MSI RTX 4080 16GB Suprim X: Ada Lovelace s GPU blízko 3 GHz

Záver

Z Olympu naspäť k bežnejším smrteľníkom. GeForce RTX 4080 sú síce o dosť slabšie ako RTX 4090, ale takisto výrazne úspornejší a lacnejšie. Výkon však stále prevyšuje top modely predošlých generácií herných GPU Nvidie a AMD.  Najvýkonnejší model MSI – Suprim X – frekvencie grafického jadra vyháňa navyše veľmi vysoko a pritom efektivita je stále špičková. Nájdu sa ale aj veci, ktoré by ste v tejto triede asi radšej nepočuli.

Záver

Ak sa nemá jednať vyložene o grafickú kartu na výpočtové, neherné účely, tak najväčší zmysel RTX 4080 Suprim X dáva v rozlíšení UHD. Výkon pre drvivú väčšinu hier na to má a tam, kde chýba, je obvykle DLSS. Asi sa nájdu aj záujemcovia tejto karty s vysokorýchlostnými monitormi QHD, tu však treba upozorniť na jednu vec. S nižším rozlíšením sa odskok RTX 4080 od minulých generácií znižuje, to vplyvom úzkeho hrdla CPU (a týka sa to aj zostáv s najvýkonnejšími modelmi vrátane Intel Core i9-13900K). Otázka neznie „či“, ale do „do akej miery“ procesor obmedzuje výkon aj takej grafickej karty, ako je aj RTX 4080. V UHD (2160p) už ale býva brzda máloktorý procesor, čo viete aj z našich testov. V takto vysokom rozlíšení je využívaný takmer kompletný potenciál karty aj s relatívne slabšími procesormi, vidieť to aj na spotrebe, ktorá presahuje očakávaných 300 W.

Nasledujúce hodnotenie herného výkonu bude vždy z pohľadu 4K, pre ktoré je táto karta najvhodnejšia. Oproti Sapphire RX 6900 XT Toxic LE je nárast výkonu RTX 4080 Suprim X až 26 %. V porovnaní s frekvenčne pomalšími modelmi RX 6900 XT môže byť rozdiel ešte väčší, ale tu porovnávame dve vyhotovenia, ktoré patria medzi to najrýchlejšie, čo má MSI (alebo v prípade Radeonu Sapphire) v ponuke.

Aby to bolo čo najprehľadnejšie, tak si vytvoríme tri skupinky hier. Také, kde je nárast RTX 4080 Suprim X oproti RX 6900 XT Toxic LE do 20 %, do 30 % a nad 30 %. Titulov, kde je výkonnostný nárast najmenší, je pomerne málo. Často sa jedná o hry, ktoré dosahujú vysokých fps aj na slabších kartách (Borderlands 3, FIFA 21Forza Horizon 4 či Total War Saga: Troy). Medzi 20–30 % k dobru pre RTX 4080 Suprim X oproti RX 6900 XT Toxic LE má Assassin’s Creed: Valhalla, Control (bez ray tracingu), Cyberpunk 2077 (bez RT), Red Dead Redemption 2 (pod Dx12 aj pod API Vulkan). Najväčšia množina hier je so zlepšením nad 30 %. Týka sa to tak Battlefield V (bez RT) , ako i DOOM Eternal, F1 2020, Mafia: Definitive Edition, Shadow of the Tomb Raider (bez RT), Metro Exodus (bez RT) či Wasteland 3. Pri niektorých tituloch je v zátvorke upresňené, že ide o nastavenie bez ray tracingu, ale aj s ním hry testujeme. Len je to vhodné rozobrať zvlášť.

Nárast výkonu RTX 4080 oproti RX 6900 XT s ray tracingom je často dramatický, v Battlefield Vv Controle či v Cyberpunku 2077 až dvaapolnásobný, ale v pôvodnom Metro Exodus a v Shadow of the Tomb Raider je to už ale „iba“ +60–75 %, pretože tieto hry nemajú až takú komplexnú ray-tracingovú grafiku. Stále však platí, že s raytracingovými nataveniami na RTX 4080 výrazne menej (než Radeony RX 69×0) strácajú staršie GeForce RTX 3080/3090, v závislosti od hry 35–45 %. V hrách s komplexnejším RT v 4K už ale výkon RTX 4080 na plynulé hranie nestačí. Napríklad Cyperpunk 2077 beží dosť nekomfortne (pod 30 fps). S DLLS 2.3 (performance) sa ale už fps stabilne držia nad 60. Niečo podobné platí aj v prípade Controlu – na plynulý chod pri maximálnych detailoch treba povoliť DLSS.

Z repertoáru testovaných hier je ale i jedna taká, kde je výkon RTX 4080 pod RX 6900 XT – CS:GO. GeForce tu stráca 24 %, ale treba poznamenať, že súčasne pri výrazne nižšej spotrebe, o cca 40 %. Spôsobené je to teda tým, že RTX 4080 tu nedosahuje maximálny výkon a ide iba na 2/3 svojho maxima. RTX 4080 Suprim X výrazne efektívnejšia ako staršie grafické karty z tejto triedy. Pri vyššom hernom výkone je chod RTX 4080 podstatne úspornejší. Suprim X má spotrebu „iba“ okolo 300 W (najviac sme namerali v F1 2020, 307 W), čo je stále 70–80 W pod Aorus RTX 3080 Xtreme 10G, oproti ktorej je RTX 4080 Suprim X výkonnejšia o 30 %. Pozoruhodné oproti minulým generáciám je aj to, že sa rapídne znížil odber zo slotu PCIe (napájaného 24-pinom základnej dosky), ten je už iba okolo 7 W.

Pre tých, ktorých herný výkon zase až nezaujíma, máme napríklad aj výsledky výkonnostných testov renderovania. To je s API CUDA v Blenderi o 40–45 % rýchlejšie ako u RTX 3080. Pri renderovaní videa rendererom Eevee je nárast výkonu menší, 14 %. V porovnaní s RTX 3090 je to približne 8 %.

V 3Ds Max má RTX 4080 navrch oproti RTX 3080 až 39 %, strata RTX 3090 je menšia (17 %). Radeon RX 6900 XT zaostáva za testovanou RTX 4080 približne 24 %. V týchto testoch zohráva úlohu aj celková veľkosť videopamäte. Ale i tam, kde na nej zase až tak nezáleží, čo je napríklad analytická aplikácia Energy, RTX 3090 stráca 27 %, RX 6900 XT potom nejakých 25 %. V SolidWorkse je výkon RTX 4080 dvojnásobný (oproti RX 6900 XT). Jasne navrch oproti starším kartám má RTX 4080 Suprim X aj v Autodesk Maya. V aplikácii Autodesk Medical však už RTX 4080 na RX 6900 XT stráca a Siemens NX grafickým kartám GeForce (vrátane RTX 4080) nesedí vôbec, tam sú Radeony niekoľkonásobne rýchlejšie, aj modely z nižších tried. Táto aplikácia z GPU nežmýka maximum tak, ako to nerobí ani Adobe Lightroom v rámci nástroja na vylepšovanie surových, nekomprimovaných fotografií (Enhanced/RAW details je pritom jeden z mála filtrov, ktorý využíva RTX akceleráciu), kde je RTX 4080 o 3 % rýchlejší ako RTX 3080. Tu je však dôležité poznamenať, že grafická záťaž je tu vždy veľmi nízka. Súdiac podľa prevádzkovej spotreby je RTX 4080 zaťažená na pätinu svojho maxima. Podobne, ani nie na štvrť plynu, je to aj pri GPU akcelerácii filtrov v Photoshope, kde sú dosahované o trochu horšie výsledky ako u iných kariet, čo môže neskôr opraviť niektorý z nových ovládačov.

Informácia pre streamerov: Menšia strata výkonu herných fps než s RTX 3080/3090 je vplyvom súbežného záznamu obrazu kodérom NVEnc (H.264) aj v OBS či v Xsplite.

Zahrievanie GPU je do 60 °C, teda nízke. A ani snímač pamätí nehlási cez 66 °C. Ventilátory pritom bežia vždy pri nízkych rýchlostiach. Chladič sa tak vyznačuje sa tak veľmi vysokou efektivitou návrhu, ale o to viac vás môžu hnevať hlučnejšie cievky. Nejde síce o nič neznesiteľné, no MSI to vie lepšie, čo dokázali u v tomto smere výrazne tichšej RTX 3090 Gaming X Trio. Cievky RTX 4080 Suprim X sú hlučnejšie o 5 dBA. V akom pomere je intenzita tohto zvuku k aerodynamickému zvuku ventilatorov ukazujú spektrografy. Zvuk cievok je najsilnejší na frekvencii okolo 1050 Hz (ale zasahuje aj do veľmi vysokých frekvencií, keďže sa jedná sa o nestali, kvílivý zvuk). To je jediný dôvod, prečo tejto karte uprieme ocenenie „Top-notch“. Pokiaľ vám tento nedostatok neprekáža a vyhovuje aj cena (so slabším pomerom cena/výkon, čo je pre túto triedu príznačné), tak nenájdete veľa ďalších dôvodov, prečo sa RTX 4080 Suprim X vyhýbať. Jeden z dôvodov, prečo radšej siahnuť po výpredajovej RTX 3090 (Ti), by mohli byť menšie rozmery a lepšia kompatibilita so skrinkami a rozširujúcimi kartami PCIe. A aj to by musela byť cena RTX 3090 (Ti) aspoň o tretinu nižšia, aby sa skrz tú nižšiu efektivitu oplatila aj z iných dôvodov (než je ona horšia kompatibilita RTX 4080 s ostatnými komponentami).

A o koľko nad rámec špecifikácií to dáva GPU v RTX 4080 Suprim X? Eventuálne až o 225 MHz. Dosahovanie takto vysokých frekvencií GPU (2850 MHz) sa týka iba nižšej záťaže (CS:GO, Blender, …). S vyššou záťažou frekvencie klesajú, ale nie príliš. Aj pri maximálnom výkone sú okolo 2800 MHz (t.j. 280 MHz nad oficiálnu hodnotu boostu referenčných kariet). Na takýto chod však musí byt prirodzene zabezpečené prostredie s optimálnym systémovým chladením.

TL;DR: MSI RTX 4080 Suprim X je efektívna grafická karta s veľmi vysokým výkonom vhodným na hranie v 4K, ktorej jediná chybička na kráse sú hlasnejšie cievky.

Za spoluprácu na zabezpečovaní testovaného hardvéru ďakujeme e-shopu Datacomp


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *