ID-Cooling má superlacného vodníka v 360 mm formáte

ID-Cooling FX360 Pro

Zatiaľ čo drvivá väčšina AIO vodníkov s naozaj vysokým chladiacim výkonom cenou výrazne prevyšuje najvýkonnejšie vežovité chladiče, tak ID-Cooling ide opačným smerom. Kvapalinový chladič označovaný ako FX360 Pro je lacnejší a zároveň navonok nič nenasvedčuje tomu, že by nemal mať vysoké TDP. Výrobca píše o 350 W, ktoré sú podporené veľkým radiátorom, zdá sa i výkonnou pumpou a zle nevyzerajú ani ventilátory.

Nový kvapalinový chladič FX360 Pro púta pozornosť najmä cenou, ktorá je nadštandardne nízka, pokiaľ zoberieme do úvahy jeho základné parametre. Tým hlavným je 360 mm radiátor a tri 120 mm ventilátory. Už len tie samotné niekedy prevyšujú 60 USD, čo je odporúčaná cena ID-Cooling za kompletný chladič FX360 Pro.

Isteže, použité ventilátory TF-12025-Pro (Black) sú lacnejšie, v samostatnom predajú ich nájdete aj za ceny iba zľahka presahujúce 5 eur, takže od nich netreba očakávať zázraky. Hoci budú výsledkom lacnejšej výroby, tak tvar ich rotora (s deviatimi listami) pôsobí nadštandardne efektívnym dojmom. Prietokom na jednotku hlučnosti tak tieto ventilátory môžu byť vysoko a v trojici na pomerne „bežnom“ 360 mm radiátore sa dá očakávať vysoký chladiaci výkon, ako i slušný pomer ceny k výkonu. V tomto smere FX360 Pro má, zdá sa, všetky predpoklady na to, aby porážal špičkové vežovité chladiče. Vyšším chladiacim výkonom  za nižšiu cenu. Obvykle to býva opačne, že síce vodníky sú výkonnejšie (a efektívnejšie) ako elitné vežovité chladiče, ale to za cenu vyššej ceny, čo môžete vedieť aj z našich testoch chladičov CPU.

ID-Cooling FX360 Pro je, samozrejme, jednoduchý vodník bez nejakej špeciálnej pridanej hodnoty (v podobe displejov či ARGB LED), ale to by mala byť jeho silná stránka. Tento chladič by tak mohol stelesňovať výkonné a pritom stále dostatočne lacné riešenie aj do skriniek, do ktorých sa vysoké vežovité chladiče nezmestia. Ale aj do tých, kde áno, ale kvapalinový chladič má u vás vyššiu prioritu aj z iných dôvodov. Či už ide o nižšiu záťaž na základnú dosku, o vizuálny aspekt alebo o iné veci.

Radiátor FX360 Pro je pomerne jednoduchý, s hliníkovými rebrami (medzi ktorými je 12 pozdĺžnych kanálikov, ktorými cirkuluje kvapalina). FPI bude okolo 22 pri „mainstreamovej“  hrúbke radiátora je 27 mm. A honosnejšie než „obyčajné“ je napríklad aj vyhotovenie oflexovaných hadíc, na ktorých sú dokonca i klipy na elegantnejšiu správu.

V súvislosti s pumpou ID-Cooling píše o 7. generácii s 2800 ot./min. Motor (so 6 pólmi) má pritom trojfázový krútiaci moment a má sa vyznačovať hladkým chodom (s nižšími vibráciami), čo má prispievať k tichej prevádzke.

Kvapalinový chladič má byť v obchodoch dostupný od 5. júna. Odporúčaná cena výrobcu je pritom stanovená na 59,99 USD. V Európe bude cena vyššia, možno i v porovnaní s podobne lacnými konkurenčnými vodníkmi, ako sú Akasa Soho 360 či Gamemax Iceburg 360 a viacero ďalších.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?

Tak jsme se letos konečně dočkali, protože před pár týdny představila společnost Noctua dlouho očekávaný chladič NH-D15 G2, který má za sebou roky vývoje, optimalizací, ale také odkladů. Očekávání jsou tak extrémně vysoká a jsem sám zvědavý, zda se dočkáme nového krále mezi chladiči. Čeká na nás skutečně zajímavý souboj, protože na trhu se mezitím objevilo hned několik špičkových chladičů, které bude muset NH-D15 G2 porazit. Celý článok „Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?“ »

 •  
 •  
 •  

Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?

Tak predsa! Chladič NH-D15 G2 sa už v roadmapách Noctuy posúvať nebude. Rovnako tak ani samostatné balenie 140-milimetrových ventilátorov NF-A14x25r G2 PWM, ktoré používa. Tak nový vlajkový chladič Noctuy ako aj prvé ventilátory z novej generácie idú do predaja. To po rokoch vývoja a detailných ladení. My sa teraz môžeme pozrieť na kľúčové prvky, ktoré sa týchto chladiacich komponentov týkajú. Celý článok „Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?“ »

 •  
 •  
 •  

DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem

Za dobu, co zde testuji chladiče, mi prošlo rukama hned několik vodníků od společnosti DeepCool. Dnes k nim přidám Mystique 360 což je nový prémiový vodník, který se pyšní velkým TFT displejem na chladicím bloku a vylepšenými ventilátory, které by měly nabízet vysoký statický tlak. Cenou je tento chladič na poměry své třídy také zajímavý, takže už zbývá jen zjistit, jak si povede proti rozpálenému procesoru v testovací sestavě. Celý článok „DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Luquid Freezer ve 140 mm formátu mi připadá mnohem atraktivnější. Tuplem když máme P14 pečlivě probrány.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *