MSI RTX 3090 Gaming X Trio: 24 GB VRAM maximalistom

Detaily MSI RTX 3090 Gaming X Trio

Len žiadne kompromisy vo výkone! Pokiaľ je toto i vaše motto, tak test grafickej karty GeForce RTX 3090 si nemôžete nechať ujsť. Uživí aj rozlíšenie 4K, má suverénne najrýchlejší ray tracing aj akceleráciu OptiX, obrovskú videopamäť a v testovanom vyhotovení MSI aj mnoho iného, atraktívneho. Najväčším nedostatkom je, ako to už pri špičkovom hardvéri býva zvykom, cena. Tá je fakt vysoká.

Pod architektúrou Ampere Nvidia po veľmi dlhej dobe vydala hernú grafickú kartu GeForce, ktorej posledné dvojčíslie prevyšuje 80. Naposledy to bola GTX 690 (Maxwell) s dvoma grafickými jadrami na PCB. Konfigurácie multi-GPU sú už, zdá sa, definitívne za nami a GeForce 3090 ma jedno obrie jadro GA102 s  628,4 mm². To je, pre zaujímavosť, väčšia plocha, než 2× GK104 v spomínanej GTX 690, ale menej než súčet  plôch dvojice GPU Antilles XT v HD 6990. S týmto Radeonom má RTX 3090 spoločné podobné TDP. Takisto výrazne presahuje 300 W, pri karte FE Nvidia uvádza 350 W a pri Gaming X Trio, ktorej sa budeme venovať v tomto článku, MSI uvádza v kolónke so spotrebou až 370 W. A to už je poriadna paľba!

Je vhodné pripomenúť, že jadro GA102 používa aj RTX 3080. Variant (300-A1) na 3090 je však v plnšej výbave a má k dobru 14 SM (82 celkovo) a k tomu proporčne i ďalší jednotky, ktorých výpis nájdete v podrobnej tabuľke nasledujúcej kapitoly. Širšiu má RTX 3090 aj pamäťovú zbernicu (384-bitov), na ktorú sa viaže extrémnych 24 GB pamätí typu GDDR6X s efektívnou frekvenciou 19,5 GHz.

Detaily MSI RTX 3090 Gaming X Trio

RTX 3090 Gaming X Trio je poriadny kus hardvéru. Na dĺžku má 323 mm, čo už je rozmer, pri ktorom treba zvýšiť pozornosť a premerať voľný priestor v skrinke. V niektorých (skrinkách) by sa totiž mohlo stať, že bude takáto dlhá grafická karta kolidovať diskovými košmi alebo dnes už skôr s radiátorom kvapalinového chladiča, ktorý sa už v súčasnosti inštaluje najčastejšie za čelný panel. Väčšina skriniek vás v štichu nenechá, ale v tých kratších alebo celkovo menších atypických to už môže byť o fúz.

Nová generácia chladiča Tri- Frozr (2) s ventilátormi Torx 4.0 sa vyznačuje zopár zmenami, ktoré sa týkajú predovšetkým samotných ventilátorov. Po skúšaní rôznych formátov a kombinácií na predošlých generáciách grafických kariet MSI majú teraz všetky ventilátory jednotný formát 90 mm s tým, že všetky sa otáčajú v rovnakom smere sprava doľava. Ale hlavne čo sa zmenilo, je tvar rotora. Ten sa v posledných dvoch generáciách Tri Frozrov veľmi nezmenil a výrazných úprav sa dočkal až teraz.

Lopatky sú rovné (predtým boli stredom prehnuté) a hladké, bez výbežkov, ktoré prispievali k laminárnejšiemu prúdeniu naprieč pasívom. To chce MSI dosiahnuť aj teraz, ale iným spôsobom. A síce tak, že lopatky sú v dvojiciach pospájané za konce, čo je ešte podporené lesklou plochou. Vo veľmi teoretickej rovine by to mohlo pomôcť dosahovaniu vyššieho statického tlaku, ktorý je na efektívne pretláčanie vzduchu masívnym radiátorom žiaduci. Nábežné hrany lamiel radiátora sú, mimochodom, na dosiahnutie čo najpriaznivejšieho pomeru chladiaci výkon/hlučnosť zubaté.

Zadnú stranu grafickej karty pokrýva masívny backplate s perforovanou zadnou časťou. Tá je však realizovaná inak, ako tomu bolo na nedávno testovanej RTX 3070 Gaming X. PCB je totiž v tomto prípade výrazne dlhšie a už neumožňuje, aby ventilátor prefúkol celú konštrukciu skrz na skrz. Perforované časti sú tu teda skôr na viac-menej samovoľné unikanie tepla spoza priestoru napájacej kaskády.

RTX 3090 Gaming X má na externé napájanie tri 6+2-pinové konektory, ktoré sú umiestnené na boku karty a súčasne sú trochu zapustené do tela. To je dobre (zvolené umiestnenie i zapustenie), pretože je táto grafická karta so 140 mm nadštandardne široká. Konštrukcia konektorov a ohyb káblov ešte nejaký ten centimeter a pol pridáva, s čím treba pred výberom menšej skrinky počítať. V mnohých dvojkomorových skrinkách, ktoré majú interiér rozdelený zvislou priečkou, s RTX 3090 Gaming X neuspejete.

Výbava výstupov je v zastúpení troch DisplayPortov (1.4a) a jedného HDMI (1.4a). Všetky štyri konektory je možné používať súčasne a keď sa už točíme okolo tej záslepky, treba poznamenať, že je perforovaná, čo môže byť z pohľadu chladenia pri 370-wattovej karte prospešné.

Karta je to síce veľká, treba však konštatovať, že medzi RTX 3090 má „iba“ priemernú výšku. To znamená, že síce úspešné zablokuje tretí slot, ale už nijako nezasahuje do štvrtého, ktorý ani nijakým spôsobom neobmedzuje. Skrátka sú aj vyššie RTX 3090, kde to môže byť pri inštalácii rozširujúcich kariet väčší boj.

Hmotnosť na MSI RTX 3090 Gaming X sa na váhe zastavila na 1579 g, ku ktorým sa už sluší a patrí držiak PCI Express. Ten sa v rámci príslušenstva dodáva, či už na estetické doladenie (bez neho bezchybnú rovinu nedosiahnete) alebo preto, že chcete, aby bola záťaž na slot čo najnižšia. Aj keď spevneným slotom, ktoré má každá čo i len trochu lepšia doska, ani takáto ťažšia karta neublíži.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Nemáte náhodou chybu pri meraní spotreby v idle? Moja ASUS TUF RTX3090 má spotrebu v idle s jedným monitorom (3840 x 1600) okolo 24W, ale spotreba v idle pri zapojených dvoch monitoroch (3840 x 1600 a 1440 x 2560) je cca 37W.
    V recenzii by ste mohli vyskúšať aj undervolting. Tým síce minimálne znížite výkon, ale rapídne klesne spotreba karty a tým pádom je aj efektivita (pomer výkon na watt) úplne niekde inde. Ja prevádzkujem RTX3090 pri 0,75V a 1750Mhz. Výkon je nižší o pár FPS, ale spotreba karty klesne na cca 260W.

    1. Há! Dobrý postreh, ale určite to máme správne aj keď som sa nad tým tiež pozastavoval. Predpokladám, že Vašich 24 a 37 W je údaj z GPU-Z alebo HWiNFO, prípadne z nejakého iného detekčného softvéru. To sú ale pomerne nepresné výstupy a odchýlka od reálnej hodnoty sa mení aj v závislosti od konkrétnej karty. My meriame spotrebu s úplne inou presnosťou/spoľahlivosťou a vždy rovnako priamo na slote PCI Express, respektíve na kábloch externého napájania. Ťažko povedať, čo a do akej miery je na grafickej karte aktívne mimo záťaž (s dvoma monitormi ten nárast spôsobuje vynútenie vyšších frekvencií VRAM), ale napájanie kariet MSI je zo slotu evidentne úspornejšie. Keď si porovnáte spotrebu s dvoma monitormi medzi TUF RTX 3080 a RTX 3090 Gaming X Trio, čo sú karty s rovnakým jadrom, ale v prípade 3090 s viac aktívnymi SM, tak je odber z externého napájania prakticky rovnaký. RTX 3090 má vyššiu spotrebu len na úrovni mW, ale z pohľadu interného napájania (zo slotu), je už tá spotreba polovičná (2 vs. 5 W). Možno to je z nejakého dôvodu na všetkých RTX 3090 tak a možno jen na tých od MSI, ona zo slotu berie menej, než by človek odhadoval, aj RTX 3070 Gaming X Trio.

      Jedna taká zaujímavosť s testovania s dvoma monitormi je, že výška spotreby nie je úmerná rôznemu rozlíšeniu monitorov. Ide len o to, či je už rozlíšenie na druhom monitore už dosť vysoké na tom, aby vynútilo tie plné frekvencie VRAM, alebo stále ide na tých úsporných. Teraz už presne neviem, kde bola tá hranica (a asi to môže mať každá karta inak), ale viac-menej sú v praxi možné dve hodnoty. Spotreba s jedným monitorom, alebo i dvoma s nižším celkovým rozlíšením (QHD/1440 + FHD/1080p sa do neho ešte celkom určite zmestí, minimálne na RX 6800 XT a RTX 3080, na ktorých som to vtedy ladil a skúšal) a potom tá zvýšená spotreba, po tom náraste frekvencií pamätí. Ale tam už je jedno, či je to UHD@60 Hz + QHD@60 Hz alebo 2× UHD@144 Hz.

      Undervoltingu sa pri grafických kartách skôr či neskôr budeme venovať. Do štandardných metodík to ale dávať nechcem. To z dôvodu tej inakosti, ktorá môže medzi jednotlivými kusmi byť. Ale v samostatných článkoch sa tomu venovať budeme. Len mám ešte teda furt hromadu restov, ktoré sa nazbierali počas dlhých príprav metodiky. Takže najprv tých sa musím striasť a potom môžeme detailne rozoberať aj témy podvoltovávania. Tie ja rád a tiež v nich vidím zmysel/užitočnosť. 🙂

      1. Jen jsem proletěl testy obecného použití a všiml si prkotiny. U výsledků CompuBench v OpenCL máte špatný ilustrační obrázek nastavení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *