Ryzen 9000 vyjde za dva měsíce. Zen 5 pro notebooky krátce poté

Už se ví, kdy vyjde Zen 5

Tak se zdá, že máme konečně datum, kdy vyjdou očekávané procesory AMD s architekturou Zen 5. Je to už jen pár měsíců, paradoxně ale jako první víme o notebookových procesorech neboli APU Strix Point, které AMD také dostanou do nových Copilot+ PC dle aktuálních představ Microsoftu o tom, jak má vypadat moderní AI počítač. Je tak možné, že výkonné desktopové procesory Ryzen s architekturou Zen 5 půjdou s křemíkem na trh ještě dříve.

AMD sice ještě termín vydání Zenu 5 nesdělilo, indiskrétnosti se ale dopustil výrobce miniPC Aoostar. Vlastník této firmy vyrábějící minipočítače a externí GPU byl na Discordu firmy tázán na to, kdy vyjde „next-gen Ryzen PC“, a odpověděl, že vydání či vypuštění na trh bude v srpnu (auguste). Že se toto týká Zenu 5, zatím vyplývá jen z kontextu, Aoostar by ale asi měl mít informace o roadmapě AMD a plánech vydání, jelikož asi s procesory na bázi Zenu 5 chystá nějaké počítače coby OEM.

Mimochodem, stejná firma (dost možná, že ve snaze o získání publicity v médiích, což toto dokáže) prokecla také, že AMD zřejmě chystá asi mobilní Radeon RX 7650XT, na němž bude založené jedno její externí GPU. Tato karta bude asi refreshem Radeonů RX 7600M s čipem Navi 33, takže nic úplně nového. Teoreticky by s ní mohly vyjít i další mobilní grafiky, nabízely by se třeba dosud nevydaná GPU Navi 32 pro notebooky, ale zatím o ničem takovém informace nejsou.

Mini PC Aoostar GEM12 založené na procesoru AMD Ryzen 7 8845HS (Autor: Aoostar)

V srpnu Strix Point, Granite Ridge už v červenci

Zajímavé na tom ale je, že by zde asi spíše měla být řeč o mobilní (APU) verzi Zenu 5, což by jako první mělo být APU s kódovým označením Strix Point, jež má 12 jader (4× Zen 5, 8× Zen 5c) a integrované GPU s 1024 shadery architektury RDNA 3.5. A také NPU, které by mělo tyto procesory kvalifikovat do Copilot+ PC. Minipočítače totiž obvykle používají tyto procesory místo výkonnějších čipletových Ryzenů pro socket AM5.

Tip: Copilot+ PC: Nová kategorie počítačů dle Microsoftu. S AI a ARM

Strix Point pravděpodobně vyjde později než čipletové procesory se Zenem 5 s kódovým označením Granite Ridge, které budou mít až 16 velkých jader Zen 5 a budou následníky dnešních Ryzenů 7000X, dost možná pod označením Ryzen 9000.

To by tedy mohlo znamenat, že tyto desktopové modely relevantní pro herní počítače by mohly vyjít ještě dříve, protože notebookové procesory nikdy nešly na trh jako první – mohlo by to tedy být třeba už v červenci (júli).

Přesně to také tvrdí další, ale tentokrát už neoficiální zdroj – Wjm47196 na Chiphellu. Podle něj by vydání desktopového Ryzenu 9000 mělo nastat na konci července. Už je tedy asi jen nějaké dva měsíce vzdálené.

Na Computexu pravděpodobně přijde odhalení

To, že samotné vydání bude takto brzo, ale asi každopádně znamená, že AMD by mohlo o těchto procesorech hodně odhalit příští týden, kdy se koná veletrh Computex a AMD na něm bude mít opět úvodní prezentaci. Ta bude 3. 6. v pondělí, v 9:30 tchajwanského času (u nás by v té chvíli mělo být 7:30 ráno), přičemž událost by měla být přenášena živě online.

AMD by současně už mělo architekturu Zen 5 prezentovat na technické konferenci Hot Chips v srpnu, což je další indicie, že do té doby by už procesory mohly být na trhu. Obvykle jsou totiž detaily odhalovány až takto po komerčním uvedení a vydání recenzí. Zdá se tedy, že na ono červencové vydání Ryzenů 9000 na platformě AM5 by mohla být slušná šance.

Zdroj: AMD, Chiphell, VideoCardz (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD dává k Radeonům RX 7700 XT a 7800 XT dvě hry zadarmo

Už dlouho (od listopadu 2023) neproběhla žádná akce s tzv. „bundlem“ hry zadarmo ke koupené grafické kartě, což jinak dříve AMD i Nvidia dělávaly i několikrát do roka. Suploval to sice Asus s nejnovějším dílem série Yakuza, což se ale týkalo jen karet vyráběných pouze touto firmou. Teď po delší době přichází opět akce na podporu prodejů grafik Radeon od AMD a budou se s ním dát získat dokonce dvě hry. Celý článok „AMD dává k Radeonům RX 7700 XT a 7800 XT dvě hry zadarmo“ »

 •  
 •  
 •  

AMD ukázalo nejrychlejší CPU na světě. Turin má 192 jader Zen 5

V pondělí odhalilo AMD procesory Ryzen 9000 pro desktop, první s jádry Zen 5 a po nich také nové mobilní procesory „Strix Point“ s touto architekturou. Ovšem firma rovnou oznámila i verzi Zenu 5 pro servery, která bude možná nejimpozantnější. Tyto procesory budou poskytovat až 192 jader. Epycy 9005 „Turin“, jak se jmenují, také přijdou na trh v druhé polovině roku a mohly by dál posílit pozici AMD proti Intelu a také proti různým procesorům ARM. Celý článok „AMD ukázalo nejrychlejší CPU na světě. Turin má 192 jader Zen 5“ »

 •  
 •  
 •  

Vychází Ryzeny 5000XT pro AM4. I socket AM5 vydrží do roku 2027

Ve stejný moment, kdy AMD na Computexu 2024 odhalilo nejnovější procesory Ryzen 9000, firma paradoxně přichází i s dalšími procesory pro předchozí socket AM4 a desky s pamětí DDR4, byť ho už od roku 2022 nový AM5 nahrazuje. Sice nebyly ukázány během prezentace, ale AMD teď oficiálně vydává Ryzen 7 5800XT a Ryzen 9 5900XT pro tuto starší platformu. A potvrdilo, že i socket AM5 by v budoucnu měl být podporován podobně dlouho. Celý článok „Vychází Ryzeny 5000XT pro AM4. I socket AM5 vydrží do roku 2027“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *