Jedna z najrýchlejších, Gigabyte RTX 4090 Gaming OC 24G

Gigabyte RTX 4090 Gaming OC 24G v detailoch

Dlho v databáze testov chýbali, ale teraz ich dopĺňame – výsledky GeForce RTX 4090. Pokiaľ ide o maximálny herný výkon, tak grafické karty s GPU AD102 nemajú konkurenciu, ale stojí to často i extrémnych 450 W. Taký chladič Gigabyte Windforce však aj takýto nápor zvláda s veľkou rezervou popri, a teraz si držte klobúky, nehlučných cievkach, niekde na úrovni RTX 3060 (Ti). Vážne.

Jadro (GPU) RTX 4090 je oproti RTX 3090 (Ti) o trochu menšie, pokiaľ ide o plochu, ale výrazne väčšie (o cca 60 %) ako v RTX 4080. GeForce RTX 4090 má so 128 blokmi SM viac ako dvojnásobok jednotiek RTX 4070 Ti. Dvojnásobná je i kapacita pamäte (GDDR6X) a takisto šírka jej pamäťovej zbernice.

Pamäťová priepustnosť presahuje 1 TB/s, to ako u jedinej hernej grafickej karty súčasnosti. RTX 4090 je vlastne akási osobitná kategória. TDP (450 W) je na úrovni RTX 3090 Ti, ale Ada Lovelace je, samozrejme, podstatne efektívnejšia architektúra než Ampere. Na jednotku spotreby je medzigeneračné zrýchlenie naozaj výrazné, ale to už trochu predbiehame…

Detaily Gigabyte RTX 4090 Gaming OC 24G

Testovaciu vzorku grafickej karty RTX 4090 máme vo vyhotovení Gigabyte Gaming OC. Voči modelu Aorus Master sa jedná o nižší rad, ale s atraktívnejšou cenou, lepšou kompatibilitou pre o trochu menšie rozmery. Stále sa však jedná o obrovskú grafickou kartu s hmotnosťou cez dva kilogramy.

Na konštrukcii tela sa príliš nešetrilo, poriadny – z kovu – je i backplate. Ten má vzadu (v časti, ktorá už dĺžkovo presahuje krátke PCB) výrez/okno na naozaj efektívne prúdenie vzduchu. Gigabyte tu nepoužil žiadnu mriežku a napriek tomu sa nikde nič nekrúti. Pevnosť elegantne zvyšuje aj obvodové prehnutie backplate po stranách. To sa zároveň podieľa aj na vyššej ochrane citlivejších častí pri (de)montáži.

Grafické jadro a pamäte sú v kontakte s veľkou základňou výparníkovej komory. V súvislosti s pasívom Gigabyte uvádza aj striedanie dlhších a kratších rebier na efektívnejšie prúdeniu vzduchu. Dlhšie rebrá sú navyše trochu ohnuté, čím je možné dosiahnuť o trochu väčšiu plochu.

Aktívna zložka chladiča Windforce pozostáva z troch ventilátorov. Tie sú väčšie, než je na grafických kartách obvyklé. Formát ventilátorov je 110 mm. Ich prierez je o číslo väčší napríklad aj v porovnaní s konkurenčnými chladičmi MSI Tri Frozr 3S. Súčasne je vyšší aj profil ventilátorov (20 mm).

Po populárnom rotorovom rámčeku na znižovanie vibrácií na špičkách lopatiek Gigabyte nesiahol. Na druhej strane treba poznamenať, že pre väčšiu hrúbku materiálu sú lopatky nadštandardne pevné. Na každej lopatke je ale trojica vystúpených kanálikov. Tie na odtokových hranách potláčajú mikroturbulencie prúdnic vzduchu v dôsledku čoho v malej, ale v predsa nejakej miere dochádza k zvýšeniu prietoku pri súčasnom znížení hlučnosti.

Hlučnosť na úkor vyššieho zahrievania znižuje aj „tichý“ BIOS, ktorý je možné zvoliť mechanickým prepínačom. Dosahované frekvencie naprieč BIOSmi sú nastavené rovnako, v booste na 2535 MHz. V praxi ale k nejakým rozdielom predsa len v závislosti od chladenia dochádzať môže. Čím účinnejšie máte systémové chladenie v skrinke, tak tým viac sa budú blížiť k nule. My na priechod všetkými testami tak ako vždy u všetkých kariet používame BIOS „OC“. Ten je koniec koncov predvolený aj na Gigabyte RTX 4090 Gaming OC 24G.

Na dĺžku má táto grafická karta 340 mm (to je, mimochodom, o 18 mm menej, než má variant Aorus Master), hrúbka mierne presahuje 75 mm (takže počítajte so zablokovaním štyroch slotov). Od základnej dosky k bočnici je v tradičnej, vodorovnej polohe, potom 150 mm. Tie môžu byť s niektorými skrinkami nekompatibilné. Typicky s takými, čo majú interiér pozdĺžne rozdelený na dve komory. Medzi RTX 4090 sú ale aj širšie modely než je tento.

   

Hoci sa jedná o naozaj veľkú kartu, tak pokiaľ sa zameriame iba na RTX 4090, tak Gigabyte Gaming OC 24G patrí skôr k tým „menším“.

   

Vzhľadom k pomerne vysokej hmotnosti (~2029 g) grafickej karty je súčasťou príslušenstva aj dvojdielny držiak. A potom je tu 16-pinový adaptér, ktorý sa pripája k štyrom 6+2-pinom PCIe, čo znamená, že je stavaný na záťaž zodpovedajúcu 600 W.

Použité dutinky sú od Astronu, ktoré sú oproti alternatívnym dutinkám NTK prezentované ako horšia možnosť. To z dôvodu menšej styčnej plochy s pinmi, pre ktorý je vyšší prechodový odpor i zahrievanie. Ale stále sú štedro predimenzované a rozhodne vhodné aj pre grafickú kartu so spotrebou RTX 4090. Pokiaľ nevlastníte zdroj ATX 3.0 s vlastným 16-pinom, tak pokojne môžete použiť adaptér dodávaný s grafickou kartou.

Jediné, čo môžeme konštrukcii adaptéru vytknúť, je slabšie opáskovanie textílie, ktorá obopína jednotlivé vodiče. Výsledkom častejšej manipulácie potom môže byť strapkanie na koncoch, čo je, samozrejme, iba kozmetická vec. Elektrický návrh je v poriadku, zahrievanie puzdra konektoru aj pri zhruba 450 W dosahuje v našich podmienkach do 60 °C.

Z osvetlených prvkov (ARGB LED) sú tu kruhové pásy medzi ventilátormi a pasívom a  zboku ešte Gigabyte. Farbu osvetlenia a jeho efekty je možné nastavovať v aplikácii Gigabyte RGB Fusion 2.0.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *