MSI RTX 4080 16GB Suprim X: Ada Lovelace s GPU blízko 3 GHz

MSI RTX 4080 16GB Suprim X v detailoch

Z Olympu naspäť k bežnejším smrteľníkom. GeForce RTX 4080 sú síce o dosť slabšie ako RTX 4090, ale takisto výrazne úspornejší a lacnejšie. Výkon však stále prevyšuje top modely predošlých generácií herných GPU Nvidie a AMD.  Najvýkonnejší model MSI – Suprim X – frekvencie grafického jadra vyháňa navyše veľmi vysoko a pritom efektivita je stále špičková. Nájdu sa ale aj veci, ktoré by ste v tejto triede asi radšej nepočuli.

AD103- 300-A1 (RTX 4080) je po AD102-300-A1 (RTX 4090) druhé najvybavenejšie grafické jadro grafických kariet architektúry Nvidia Ada Lovelace. V porovnaní s AD102 je jeho plocha výrazne menšia, o približne 38 % a má aj o 52 menej (76) blokov SM s výpočtovými jednotkami. Výrazne nižšie je však aj TDP, pri RTX 4080 sa uvádza 320 W, u nereferenčných kariet môže byť trochu iné.

RTX 4080 vo vyhotovení Suprim X referenčný boost GPU so 2625 MHz oficiálne presahuje o 105 MHz a ten je v praxi (v lepších než kritických podmienkach, čo sa týka chladenia) dosahovaný ešte výrazne vyšší. Tabuľke kompletných parametrov je tradične vyhradená druhá kapitola tohto článku, ale niektoré zo základných je dobré uviesť aj tu. RTX 4080 stále podporuje rozhranie PCI Express 4.0 (to znamená, že nepotrebujete platformu s PCIe 5.0 pre dosiahnutie maximálnej priepustnosti), má 16 GB pamäte typu GDDR6X s veľmi vysokou priepustnosťou (22,4 Gb/s), 256-bitovú pamäťovú zbernicu a GPU s 9728 shadermi (jadrami CUDA). A tak ako u všetkých GeForce s prefixom „RTX“ model 4080 má tensorové jadrá (304) a podporuje ray-tracingovú grafiku.

Jedna z noviniek oproti predošlej generácii je podpora kódovania AV1, ale DisplayPort 2.0/2.1 týmto kartám chýba (aj RTX 4080 stále používa štandard 1.4a). Momentálne ho síce nevyužijete (k ničomu nepripojíte), ale výhľadovo bude novým monitorom toto rozhranie trochu chýbať už v budúcom roku. A po vydaní Radeonov RNDA 3 pôjde o konkurenčnú nevýhodu.

Detaily MSI RTX 4080 16GB Suprim X

Viac než všeobecné parametre grafických kariet RTX 4080 nás teraz bude zaujímať, ako sa podarila realizácia nereferenčného vyhotovenia MSI – Suprim X. A jedná sa o veľmi veľkú a ťažkú grafickú kartu. Drvivá väčšina konštrukcie krytu chladiča je kovová, z hliníku a konštrukcia je to naozaj robustná.

Pasív chladiča Tri Frozr 3S zvrchu ochladzuje trojica ventilátorov v 95 mm formáte. Pozoruhodné na ich rotoroch je, že špičky lopatiek sú pospájané v trojiciach. Dobre sa tak spevňuje kritické miesto, kde lopatky najviac pružia a okrem vyšších vibrácií eliminujú aj rezonančné frekvencie, ktoré sa pri podobných, ale takto nespevnených rotoroch, dostávajú do zvuku.

Akusticky to MSI teda ošetrilo rozumne, čo potvrdzujú aj spektrálne analýzy. Tie hovoria o tom, že chladič Tri Frozr 3S grafickej karty RTX 4080 Suprim X nadmerne neduní ani nehučí a naopak je veľmi príjemný. Celkový prejav malo MSI ale už aj lepší. Jedna vec je totiž zásah chladiča, a druhá, ako mu to akusticky „kazia“ cievky. A tu je to horšie, než bývalo, ale k tomu sa ešte dostaneme podrobnejšie.

Zadnú stranu PCB chráni a spevňuje masívny backplate. Ten je vzadu, v časti, kde pasív presahuje PCB, na efektívnejšiu cirkuláciu vzduchu pekne deravý. Kúsok od týchto miest (pri napájacom konektory) je prepínač medzi BIOSmi – Silent a Gaming. My testujeme s BIOSom „Gaming“, hoci treba podotknúť, že rozdiely naprieč nimi tu nie sú žiadne. Chod karty nie je výkonnejší, ale ani hlučnejší.

   

Na dĺžku má grafika 346 mm (bez jazýčka na záslepke PCIe, merané od portov po zadok), ktoré na ňu v skrinke budete potrebovať. Je to veľmi dlhá grafická karta a všetko si preto dobre premerajte.

Do väčšiny priemerne veľkých skriniek, ktoré zodpovedajú midi-towerom s objemom 45–60 litrov, sa zmestí, ale niekde to môže byť za cenu určitých kompromisov. Ako napríklad toho, že za čelný panel už nenainštalujete radiátor kvapalinového chladiča.

   

Karta Suprim X tak ako aj mnohé iné RTX 4080 je aj nadmerne vysoká – má až 75 mm. Musíte teda počítať s tým, že pod sebou zablokuje viac slotov PCI Express. A to aj na niektorých doskách s rovnakej stajne (MSI). Nadmieru dobre bývajú na vysoké karty pripravené dosky Gigabyte, ktoré majú pod prvým slotom PCIe ×16 veľký zdieľaný chladič SSD M.2. Od prvého slotu PCIe ×16 po druhý slot PCIe je tak veľký priestor, ktorý nezhoršuje kompatibilitu dosiek ani s takto vysokými kartami.

   

Pre vysokú hmotnosť (2370 gramov) je súčasťou príslušenstva aj držiak, ktorý odľahčuje slot PCI Express. Podpera s plným kruhovým prierezom je navrhnutá dobre a svoju funkciu plní aj na konci.

Adaptér 12VHPWR sme už rozoberali. Nebojte sa, nezhorí ani napriek tomu, že použité dutinky sú od Astronu. Tie na takúto zaťaž stačia s veľkou rezervou. Napriek tomu sa uistite, či je vám u neho poriadne zaskočila poistka a dajte si záležať na jeho priamom zasúvaní. Keď nejdete zošikma, tak ide dovnútra ako nôž maslom, len treba všetko správne napasovať.

   

Tým, že ide o zložitejší konektor (keď zoberieme do úvahy vrhnú časť so 4 pinmi), sú kladené vyššie nároky na presnosť aj pri jeho inštalácii. Keď ale prebehne všetko správne, nemusíte mať najmenšie obavy (nedajbože z požiaru) a pre pokojnejší spánok máme pre vás aj termovíziu.

Povrchovú teplotu pri maximálnej záťaži zodpovedajúcej zhruba 300 W sme namerali do 50 °C. To znamená s veľkou rezervou aj do podmienok so slabším systémovým chladením či s vyššou teplotou vzduchu okolia.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Minitest DLSS 3 a frame generation v MS Flight Simulator

Do hry Microsoft Flight Simulator v rámci poslednej aktualizácie pribudla podpora Nvidia DLSS 3. To vďaka technikám „frame generation“ obchádza limity CPU a umožňuje chod na trojciferných fps. Lietanie je zase komfortnejšie, plynulejšie, hoci jedno pomerne výrazné obmedzenie tu je – musíte vlastniť niektorú z grafických kariet s GPU Ada Lovelace. Staršie generácie GeForce RTX DLSS 3 žiaľ nepodporujú. Celý článok „Minitest DLSS 3 a frame generation v MS Flight Simulator“ »

 •  
 •  
 •  

Otestované: Adaptér 12VHPWR u RTX 4080 Suprim X neroztopíte

Téma „poddimenzovaných“ napájacích konektorov 12VHPWR pre GeForce RTX 4090 je v ostatnom období veľmi populárna. Úspornejších grafických kariet RTX 4080 sa ale tykať nebude. Pred kompletným rozborom modelu MSI – Suprim X – sme sa najprv zamerali na zahrievania jej 16-pinu a treba konštatovať, že všetko je v najlepšom poriadku, s veľkou teplotnou rezervou. Tu sa skrátka skupenstvo meniť nebude. Celý článok „Otestované: Adaptér 12VHPWR u RTX 4080 Suprim X neroztopíte“ »

 •  
 •  
 •  

Lacná a odteraz ešte lacnejšia RTX 3050 – MSI Ventus 2X 8G OC

Okrem globálneho poklesu cien všetkých grafických kariet teraz MSI znižuje aj odporúčanú cenu RTX 3050 Ventus 2X (OC) zo svojho najnižšieho radu. Fráza „cenovo dostupná grafická karta“ tak dostáva nový náboj a pokiaľ ste niekde čítali, že prevádzkové vlastnosti grafických kariet Ventus nestoja za veľa, zabudnite na to. Nám to takto rozhodne nevychádza a maloktorá RTX 3050 za tieto peniaze sa môže pýšiť funkčne atraktívnejším vyhotovením. Celý článok „Lacná a odteraz ešte lacnejšia RTX 3050 – MSI Ventus 2X 8G OC“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *