dutinkami vnútri konektora s veľkou styčnou plochou pre pokiaľ možno čo najnižší prechodový odpor. Toho, že sa kábel k zdroju pripája „iba“ dvoma 8-pinovými konektormi (namiesto štyroch, ktoré sú na adaptéroch k GeForce RTX 4090) sa obávať nemusíte. Endorfy si v rámci 8-pinových konektorov dobre postrážilo, aby zvládali vysoké prúdové zaťaženia bez kritického zahrievania. Toto, samozrejme, nemusí platiť vždy a je tu určitá závislosť od konštrukčných vlastností samotných 8-pinových konektorov.

V prípade, že je uvádzaná vzájomná podpora a aj tento kábel sa viaže na jediný modelový rad zdrojov – Supremo FM5 Gold – by malo byť všetko vhodne optimalizované s ohľadom na stabilnú a bezpečnú prevádzku. Podporované sú teda zdroje Supremo FM5 Gold vo výkonnostných variantoch 1000 W (EY7A010), 850 W (EY7A008), 750 W (EY7A009) a 650 W (EY7A007). Pri modely s najnižším štítkovým trvalým výkonom (650 W) však v kombinácii s veľmi výkonným procesorom nemôžete počítať s maximálnou „kapacitou“ kábla, pretože to už výkonnostne na 12-voltovej vetve nevychádza (CPU + GPU). Teoreticky RTX 4090 s výkonným proceosorom triedy Core i9 či Ryzen 9 v kombinovanej zaťaži (asi hlavne hernej, ktorá je z pohľadu CPU nižšia…) ustijí aj ten 650 W zdroj, ale to už mimo pásmo optimálnej účinnosti, čo bude platiť aj pre 750 W variant. Pre gracké karty GeForce s relatívne nižšiou spotrebou, akú má aj RTX 4070 Ti Super, sú už ale varianty zdrojov Supremo FM5 Gold s nižším trvalým výkonom (650 a 750 W) vhodné.

S ohľadom na čo najjednoduchšiu správu je kábel dlhý až 600 mm (a dočiahne kam treba aj vo väčších skrinkách) a aby sa jeho zväzky rôzne nerozchádzali, sú na izolácií plastové spony. „Typ“ kábla je inak plochý, takže s vodičmi nastohovanými v jednom rade vedľa seba.

Kábel Supremo FM5 HPWR by sa mal v obchodoch predávať za približne 14 eur/350 Kč (to je jeho odporúčaná cena výrobcom). Nájdete ho aj pod produktovým číslom EY0P001.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí

Nové káble 12V-2×6 Seasonicu prichádzajú s dvoma novinkami, pre ktoré sú oproti svojim predchodcom (s konektormi 12VHPWR) technicky dokonalejšie. Tých zmien je viac, ale preventívne prvky pred nezasunutím na doraz a vyšším zahrievaním patria medzi to najpodstatnejšie, čo sa naprieč generáciami 16-pinových konektorov mení. Káble (12V-2×6) Seasonic budú dostupné hneď na tri spôsoby. Celý článok „Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí“ »

 •  
 •  
 •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

 •  
 •  
 •  

Proč ATX 3.0? Co přináší nová norma zdrojů pro počítače

Aktuálně pro vás zpracováváme sérii testů zdrojů, z níž už jste mohli vidět jako první ilustraci termovizní snímky a měření teploty 12pinových (či chcete-li 12+4pinových) kabelů 12VHPWR. V tomto článku se podíváme na to, co vyrobené zdroje podle tohoto standardu nabízejí. Kvalitní zdroje z minulosti mohou sloužit dlouho v několika PC po sobě, kvůli čemu ve specifikaci ATX 3.0 tedy stojí za to, abyste přešli na tuto novinku? Celý článok „Proč ATX 3.0? Co přináší nová norma zdrojů pro počítače“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *